Új VA-sorozat

A változócsillagok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.11. 22:13

fidusz írta:Ha nekiállnátok új VA-sorozat gyártásába, szívesen készítek ajánlati listát, főleg, hogy mostanában főleg binoklis ill. kistávcsöves változókat észlelek.


Fú, egy lista nagyon hasznos lenne! Össze tudsz dobni egyet mondjuk kb. 30 csillagról? Érdekesekről, szépekről, fényesekről. :)
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.12. 04:42

csakb írta:
fidusz írta:Ha nekiállnátok új VA-sorozat gyártásába, szívesen készítek ajánlati listát, főleg, hogy mostanában főleg binoklis ill. kistávcsöves változókat észlelek.


Fú, egy lista nagyon hasznos lenne! Össze tudsz dobni egyet mondjuk kb. 30 csillagról? Érdekesekről, szépekről, fényesekről. :)


Még valamikor 7-8 éve csináltam egy ilyen listát: "Változók 20x60-ra" http://www.etk.hu/fidusz/valtozok/

Ez jelenleg 97 csillag, a #-tel, *-gal ill. a O-val jelzett csillagokat lenne érdemes betenni a térképfüzetekbe.

Úgy látom, 2010-ig voltak elérhetőek a listára feltett változók, de most átállítom, hogy 2021-ig látszódjon a lista. Aztán majd később frissítem/bővítem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fidusz 2011.02.12. 05:22-kor.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.12. 05:04

KVI írta:
fidusz írta:Az olyan változók esetében, amelyek benne vannak a programunkban, de nincsenek AAVSO öh-k, nagyon egyszerű a megoldás: szólsz nekem, és gyártok hozzá öh-kat, beküldöm az AAVSO Sequence Team listára, és egy hónapon belül a bekerülnek az öh-k az AAVSO adatbázisába, és a VSP-vel tudsz térképet nyomtatni. (Előtte meg az öh-k gyártása közben kézzel beírhatom őket az AAVSO térképre.)


Akkor most szólok neked, Fidusz! A VCSSZ programja itt található: http://vcssz.mcse.hu/varbank/info.php?page=prog
Ezek közül, amelyik változóhoz nincsenek öh-k, légy szives gyártsál.


Bocs, de a teljes GVCS-t ill. a VSX-et most nincs kedvem átnézni :O Mondj néhány csillagot, amelyekről a közeljövőben feltétlenül szükséged lesz térképre, és akkor azzal elindulhatunk. Sőt, ha nem százas adagokba nyomatjuk, akkor talán a Sequence Team többi tagja is be tud segíteni.

Egyébként, úgy látom, a katalógus térkép része kicsit elavult már. Időközben számos csillagról már készült AAVSO öh-sorozat, amelyeknél a VCSSZ katalógusban a térkép rovat még üres. Ilyen például az RS CrB. Ehhez pont én gyártottam az öh-kat. Az RV Mon-hozis vannak AAVSO öh-k, bár szerintem revízióra szorulnak. A Z CMa után azt hiszem, az lesz a következő célpontom. Azután meg talán a V449 Cyg.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.12. 05:19

csakb írta:Arra gondoltam, hogy alapvetően ez valami letölthető PDF lenne, mondjuk egy A4-es verzió, és egy A5-ös oldalakká forgatott és rendezett booklet, amit ha rövid oldalra forgatva két oldalasra kinyomtat az ember, akkor középen össze lehet tűzőgépezni, és összehajtani.


Hát, én a bélyeg méretű térképfüzeteket nem igazán szeretem. A5 helyett maradnék a rendes A4-es méret mellett. Persze, ha valaki miniatürizálni akarja saját maga számára a térképfüzetet, az megteheti: a mai nyomtatók tudnak egy lapra több oldalt is nyomtatni - de én alapból a használhatóbb, A4-es méretre szavaznék...
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.12. 11:19

