Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.05.02. 17:27

Sziasztok!

Egy izgalmas hármas rendszer azonosításához szeretnék segítséget kérni, a napokban akadtam rá egy 30 centis távcső segítségével:

A többes rendszer közel fekszik a Polarishoz, koordináták:
035337+811559
Átnéztem a WDS-t, sikertelenül.

Előre is köszönöm a segítséget!
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.02. 20:52

Varus írta:Sziasztok!

Egy izgalmas hármas rendszer azonosításához szeretnék segítséget kérni, a napokban akadtam rá egy 30 centis távcső segítségével:

A többes rendszer közel fekszik a Polarishoz, koordináták:
035337+811559
Átnéztem a WDS-t, sikertelenül.

Előre is köszönöm a segítséget!


Helló Gábor!

Ha a WDS-ben nincs benne, akkor milyen segítségre számítsz?
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.05.03. 11:10

Varus írta:Sziasztok!

Egy izgalmas hármas rendszer azonosításához szeretnék segítséget kérni, a napokban akadtam rá egy 30 centis távcső segítségével:

A többes rendszer közel fekszik a Polarishoz, koordináták:
035337+811559
Átnéztem a WDS-t, sikertelenül.

Előre is köszönöm a segítséget!


Az általad megadott helyen lévő "páros" úgy néz ki hogy ez egy eddig katalogizálatlan kettős. Egy 10.87 és egy 11.08 magnis csillagok alkotják.

A 11.08 magnis csillag pedig a GSC 4521 227, ami évi 145 milli ívmásodpercet mozdul. Kb. 86 fényévre van tőlünk, abszolút magnija pedig csupán 9 mert luminozitása alig 0,021.
A 10.87 magnis a GSC 4521 986, évente 29 milli ívmásodperces sajátmozgással...erről nincs kellő információm.

A két sajátmozgásról ítélve nem valószínű hogy fizikai kettős, inkább csak optikai.

Ennyit tudtam segíteni.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.03. 18:22

Sziasztok!

Tegnap én is kipróbáltam a Kettős észlelést, bár az idő nem volt valami hú de jó. Illetve az irányokkal is bénáztam, mert szépen felírtam hogy 230 fok, de asszem 315 fok inkább, mert nekem balra nyugat és lefelé észak van a távcsőben. Még egy kicsit zavaros nekem a fokok számolása, de majd csak belejövök :-)

Íme a rajz:

Kép

Eddig nagyon tetszik a dolog, főleg mivel amúgy is szeretem a csillagokat nézegetni a különböző színük miatt.

Szerk: közben megtudtam hogy a 40Leo nem is ennek a kisérőcsillaga.. na sebaj, azért jó élmény volt :-) Majd legközelebb :mrgreen:

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.05.03. 19:06

hanee írta:Sziasztok!

Tegnap én is kipróbáltam a Kettős észlelést, bár az idő nem volt valami hú de jó. Illetve az irányokkal is bénáztam, mert szépen felírtam hogy 230 fok, de asszem 315 fok inkább, mert nekem balra nyugat és lefelé észak van a távcsőben. Még egy kicsit zavaros nekem a fokok számolása, de majd csak belejövök :-)


Kedves Judit!

Kérlek vedd fel velem a kapcsolatot a szklenartamas_kukac_gmail_pont_com címen. Szívesen megválaszolom a kérdéseidet is!

üdv.:
Tamás
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.03. 19:47

hanee írta:Sziasztok!

Tegnap én is kipróbáltam a Kettős észlelést, bár az idő nem volt valami hú de jó. Illetve az irányokkal is bénáztam, mert szépen felírtam hogy 230 fok, de asszem 315 fok inkább, mert nekem balra nyugat és lefelé észak van a távcsőben. Még egy kicsit zavaros nekem a fokok számolása, de majd csak belejövök :-)

Íme a rajz:

hanee


Kedves hanee!

Örülök, hogy tetszenek Neked a kettőscsillagok, és a közölt rajz is igényes; a technikai ismereteket pedig gyakorlással lehet és kell megszerezni. Ehhez szeretnék tanácsot adni.

A gamma Leo (amatőr körökben így nevezzük) nagyon szép kettős, illetve vizuálisan négytagú rendszer. A főpár (AB) közkedvelt és szép: ha a nagyítást növelted volna, észre kellett volna venni a két csillagot nagyon közel egymáshoz. A rajz alapján föltételezem, hogy az AC párt észlelted, ami egy igen nyílt pár, a pozíciószöge 2009-ben 288 fok volt (most se sokkal tér el!). A társ fényessége 9,6m, örülök, hogy ilyen szépen láttad.

