Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.27. 12:46

Janicsillagasz írta:Ez valószínűleg az ES 59 lesz, bár kissé zavaros. 5 tagú rendszer. De ahogy Feri is mondta az ES 2611-el kavarodik. Ez kicsit értelmetlen, mert az ES 59-re jelöli az AB párost, onnantól az ES 2611-el kezdi (BC és így tovább).


A többszörös rendszerek elnevezése elég kacifántos, nem is teljesen egzakt, és a USNO-ban végzik, a WDS katalóguson belül. Az nagyon gyakori - sőt majdnem az ellenkezője a ritka -, hogy a különböző párok más-más felfedező névkódját viselik. Ebből a szempontból a fenti esetben az a ritkaság, hogy Espintől két különböző sorszám is van, aminek az lehet a magyarázata, hogy más időben mérte őket. Ez nem zavarosság.
Sajnos a WDS-ben előfordulnak valóban zavaros, ellentmondásos esetek, de ezeket az utóbbi években erősen javítgatják, amelyben Berkó Ernő és további amatőrök működésének jelentős szerepe van.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.27. 12:58

ferenc lovró írta:értem én, csak ez így annyira hihetetlen még a te billentyűzetedből is. :D

én azt hittem sokkal komolyabb feltételei vannak (mint pl legalább 3 mérés, ami már mutat vmi különbséget elmozdulásban, vagy pedig távolság és sajátmozgás adatokkal kell alátámasztani a kettősséget). jó, az optikai-kettős keresés lehet egyszerű, de az amúgy sem annyira hoz lázba manapság, mikor már könnyen lehet bárkinek olyan felszerelése, amivel otthonról lelát 22-23m fényességig tűélesen. ;)

esetleg a következő Ernő-interjúba nem lehetne beletenni egy rövid szösszenetet arról, hogy is megy a felfedezés (protokolláris részről is, hogy pl hogyan megy a bejelentés a wds felé, miket kérnek, stb.)?


Ernő levelében leírta, hogy ő hogyan dolgozik, csak azt felejtette ki, hogy az új párok hogyan kerülnek bele a WDS-be.

Először is nem feltétel, hogy elmozdulásokat és távolságokat prezentáljon a felfedező, az a kisbolygóknál van. Viszont feltétel, hogy több mérés alapján viszonylag nagy pontosságú paramétereket adjon meg a megfelelő helyen megjelent publikációjában. A kettőscsillagoknál olyanról nem tudok, hogy valaki direktben a USNO-hoz küldi a dolgait, mint a Meteorhoz. A megfelelő hely, ahonnan Ernő méréseit átemelik a WDS-be az angol DSSC és az amerikai JDSO. Aki ezekről, és Ernő munkájáról többet szeretne megtudni, az nézze meg az aláírásban szereplő honlapomat, ugyanis Ernő mérései 2001-től kezdődően ott kerülnek ismertetésre magyar nyelven.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.27. 13:44

Kedves Ferenc! A többszörös csillagok esetében a valódi pároknál a pálya kiszámolásáhaoz nem elegendő "három mérés". Az bizony sokkal bonyolultabb, mint a kisbolygóknál, mert nem tudjuk, hogy a keringési pálya sikja milyen szögben hajlik a mi látósíkunkhoz. Ténylegesen sok-sok mérésre van szükség, amelyekből idővel kezd kirajzolódni a látszólagos mozgás. (Ha megnézed a már ismert pályáju kettősökről itt-ott közölt rajzokat, többnyire feltűnik, hogy sok pontból rajzolódik ki a pálya!) Lehet, hogy többszáz éves, vagy évezredes periódus esetében a felfedező meg sem éri, hogy bebizonyosodjon, optikai vagy fizikai párt talált-e. (Persze sokat lendít, ha sikerül mind a két csillag sajátmozgását lemérni, és a távolságukat meghatározni.De ezt nem az amatőröktől várják el.)
Amire gondoltál az a kisbolygó pályaszámítás, ahol valóban elvben három koordináta meghatározás elegendő lenne a pályaszámításhoz (Gauss-módszer). De ténylegesen itt sem elég a három, valójában sok mérésből lehet csak egyre jobb közelítéssel pályát számolni. (Kulin Gyurka bácsi mesélgette, hogy egyszer-egyszer a két egymást követő estén végzett fénykép kimérésekor az elmozdulás kicsi volt, úgy hogy az elkerülhetetlen mérési hiba következtében nagyon bizonytalan lett volna a mozgás pontos meghatározása.)
Persze ma már a CCD-technika még amatőr szinten is sokat javított a helyzeten, de azért ma sem könnyű feladat. Minden tiszteletet megérdemel az a pár amatőr, aki ezt a munkát véégzi -mint pl. nálunk Betrkó Ernő.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.29. 10:03

Üdvözlet!

