Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

fényes (8-9 magnis) törpenóva a Pegazusban!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2010.05.10. 12:32

Koránkelők változósok és kettőscsillag-észlelők figyelmébe ajánlanám ezt a hétvégi felfedezést.

Dae-Am Ji (angol írásmóddal: Yi) csütörtökön készült felvételén felfedezett egy 10,8 magnitudós csillagot, amely péntekre már 8,4 magnitudóig fényesedett. A csillagot S. Kaneko is felfedezte pénteken készül felvételén 9,1 magnitudónál.

Szombat hajnali/délelőtti észlelések 8,8-9,3 (szűri nélküli CCD) magnitudókat adnak a csillagra.

Az újonnan felfedezett "vendégcsillagról" készült színképfelvételek és V-szűrős adatsorok azt mutatják, hogy feltehetően egy WZ Sge típusú törpenóváról van szó. A POSS-I és POSS-II felvételek szerint egy 14 magnitudós, 1-3" körüli szoros kettős látható a csillag pozíciójánál, ráadásul az egyikük jelentős sajátmozgással rendelkezik.
A sajtámozgást figyelembe véve jelenleg 1" körül lehet a pár távolsága.

A CBET 2273-ban megadott pozíció:RA: 21 38 06.571 , Dec: +26 19 57.33

Az AAVSO honlapján már van térkép és összehasonlító az új törpenóvához:

http://www.aavso.org/observing/charts/v ... 5%2B261957

Az AAVSO az alábbi ideiglenes jelölést adta a csillagnak: VSX J213806.5+261957

Jó észlelést!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.28. 14:12

Helo, tudtok esetleg egyszerűbbnek, könnyebbnek mondható változót ajánlani nekem mint kezdőnek mert kedvet kaptam a változózásra.Nem tudom ez mennyire számít de egy 50 mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.28. 14:38

Egyszerűbb változók:
AF Cygni (most éppen fényesedőben, de ki tudja, holnap mit csinál), a delta Cyg "felett",
W Cygni (a ró Cyg mellett), mellette egyazon látómezőben a V1339 Cyg. Mindkettő fényes.
A khi Cygni az éta és fi Cyg közt. Most még halvány, nyár végére feljön a fénye.
R Scuti, a Sas farkánál, a lambda Aqilae-től nyugatra ott van a 12 Aql, attól mégnyugatabbra az éta Scuti. Közelében megtalálod az M11 sürü nyilthalmazt is, fölötte két csillagocska, majd azoktól északabra az R a Pajzsban. Most szintén maximum körüli.
Északkeleten könnyű megtalálni a ro Cassiopeiae-t, és magasabban a mű Cephei-t, ezek már binokulárral is jól látszanak, de a ró Cas éppen nem változtatja nagyon a fényét. (Ezek 3-5--4 magnitúdó küörüliek.)
Térképet az AAVSO honlapjáról, a Variable Chart-ról letölthetsz, de ha adsz lakáscímet küldhetek térképet is.
Üdvözlettel: BQ
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.28. 14:59

astrohist írta:Egyszerűbb változók:
AF Cygni (most éppen fényesedőben, de ki tudja, holnap mit csinál), a delta Cyg "felett",
W Cygni (a ró Cyg mellett), mellette egyazon látómezőben a V1339 Cyg. Mindkettő fényes.
A khi Cygni az éta és fi Cyg közt. Most még halvány, nyár végére feljön a fénye.
R Scuti, a Sas farkánál, a lambda Aqilae-től nyugatra ott van a 12 Aql, attól mégnyugatabbra az éta Scuti. Közelében megtalálod az M11 sürü nyilthalmazt is, fölötte két csillagocska, majd azoktól északabra az R a Pajzsban. Most szintén maximum körüli.
Északkeleten könnyű megtalálni a ro Cassiopeiae-t, és magasabban a mű Cephei-t, ezek már binokulárral is jól látszanak, de a ró Cas éppen nem változtatja nagyon a fényét. (Ezek 3-5--4 magnitúdó küörüliek.)
Térképet az AAVSO honlapjáról, a Variable Chart-ról letölthetsz, de ha adsz lakáscímet küldhetek térképet is.
Üdvözlettel: BQ

