Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.07.23. 11:29

moxican írta:Ugyertem miert erdemes vagy erdekes valtozo csillagokat megfigyelni.
Elore is koszi


Amit írok, az részben lassan idejét múlt: azért érdemes változócsillagokat észlelni és beküldeni, mert sok megfigyelés alapján az adatokból fénygörbe határozható meg, ami megadja a változócsillag min-max fényességét és a változás periódusát. Alkalomszerűen változó csillagoknál valaki éppen észleljen egy kitörést, miután mások, akár szakcsillagászok akcióba lépnek.
Érdekes meg azért, mert a használt távcső függvényében egy változócsillag egyszercsak eltűnik, a helyén nem látható semmi, vagy éppen előbukkan a semmiből.
Azt hiszem eléggé tömör voltam.

Porrima
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.23. 13:17

Változók. Sok szempontból érdekesek! Amikor kezdtem észlelni (több más Urániabeli barátommal), hónapról hónapra szépen felrajzolgattuk milliméter papírra a fényesség változását. És érdekes volt követni, hogy hogyan hullámzik a fénye, néha már párszor tíz nap, máskor egy év alatt. (Ez főleg azoknál a változóknál látványos, amelyeknél a hullámzás erősebb, pl. a Miráknél és félig-szabályosaknál). Egy kis gyakorlat után még azt is észreveszed a fényesebb Mira típusnál, hogy hogyan változik a szine maximum felé.
Akinek van némi ambíciója, azt az is ösztönözheti, hogy hozzájárulhat a változók fizikai sajátságainak tisztázásához. Jó érzés, amikor egy-egy terjedelmesebb feldolgozásban látom, hogy hivatkozik az én megfigyelésemre is. Persze ezek az adatok esetleg sok év mulva kerülnek feldolgozásra. (Még jórégen olvastam egy kis cikket, valamelyik német csillagász írta, hogy diák korában kezdett észlelni változókat, amikor még fogalma sem volt, hogy valaha szakcsillagász lesz. És évek múlva az egyik, maga által észlelt csillag hosszabb periódus változásairól írta a doktori értekezését.)
A változóknak eléggé sok típusa van, lehet válogatni, hogy melyik érdekel (a kis amplitúdóak azért kiesnek a vizuális észlelések köréből.)
No, ez csak egy-két gondolat volt. BQ
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2011.07.25. 14:52

moxican írta:Hello Mindenkinek

En meg kezdo vagyok az amator csillagaszat teren (kb 1 eve) es meg inkabb kezdo itt a forumon. Mivel hogy a forum topicja az hogy eszleljunk es hogy valtozo csillagokrol van szo nekem lenne egy kerdesem. Miert? Ugyertem miert erdemes vagy erdekes valtozo csillagokat megfigyelni. Sajnos nekem ez meg nem sikerult, csak olvastam roluk, de sehol nem olvastam hogy miert.
Mert peldaul a Hold, a Nap, a bolygok, vagy galaxisok azokat erdekesnek talalom. Csak egy gyors magyarazatot egy tapasztaltol legyszives.
Elore is koszi


Majd másfél évtizede írtam egy háromrészes cikksorozatot a témában. Itt a link:

http://vcssz.mcse.hu/mhm1.html

http://vcssz.mcse.hu/mhm2.html

http://vcssz.mcse.hu/mhm3.html

Ebből a harmadik foglalkozik a miérttel részletesebben.

Ksl
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.07.26. 10:48

Sziasztok!

Tegnap este kedvet kaptam a változóészleléshez is. Most olvasgattam el a lent ajánlott leírást, ami elég sokat segített az első lépésekben, sikerült nyomtatnom magamnak néhány keresőtérképet az AAVSO weboldal segítségével.

Kiválasztottam magamnak 4 db változót (kezdetnek talán sikerül ebből 3-at megtalálnom).
Ezek: Alfa Her, g Her, R Crb, R Sct
Ezek mind fényesebbek, kivéve talán egyet, ami lemegy 14 mg-ig is, ezt kérdéses hogy fogom-e látni amikor ilyen halvány, de gondolom ezt majd a gyakorlat eldönti. Próbáltam úgy választani hogy lássam őket az erkélyemről legalább 2 hónapon keresztül, hiszen gondolom csak akkor van értelme a dolognak ha folyamatosan figyelem.

