Digitális fotometria szakkör

A változócsillagok észlelőinek fóruma
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2013.06.10. 21:57

Szia!

Lehet, hogy én vagyok ennyire ügyetlen, de az IrfanView legfrissebb 4.35-ös telepítése után, és
a megfelelő Canon CRW plugin telepítése és beállítása után sem látom az EXIF adatok közt a hőmérsékletet.
Feltennél az EXIF info ablakról egy screenshot-ot, hogy hol helyezkedik el az exif adatok közt?

Köszönöm!

teichnersz írta:Szóba került valamelyik alkalommal, hogy benne van-e a raw fájlban a kamera hőmérséklet.....
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2013.06.10. 23:10

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2013.06.11. 12:38

Köszi! Így már ok!

teichnersz írta:Szia!

Ezt a plugint tedd fel: http://www.irfanview.info/files/irfanview_plugins_435_setup.exe

zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2013.07.03. 20:30

Sziasztok!

Elkészült a flat képek készítéséhez szükséges "fényvödör". Nem sokára teszek fel teszt képeket is.

Fenyvodor_1.jpg

Fenyvodor_2.jpg

Fenyvodor_3.jpg


Üdv. PZs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2013.07.07. 22:12

Sziasztok!

Itt az első flat kép ami a "fényvödörrel" készült.
Canon EOS 600D ISO800, 10sec, 149mm, F6.3
Flat_001.jpg

Iris-be betöltve a stat az alábbi értékeket adta róla
Mean: 3710.4 Median: 3555 Sigma: 611.5
Maxi.: 11652.0 Mini.: 2381.0


Csütörtökön kihasználva a felhőtlen eget, készítettem
képsorozatot a Hattyú "nyakának" környékéről.
Light, dark, flat és flat-dark képeket. Lenne-e a tapasztaltabbak
között valaki, akinek elküldhetném a képeket, hogy megnézze
őket fotometria szempontjából? Megfelelőek-e, ha nem akkor
mi a rossz benne, mit kellene másképp csinálni, stb?

Üdv. PZs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.07.09. 09:13

zsperko írta:őket fotometria szempontjából? Megfelelőek-e, ha nem akkor
mi a rossz benne, mit kellene másképp csinálni, stb?


Nem eszik olyan forrón a kását; véleményem szerint, ha a feldolgozáson átesett képek erősen felskálázva sem mutatnak háttér-egyenetlenséget, azaz szemmel teljesen homogén a háttér, akkor megfelelőek a világos- ill. sötétképek. Sokkal inkább kell figyelni az integrációs időre, hogy a mérendő csillagok a lineáris szakaszon belül maradjanak, a várható változásokkal együtt is. Ezt pedig első körben egy linearitási teszttel lehet meghatározni.
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2013.07.09. 20:15

tordaitom írta: feldolgozáson átesett képek erősen felskálázva sem mutatnak háttér-egyenetlenséget,

Ezek szerint ezt jól csináltam. :)

tordaitom írta:...Ezt pedig első körben egy linearitási teszttel lehet meghatározni.


Ezt egy kicsit bővebben kifejthetnéd, hogyan is csinálod! Egy lépésről lépésre leírásra
gondoltam. De esetleg egy link is elég lenne.

