Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.29. 16:00

KVI írta:
magyarimiki írta:Szóval ehhez az ugráláshoz keresek jó atlaszt, amin borult estéken új észlelési célpontokat is keresgélhetek. Ehhez nekem jónak tűnik a TriAtlas, hacsak valami nagy hibája miatt nem akarnátok lebeszélni róla.


Halványabb csillagokhoz (AAVSO e térkép) nekem az Uranometria jött be nagyon.



Sok binolklist tudok fejből, amit nem, ahhoz VA. Ha a VA térkép nem valami remek, akkor Égabrosz.

snt
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.03. 09:19

Ggz írta:>Ó, de irigykedem... Mit tud a 15x70B a polarisból? 10-11 között?

11-ig le tudok menni, de csak a legjobb éjszakákon. Elképesztően szeretek változózni a 15x70-es binoklival. Nagy látómezeje van és baromi könnyű. Kérdezd csak meg Mzs-t, vagy Snt-t.


Hm, ez ígéretesnek hangzik. A 11m hmg állványról vagy kézből volt elérhető? Lehet, hogy ma este felugrok, hogy kipróbáljam. A 20x60B Tentonál könnyebb a 15x70B?
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.10.03. 11:16

Szia Fidusz!

Remélem, hogy ki tudok menni este a Polarisba és akkor összehasonlítjuk a két binoklit. Egyébként a Polaris teraszán álló szellőzők egyikének támaszkodva, vagyis kitámasztott könyökkel észlelek. Direkt nem használok állványt, mert akkor még azt is cipelni kellene.

Ggz
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.03. 12:46

Ggz írta:Szia Fidusz!

Remélem, hogy ki tudok menni este a Polarisba és akkor összehasonlítjuk a két binoklit. Egyébként a Polaris teraszán álló szellőzők egyikének támaszkodva, vagyis kitámasztott könyökkel észlelek. Direkt nem használok állványt, mert akkor még azt is cipelni kellene.

Ggz



Én letámasztott 15x70 binoklival bőven 11m alá láttam.

Snt
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2009.10.17. 15:13

Sziasztok,

Két éve változózom, közepesen fényszennyezett dunakeszi égről 20x80-as binokulárral kb. 11.0 mg-ig látok le. Most adódott egy lehetőség, hogy hozzájussak egy Celestron 25x100-as binóhoz igen jó állapotban.

Kisebb a látómező viszont 0.5-1.0 magnitúdóval mélyebbre le lehetne látni. Az lenne a szakértő kollegákhoz a kérdésem, hogy szerintetek megéri-e váltani?

...mellesleg körülnéztem egy kicsit a neten, Angliából ~500 Fontért 28x110-et is lehet rendelni. De gondolom ez már túl nagy lenne. Vagy minél nagyobb, annál jobb?

A válaszokat előre is köszönöm! :)
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.17. 16:13

vanamonde írta:Sziasztok,

Két éve változózom, közepesen fényszennyezett dunakeszi égről 20x80-as binokulárral kb. 11.0 mg-ig látok le. Most adódott egy lehetőség, hogy hozzájussak egy Celestron 25x100-as binóhoz igen jó állapotban.

Kisebb a látómező viszont 0.5-1.0 magnitúdóval mélyebbre le lehetne látni. Az lenne a szakértő kollegákhoz a kérdésem, hogy szerintetek megéri-e váltani?

...mellesleg körülnéztem egy kicsit a neten, Angliából ~500 Fontért 28x110-et is lehet rendelni. De gondolom ez már túl nagy lenne. Vagy minél nagyobb, annál jobb?

A válaszokat előre is köszönöm! :)


Szia Gyuri!

80-astól felfele már nem tudod állvány nélkül használni a binoklit. Viszont egy ugyanakkora RFT-vel nagyobb nagyítást tudsz elérni, ergo nagyobb lesz a hmg. Ráadásul egy állványos binoklival zenitben észlelni...
Anyagilag is jobban jársz, ha a meglévő 15 centis távcsövedhez veszel egy drága nagylátószögű oklit.

Most aztán a binoklipártiak dobálhatják rám a köveket...

Kvi
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2009.10.17. 16:45

Szia,

KVI írta:80-astól felfele már nem tudod állvány nélkül használni a binoklit. Viszont egy ugyanakkora RFT-vel nagyobb nagyítást tudsz elérni, ergo nagyobb lesz a hmg. Ráadásul egy állványos binoklival zenitben észlelni...


Ilyen állvánnyal észlelek: http://www.makszutov.hu/termek.php?group_id=wdf4
A jelenlegi binóhoz tökéletes. Kipróbáltuk tegnapelőtt, hogy elbirja-e a 25x100-ast a maga négy és fél kilós tömegével. Határeset, de még belefér. Azt hiszem, mindenképpen beruházok előbb utóbb egy "endéká fotoállványba".
Állványokkal jól lehet szerintem zenit (közelében) észlelni, csupán a mozgató kart nem hátul kell használni: Kép


KVI írta:Anyagilag is jobban jársz, ha a meglévő 15 centis távcsövedhez veszel egy drága nagylátószögű oklit.

