Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: jat » 2012.07.19. 21:47

Ezen az oldalon viszont találsz egy listát direkt kezdő változó észlelőknek:

http://vcssz.mcse.hu/varbank/kezdoknek.php

A fénygörbék is fel vannak tüntetve, hogy könnyebb legyen választani, és a szükséges térképeket is le lehet tölteni.

Tamás
Jat
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.07.19. 21:54

Hello!
Köszi a válaszokat! :)
Szóval akkor az AAVSO térképek az legnagyobb mért fényességet tüntetik fel? Így már értem. Én azd gondoltam hogy ezek ilyen gyorsan változnak? :D De mostmár világos.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: jat » 2012.07.19. 22:07

Igazából a katalógusok a rögzítésig észlelt leghalványabb és legfényesebb mért adatot tüntetik fel, de ez sokszor megtévesztő lehet. Jobban jár az ember, ha a fénygörbét nézi meg. Szabályos, félszabályos esetén mondjuk az utolsó 1000 napot, szabálytalan esetén 10.000 napot.

Például a DQ Her általában 14 és 15 magni között van, de néha hirtelen lemegy 17 alá is.

Tamás
Jat
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.07.20. 06:49

Igazatok van tényleg érdemesebb a fénygörbéket nézni, mert így ez a csillag is kiesett a "látóteremből" :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.07.21. 07:34

Üdv!

Tegnap este ismét észleltem változókat. Összesen 7 csillagot kerestem fel ebből 6-ot láttam és fényességbecslést is végeztem: T CEP, SS CEP, AH DRA, RY DRA, X OPH, R SCT és az SS CYG-et nem láttam binokulárral, a Nagy távcső meg nem volt kint sajna. Egyébként most 18 csillag van a listán (Mira és félszabályos változók + 2 kataklizmikus) és ezeket leosztottam így minden napra jut 4 csillag plusz a két csillag amit minden nap megfigyelek. Persze az időjárás miatt biztos lesznek tolódások de ezeket majd korrigálom...

Apropó! Az SS CYG-ről jut eszembe! A periódusidejére 0,27 nap van megadva. Tehát ha kb 6-7 órán keresztül figyelném akkor egy kitörést biztosan látnék? A fénygörbéből úgy látszik szabályos időközönként tör ki.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: jat » 2012.07.21. 08:57

Helló!

Sajnos azért nem ilyen jók a kataklizmikus változók :)

Nézd meg a fénygörbét de úgy, hogy JD legyen a vízszintes tengelyen (WHAT DATE FORMAT WOULD YOU LIKE?)
Ekkor láthatod, hogy az elmúlt időszakban az SS Cyg átlagosan 56 naponként tört ki, de ez is jelentősen eltolódhat.

Viszont, ha kitör, akkor egy éjszaka alatt is nagyon gyorsan kifényesedik. Erre utal a periódus. Tehát ha egy éjszakán keresztül nézed, akkor valóban láthatsz egy kitörést. Csak a jó éjszakán kell nézni :)

Tamás
Jat
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.07.21. 11:04

jat írta:Helló!

Sajnos azért nem ilyen jók a kataklizmikus változók :)

Nézd meg a fénygörbét de úgy, hogy JD legyen a vízszintes tengelyen (WHAT DATE FORMAT WOULD YOU LIKE?)
Ekkor láthatod, hogy az elmúlt időszakban az SS Cyg átlagosan 56 naponként tört ki, de ez is jelentősen eltolódhat.

Viszont, ha kitör, akkor egy éjszaka alatt is nagyon gyorsan kifényesedik. Erre utal a periódus. Tehát ha egy éjszakán keresztül nézed, akkor valóban láthatsz egy kitörést. Csak a jó éjszakán kell nézni :)

Tamás

Ismét köszi a választ Tamás! :)
Sokat segítenek ezek a kiigazítások ugyanis ezekről így nem nagyon lehet olvasni - mármint azt írták több helyen hogy kiszámíthatatlanok ezek a kataklizmikus változók.
Vagyis akkor pl az SS CYG esetében ez a 0,27 nap a kitörés időtartamára utal ha jól sejtem?!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.07.21. 11:13

Cseh Viktor írta:Sokat segítenek ezek a kiigazítások ugyanis ezekről így nem nagyon lehet olvasni - mármint azt írták több helyen hogy kiszámíthatatlanok ezek a kataklizmikus változók.


http://vcssz.mcse.hu/mhm1.html

http://vcssz.mcse.hu/mhm2.html

http://vcssz.mcse.hu/mhm3.html

Valamint a Kézikönyv változós fejezete. A kataklizmikus változókról meg legutóbb a 2007-es évkönyvben volt egy összefoglaló cikk.

