Új VA-sorozat

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.13. 14:03

A következő munkamódszert ajánlanám:
1. Állapodjunk meg egy listában, 50 körüli darabszámmal, lehetőleg minden rekta-órára essen csillag az egyen letes eloszlás végett.
2. tépjük le a VSX-ről a hozzá való B térképeket (a szabad szemesekhez persze A-t), és Fidusz nézze meg, jók-e az öh-k. Ha a csillag nehezebben kereshető helyen van, az egyik sarokba beillesztek egy áttekintő térképet.
3. Ezekből szép kivitelben megszerkesztem a végleges térképeket, azaz nem lesznek egymásra írt számok, áthúzottak, stb. Egy kezdőnek ez fontos.

Tehát maradna az AAVSO dizájn, csak ki lenne kozmetikázva meg áttekintővel ellátva.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.13. 16:52

Szerintem Balázs pont a vsp bénaságai miatt szeretne másfajta térképeket, de nem tudom, mintha ezt vettem volna ki a szavaiból.
A régi AAVSO térképek nagyon jók voltak, de mindenképp kell egy inzert kereső a sarokba, és lehetőleg nem is kicsi, hogy ne kelljen éjjel bogarászni.
De ettől függetlenül abban is benne volnék, hogy teljesen új dizájnú térképek készüljenek és az öh-k legyenek csak átvéve. Talán ez sem ördöngösség ma már.

Snt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.13. 18:49

Ezt mondom én, is, a klasszik AAVSO kinézet lenne új öh-kkal meg keresőinzerttel.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.13. 20:29

Snt segedelmével összeállítottunk egy 50 csillagos listát, l. csatolmány.

Várom a javaslatokat esetleges további csillagokra. Lehetőleg csak olyat javasoljatok, ami tényleg változik, és nem csak egy ember észleli rendszeresen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2011.02.13. 21:51

Vizi Péter írta:Tehát maradna az AAVSO dizájn, csak ki lenne kozmetikázva meg áttekintővel ellátva.



Szia Péter,

Valami hasonlóra gondoltál?

uma_185741.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.02.13. 22:14

Jó, de kicsit egyenetlen, a Mirák kicsit alul képviseltek főleg a féligszabályosokhoz képet (bár nekem az utóbbiak a kedvenceim). Egy pár hiányzó:
0017+53 T Cas
1549+20A U Ori
0811+12 R Cnc
1037+69 R UMa
1805+31 T Her
2353+50 R Cas
Azután ott vannak még az olyan SR-ek mint a 1037+67 VY UMa (közel az R UMá-hoz), meg a 2349+56 ro Cas, vagy az R Sct közelében a 1859-05 V Aql. Ez csak néhány "alap változó kis távcsövekhez".
Alaposan át kell gondolni, így némileg ötletszerű. És nem ártana egy kicsit egyeztetni az MCSE Változó szcs-vel! BQ
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.13. 22:34

A cél az volt, hogy lehetőleg egy 6-7 cm-es "áruházi" jellegű refraktorral is követhetőek legyenek a csillagok.
Emiatt hagytam ki a listából az R UMa-t és sok mást is. A Rho Cas-t nem ismerem, de jöjjön, a honlapon szép fénygörbe van róla, csak kicsi az amplitúdója (0,5m). Az U Ori-nak van helye, de mivel a tervünk az, hogy legyen egy abszolút kezdő, és 4 db, évszakos bontásban készült változó atlasz, ezt a csillagot inkább abba tenném. Én úgy gondolom, Balázsnak a végcélja egy felhasználóbarát térképsorozat (5 db atlasz) kiadása a kezdő változósok, illetve kis műszert használók számára, hogy ezzel észlelőket lehessen becsalogatni, megfogni azokat, akik esetleg érdeklődnének, de kis távcsövüket nem sok mindenre tudják használni.
Nekem változósként kis távcsővel (10x50 B) anno teljes mértékben az volt a tapasztalatom, hogy a mirákra nem lehet programot építeni ekkora műszerrel, mert csak néhány hétig olyan fényesek, hogy észlelni lehessen őket. Ezért pl. 10 csillagot néztem át, ennek kb. 1/3-a volt látható. Az SR-eknél pár hét alatt szépen látszik a fényváltozás, és zömmel egy 10x50-es binoklival végigkövethetők. Tehát szép dolog a T Her-t észlelni, nagy élmény, de rövid periódusa miatt körülbelül 3 alkalommal láttam maximumban.
A szakcsoportnak fel lett dobva a labda, de végső soron mi észlelők is a szakcsoport részei vagyunk, és vannak ötleteink. :)))
Természetesen ezek csak ötletek. És vélemények.

Snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.13. 23:09

astrohist írta:Jó, de kicsit egyenetlen, a Mirák kicsit alul képviseltek főleg a féligszabályosokhoz képet (bár nekem az utóbbiak a kedvenceim). Egy pár hiányzó:


Köszönöm, hozzárakom őket a listához!

astrohist írta:Alaposan át kell gondolni, így némileg ötletszerű. És nem ártana egy kicsit egyeztetni az MCSE Változó szcs-vel! BQ


Így van, alaposan át kell gondolni, ezért hoztam létre ezt a topikot, ezért írtam a Mira listára is. Ezért dobtam fel egy első verziós listát, amit lehet szépen gyúrni, faragni. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.02.13. 23:48

Ajánlott csillagok

snt: "Nekem változósként kis távcsővel (10x50 B) anno teljes mértékben az volt a tapasztalatom, hogy a mirákra nem lehet programot építeni ekkora műszerrel, mert csak néhány hétig olyan fényesek, hogy észlelni lehessen őket"

Nekem 60 év észlelési alapján egészen más a tapasztalatom! A Mirák maximum fényessége periódusról periódusra változik, éppen ezért érdemes figyelmet fordítani rájuk abban az időszakban, amikor akár binokulárral is láthatók a max körül. (Arról nem is beszélve, hogy csinálnak időnként szép kettős maximum csúcsokat is.) Periódusuk sem állandó, max-tól maxig szépen ingadozik. Amúgy az AAVSO összegezésekből úgy látom, hogy a fényes Mirák alulészletek. Az R UMa meg éppen nem mondható halványnak, amikor az átlagos max 6,7 mg. Még kezdő észlelő is követheti a max előtt és után legalább 1-1.5 mg változását. Egyáltalában nem baj, hogy csak néhány hétig észlelhetők. Csak eléggé sürün legyenek észlelve.
Azért is javasoltam, hogy kellene egy rövid bevezető füzet a térképsorozathoz, amelyben néhány szót lehet arról is ejteni, hogy miért is érdemes foglalkozni a változókkal, is mi a jellegzetessége egy-egy típusnak.
Én is úgy értelmeztem csakb listáját, ahogyan ő utóbb írta. Ezért javallottam néhány változót, nem kötelező igénnyel. Gondolom, aki tud jó binokli-változót, tehet hozzá ajánlatot. BQ
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 08:22

Természetesen a mirák nagyon jó csillagok, terveink szerint szinte az összes, szakcsoport által észlelt mira bekerülne az évszakok szerint összeállított füzetekbe. A véleményem csupán az első füzetre, a binoklis, könnyű célpontokat kezdőknek kínálóra vonatkozott. A térképsorozatot egységként kezelve minden szavaddal egyetértek, a mirák remek csillagok!

Az általad említett bevezetőre, észlelési segédletre óriási szükség lenne! Mindenképp be fog kerülni, azt hiszem.

Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”