Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.29. 19:56

lacus66 írta:Elküldtem...


Köszi, megkaptam.
Most már nyugodtan merem állítani, hogy a fentebb közölt képed jobb felső részében a kép egyik legfényesebb csillaga vörösben 15-15,5 magnitúdós. A talált csoport helyén az UCAC3 egy 16 magnis csillagot jelez, ami azt jelenti, hogy az ottani néhány csillag össz. fényessége ennyi. Ennyi...

Azért foglalkozzál tovább a kettősökkel, amihez 10-es seeinget kívánok: Porrima
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.30. 07:05

Köszönöm a bíztatást, majd igyekszem! :)

De visszatérve az eredeti kérdésre :

Akkor ez így most megállná a helyét "felfedezésként"? Vagy a nagyon alacsony fényesség miatt nincs értelme vele foglalkozni?
Csak azért is érdekelne a dolog, mivel ezeket a DSS2 illetve SkyMorph képeket elnézve, majdnem mindegyiken lehet találni ilyeneket (nem is keveset...)
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2011.03.30. 13:58

Üdvözletem!

Régen jártam erre, most látom a kérdéseket.
Igazából már meg is lett válaszolva minden. Ahhoz hogy két egymáshoz közel látszó csillagból kettős
legyen három dolog kell: Meg kell mérni. Megfelelő helyen közre kell adni. Végül a WDS-nek el kell
fogadni és beépíteni a katalógusba.
Az égen szinte végtelen számú "kettőst" lehet látni-találni. Így ne gondolja senki, hogy ha egy képen,
vagy planetárium programban vagy akár távcsőben is talál két közeli csillagot, majd ezzel jelentkezik
a WDS-nél, hogy felfedeztem egy kettőst, ott tapsikolva fogadják. A szemük sem fog rebbenni.
Akkor sem, ha évtizednyi munkával sokezer kettőst (köztük addig a WDS-ben nem szereplőket is)
kimértek, a méréseiteket megjelentetitek megfelelő helyeken. Viszont ez utóbbi esetben van arra
esély, hogy a méréseiteket felhasználják a katalógus bővítésénél, netán az új párokat jóváírják a
névkódotokon.

Amatőrök számára járható út a saját felvételek készítése, kimérése. Megfelelő kalibrálás után,
pontos méréseket kell végezni, általában egy-egy párról többet (átlagban én 10-et mérek). Meg kell
adni a mérés pontosságát is. Alapvetően már ismert párokkal kell kezdeni. A méréseknek illik
illeszkedni az adott pár korábbi méréseihez, ha az nem fix, akkor érdemes kideríteni az okot,
a változás tendenciáját is. Ha elég anyag gyűlik össze, akkor fel kell keresni a JDSO vagy DSSC
szerkesztőit, egyeztetni a megjelentetés feltételeit. Itt formátumra, adatszerkezetre gondolok.
Ha megvan a kapcsolat, megjelenik az anyag, akkor már a WDS-en múlik, hogy az adott kiadvány
feldolgozásakor ezekkel a mérésekkel mit kezd. Ha úgy látja, hogy minden rendben, akkor nyert
ügyünk van, az anyag bekerülhet a WDS-be, a következő frissülékor megtalálhatóak lesznek benne a
megjelentetett anyag mérései. Ez eddig természetesen a már ismert kettősökre vonatkozik.
Alapvetően ez a nagyobbik munka, míg eljut valaki idáig. A többi már csak ismétlés.
Ha a mérések közben talál valaki olyan csillagot, amely valamely kettős további komponense lehet,
érdemes megmérni azt is. Esetleg a környéken talál a környező kettősökhöz hasonló, esetleg
azoknál szorosabb csillagokat, azokat is érdemes megmérni.
Ha az ismert kettősökről készült méréseket rendben találják, akkor van esély arra, hogy az új
méréseket is elfogadják.
Külön protokollja nincs az elfogadásnak, néha jeleznek az esetleges pontosítások miatt.
Az új kettősök elfogadásának kritériumát nem ismerem, nincs leírva. Eddig az enyémeket
elfogadták.
A megjelenésekhez, mások mérési anyagainak megismeréséhez ideteszem a két említett linket:

http://www.jdso.org/
http://www.webbdeepsky.com/dssc/dssc.html

A WDS honlapját (természetesen magát a katalógust is) érdemes tanulmányozni, megismerkedni
a már benne szereplő kettősökkel, az adatállomány szerkezetével, stb. A legutóbbi fix évszámú
WDS honlapja a következő:

http://ad.usno.navy.mil/wds/wds2006.5.html

Itt lejjebb a

http://ad.usno.navy.mil/wds/

oldalon a Current WDS sornál megtalálható az éppen legfrissebb (folyamatosan bővülő) változat is.

További kérdésekre is szívesen válaszolok.