Konkrét javaslataim az észlelés feljegyzéséhez:
Legjobban hiányolom a LM átmérőjének megadását, az okulár típusának feltüntetése viszont kevésbé fontos. Javallott még a légkör állapotának feljegyzése, igaz ennek inkább akkor van jelentősége, ha a távcső teljesítményének határán lévő szögtávolságú kettőst észlelünk.

A pozíciószög becslésénél javaslom álló távcsőnél a kettős többszöri átengedését a látómezőn, így tudod memorizálni a kivonulás nyugati irányát, ami 270 fok. Ehhez elképzelve egy keresztet, már elég pontosan becsülhető a szög: ez gyakorlással +- 5 fok pontosságig javulhat, persze, a szögtávolságtól függően, mert a szorosabbaknál nehezebb.

Végső javaslatom, hogy alkalomadtán még egyszer nézdd meg ezt a szép kettőst nagyobb nagyítással, és meg kell hogy lássad a gamma Leo igazi társát is: az lesz a nagy élmény...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.05.03. 20:09

hanee írta:Sziasztok!

Tegnap én is kipróbáltam a Kettős észlelést, bár az idő nem volt valami hú de jó. Illetve az irányokkal is bénáztam, mert szépen felírtam hogy 230 fok, de asszem 315 fok inkább, mert nekem balra nyugat és lefelé észak van a távcsőben. Még egy kicsit zavaros nekem a fokok számolása, de majd csak belejövök :-)

......

hanee


Szia Hanee!
Nem baj hogy bénázol, én kezdetben az első észleléseket el se küldtem a rovatnak, kicsit gyakoroltam. Ha megnézzük az észlelőnaplómat akkor kiderül hogy olyan 2-3 hónap alatt az 50 fokos szórásból sikerült 5-10 fokra fejlődnöm. Ez csak gyakorlat kérdése és fontos a kikapcsolt óragép, de be lehet szerezni egy mérő okulárt, azzal már 1 fok pontossággal meg lehet mérni a kettőscsillagot. Efelől inkább Szklenár Tomival beszélsz hogy milyen ez az okulár.....

A kettőscsillagok nagyon terjedelmes világ, majdnem annyira mint a mély-ég, hiszen itt is el tudod dönteni hogy milyen kettősök felé nézel többször, melyeket kedveled jobban, stb. Én most pl. a BAL katalógust szerettem meg, amiben rengeteg, több ezer kettőscsillag van, és zöme 10 magni alatti.... Imádom ezeket a halvány standard kettősöket. De ugye olyanokat is lehet észlelni ami szokványos és közkedvelt, de olyat is amiről szinte senki nem észlelt még soha (na jó ez a soha jelző az utóbbi 100-200 évre vonatkozik).
Nekem úgy néz ki az észlelő programom, hogy fogom az Égabroszt meg a GUIDE-ot és minden egyes kettőscsillagot bejelölök meg beírok az égabroszba. Így akár 3-400 kettős is szerepelhet egy oldalon (mennyi lesz ha végzek az összes 134 oldallal? :o ) de csupán 12 magniig tüntetem föl őket, mert ugye minél halványabb a kettős, annál nehezebb észlelni a szoros rendszereket..... A 15 T-vel 12magninál még éppen sikerül 3-4"-et megpillantanom, ennél szorosabbat a halványságuk miatt nemigen lehetséges... vagy csak én vagyok ilyen béna? :D

Ja még egy kis ismertető:
A Mit észleltem tegnap? fórumtémában a 49. oldalon keresd fel a 2011. március 10., csütörtök 18:30-i hozzászólásom, ott van egy kis szövegelés még a kettőscsillagokról....
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.04. 22:53

Sziasztok!

Először is köszönöm a kedves fogadtatást itt a topicban, rögtön ketten is olyan részletesen válaszoltatok, hogy miután elolvastam már nem maradt időm válaszolni tegnap :mrgreen: (természetesen ez nem baj, sőt nagyon örültem neki)

És akkor reagálok is szépen :)

LM: Eddig még soha életemben nem írtam rá semmire, most megtudtam hogy kell kiszámolni, habár ha jól tudom az okulárokhoz eleve megadnak valami LM-et? Az nem elég hogyha az okulár tipusa és a nagyítás rajta van az észlelésen?

