DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.12.29. 23:19

KVI írta:Egy kicsi gondom van a fotometriával... Ha a változót nem tudom a mellette lévő csillagtól szétválasztani, akkor milyen módszerrel lehet fotometriát csinálni?


A MAXIM DL PRO és az AIP4WIN is tudja azt a funkciót, hogy a belső fotometrálni kívánt körterület köré 2 db gyűrűt vesz, amiből a belső gyűrű területén nem mér semmit, a külső - ezen kívüli - meg a háttér.

Üdv:
Zsolt, CBO
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.30. 08:03

KVI írta:Egy kicsi gondom van a fotometriával... Ha a változót nem tudom a mellette lévő csillagtól szétválasztani, akkor milyen módszerrel lehet fotometriát csinálni? Például a mellékelt képen a bekarikázott rész, ahol a fényesebb csillag a BG Gem.

KVI, nem tudom mivel méred ki a képeidet, de tudomásom szerint ilyenkor szoktak az IRAF-guruk a szokásos apertúra fotometria helyett egy másik taskot használni a kimérésre. Talán vmi. PSF-fotometriai taszkról vabn szó, ami csillagokra illesztett haranggörbékkel alatti területekkel matekozik, és nem kell neki a külső apertúra gyűrű... Lehet a Zsolt által említett programok is valami ilyen elven mérik ki ezeket a képeket.

Apertúra-fotometriában is hallottam olyanról, hogy a külső gyűrűben a szigma valahányszorosával kilógó pixeleket már kihagyják ilyen okokból. Ez ok, ha a két csillag képe közeli, de elválik egymástól -- réssel bontott kettőst alkot. De összeolvadó csillagokra ez már szvsz nem jó, hiszen akkor a belső apertúra területén levő egyes pixelértékek is több csillagtól jönnek -- ergó megemeli a valóshoz képest belső kör I értékét. A csillagképek közepére illesztett "haranggörbék" (illesztett PSF-profil lenne a korrektebb fogalom talán) alatti területekre alapuló módszer ezt el tudja kerülni...
Amcsillüdv: Nyözö
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.12.30. 10:22

Nanu,

nyozo írta:KVI, nem tudom mivel méred ki a képeidet, de tudomásom szerint ilyenkor szoktak az IRAF-guruk a szokásos apertúra fotometria helyett egy másik taskot használni a kimérésre. Talán vmi. PSF-fotometriai taszkról vabn szó, ami csillagokra illesztett haranggörbékkel alatti területekkel matekozik, és nem kell neki a külső apertúra gyűrű... Lehet a Zsolt által említett programok is valami ilyen elven mérik ki ezeket a képeket.


Ilyen esetben valóban a psf-fotometria az eggyel följebb levő szint. Lehet küzdeni az apertúrák variálgatásával, de az sosem lesz olyan jó, mint az egyedi csillagprofilok (psf, point-spread function, pontkiszélesedési függvény) megillesztésével működő fotometria, mert pl. ezen a képen is jól látszik, hogy a két csillag képe a szárnyakon összeolvad. Azaz akárhogy is kezeled az apertúrákat, az eredmény tuti nem lesz jó, mert vannak pixelek a csillagkorongon belül, amikben mindkét csillagról van jel. Ilyen esetben egyik lehetséges út néhány (tucat) magányos csillag kiválasztása, átlagos profiljuk megillesztése valamilyen analitikus, vagy félig empirikus, félig analitikus függvénnyel, majd a célpontok képére ráhúzni ugyanazt a függvényt, illesztési paraméterként már csak a profil magasságát meghagyva. Ha ez megvan, a profilt leíró függvény térfogati integrálja megadja külön-külön is az összeolvadó képű csillagok fényességét. Emlékeim szerint mintha az iris is tudná, de lehet, hogy rosszul rémlik, mert egy gyors guglizás nem dob ki semmit.

Nagyon zsúfolt égterületeken a psf-fotometria sem elég hatékony, akkor jön be a képbe a képlevonásos technika, de abba most ne menjünk bele, felesleges.

Ksl
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.04. 13:10

Ksl írta:Emlékeim szerint mintha az iris is tudná, de lehet, hogy rosszul rémlik, mert egy gyors guglizás nem dob ki semmit.

