Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.20. 20:47

ile999 írta:
santage írta:25x100-hoz:

A csillagdában van egy kicsit sérült, kicsit kotyogós, nagyon kettőzős 20x90-en B, mellyel szenzációs dolgokat láttam:

Encke üstököst 21 fok elongációban 8m-nál,
73P üstökös porcsóváját két fok hosszan teleholdnál,
Holmes-üstökös halvány ioncsóvájának szálait,
Orion-köd színeit,
Barnard-övet, stb.

(Amúgy éljen a 15x70 B!)

Snt




Hello!

Hát igen, ez nagyon szép! De, ha lenne valaki oly kedves és ismertetné ezt a bizonyos 15x70-est
néhány szóban... Bizonyára sokunknak segítene, egy könnyen kezelhető s talán bárhová elvihető
távcső vásárlásában, a piacon több ilyen vagy hasonló méret is kapható. (Változós szempont előny!)

A fenti sorokat olvasva akad néhány pro és kontra egyik vagy másik eszköz mellett, de valószínűleg az
a legjobb műszer és térkép amit az észlelő a legtöbbet tud használni. Én már sokszor "sírtam" a listákon
szerencsétlenségemről, mely ha lehet még fokozódott, hogy alig van alkalmam 15 centis dobsonomat
használni, pedig jó távcső (nem vagyok elfogult!). A 15x70-eshez hasonló méretű 76/900-as Newton
is inkább porfogó mint fényfelfogó eszköz, pedig ez is remek kis műszer.
Már hónapok óta töröm a fejem a megfelelő megoldáson, egy olyan távcső, mely könnyen vihető bárhova,
a teljesítménye (hmg, képalkotás stb.)elfogadható, könnyen kezelhető, és hogy úgy mondjam, bírja a strapát. Sajnos mindig kompromisszumokat kell ill. kellene kötnöm, s ez nincs másként a térképekkel sem.
Szerintem a legjobb "alap-térkép ill. -atlasz" az Égabrosz! Oldalai könnyen kimásolhatóak és részlet térképekkel felszerelve már könnyű a cél megtalálása, tapasztalatom szerint jobb az AAVSO atlasznál.
Binoklit vagy kis távcsövet használva tulajdonképpen kész, változozáshoz egyébként is AAVSO térkép
használata javasolt.

ile


Hali!

A 15x70:
- könyű (kézben tartva akár hosszabb idán át is használható - persze azért nem a végtelenségig, de egy változó fényességbecslése belefér - a Tejút is bátran pásztázható letevés nélkül
- hmg-je kézből kb. 10-10,5m, 9m alatt is biztonsággal becsülhetők a halvány változók, pl. S Dra, AW Cyg, CH Cyg. Állványról/letámasztva jó körülmények közt 11m alá lehet látni.
- szemkagylója kipattintható ezért szemüveggel és anélkül is használható
- optikailag megfelelő ( bár azért hallottam olyanról, ami kettőz, stb...), vásárláskor érdemes tesztelni, s a legszimpatikusabbat megvenni

Nagyjából ennyi, bele kell nézni (pl. egy holdmentes vidéki éjszakán) és megérted miért dicsérjük.:)))

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.20. 20:49

Ja és a LM 4,4 fok, hatalmas!

Igazából olyan érzés, mint egy nagy 10x50-es, aki azt használta (pl. én), annak nagyon kellemes lesz a 15x70.

Snt
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.20. 21:36

Most akkor mindenki kidobhatja a binokliját, vagy csomagolja vissza a dobozába.... TT Ari kampány van!

AAVSO Special Notice #172

Observing campaign on TT Ari
October 20, 2009

The AAVSO requests intensive time-series observations of TT Ari during
the current fading episode to fully record its behavior during minimum.
TT Ari has entered its first faint state since the event of 1982-1985.
However, it is exhibiting very high-amplitude (~1 magnitude) periodic
oscillations with a period of 0.371 days. This period is of unknown
origin; it is significantly longer than the orbital period of 0.137551
days, and is longer than the pulsation periods of white dwarf stars.
Continuous photometry of TT Ari will show whether this long period
remains coherent.

All observations of TT Ari are encouraged including visual observations.
Observers with the capability of performing calibrated multicolor
time-series photometry are especially needed; such observations may
provide additional physical information about the object that is varying
(the primary, the secondary, or the accretion disk). For observers with
multiple filters, the suggested priority order is V, Rc, Ic, and B.

There is no fixed duration for this campaign, since we do not know the
origin of the periodic variability, or when TT Ari will return to its
novalike state. There have only been two well-observed fading events in
TT Ari: the 1982-1985 event, and a shorter event in 1979-1980, and
neither have extensive time-series data. Observers are encouraged to
add TT Ari to their long-term observing programs if possible, and to
make time-series observations when TT Ari is well-placed.

This campaign is being conducted at AAVSO Headquarters by Matthew
Templeton and Arne Henden.