Óragépem amúgy sincs, úgyhogy szerencsére ez nem okoz különösebb problémát, hogy kikapcsoljam. Egyelőre semmilyen igényt nem éreztem még rá, szeretem tekergetni a távcsövet.. bár a 4 mm-es Orthoval már picit kényelmetlen néha 8-)

Ez a célkeresztes okulár érdekel, lehet ilyet készen kapni?
A topicot próbáltam már visszaolvasgatni nagyjából amúgy, sok hasznos dolgot olvastam már tőletek.

Melyik térképet ajánljátok kettősökhöz? Honnan tudom a térképről, hogy egy kettős pár mennyire szoros? Amiket én láttam eddig (pl. Triatlas A) azokon csak fel van tüntetve hogy kettős, de hogy hol a párja, az nem. Csak hogy ne járjak úgy mint most, idejövök és rögtön beégek :)

Amúgy ma megnéztem újra a kettőst és 130x nagyítással szétbontotta, pont úgy ahogy írtátok. Nagyon örültem neki, gyönyörű volt! Le is rajzoltam. Érdekes módon ma inkább sárgásnak láttam, nem tudom minek köszönhető ez a különbség, habár legutóbb a légkör sem és a láthatóság sem volt a legeslegjobb. Jól számoltam, hogy 95 fokra vannak egymástól? Holnap majd feltöltöm a képet, mert ma már nincs erőm szerkesztgetni..

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.04. 23:55

hanee írta:Sziasztok!

LM: Eddig még soha életemben nem írtam rá semmire, most megtudtam hogy kell kiszámolni, habár ha jól tudom az okulárokhoz eleve megadnak valami LM-et? Az nem elég hogyha az okulár tipusa és a nagyítás rajta van az észlelésen?

Ez a célkeresztes okulár érdekel, lehet ilyet készen kapni?
A topicot próbáltam már visszaolvasgatni nagyjából amúgy, sok hasznos dolgot olvastam már tőletek.

Melyik térképet ajánljátok kettősökhöz? Honnan tudom a térképről, hogy egy kettős pár mennyire szoros? Amiket én láttam eddig (pl. Triatlas A) azokon csak fel van tüntetve hogy kettős, de hogy hol a párja, az nem. Csak hogy ne járjak úgy mint most, idejövök és rögtön beégek :)

Amúgy ma megnéztem újra a kettőst és 130x nagyítással szétbontotta, pont úgy ahogy írtátok. Nagyon örültem neki, gyönyörű volt! Le is rajzoltam. Érdekes módon ma inkább sárgásnak láttam, nem tudom minek köszönhető ez a különbség, habár legutóbb a légkör sem és a láthatóság sem volt a legeslegjobb. Jól számoltam, hogy 95 fokra vannak egymástól? Holnap majd feltöltöm a képet, mert ma már nincs erőm szerkesztgetni..

hanee


Kedves hanee!

Remélem nem keverlek meg a következő magyarázattal:
Minden okulárnak a konstrukciójából adódóan van egy látómezeje: ez 40 foktól 80-90 fokig terjed. A távcsővel a nagyítástól és az okulár látómezejétől függően egy bizonyos nagyságú területet látsz az égből, ez a valódi látómező, és ez utóbbi a lényeg. Az okulár látószögét a gyár ismeri természetesen, de sokszor az okuláron fel sem tüntetik, így nem várható el az, hogy a közölt rajzodról valaki meghatározza, kiszámítsa az ábrázolt égterület nagyságát, ezért kell megadni az észlelőnek.

Szálkeresztes okulárt lehet kapni, csak persze valamennyivel drágább, és nincs belőlük olyan nagy választék, mint a sima okulárokból.

Olyan térképről nem tudok, ahol a kettősök szögtávolsága fel lenne tüntetve, erre a kettőskatalógusok használatosak. Róluk gyakran van itt szó.

Végül annak örülök a legjobban, hogy sikerült felbontani a gamma Leo főpárját: ugye izgalmasabb volt az AB, mint az AC :)? De a gyakorlottabb amatőr ezt is, azt is leészleli...

További sikeres kettősmegfigyeléseket kívánok: Porrima
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.05.05. 09:21

hanee írta:Sziasztok!