Most akkor lássuk, hogy jól értettem-e eddig:

A csatolt képen (véletlenszerűen kiválaszottam egyet a SkyMorph 2002.08.20.-án készült képei közül)
látok a zölddel keretezett részen egy ötös rendszert.
A közepének a koordinátáit az alábbinak mértem : RA 16h18m14.792s D -10°09'36.00" (SAOImage ds9 programmal)
Úgy becsülöm, hogy az 5 csillag egy 20" átmérőjű területen belül van. A fényességet még nem tudtam megállapítani (annyira még nem ismerem a programot ;) )
Még a PA-kat is ki kellene mérni...

Ha ezek után ezen a pozíción nem találok a WDS-ben semmit (még nem is keresetem, mert nem tudom hogyan kell :oops: ), ez már megáll új többes-rendszer észlelésnek?

picture1.jpg


Jól értettem?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.29. 13:07

lacus66 írta:Üdvözlet!

Most akkor lássuk, hogy jól értettem-e eddig:

A csatolt képen (véletlenszerűen kiválaszottam egyet a SkyMorph 2002.08.20.-án készült képei közül)
látok a zölddel keretezett részen egy ötös rendszert.
A közepének a koordinátáit az alábbinak mértem : RA 16h18m14.792s D -10°09'36.00" (SAOImage ds9 programmal)
Úgy becsülöm, hogy az 5 csillag egy 20" átmérőjű területen belül van. A fényességet még nem tudtam megállapítani (annyira még nem ismerem a programot ;) )


A saját lehetőségeim szerint utána néztem a dolgodnak, de igencsak homályos :(

Nem tudom honnan vetted ezt a 20" átmérőt?
Az adott pozíció környékén 5 csillagot találtam 14 és 16,5 mg között. A két 14 magnis csillag között a távolság több mint 2 ívperc, úgyhogy emiatt kettős szempontból felejtős...
Egyébként a WDS-ben ezen a környéken nincsen kettős; a legközelebbi kettős a STF 2019 1 fokra PA 250 felé. Az NGC stb. sem mutat ott nyilthalmazt.

Máskülönben a koordinátához mindig tartozik egy epocha, amit akkor is érdemes megjegyezni, ha J2000.

Kíváncsi lennék, mi miatt nem stimmelünk?

Üdv.: Porrima

Ui.: Jobban megsilabizálva a csatolt képedet, arra a következtetésre jutottam, hogy a fényességben lehet a probléma: a 20" stimmel, de a fényességek 16-18 mg körül lehetnek. Bár ilyen halvány kettősök vannak a WDS-ben, de azoknak oka van...
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.29. 13:15

Hát, ha jól olvastam le képről, akkor a függőleges tengelyen két kék vonal közötti távolság 30". Ebből becsültem az ötös rendszerre a 20"-et...

Nem jól okoskodtam?
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.29. 13:31

lacus66 írta:Hát, ha jól olvastam le képről, akkor a függőleges tengelyen két kék vonal közötti távolság 30". Ebből becsültem az ötös rendszerre a 20"-et...

Nem jól okoskodtam?


De valószínűleg jól okoskodtál: amint az utóiratban jeleztem, magam is erre jutottam, csak a képen nagyon nehezen olvashatók a kis zöld számok. Viszont továbbra is jó lenne a kép koordinátarendszerének epochája, mert 10 perc alatt nem sikerült beazonosítanom a területet...
Érdekel a dolog...
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.29. 13:35

Hát a program azt írja rá, hogy FK5... (akármit is jelent :oops: )
De gondolom J2000 lehet

Ha kell, el tudom küldeni a FITS képet is, csak 5 mega... ;)

Ui.: Megtaláltam az epocha-t. A program szerint "Equatorial J2000"
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.29. 13:53

lacus66 írta:Hát a program azt írja rá, hogy FK5... (akármit is jelent :oops: )
De gondolom J2000 lehet

Ha kell, el tudom küldeni a FITS képet is, csak 5 mega... ;)


Az FK5 a Fundamentális Katalógus 5. kiadása, nem hiszem, hogy segítene ebben a kérdésben.
Viszont azt hiszem akkor járunk a legjobban, ha elküldöd a FITS fájlt a porrima@fibermail.hu címre, mert annak a fejlécében benne szokott lenni az epocha. Anélkül ilyen halványságtartományban, a Tejút közelében nehéz eligazodni, és a tévedés veszélye is nagy.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.29. 14:02

Elküldtem...
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”