KVI írta:Én szokás szerint szkeptikus vagyok a kompilált térképgyűjtemények kérdésében.
Természetesen nem tagadom, hogy néhány embernek, főleg a kezdőknek, hasznos lehet egy ilyen összeállítás, de a rendszeresebb észlelőknek előbb utóbb kialakul a saját észlelési listájuk, amit már nem tudsz egy-két VA-val lefedni.
Abban lehetne azonban ráció, hogy olyan változókról legyenek térképek, amik benne vannak a programunkban, viszont az AAVSOnál nincsenek hozzá öh-k. Ez a projekt azonban nem egy egyszerű bitmap-zsonglőrködés lenne.
A kinyomtatott térképlapokkal való rohangászást így se lehetne elkerülni, mert nyilvánvalóan egy ilyen VA mennyiségre nem üti meg az ésszerű nyomdai minimumot. (Bezzeg az átkosban, 100 példányban a nyomdász ingyért is megcsinálta :-)
Hogy ne csak negatív legyek: nekem mobil-észlelő koromban az A5-ös méret jött be, lefűzhető borítóval egész jó lehetett hurcolni, ha lett volna akkor genoterm, akkor még vízhatlan is lett volna.

Kvi



Szerintem pedig nagyon jó ötlet. Én vállalom a sokszorosítást ingyen vagy minimális összegért. 50-100 pld.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.12. 11:24

Nekem is van egy komplett listám kistávcsövekhez, én is szívesen készítek egy 30-as listát.

Snt
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.12. 12:47

Időközben számos új csillag is a látókörömbe kerül, úgyhogy remélhetőleg hamarosan frissítem a listát. Főleg olyan csillagokat ajánlanék, amelyek szépen változnak is.

Ha kezdőknek akarunk térképet, akkor esetleg szabad szemes csillagot (béta Lyr, algol, delta Cep) is felvehetnénk a listára, hogy viszonylag rövid időn belül is megtapasztalhassák a változást. Illetve ha nyári táborra gondolunk, akkor esetleg még egy U Sge, RZ Cas stb. is szóba jöhet.

Erről jut eszembe: mikor lesz az OW Gem következő fedése?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.02.12. 14:25

fidusz írta:Bocs, de a teljes GVCS-t ill. a VSX-et most nincs kedvem átnézni :O


Pont ezért írtam a VCSSZ programot, ami mindössze 500 változót tartalmaz. És, bocs, de nekem sincs kedvem átnézni, viszont te ajánlkoztál.

fidusz írta:Egyébként, úgy látom, a katalógus térkép része kicsit elavult már.


Mint tudod, ez egy kiadvány, és ezeknek egy sajátossága, hogy idővel elavulnak.

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.13. 13:08

KVI írta:
fidusz írta:Bocs, de a teljes GVCS-t ill. a VSX-et most nincs kedvem átnézni :O

Pont ezért írtam a VCSSZ programot, ami mindössze 500 változót tartalmaz. És, bocs, de nekem sincs kedvem átnézni, viszont te ajánlkoztál.


Azt írtam, ha megmondjátok, hogy melyik csillaghoz kell öh, azzal foglalkozhatunk. De egy 500 csillagból katalógust végignyálazni most nincs időm.

Ha azt mondod, hogy "ehhez a 2-3 RV Tauri típusú csillaghoz kellene összehasonlító", az sokkal egyértelműbb lenne.

Na mindegy, akkor egyelőre kezdünk majd a leendő térképfüzet csillagaival ill. azokkal, amelyek szembe jönnek. Ma például Bgb konkrét kérésére kerestem két öh-t a Z UMi-hoz...
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.13. 13:36

Az Amatőrcsillagászok kézikönyvében van egy 50 csillagból álló lista, mint lehetséges észlelőprogram. Mind fényes, látványos, binoklival, és kis távcsövekkel követhető változó (jó, a R CrB és pár mira minimumban nyilván nem), elég jó kiindulási alap. Nekem a 2002-es, második kiadás van meg a könyvből, nem tudom, hogy ez a lista változott-e a kiadások során.

A Medúza térképei nekem nagyon tetszenek, ezt a szerkesztési stílust próbálom majd követni. Egy nagy látómezejű keresőtérkép, hogy ne kelljen más atlaszt nyitni egyiknél sem, és hmg-től függően 1-2 kisebb látómezejű inzert + alapvető adatok a fejlécben.

A nagy léptékű keresőkre beveszek még pár szabadszemes csillagot (mű Cep, alfa Ori, R Lyr stb.).
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”