Először is köszönöm a kedves fogadtatást itt a topicban, rögtön ketten is olyan részletesen válaszoltatok, hogy miután elolvastam már nem maradt időm válaszolni tegnap :mrgreen: (természetesen ez nem baj, sőt nagyon örültem neki)

És akkor reagálok is szépen :)

LM: Eddig még soha életemben nem írtam rá semmire, most megtudtam hogy kell kiszámolni, habár ha jól tudom az okulárokhoz eleve megadnak valami LM-et? Az nem elég hogyha az okulár tipusa és a nagyítás rajta van az észlelésen?

Óragépem amúgy sincs, úgyhogy szerencsére ez nem okoz különösebb problémát, hogy kikapcsoljam. Egyelőre semmilyen igényt nem éreztem még rá, szeretem tekergetni a távcsövet.. bár a 4 mm-es Orthoval már picit kényelmetlen néha 8-)

Ez a célkeresztes okulár érdekel, lehet ilyet készen kapni?
A topicot próbáltam már visszaolvasgatni nagyjából amúgy, sok hasznos dolgot olvastam már tőletek.

Melyik térképet ajánljátok kettősökhöz? Honnan tudom a térképről, hogy egy kettős pár mennyire szoros? Amiket én láttam eddig (pl. Triatlas A) azokon csak fel van tüntetve hogy kettős, de hogy hol a párja, az nem. Csak hogy ne járjak úgy mint most, idejövök és rögtön beégek :)

Amúgy ma megnéztem újra a kettőst és 130x nagyítással szétbontotta, pont úgy ahogy írtátok. Nagyon örültem neki, gyönyörű volt! Le is rajzoltam. Érdekes módon ma inkább sárgásnak láttam, nem tudom minek köszönhető ez a különbség, habár legutóbb a légkör sem és a láthatóság sem volt a legeslegjobb. Jól számoltam, hogy 95 fokra vannak egymástól? Holnap majd feltöltöm a képet, mert ma már nincs erőm szerkesztgetni..

hanee


Szia Hanee!

Az okulárok látómezejét legjobban úgy tudod kiszámolni, ha keresel egy olyan csillagot ami nagyon közel van az égi egyenlítőhöz (legfeljebb egy 3 fokos körzetében...) majd a csillagot beállítod a látómező hajszálpontos közepébe, megméred hogy milyen gyorsan vonul ki, majd a kapott másodpercet elosztod 2-vel, bár ez nem annyira pontos. De olyat is lehet csinálni hogy az okulár látszólagos látómezejének értéke és a nagyítás hányadosa. Ez elég pontos értéket ad, de ha nem akarsz nagyon vacakolni, akkor felmész a tavcso.hu-ra, ott be az okulárok menübe és rögtön a lap tetején van egy kis "fókusz-beírás", begépeled a fókuszod mértékét, majd kikeresed az okulárodat amit használsz és ott van mellette az elméleti látómező. Nekem pl. az 1200-as fókuszhoz a 42mm-es Synta Apex oklihoz 118'-et ad meg, bár én a távcsőnél csak 108'-et mértem.

A mérőokliról kérdezd meg Szklenár Tomit.....

Térképek:
Nagyon jól használható a Pleione csillagatlasz, mely a legfényesebb és leglátványosabb kettősöket tartalmazza, leginkább kezdőknek ajánlható...
Az Égabrosz rengeteg kettőst tartalmaz, bár olyanokat is amelyeknek szörnyen kicsi a szögtávolsága is (0.1"-0.2" -eset is találtam) de bogarászni jó....
De szerintem a legjobb megoldás amit már előbbi hozzászólásomban hangoztattam, az a GUIDE 8.0 által átdolgozott kis házi Égabrosz :D Ja és ebből rögtön megtudod hogy merre kell keresni a társát, mert fel van tüntetve a szögtáv, a pozíció szög és a mérés időpontját. Csak a távcső mellett szoktam úgy csinálni hogy csupán a kettős nevét és megtalálási helyét nézem a papíron, majd megkeresem a távcsőben, leészlelem, kiírom az adatokat és összehasonlítom a GUIDE-ból kiírt adatokkal. Sokszor találok olyat hogy 40 fok eltérés van meg 5", de azok inkább a régen, 1900-as évek elején mért kettőscsillagokból ered. Az újabban megmért kettősök, amiről mindig van adat, sokszor meglep hogy 5 fokon belül tudok pontosan mérni. Tehát ajánlom a GUIDE-ot!

Ttj
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”