Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.06. 11:23

Sidius írta:Lemaradt: két közel egyező fényességű kettősre a Dawes-határ jobb közelítés!

Köszönöm, sajnos a kettősözés nem az erősségem, én csak esztétikai csillagász vagyok. Belenézek, és élvezkedem, gyönyörködöm. Minimális technikai tudásom van, csillagászati pedig a zéró felé konvergál...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.06. 11:36

Végül is bevallottan vagy nem, ki jobban, ki kevésbé, kicsit mindannyian "esztétikai" csillagászok vagyunk, hiszen ez fogja meg az embert először.
Ezután az ismeretek folyton gyarapodnak, aszerint, hogy a lassanként életünk részét jelentő csillagászat melyik ága (és "vonzáskörzete") válik legfontosabbá számunkra.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.11.06. 13:00

jó ötlet ez a "mi bontja az eplyr-t" projekt. ma én is megpróbálom egy 114/900 áruházi newtonnal, ha az ég engedi (és miért ne engedné :D ).

a határok pedig azért vannak, hogy áthágjuk őket. :D

a 300-assal nem próbálom meg, mert arról tudom, hogy öklömnyi réssel bontja az e1-et, e2-t is. ;) Kép
nincs aláírás
kovatspeter
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.13. 17:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: kovatspeter » 2010.11.06. 16:36

Sziasztok!
Tegnap pont ebbe tört bele a 114/900 áruházi kölcsön newton bicskája.Igaz,csak 90X-es nagyításig jutottam,a 12mm okulár +barlow 2X,már csak egy pacát "láttatott".Helyesebben 2-t.
A delfin orra(gamma del)mégúgy se.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.11.06. 18:30

na, most (kb fél órája) jöttem be, és a következőkre jutottam.

kivitel előtt bejusztíroztam a csövet (Hama, áruházi 114/900) nagyjából tökéletesre, bár nagy nagyításon még van egy furcsa kis kóma a fényesebb csillagok mellett, ezt majd még valahogy kiszedem - hacsak nem optikai hiba okozza.

a körülmények elég jók, bár sötétedés előtt nagyon koszosnak tűnt a levegő, plusz fátyolfelhős volt az ég. mindenesetre a hmg parádés (a teljes sötétedés még messze, de már 6m körüli a hmg), a seeing gyenge/közepes.

a tükröt nem hűtöttem, a szobai jusztír után azonnal bevetettem.

ep lyr (e1/e2) (szabadszemmel réssel bontom ketté, talán ez még fontos):

43x: nem bomlik
60x: nem bomlik, de - különösen defókuszálva - láthatóan ovális a két-két pár
100x: az idő 50%-ban RÉSSEL bomlik!
150x: folyamatosan réssel bomlik.

feljebb nem mentem, a seeing miatt nem volt értelme. barlow-t nem használtam, és mindegyik használt okulár "normális" minőségű.

bár nem témája a topiknak, de megnéztem a jupit is, már 43x is szépen, élesen látszik az egyenlítői sáv (amelyik nem tűnt el :)), 150x már elmosódik, a seeing kritikán aluli. megnéztem az m57 gyűrűs-ködöt is, ha már úgyis ott voltam a környéken, igaz csak 60x (épp az az okli volt a kihuzatban), szinte nagytávcsöves fényességű, gyönyörű látvány (igaz nagyon pici a füstkarika). egyelőre ennyi, de vacsora után még lehet, hogy kimegyek nézelődni.

