Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.11. 13:51

mudlee írta:Amíg fent van a hold és tiszta az ég, szeretnék eddig csak kettősökkel foglalkozni. Párat kigyűjtöttem, mit szeretnék megfigyelni, további ajánlatokat örömmel fogadnék még :)


Ezt az oldalt bookmarkold légyszi:

http://alpha.dfmk.hu/~albireo/Reprint/reprint.htm
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2011.11.11. 14:05

Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.23. 21:52

Fú, ez a kettőscsillag dolog érdekel, alig várom h legyen hozzá műszerem. Nem tudom, így kezdő előttiként :roll: teljesen megfogott a fórumon olvasott dolgok nagy része. Van egyébként olyan kettős csillag amit szabad szemmel kettőnek lehet látni? Elég rossz a szemem úgyhogy félek csak a kontaktlencsém kettőzte meg a kérdéses csillagot. Meg lenne még egy kérdésem, bár ez szigorúan véve nem ide tartozik, csak elvontan. :D Ha egyszer egy csillagot sárgásnak, máskor fehéren fénylőnek látok pár perc különbséggel, (színben kettős szóval nem offolok) :D akkor az valósan úgy van, a légkör miatt látom úgy, netalán hallucinálok? :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.23. 22:32

Konkrét írta:Van egyébként olyan kettős csillag amit szabad szemmel kettőnek lehet látni?


Van persze, a klasszikus példa az Alcor-Mizar páros a Nagy Göncölben:

Kép


Egy klasszikus nehéz példa pedig az epszilon-1 és 2 Lyr:

Kép

Viszonylag ismert szabadszemes kettős még az alfa Cap (ezt mostanában nem fogod már látni), és a theta 1 és 2 Tau a Hyadokban:

Kép



Konkrét írta:Ha egyszer egy csillagot sárgásnak, máskor fehéren fénylőnek látok pár perc különbséggel, (színben kettős szóval nem offolok) :D akkor az valósan úgy van, a légkör miatt látom úgy, netalán hallucinálok? :)


Nem hallucinálsz, ezt a légköri turbulencia okozza, és szcintillációnak hívjuk. Bővebb magyarázatért forduljon kezelőorvosához, vagy a google-höz. :)
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.11.23. 23:16

Konkrét írta:Fú, ez a kettőscsillag dolog érdekel, alig várom h legyen hozzá műszerem. Nem tudom, így kezdő előttiként :roll: teljesen megfogott a fórumon olvasott dolgok nagy része. Van egyébként olyan kettős csillag amit szabad szemmel kettőnek lehet látni? Elég rossz a szemem úgyhogy félek csak a kontaktlencsém kettőzte meg a kérdéses csillagot. Meg lenne még egy kérdésem, bár ez szigorúan véve nem ide tartozik, csak elvontan. :D Ha egyszer egy csillagot sárgásnak, máskor fehéren fénylőnek látok pár perc különbséggel, (színben kettős szóval nem offolok) :D akkor az valósan úgy van, a légkör miatt látom úgy, netalán hallucinálok? :)


Azért reagálok, mert szemhibáról is van szó.
2-3 évvel ezelőtt tapasztaltam először azt a szakkönyvekben leírt dolgot, amit öregkori távollátásnak neveznek. Korábban sosem láttam szabad szemmel kettősnek az Alcor-Mizart, de azóta igen :roll:
(Azért inkább lennék fiatal :ugeek: )
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.24. 01:26

csakb írta:
Konkrét írta:Ha egyszer egy csillagot sárgásnak, máskor fehéren fénylőnek látok pár perc különbséggel, (színben kettős szóval nem offolok) :D akkor az valósan úgy van, a légkör miatt látom úgy, netalán hallucinálok? :)


Nem hallucinálsz, ezt a légköri turbulencia okozza, és szcintillációnak hívjuk. Bővebb magyarázatért forduljon kezelőorvosához, vagy a google-höz. :)


Igazából a kérdés akkor ötlött fel mikor megnyitottam e topicot, amúgy sokmindenre rá szokam keresni. A kettős csillag látáskor pedig szkeptikus vagyok, a kontaktlencsém miatt ritkán minden csillagot kettőnek látok, de elkenődések, fény elmosódások pedig szinte mindig vannak a látottakon. Pl ma kinéztem a kertbe itt Csepelen hogy meglessem, h mennyi látszik az égből, hát no comment.. :D Otthon nálunk Bonyhádon az Orion csillagai viritanak az ilyen hideg estéken, itt a lábak közül az egyiket alig láttam meg.. A plejádok "mellette" meg egy paca volt, nem láttam a csillagai göncöl formáját, söt konkrétan 1 csillagát sem.
De ha megdörzsölnék egy csodalámpát, és előjönne belőle egy dzsinn, az is Te lennél. Mindig egyből válaszolsz a kérdéseimre. :D
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.11.30. 15:35

Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.12.01. 09:11

A 61Cyg rajza gyönyörű, de a leírásban nem említed a komponensek csodás narancsvörös színét! Pedig a kettős erről is nagyon híres, tán nincs még egy ennyire vörös páros, ami ilyen könnyen látható kisebb műszerrel is.
Lehet, hogy ennyire színez a 80/900?
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.12.01. 10:27

Szó ami szó tényleg vörösesnek láttam őket...a piszkozaton pedig le is írtam ezt a benyomást de itt meg kimaradt :?
Köszönöm a figyelmeztetést :) pótolom a leírásban azonnal. A lencsés nem színez hála Istennek, inkább azzal volt a probléma - mentségemre szolgáljon - hogy a színekkel nem igazán foglalkozom. Bár a kettősöknél ez is fontos!
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”