Üdvözlettel: Ernő.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.30. 14:18

Köszönöm a választ, így már "tiszta" !
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2011.03.30. 14:28

lacus66 írta:Köszönöm a bíztatást, majd igyekszem! :)

De visszatérve az eredeti kérdésre :

Akkor ez így most megállná a helyét "felfedezésként"? Vagy a nagyon alacsony fényesség miatt nincs értelme vele foglalkozni?
Csak azért is érdekelne a dolog, mivel ezeket a DSS2 illetve SkyMorph képeket elnézve, majdnem mindegyiken lehet találni ilyeneket (nem is keveset...)



A helyzet kicsit összetettebb. Az alacsony fényesség nem gond. Viszont mérni kell. Most itt a programban
látható háttérképen kellene mérni, vagyis annak az eredeti (esetleg digitalizált) változatán. Természetesen
a kép készítőjének-tulajdonosának a hozzájárulása is szükséges lehet. Lényeges, hogy a kép kalibrálható
legyen.
A további eljárás az előző hozzászólásomnál található. Ha végigmegy a rendszeren akkor megállhat,
de erre a WDS adja meg a választ.

Én mindenesetre nem tartom szerencsésnek a módszert. Kicsit olyan érzetet kelt bennem, ha más
asztrofotójának a tanulmányozával próbálnák én mély-ég észlelést végezni. Remélem érted.

Ernő.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.30. 14:43

Természetesen, értem!

Pusztán a példa kedvéért vettem elő a képet, hogy konkrétumokról tudjunk beszélni...

Egyébként ezek a képek szabadon hozzáférhetők bárki számára. Tudom ,hogy a felhasználásuk engedélyhez kötött, de pld. a SkyMorph-on egy ideig még biztatták is az érdeklődőket arra, hogy keressenek rajtuk kisbolygókat... :)
Az ilyen archiv képeken végzett munka pedig akár még hasznos is lehet - főleg annak, aki maga nem tud ilyet készíteni...
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.30. 15:00

lacus66 írta:Akkor ez így most megállná a helyét "felfedezésként"? Vagy a nagyon alacsony fényesség miatt nincs értelme vele foglalkozni?


Azt hiszem Ernő barátom részletesen válaszolt a kérdésre.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.03.30. 15:06

lacus66 írta:Egyébként ezek a képek szabadon hozzáférhetők bárki számára. Tudom ,hogy a felhasználásuk engedélyhez kötött, de pld. a SkyMorph-on egy ideig még biztatták is az érdeklődőket arra, hogy keressenek rajtuk kisbolygókat... :)
Az ilyen archiv képeken végzett munka pedig akár még hasznos is lehet - főleg annak, aki maga nem tud ilyet készíteni...


A kisbolygó keresés kicsit más dolog, azt hiszem nagyságrendekkel bonyolultabb...

Az utolsó mondatra meg azt tudnám mondani, hogy akár még hasznos is lehet, de a profi csillagászoknak egész más a munkamódszerük, minthogy amatőrök bármilyen érdekesnek látszó jelzésével foglalkozzanak :( Ezt tapasztalatból írom, ahogy Ernő is célzott rá.
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2011.03.30. 15:08

lacus66 írta:Természetesen, értem!

Pusztán a példa kedvéért vettem elő a képet, hogy konkrétumokról tudjunk beszélni...

Egyébként ezek a képek szabadon hozzáférhetők bárki számára. Tudom ,hogy a felhasználásuk engedélyhez kötött, de pld. a SkyMorph-on egy ideig még biztatták is az érdeklődőket arra, hogy keressenek rajtuk kisbolygókat... :)
Az ilyen archiv képeken végzett munka pedig akár még hasznos is lehet - főleg annak, aki maga nem tud ilyet készíteni...


Oké!

Amatőr észlelők esetén találkoztam (illetve a hivatkozott publikációkban is szerepel) olyan esetekkel,
amikor obszervatóriumi felvételsorozatok digitalizált változatán (két eltérő időpontban készült
felvételsorozat képeiről van szó) kerestek közös sajátmozgású párokat. Ezt meg lehet oldani csupán
szoftveres úton is. Volt olyan többezer mérést tartalmazó anyag, ami mégsem került be a WDS-be,
pedig tényleges fizikai párok voltak. Volt olyan is, amikor bekerültek. Az okokat nem ismerem.
Mindkét esetben az amatőrök valamint a képet készítő intézmények között volt munkakapcsolat is.

Kettősök mérésére, esetleg szoros új "fényes" párok keresésére is van egyszerűnek mondható
módszer. Webkamerával dolgozva kivárva a csúcs seeinget lehet rögzíteni (vagyis szeparálni) a
hosszabb expozíciós idejű CCD-s, vagy fotós módszernél szorosabb párokat is. 20cm-es távcsővel
már van esély mind ismert binary-k mérésére, mind újabbak találására. Az északi féltekéről
látható égterület egy részét még vizsgálták át elég alaposan ismereteim szerint (Müller ill. Couteau).

Ernő.
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2011.03.30. 15:18

Az utólsó mondatból kimaradt egy szó, helyesen:

"...egy részét még nem vizsgálták át..."
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”