TT Ari is located at the following J2000 coordinates:

RA: 02:06:53.10 , Dec: +15:17:42.0

Charts for TT Ari may be plotted using AAVSO VSP:

http://www.aavso.org/observing/charts/v ... e=TT%20Ari
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.22. 08:23

Múltkor sikerült kipróbálnom a Polarisból Zoli 15x70-es binokliját. Tényleg nagyon könnyű! Azt hiszem, kb. fél magnival talán jobb is a hmg-je, mint az én kb. 16 éves 20x60-asomnak.

Ami miatt mégis a saját binoklimmal észleltem azon az éjszakán:
1) fényszennyezett, városi égen egyértelműen nagyobb előny a 20-os nagyítás és a kisebb látómező (én a 20x60-at többnyire kitámasztva használom)
2) a binoklim azt hiszem eléggé kettőz, viszont a szemem annyira hozzászokott már, hogy minden más binoklival kínszenvedés észlelni emiatt :O

Mindenesetre, ha nem lenne meg már régóta a 20x60B, akkor valószínűleg, én is vennék egy 15x70-est, de kidobni nem fogom. Főleg a fent említett két szempont miatt.

Ami pedig a binokli vagy kisrefraktor kérdést illeti: attól függ hol, milyen körülmények között, mire akarod használni? Ha nincs sok időd, helyed stb, akkor feltétlenül a binokli a jó választás. Ha szeretnél halványabb csillagokat is nézni, akkor a refraktor a nagyobb nagyítás miatt feltétlenül hasznos. Szerintem a változózásra egy 20x60B vagy 15x70B és egy 20-30 centis Dobson az ideális kombináció.

Még 1996-ban két hónapot töltöttem Brüsszelben, és a flamand amatőröktől kaptam kölcsön egy C90-et. A 20x60B mellett elég sokat észleltem ezzel a "kiscelestronnal", és sokat jelentett, hogy a kicsivel nagyobb átmérő és a nagyobb nagyítás miatt kb. 1-1,5 magnival halványabb halványabb csillagokat is tudtam észlelni. Tehát egy ilyen hordozható, de gyorsan, könnyen összerakható kistávcsőnek is megvannak a maga előnyei.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fidusz 2009.10.22. 19:08-kor.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.22. 08:26

De ha már szóba került a TT Ari észlelési kampánya, és binoklikról is beszéltünk, ajánlom figyelmetekbe a Z Andromedaet, a ZAND típusú szimbiotikus változócsillag típus névadó csillagát, amely szeptemberben kezdődött kitörése során már egyértelműen binoklis tartományba fényesedett!
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2009.10.22. 18:41

Hali!

Köszönöm a gyors reagálást binokli ügyben. Szerintem nem csak nekem segítettetek!

ile
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.22. 19:09

Remélem, tudtunk segíteni...
Elárulod, hogyan döntöttél a tanácsok alapján?
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.26. 17:47

Észlelési ajánlatot ide írjak? (Pl. az UX Ori elhalványodott - ld. jászberényi előadás az EX Lupiról, amely UXOR típusú).

Vagy elég, hogy megírtam a Mira listára?
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.26. 20:56

Balaton Laci azt mondja, hogy írjam meg ide is:

A jászberényi változós találkozón Ábrahám Péter tartott előadást az UX Orionis (UXOR) típusba tartozó EX Lupiról.
A vsneten jött friss hírek szerint az UXOR típus névadócsillaga az UX Ori a szokásos 9,5-10 magnitudóról az elmúlt két hétben kb. 12,5 magnitudóig halványodott. Ha végre kiderül az ég, érdemes megpróbálkozni vele.
A Rigel közelében található csillagról az AAVSO térképrajzoló programjával készíthetünk térképet:
http://www.aavso.org/observing/charts/vsp/
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Az idei év 4. (!) nóvája a Nyilas csillagképben!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.27. 05:32

A CBET 1994. száma szerint Koicsi Nisijama és Fudzsio Kabasima felvedezték a Nyilas csilagképben az idei negyedik (!) nóvát. A tegnap készült felvételükön a csillag 9,3 magnitudós volt. A csillag az október 20-án ill. 21-én készült képeken még nem látszott (halványabb volt mint 13,9 ill. 13.4 magnitudó). A palomari lemezeken a nóva pozíciójában nem látszik semmi 21 magnitudóig.

A nóva pozíciója: R.A. = 18h31m32s.79, Decl. = -16o19'07".5 (equinox 2000.0).

A csillag a Sgr-Sct határánál van, az SS Sgr félszabályos változó közelében. A VSP-vel készített térkép alapján egy darabig lehetne észlelni - derült ég esetén... :O

Térkép: http://href.hu/x/afjy

Akinek keresőtérképre is szüksége van, ez alapján könnyen odatalálhat:
http://i727.photobucket.com/albums/ww27 ... widesm.jpg

Észak jobbra, a kép jobb szélén középen látható az Altair.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”