A kérdéseim a következők lennének:
A fényesebb, 2-6 mg közötti változókat érdemesebb binokulárral megfigyelni, vagy távcsővel kisebb-közepes nagyításon? Ti hogy szoktátok?
Például az Alfa Her. esetén mit jelent hogy "? nap" a változás ideje? a Vizi atlaszban volt kérdőjel mellette, ez ennyire gyorsan változik, vagy ennyire össze-vissza?

A változó észleléseket hogy szokás beküldeni? Naponta, vagy havonta összesítve?

Köszi előre is a válaszokat :)
hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.07.26. 11:36

Szia!

Szuper, a valtozozas (is) nagyon erdekes tud lenni, nagy elmeny, ha egy valtozot kovetkezo alkalommal egeszen mas fenyessegunek latsz! :)
Az R CrB mostanaban tenyleg eleg halovanyka, szerintem helyette inkabb nezd az AC Her-t, nagyon szepen valtozik, szinten RV Tauri tipusu (mint az R Sct). Ha elerheto a Hattyu, ott is vannak szepek, kulonoskepp az SS Cyg, ami atlag 50 naponta produkal kitorest (~12mg->8mg). Vagy az R Cyg, roppant konnyu megtalalni, szep mira tipusu valtozo.
Olyan muszerben eszlelj, amiben a valtozo kb 1,5-2 magnival az elmeleti hatarfenyesseg felett van.
Eszlelesbekuldes: havonta, kivalo kis program az eszlelesek gyujtesehez, bekuldesehez: http://vcssz.mcse.hu/varbank/vobs/hu/vobs.html
Terkepek innen: http://www.aavso.org/
Erdemes feliratkozni a Mira listara is.

jo mulatast!
--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.26. 12:25

Kedves Judit!
Változók: no ezt mindenképpen próbálja meg!
Ha a Cyg látszik Magától, akkor mindenképpen ajánlom az AF Cyg-et, könnyő megtalálni, fényes is, ott van a delta Cyg fölött. A delta és alfa Cyg közt fele úton, kissé kilógva ott van az U Cyg, az omikron1 és 2 közt. Ő is fényes, és nem tudni mit csinál a jövőben
Re: R Scuti. Érdemes felvenni mellé a V Aquilaet, amikor beállítja a Sas farkánál a Scutumot, szinte bele botlik a lambda és iota Aql közt.
A kérdőjel bizonyára azt jelenti, hogy a peródus bizonytalan.
Üdvözli: BQ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.07.26. 12:34

Igen, a kérdőjel a bizonytalan periódust jelöli.
A Kisatlaszból nyugodtan mazsolázhatsz (aztán majd a választott változókhoz a legfrissebb térképeket az aavso-tól szedd le!), mert a jelölt változók az elmúlt 20 évben ténylegesen produkált változásuk alapján lettek ábrázolva, tehát amelyik kiemelten van jelölve, erősen hullámozgat, érdemes azokkal kezdeni.
Az R CrB most 13 magni tájékán van, nem fogod látni, de bármikor feljöhet, akár egy-két hét alatt is...
Változózni érdekes dolog, meg fogod látni, a változók nem óraszerkezetek, egyéniségük van :D
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.07.26. 16:17

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást és tanácsokat. Még kinyomtattam pár egyebet az alábbiakból is, aztán meglátom a gyakorlatban, hogy megy a megtalálásuk.

Megnézem ezt a feltöltő programot is, mire jutok vele :mrgreen:

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
sno
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.11.24. 16:32

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: sno » 2011.07.29. 10:36

Sziasztok,

Észleljetek mert az az egyik legnagyszerűbb dolog a világon, tervezetten vagy spontán, előkészített térképekkel, vagy már a nélkül... kiülsz az ég alá és a régi ismerősként köszöntöd csillagodat... Mondjuk részemről a legnagyobb élmény mindig az volt, amikor a jól ismert semmi helyén egyszer csak ott volt Ő!:)

sno
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.29. 15:47

Kedves Észlelők !

Mostanában, ha kimentem az ég alá leginkább a felhőkben tudtam gyönyörködni, amit alulról szépen megvilágít a főtéren lévő narancsos-sárga színű lámpák fénye, 2-3 óra fele, pedig néha átszivárog kissé a Jupiter erős fénye, más nem sok látszott. :)

Béla.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”