Húú, nagyon köszönöm a részletes leírást, hirtelen bele is zavarodtam, de majd böngészek közöttük és ha kiderül az ég akkor megkeresek néhányat közöttük.Köszi
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.07.28. 21:32

Bence írta:Helo, tudtok esetleg egyszerűbbnek, könnyebbnek mondható változót ajánlani nekem mint kezdőnek mert kedvet kaptam a változózásra.Nem tudom ez mennyire számít de egy 50 mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


A kezdő észlelőknek szóló topikban volt egy lista binoklis nyári változókról.

Kvi
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.29. 13:28

KVI írta:
Bence írta:Helo, tudtok esetleg egyszerűbbnek, könnyebbnek mondható változót ajánlani nekem mint kezdőnek mert kedvet kaptam a változózásra.Nem tudom ez mennyire számít de egy 50 mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


A kezdő észlelőknek szóló topikban volt egy lista binoklis nyári változókról.

Kvi



Hát igen, nincs is jobb a binoklis változózásnál.

Ígérem, idén nyáron visszatérek.

Snt
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2010.07.29. 20:20

A kezdő változós az a bőség zavarával küzd!Viszont ha a táborban csatlakozol megtanítok neked könnyű és
érdekes változókat.Kiss Lacival szívesen állunk mindenki rendelkezésére!

HDH
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.27. 15:44

[quote="Bence"]Helo, tudtok esetleg egyszerűbbnek, könnyebbnek mondható változót ajánlani nekem mint kezdőnek mert kedvet kaptam a változózásra.Nem tudom ez mennyire számít de egy 50 mm-es reflaktorom van.
Halló! Évekig elvoltam egy 50/500-as távcsővel és egy 10x50-es binoklival, és meggvolt a napi 15-25 változó!
Most ősszel jön fel a T Arietis fénye, lassan már az omikoron Ceti (Mira) is jó lesz, és még jó ideig délnyugaton az R Scuti, de érdemes mellett a V Aquilaet is megnézni. A Delfin feje fölöt ott van az U és EU, elég könnyú megtalálni, a erseusban (éjfélkor már jól feljott ott van a ró Per (Binokulár), és az Androméda alatti lábában az X Per. Ezek nagyon kicsit ugrándoznak, de szabálytalanulm, nem tudni mikor fognak valami extrát produkálni. A Hattyúban ajánlom a W Cygnit, mellett (egy látómezőben a V1339 Cyg. Mindegyikről van térkép.
Elmenőben van a g Herculis és az X Her, de még egy darabig láthatók, és jó fényesek.
Válogass! BQ.
Tucatos
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.08.04. 23:11

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Tucatos » 2010.08.29. 22:18

Sziasztok!
Én még kezdő vagyok a változócsillagok észlelésében ,még névkódom sincs...remélem hamarosan lesz!
Szóval egy 254/1200-as dobsonnal akarok belevágni a közepébe! S minimum közeli változókat ,de legalábbis halványakat szeretnék észlelni! Szerintetek érdemes belevágnom? Mert bőven 140 alá szoktam látni!
Üdv:Tucatos
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.08.29. 22:37

Tucatos írta:Sziasztok!
Én még kezdő vagyok a változócsillagok észlelésében ,még névkódom sincs...remélem hamarosan lesz!
Szóval egy 254/1200-as dobsonnal akarok belevágni a közepébe! S minimum közeli változókat ,de legalábbis halványakat szeretnék észlelni! Szerintetek érdemes belevágnom? Mert bőven 140 alá szoktam látni!
Üdv:Tucatos


Milyen kérdés ez már??? Persze, hogy vágjál bele (pláne, hogy már elküldtem a névkódodat :-))

Eleinte azért ne erőltesd a távcső határmagnija körüli észleléseket, inkább fölötte 1-2 mg-val. A hmg körüli észlelések a gyakorlott fénybecslőket is meg tudják tréfálni.

Üdv

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”