és ezek a dolgok jutottak közben az eszembe:

- az áruházi távcsövek két legnagyobb hibája a hozzá adott kiegészítők (okulárok, mechanika) csapnivaló minősége. jó okulárokkal megtáltosodik még egy lenézett kütyü is.
- a mechanika inkább vicces, mint használható.
- a távcsövem kihuzata 0.96", de egy szűkítő kitekerhető, így belemennek az 1.25"-ös oklik is.... elvileg... a hyperiont alig tudtam beleszuszakolni, még a rögzítőcsavart se kellett használni, annyira szorosan illeszkedett. a többi okli viszonylag simán belement (bár a becsusszanástól még messze voltak)

a konklúzió, hogy jó égen lehet gagyi kistávcsővel is csodásakat észlelni, csak jóval több türelem kell hozzá, mint egy jó minőségű/nagy távcső esetén. de ez nem feltétlenül hiba.

imádom a kistávcsövem! :)
nincs aláírás
kovatspeter
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.13. 17:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: kovatspeter » 2010.11.06. 21:58

Most jöttem be én is.
Hama 114/900-assal próbálgattam én is.Szerintem jó egem volt,becsléseket tenni tapasztalat híjján nem merészelek.Végkövetkeztetésem hasonló a Tiedhez,csak sajnos én alúról közelítek.A csőhöz (nem is enyém,nincs is más)a hozzá kapott okulárokat próbáltam használni.A 20X50-es orosz Turiszt teleszkóppal kikerestem a választott célokat,majd próbáltam a "nagy"távcsővel megtalálni.Elhülve olvastam a nagyítástartományokat,amiket alkalmaztál,ebben a példányban egyedül a 20mm-es okli működik,a 12-es élesíthetetlen,4-est ki se mertem próbálni.
Albireo,nü dra.,delta-,dzéta lyr,azért sikerültek,de ezeket persze a kis ruszki is vígan bontja.
Kicsit off:
A ráaggatott kereső siralmas.M31;Ikerhalmaz vígan szabadszemes,de a keresőben közöm se volt hozzájuk.Úgy kellett belebarkácsolni őket a látómezőbe.Ugyanígy az M13-ba belebotlottam valahogy,sőt a Bagoly halmazt is megtaláltam!M15: kiskukkerral látom,naggyal nem lelem,Gyűrűs ködnek nyomát se.
Végkövetkeztetés:keresnem kell valakit a közelben ,aki konyít a jusztírozáshoz,+valahogy jobb "célzót"szerkeszteni rá.
Illetve:kezdhetek gyűjteni egy tisztességes műszerre :)
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.06. 22:21

Üdv!

Én se bírtam ki, úgyhogy kipróbáltam.
Műszer: 195/1300N + 2,5x APO Barlow + Scopium
Légkör: nem jobb közepesnél.
A képen legfelül és alul primér fókuszban, off-axisban 5 cm-re blendézett tükörrel, a tágabb kettősre optimalizált képfeldolgozással, (a kép alsó részén lévő kettős ezért nem jól látszik).
Jobbra: 2,5x-es nyújtással, 5 cm-re blendézett tükörrel (a tágabb tagra optimalizálva).
Balra: referenciakép teljes tükörfelülettel, 2,5x-es nyújtással (a tágabb tagra optimalizálva).

Vizuálisan 100x-os nagyításnál mindkét kettős egyértelműen bomlik, a szélesebbik tag réssel, -nem is igazán nehéz. A másik tag kissé nehezebb, de kettőssége egyértelmű!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.11.06. 22:42

kovatspeter: az áruházi távcsöves topikban válaszolok :)
nincs aláírás
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.11.07. 20:52

unatkoztam az éjjel,

3d szemüveghez:
3d_elyr.jpg


bandzsítós megoldás (csinálj a kettőből egy harmadikat, ha megtalálod a fókuszt, látod a csodát :)):
3d_elyr_xeyed.jpg


ha nem fér ki a képernyőre, nyomj rá egy jobb egérgomb/kép megjelenítése cuccot.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
nincs aláírás
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.11.08. 09:29

Az eps Lyr nekem egyszer réssel bomlott 90/900-ban is, nagyon szép volt.
A szabad szemes bontáshoz szerintem csak jó hmg kell, ha jól látom 3,5' a távolságuk.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”