Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.28. 09:21

Egész nagy tömeg volt tegnap fent a Polarisban. Koraeste Amandával és Stickel Janival megnéztük a Nova Sgr 2009#4-et, amely vagy halványodott, vagy hullámzik, mindenesetre kicsivel halványabbnak láttuk, mint a CBET-ben és a VSNET-en közzétett első észlelelések, amelynek nagy része szűrő nélküli CCD adat volt. Ahogy nézem, a friss AAVSO észlelések is hozzánk hasonlóan csak kicsivel fényesebbnek mutatták a nóvát tegnap, mint 10 magnitudó.

Sajnos, 7 óra körül jött egy felhőzóna, amely beborította az eget, és csak kb. 1-1,5 órával később derült ki újra, de aztán hajnalig derült volt. Megérkezett Kocsis Anti is, és vele, majd Görgei Zolival változózgattunk, később csatlakozott hozzánk Ádám is, valamint Boros Heni. Megnéztük az RS Cygni, amely nagyon vörös, és még mindig elég halvány, 9-10 közötti. A másik nagy élményünk még az volt, hogy a Mira Ceti már szabadszemes! Eléggé meglepődtem ezen, mert kb. két és fél hete még 8 magni körülinek láttam :O
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2009.10.28. 10:23

fidusz írta:Sajnos, 7 óra körül jött egy felhőzóna, amely beborította az eget, és csak kb. 1-1,5 órával később derült ki újra, de aztán hajnalig derült volt.


Én egész nap dörzsöltem a tenyerem, hogy végre megejtem az első (!) októberi észlelésemet, de itt is beütött a felhőzet, viszont nem akart elmenni ilyen gyorsan, úgyhogy feladtam.
Ez a mostani időjárás már nem magyarázható egy egyszerű távcsővásárlással, ehhez minimum az ország legnagyobb távcsövét kellett átadni a hó elején ;)
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.28. 10:49

fidusz írta:Megérkezett Kocsis Anti is, és vele, majd Görgei Zolival változózgattunk, később csatlakozott hozzánk Ádám is, valamint Boros Heni.


Ezúton is üzenem Kocsis Antinak, hogy KÜLDJE BE AZ ÉSZLELÉSEIT!!!

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

V5584 Sgr = N Sgr 2009 No. 4

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.28. 20:59

A legfrissebb IAUcirkusz szerint a GCVS csapat hivatalos nevet is adott az új nóvának:

V5584 SAGITTARII = NOVA SAGITTARII 2009 No. 4

Egy japán észlelő által tegnap V-ben készült mérésék is azt mutatják, hogy a csillag fényessége kb. annyi volt, mint amennyinek a Polarisból észleltük.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.29. 10:45

magyarimiki írta:
fidusz írta:Sajnos, 7 óra körül jött egy felhőzóna, amely beborította az eget, és csak kb. 1-1,5 órával később derült ki újra, de aztán hajnalig derült volt.


Én egész nap dörzsöltem a tenyerem, hogy végre megejtem az első (!) októberi észlelésemet, de itt is beütött a felhőzet, viszont nem akart elmenni ilyen gyorsan, úgyhogy feladtam.
Ez a mostani időjárás már nem magyarázható egy egyszerű távcsővásárlással, ehhez minimum az ország legnagyobb távcsövét kellett átadni a hó elején ;)


Upsz... lebuktam...:)))

vagy ez már a krétai út előtti preventív nemészlelés hatása??:))))

snt
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.29. 23:38

fidusz írta:Koraeste Amandával és Stickel Janival megnéztük a Nova Sgr 2009#4-et...


Fidusz!

Tudsz róla, hogy utoljára az 2007. februári észleléseidet küldted be, most meg már mindjárt 2009. is véget ér? Adjak kölcsön papírt és ceruzát?

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.31. 08:59

KVI írta: Tudsz róla, hogy utoljára az 2007. februári észleléseidet küldted be, most meg már mindjárt 2009. is véget ér? Adjak kölcsön papírt és ceruzát?


Tudok. Elkezdtem beverni az októberieket, de a Vobs 2.2.0 béta nem teljesen tökéletes, többek között a térkép adatokat elsőre nem olvassa be, lényegében minden észlelést módosítani kell, hogy a térkép adatokat beolvassa, ezen felül az új AAVSO térképek esetén, amelyeknél nem dátum van, hanem 6-9 betűs kód, úgy értelmezi, hogy az nem AAVSO térkép :O Emiatt pedig szövegszerkesztőben kell külön kicserélnem ezt a kódot, és figyelni arra, hogy melyik csillagnál volt, hogy tényleg nem AAVSO térképet használtam... :O

Mindenesetre, a V5584 Sgr észleléseket (Amandáét és Janiét) + az okt. 2/3-i észleléseimet már beküldtem az AAVSO-nak. A teljes októbert hamarosan beverem, aztán szép lassan küldöm a régebbieket is. Ha lenne egy frissebb linuxos változat a Vobs-ból, az megkönnyítené a beverést...
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.31. 10:08

fidusz írta:Elkezdtem beverni az októberieket, de a Vobs 2.2.0 béta nem teljesen tökéletes, többek között a térkép adatokat elsőre nem olvassa be, lényegében minden észlelést módosítani kell, hogy a térkép adatokat beolvassa, ezen felül az új AAVSO térképek esetén, amelyeknél nem dátum van, hanem 6-9 betűs kód, úgy értelmezi, hogy az nem AAVSO térkép :O Emiatt pedig szövegszerkesztőben kell külön kicserélnem ezt a kódot, és figyelni arra, hogy melyik csillagnál volt, hogy tényleg nem AAVSO térképet használtam... :O

Mindenesetre, a V5584 Sgr észleléseket (Amandáét és Janiét) + az okt. 2/3-i észleléseimet már beküldtem az AAVSO-nak. A teljes októbert hamarosan beverem, aztán szép lassan küldöm a régebbieket is. Ha lenne egy frissebb linuxos változat a Vobs-ból, az megkönnyítené a beverést...


Talán ha nem a béta verziót használnád, az segítene... http://vcssz.mcse.hu/varbank/vobs/hu/vobs.html
Ha meg valami panasz van a programra, akkor lécci írd meg.

Az AAVSO beküldéssel kapcsolatban meg kell jegyezzem, hogy ha te küldöd be az észleléseket, akkor én nem fogom. Vagy az összeset, vagy egyiket se. Nem szeretnék duplikált beküldést, és az AAVSO se. Kérdés, hogy erről az akciózásról Amanda meg Jani tud-e?

Kvi
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2009.11.03. 09:13

fidusz írta:Remélem, tudtunk segíteni...
Elárulod, hogyan döntöttél a tanácsok alapján?



Hello!

Bocsi a késői reagálásért.
Ha most kellene vásárolnom, megvenném a 15x70-est, de jelenleg nem fér el a költségvetésbe egy "plusz" csövecske, így azzal kel dolgoznom amim van (egyenlőre).

ile
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.04. 14:09

Kérdés, hogy erről az akciózásról Amanda meg Jani tud-e?

Igen, tudok. Sot! Sajna en masok helyettem valo bekuldesere vagyok utalva, mert nem tudom, hogyan kell valtozoeszleleseket bekuldeni...

Amugy nekem felettebb tetszik a valtozozas, szeretnem minel jobban elsajatitani a praktikait, es mar nyomtattam is magamnak egy atlaszra valo valtozoterkepet. :mrgreen: Eljen a valtozozas!
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”