Synta Gold Line 6mm 66° ? Ezt használom a Newtonhoz.
Jobban szeretek binóval változózni, kiülök hétköznaponként munka után fél órára/egy órára az erkélyre, leészlelek 10-15 változót, nem kell a Newton összerakásával pepecselni. A hétvége az más. Kitelepülök a Newtonnal, de akkor már megnézek "minden egyéb mást" is...

KVI írta:Most aztán a binoklipártiak dobálhatják rám a köveket...

KOPP! :D


s.
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.10.18. 12:58

Nanu!

Én majdnem két évig használtam egy TS 25x100-as binoklit egy bivalyerős Manfrotto állvánnyal és imádtam vele változózni. A hmg a Mátrából közelítette a 13 m-it. Aztán úgy gondoltam, hogy jobban járok, ha lecserélem egy kis 80/400-as refraktorra, mert ez is tud annyit. Valóban nagyon kezes jószág a kis RFT ugyanazon az állványon, de szívesen visszaforgatnám az idő kerekét, hogy visszaszerezzem a nagy binoklit. Tört volna le a kezem amikor elkótyavetyéltem!
Mostanában már nem is használom a 80/400-ast változózásra, hanem egy 15x70-es binoklit, amihez nem is kell állvány. (A 15x70-ről ódákat zengtünk Snt-vel fentebb.)
Kvi-nek tökéletesen igaza van a hatékonyság szempontjából, de ha szeretsz binoklizni és a nyaki csigolyáid is rendben vannak akkor vágj bele.

Ggz
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.18. 15:44

25x100-hoz:

A csillagdában van egy kicsit sérült, kicsit kotyogós, nagyon kettőzős 20x90-en B, mellyel szenzációs dolgokat láttam:

Encke üstököst 21 fok elongációban 8m-nál,
73P üstökös porcsóváját két fok hosszan teleholdnál,
Holmes-üstökös halvány ioncsóvájának szálait,
Orion-köd színeit,
Barnard-övet, stb.

Változózásra nem használtam, de nagy kiterjedésű, halvány mélyégre és különösen üstökösre roppant jó választás - persze sötét égboltról.

Egyébként Vastagh Laci kollegánk mélyegezésre használ 25x100-ast, és rendszeresen hmg-t mér vele, ez alapján átlagos körülmények közt 11,5-12m-ig lát, néha lejjebb, néha feljebb. Persze ez emberfüggő is.

(Amúgy éljen a 15x70 B!)

Snt
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2009.10.20. 18:04

santage írta:25x100-hoz:

A csillagdában van egy kicsit sérült, kicsit kotyogós, nagyon kettőzős 20x90-en B, mellyel szenzációs dolgokat láttam:

Encke üstököst 21 fok elongációban 8m-nál,
73P üstökös porcsóváját két fok hosszan teleholdnál,
Holmes-üstökös halvány ioncsóvájának szálait,
Orion-köd színeit,
Barnard-övet, stb.

(Amúgy éljen a 15x70 B!)

Snt




Hello!

Hát igen, ez nagyon szép! De, ha lenne valaki oly kedves és ismertetné ezt a bizonyos 15x70-est
néhány szóban... Bizonyára sokunknak segítene, egy könnyen kezelhető s talán bárhová elvihető
távcső vásárlásában, a piacon több ilyen vagy hasonló méret is kapható. (Változós szempont előny!)

A fenti sorokat olvasva akad néhány pro és kontra egyik vagy másik eszköz mellett, de valószínűleg az
a legjobb műszer és térkép amit az észlelő a legtöbbet tud használni. Én már sokszor "sírtam" a listákon
szerencsétlenségemről, mely ha lehet még fokozódott, hogy alig van alkalmam 15 centis dobsonomat
használni, pedig jó távcső (nem vagyok elfogult!). A 15x70-eshez hasonló méretű 76/900-as Newton
is inkább porfogó mint fényfelfogó eszköz, pedig ez is remek kis műszer.
Már hónapok óta töröm a fejem a megfelelő megoldáson, egy olyan távcső, mely könnyen vihető bárhova,
a teljesítménye (hmg, képalkotás stb.)elfogadható, könnyen kezelhető, és hogy úgy mondjam, bírja a strapát. Sajnos mindig kompromisszumokat kell ill. kellene kötnöm, s ez nincs másként a térképekkel sem.
Szerintem a legjobb "alap-térkép ill. -atlasz" az Égabrosz! Oldalai könnyen kimásolhatóak és részlet térképekkel felszerelve már könnyű a cél megtalálása, tapasztalatom szerint jobb az AAVSO atlasznál.
Binoklit vagy kis távcsövet használva tulajdonképpen kész, változozáshoz egyébként is AAVSO térkép
használata javasolt.

ile
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”