Éppen nem tudom kipróbálni képanyag hiányában, de az Irisben (v5.57 fut nálam éppen) a Analysis -> Automatic photometry menüpontban opcionálisan választható hogy apertúra vagy PSF fotometriát akarsz. Lehet itt a megoldás?

apertura-psf-irisben.jpg


Tény, hogy a Analysis menüben önmagában csak az apertúra-fotometria van kiemelve, a PSF alapú mérést meg csak itt az automata kimérés mellett látni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.08. 20:19

Ksl írta:Ilyen esetben valóban a psf-fotometria az eggyel följebb levő szint.


Tudtam, hogy van PSF, de bennem mindig volt egy olyan érzés, hogy az apertúra-fotometria az egzaktabb, a PSF meg "csak" egy modell alapján becsüli a fényességet. Annyira erős ez a modell, hogy jobbnak tekinthetjük, mint az apertúrázást? A kérdés azért is merült fel, mert a két módszer általában nem ugyan azt az értéket adja.

A másik kérdésem az lett volna, hogy hogyan határozom meg a pontosságát a mérésnek, de közben az AAVSO levlistáján elindult egy lavina ebben a témában, és úgy tűnik, hogy ez a kérdés nem is annyira egyszerű, mint amilyennek látszik. Egyelőre az ott felsorolt cikkeken próbálom átrágni magam.

Köszi mindenkinek a felvilágosítást.

Kvi
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.08. 20:26

nyozo írta:Tény, hogy a Analysis menüben önmagában csak az apertúra-fotometria van kiemelve, a PSF alapú mérést meg csak itt az automata kimérés mellett látni.


Lehet önmagában is: ki kell jelölni egy területet, amibe egy csilalg esik, jobb-gomb, felugró menüben PSF.

Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.09. 00:39

Sziasztok,

DSLR fotometriáről tudtok egy jó összefoglaló linket,cikket küldeni (ne kelljen fél napot gugliznom)? Milyen programok használatosak pl.? Elengedhetetlen szűrősor használata a hasznos munkához?

Köszönöm.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.09. 03:09

SzZoli írta:DSLR fotometriáről tudtok egy jó összefoglaló linket,cikket küldeni (ne kelljen fél napot gugliznom)? Milyen programok használatosak pl.? Elengedhetetlen szűrősor használata a hasznos munkához?


Általában fotometriáról tudok. Hasznos az AAVSO CCD-s manualja: http://www.aavso.org/observing/programs/ccd/manual/

Hasznos tutorial-ok az IRIS honlapján: http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

Én az IRIS-t használom, mert ez volt ingyen, sokan használják az AIP4WIN-t, a MIRA-t, a MAXIM DL-t. Linux-on ott az IRAF.

A DSLR-ben beépített szűrők vannak, nem kell hozzá még több szűrő, csak kalibrálni kell a szűrőkonstansokat (erről itt korábban volt már szó). A "sima" CCD kameráknál célszerű szűrőt használni, de vannak olyan témák, amikhez nem fontos. Ilyen pl. az, amikor nem a fényesség a legfontosabb, hanem az időpont, mint a fedési jelenségeknél.

Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.10. 00:04

Sziasztok,

Köszi.
És DSLR fotometriárhoz milyen fókuszt, eszközöket használtok? Én csak valami nagyon nagy LM-vel tudon elképpzelni, szűk az szabad ég, nehéz az ojjektumot megtalálni. És öh környezet sem árt.

Köszönöm.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.10. 00:44

SzZoli írta:És DSLR fotometriárhoz milyen fókuszt, eszközöket használtok? Én csak valami nagyon nagy LM-vel tudon elképpzelni, szűk az szabad ég, nehéz az ojjektumot megtalálni. És öh környezet sem árt.


Az eszköz teljesen változatps lehet. Elvileg lehetne alapobjektívvel is, hatalmas látómező, csak ilyenkor a felbontás kicsi, összefolynak a csillagok, gondosan kell a kimérést csinálni. Egy 200-as telével már tökéletes a dolog, a LM még mindig hatalmas (első próbálkozásom ilyen volt, 6x4 fok). Nekem személy szerint egy 250/1200-ason csücsül a kamera.
Az objektum megtalálásában sokat segít a Goto :-) Vagy a tapasztalat.
Az öh-k az tényleg tudnak gáz lenni. Elvileg az AAVSO térképekhez vannak BVR öh értékek, de gyakorlatban ez nem mindig igaz. Aztán vannak olyan változók, amihez természetesen nincsenek öh-k, ilyenkor az ember magának keres, és reménykedik, hogy nem fog nagyon mellé.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”