Cseh Viktor írta:Vagyis akkor pl az SS CYG esetében ez a 0,27 nap a kitörés időtartamára utal ha jól sejtem?!


Nem. A törpe nóvák és a nóvák is szoros kettős rendszerek. Van egy kompakt főkomponens (tipikusan fehér törpe), ami anyagot szív el a kísérőjéről. Az átáramló anyag először egy korongban gyűlik fel a fehér törpe körül, és abból "hullik" szép lassan a felszínére.

Kép

Törpe nóváknál ebben a korongban lépnek fel időnként instabilitások, és a kvázi összeroskadó matéria fényesedik fel, ezt látjuk kitörésnek. Nóváknál a fehér törpe felszínén felgyülemlő, hidrogénben gazdag gázanyagban indul be a fúzió, és lerobban a felszínről.

Ha ilyen jó rövid (< 1 nap) periódusidőt látsz egy (törpe) nóvánál, az a kettős rendszer keringési ideje.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.07.21. 11:25

Ahha értem mostmár!
Köszönöm Balázs és a linkeken lévő anyagot elolvasom. Köszi a segítséget! Azt hiszem végre kezdek kiigazodni a változócsillagok között... :D
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2012.07.31. 08:06

A hétvégén Kapolcson voltunk (Művészetek Zöldje), s az éjszakákat Vigántpetenden töltöttük. Péntek éjjel szép derült volt, s a zivatar után vasárnap éjjel is kiderült az ég, így hajnalban tudtam még egy kicsit binoklizni. Néhány érdekesség:

R UMa (M) szép fényes, 8 magni körüli
S UMa (M) fényesedik, már 9 magni környékén jár
T UMa (M) ő is jön fel, szintén 9 körüli
Z UMa (SR) már 8 magni alatt halványodik
S CrB (M) gyorsan fényesedik, már binoklival is látszik 9 magni környékén
RS CrB (SR) szépen fényesedik, közelít már a 8 magnihoz.
RU Her (M) úgy néz ki, már túl van a maximumon, kb. fél magnit halványodott 11 nap alatt, de még mindig 8 körüli
R Ser (M) szépen fényesedik, már 7-8 közötti
T Cep (M) hova tűnt tavaszi fenyessege? Mar 9-10 kozotti.
khi Cyg (M) azt hiszem, legközelebb már csak távcsővel fogom tudni észlelni, átlépte a 10 magnitúdót.
RU Cyg (SR) fényes, 8 körüli.
R Aql (M) szépen fényesedik, már 8 körüli
X Oph (M) már 7-8 között jár felszálló ágon
omi Cet (=Mira Ceti) egyre jobban látszik szabad szemmel, már közelít a 4 magnitúdóhoz
Z And (ZAND) Lassan halványodik 9-10 között.
VX And (SR) továbbra is gyengélkedik, kicsivel 9 magni alatt
SV Cas (SR) rohamosan fényesedik! Júniusban még 10 magni alatti volt, mára viszont már simán látszik binoklival, megközelítette a 9 magnit.
RS And (SR) Egész halvány, 9 körüli.

WY Cyg (SR) maximum körüli 10 magnitúdónál ez a SS Cyg mellett szép mira
UV Aur (M) 9 alatt halványodik
R Cam (M) maximum környékén 8-9 között.
T Cam (M) Vállakat vagy kettős maximumokat szokott produkálni. Valószínűleg most is ez lehet a helyzet. Kicsivel fényesebb mint 9 magnitúdó.
W Vul (SR) Minimum környékén, 10 magni körül.
S Peg (M) Maximum környékén jár 8-9 között.
SX Lac (SR) Régen láttam már, de a tavalyi észlelésemhez képest most kb. fél magnival fényesebb, 8-9 közötti.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”