Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
ChubbX
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:48

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: ChubbX » 2010.09.15. 20:19

Sziasztok!

Nemrégiben kezdtem változóészlelési pályafutásomat, a segítségeteket szeretném kérni.
Eddig a listám mira típusú változókból, félszabályosokból, és az R CrB-ből állt. Most viszont kitaláltam, hogy "különlegesebb'" változókat is örömmel észlelnék :)
Konkrétan nóvákra, törpenóvákra gondoltam. Ezek közül miket tudnátok ajánlani, melyikekkel érdemes kezdeni?

Köszönöm, Csabi (Kpc)
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2010.09.20. 14:13

ChubbX írta:Sziasztok!

Nemrégiben kezdtem változóészlelési pályafutásomat, a segítségeteket szeretném kérni.
Eddig a listám mira típusú változókból, félszabályosokból, és az R CrB-ből állt. Most viszont kitaláltam, hogy "különlegesebb'" változókat is örömmel észlelnék :)
Konkrétan nóvákra, törpenóvákra gondoltam. Ezek közül miket tudnátok ajánlani, melyikekkel érdemes kezdeni?

Köszönöm, Csabi (Kpc)


Gyere el Esztergomba most szombaton, és lyukat beszélunk a hasadba a témában. L. a másik topikot mindjárt.

Ksl
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.10.06. 21:43

Helo!
Már pár hete észlelgetek változókat, és az lenne a kérdésem, ezeket hogyan hova és milyen gyakran érdemes beküldeni.Ha jól tudom kell valami névkód, ilyet hol lehet igényelni?
Előre is köszi,
Bence
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.06. 22:04

Halló Bence! Küldheted az MCSE Változócsillag szakcsoportja számára. Az MCSE honlapján fent megtalálod az Egyesületünkről c. rovatot, arra klikkelve kijön egy lista, abból a szakcsoportjainkra klikkelsz, onnan kiválasztod a Változócsillag szakcsoportot (VCsSz). Azon belül már megtaláálhatod a beküldés módját. (A VObs címnél.)
De jól teszed, ha először bejelented, hogy névkódot kérsz. Küldjél egy e-mailt Kiss László szakcsoporvezetőnek a ksl@mcse.hu e-mail címre, bejelented a részvételedet, és kérsz egy kódot.
Az észleléseket a VObs-on küldheted naponta is, de legjobb havonta.
Már látszik a Hartley üstökös! A Cassiopeia W alakjának a középső és bal alsó csillagát összekötve még lefelé kell menni. Nagyon halvány, de sötét helyről biztosan megtalálod. Üdv. Lajos
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.10.06. 22:15

Szia Bence!
Az észlelések beküldése havonta történik, a havi adagot a köv. hó 6-ig kell beküldeni. A VObs elvileg tudja, hogy milyen címre küldjed, de ha nem, akkor vcssz@mcse.hu (ne Ksl mailboxát terheljük az észlelésekkel, ez a hivatalos cím).
Névkódot én adok magánban, dobj egy levelet a fenti címre.
Üdv
Kvi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.28. 09:37

Fényes változók halványodnak! Halló, jónéhány fényes (binoklival is észlelhető) véáltozó várja az észlelőket.
R Scuti alaposan lement, mély minimumba. De én már az észlelő helyemen nehezen látom (takarja a környék), akinek még jó lehetősége van, észlelje. AF Cygni is bukfencezik lefele, Mira Ceti túljutott a maximumon (de szokott néha egy kis pótfellángolást mutatni). Rájuk kellene nézni. BQ
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2010.10.30. 11:06

Szia Csaba!
(Elnézést, csak most néztem be ide).
Ha törpenóvázni szeretnél, akkor kérdés, hogy milyen távcsöved van. Ha 15 T-vel észlelsz (látom az észlelőlistán), akkor máris jó pár törpét el tudsz érni, de zömüket csak maximumban. Persze ez jóval nagyobb távcsövekkel is így van. Kezdésként a SS Cyg-et és a RU Peg-et javaslom, azért, mert mindkettőt látni fogod minimumban, és ha szerencséd van, akkor elkaphatod a kitörésüket, ami nagy élmény, nagyon látványosan kifényesednek ezek a változók 1-2 nap során. Nagykőrösi vagy, tehát javaslom, vedd fel a kapcsolatot a kecskeméti Papp Sanyival, aki nemcsak kiváló észlelő és törpenóva-kedvelő, de rendszeresen jár Nagykőrösön is. Élmény vele együtt észlelni.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2010.11.09. 19:39

Múlt hét kedden kitört a HT Cas (UGSS). Ez a csillag szép fedéseket produkál maximumban, amelyre rárakódik egy szuperpúp is. A mostani maximumban 12,5 magni körülinek láttuk a csillagot kedd és szombat éjszaka között. Tordai Tamással készítettük róla CCD felvételsorozatot is. Remélem, hamarosan elkészül a képek kiértékelése. Addig ajánlom figyelmetekbe az Enrique de Miguel Agostino múlt héten készített méréseiből készült fénygörbéket:

Nov. 2/3: http://href.hu/x/dnwh
Nov. 3/4: http://href.hu/x/dnwi
Nov. 4/5: http://href.hu/x/dnwj

Jó észlelést!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.12. 12:52

Halló rendszeres és alkalmi változó észlelők!
Nem csak 16 mg-s változók vannak ám! Nézzétek meg (szabadszemmel!) a Betelgeuset: most éppen csúcson van (nov. 11-én láttam utoljára). A R Sct túljutott a mélypontján, most éppen megy felfelé. Még egy kis ideig elérhető, kora este nyugaton, mielőtt eltűnne. A Mira Ceti meg mintha megindulna lefelé, jó helyről nézve azért még puszta szemmel látszik. BQ.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.11.13. 17:37

Épp tegnap este az ablakból kinézve mondtam magamban, hogy milyen fényes most a Betelgeuse. :) Most alig láttam különbséget a Rigellel összehasonlítva, ha volt egyáltalán. (Tudom, a vörös csillagot nem a kékkel kell összehasonlítani: :) )
A Mira pedig egész ősszel könnyen szabadszemes volt, most jobban feltűnt mint bármikor eddig, biztos a sok derült miatt.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”