Üdv. PZs.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.07.12. 13:47

Egy fényes csillagra irányított géppel kell sorozatot készíteni, ahol az integrációs időt folyamatosan növeljük a kezdeti 1-2 másodperctől a várható telítettséget vagy túlcsordulást okozó fél perc, perc időtartamig. A kiméréskor grafikonon ábrázoljuk a kimért ADU-értékeket az integrációs idő függvényében. Az ADU-értékek értelemszerűen a kimért csillagkorongok maximális értékeit jelentik. Lehetne használni kimért instrumentális magnitudó-értékeket is használni, ám véleményem szerint - mivel a méréskor (a háttér mellett) a korong összes pixelértékeit felhasználjuk, nemcsak a szaturáltakat -, ezért a hiba a diagramon sokkal később jelentkezik -- ráadásul a későbbi kiméréseknél az esetlegesen kisebb félérték-szélességű célpontoknál már váratlan hibát okozhat azzal, hogy a csillagprofil teteje a vártnál hamarabb lelapul. Szóval, ameddig a kimért max. ADU-értékek jó arányosságot mutatnak (vagyis egyenest lehet illeszteni rá) az integrációs idővel, addig ad helyes kimért eredményeket a kamera. A gyakorlatban érdemes biztonsági ráhagyással dolgozni, azaz kb tíz-húsz százalékkal kevesebb ADU-értékekkel, ill. az ezt eredményező megfelelő max. expozíciós időkkel fotózni. Éppen emiatt figyelni kell arra is, hogy a világosképek maximális fényességű területei se lépjék túl ezt az értéket, hiszen akkor a világoskép-korrekció sem sikerülhet teljesen tökéletesre.

Sajnos, a csillagászati CCD-knél, különösen a túlcsordulásgátlós (antiblooming) kameráknál (ABG CCD) is törődni kell ezzel. Nagyon sok CCD-kamera rendelkezik ezzel a szolgáltatással, másképp nem lehetne velük szép mélyég-felvételeket készíteni velük. A Polaris Csillagvizsgálóban használt ST7 CCD-kamera is ilyen, ezért annál is figyelni kell arra, hogy kb. 20000-22000 ADU-érték fölé ne kerüljenek a kimért csillagok max. intenzitásértékei. Hát igen, így a használható dinamikatartomány is leszűkül alig valamivel több, mint 14 bitre... (De a DSLR-eknél is hasonlóan csökken a használható dinamikatartomány 14 bitről lefelé.)
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.07.12. 14:07

Amúgy nagyon jó a "fényvödröd", grat érte! Én is tervezek hasonlót megépíteni, hungarocell-lapokból, dehát még mindig halasztódik a prodzsektem...

Addig is, míg megépül, sikerrel használom a trikós módszert, mikor is a telihold fényét használom fel egyenletes fény gyanánt, ill. az esti ég módszert. Az utóbbi esetben a DSLR-kamerát nagy sebességgel köröztetem az égen a kisebb csillagok elkenése céljából, majd a 7-10 darab, csillagcsíkokkal tarkított világosképből medián átlagolással készítem el a végső, mester-világosképet. Minden esetben szoktam a flat képeket erősen felskálázva ellenőrizni, hogy a vignettációk, porszemek megfelelően látszódnak-e.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Flat probléma(?)

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.08.21. 15:29

Hellosztok!

Csináltam egy sorozatfelvételt egy kisbolygóról.
Összesen 70 kép, 30s expozíciós idővel, 3 perces szünetekkel.
102/500 + Canon EOS 1100D 800 ISO

Már régóta használom ezt a konfigurációt, csak alacsonyabb ISO-val.
A kalibrálás után csak úgy, próbából összeadtam a 70 képet, hogy lássam, hogy egyébként mi jönne ki.

Ha Iris-ben megnyitottam, és a Threshold-ot auto-ra állítottam, akkor egy furcsa kockás mintázat jelent meg (lásd melléklet)

Az a furcsa, hogy ez nem jelenik meg, ha jpg-be exportálom a FIT-et.

Mi lehet az oka? Én egy rossz flat képre gondolok. Másik, aznap készült összegképemen is megjelenik ez a rács.
Ehhez kapcsolódik: mit lehet tenni, ha csak utólag veszem észre, hogy az alkonyati flat képeken látszanak csillagok?

Az eredeti FIT képek (a master flat is), és az azokból készült jpg képek itt elérhetőek:

https://www.dropbox.com/sh/jnb7p6w4x3v67qy/bIWIYRFtIy

Köszi,
Tamás
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Jat
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”