DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
pentagondodekaeder
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:54

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: pentagondodekaeder » 2009.11.03. 06:51

Nagy Zoltán [quote="nyozo"] kérdezte:
"Milyen beszerzési forrásból, és saccometriailag milyen összegből lehetne kihozni egy UBV (esetleg RI sávokra is) fotometriára alkalmas szűrősort? Ugyan nem DSLR-re hanem CCDre kellene, ... "

CCD-s képalkotáshoz való UBVRI szűrősorozatokat több cég forgalmaz, az árakra az interneten rá lehet keresni, geometriai méretüktől erősen függően néhány száz dollártól kezdődnek. Az interneten a cégek elérhetőségét, esetleges hazai képviselőjét is meg lehet találni.
Az egyes szűrőkombinációkban alkalmazott üvegtípusokat és vastagságokat több könyv, cikk és cég is
megadja, de a házi előállítást nem javaslom. A jó leképzéshez tükrözésmentesített és megfelelően párhuzamos felületek kellenek.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.04. 07:25

pentagondodekaeder írta:CCD-s képalkotáshoz való UBVRI szűrősorozatokat több cég forgalmaz, az árakra az interneten rá lehet keresni, geometriai méretüktől erősen függően néhány száz dollártól kezdődnek. Az interneten a cégek elérhetőségét, esetleges hazai képviselőjét is meg lehet találni.
Az egyes szűrőkombinációkban alkalmazott üvegtípusokat és vastagságokat több könyv, cikk és cég is
megadja, de a házi előállítást nem javaslom. A jó leképzéshez tükrözésmentesített és megfelelően párhuzamos felületek kellenek.

Köszönöm a választ, értettem: RTFM/RTFW :oops: Gondoltam ha a gyakorlati tapasztalatokkal bírók esetleg megosztják az általuk már megélt buktatókat (mit ne vegyek, mit vált már be, XY cégnek ez az előnye a másiknak amaz, stb. stb.), akkor abból más is okosodhat itt a fórumon, ami már csak a hazai, magyar nyelvű irodalom kicsinysége miatt is hasznos lehet.

Arra természetesen magam is gondoltam, hogy planparallel üveg kell, meg megfelelő visszaverődésgátlás (és eszembe se jutott magam barkácsolni ilyesmit, főleg hogy tuti drágábban jön ki házilag "gányolva") -- épp ezek miatt lett volna hasznos infók, hogy teszemazt XY gyár olcsóért' adja, de általában a szűrői erősen torzítanak, Z cég megfizethető de jó, az ennél drágább W cég meg ugyan jó, de nemigen van különbség Z-hez képest nem éri meg.

Most megyek olvasni, meg informálódni -- aztán ha jutok valamire majd tájékoztatom a tisztelt olvasókat, hogy itt is meglegyen.
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.04. 07:37

KVI írta:Értem én :-) A mosolygás tárgya az az elképzelt jelenet, amikor heti rendszerességgel anyázol az időjárásra...

Az életem elmúlt 1,5 - 2 évében inkább azon morogtam magamban, hogy a fene enné meg, milyen jó ég van és éppen nincs módom kimenni észlelni. :) Szóüval mondjuk úgy hogy perpill. elvonási tüneteim vannak. Remélem otthonról azért tudok majd észlelgetni a téli időszakban. Biztató jelek vannak arra nézve, hogy 350-400m fölé általában nem jön már a köd.

KVI írta:Amúgy pont ilyen típusú fényképezéshez összedobtam egy móricka-programot, ami végigkattintgatja az általag megadott változólistát. Egyelőre Goto-val meg EOS-al működik.

GoTo-m még nincs -- én még kézihajtányos vagyok. Ilyen projektekre amúgy nem tartom ördögtől valónak a GoTo-t sőt!, de úm. örömészlelésekhez nekem hozzátartozik a keresgélés megtalálás öröme is. Ezek szerint Te inkább kisebb látómezőket próbálsz fotometrálni? Kisebb teleobikkal vagy távcsőtubussal? Én elsőként nagyobb LM-ben gondolkoztam, persze ott egy nyári tejutas rész talán már túl zsúfolt lenne a kiméréshez, de pl. egy Her, UMa stb. környék esetleg még bejátszhat...
Amcsillüdv: Nyözö
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.11.04. 08:48

Szia NyöZö!

Én az UBVRI szűrők közül a következőket javasolom:

B, Vs, Rs, Is

ezek Johnson-Bessel-Cousins szűrők.

Ezeket 1,25"-os méretekben használom, mai persze vigenettál,
de hát van flat. Persze van nagyobb méret is (2") de ahhoz nyitni kell
a bukszát.

Na most szerintem a legolcsóbb beszerzési forrás a Gerd, az Astronomik-tól, link:

http://www.gerdneumann.net/v2/english/v ... index.html

Lehet nála direktbe fizetni, nem kell ide semmi dealer sem.

Csatolok egy áteresztési görbesort is.

Üdv:
Zsolt, CBO
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.11.04. 09:05

nyozo írta:GoTo-m még nincs -- én még kézihajtányos vagyok. Ilyen projektekre amúgy nem tartom ördögtől valónak a GoTo-t sőt!, de úm. örömészlelésekhez nekem hozzátartozik a keresgélés megtalálás öröme is. Ezek szerint Te inkább kisebb látómezőket próbálsz fotometrálni? Kisebb teleobikkal vagy távcsőtubussal? Én elsőként nagyobb LM-ben gondolkoztam, persze ott egy nyári tejutas rész talán már túl zsúfolt lenne a kiméréshez, de pl. egy Her, UMa stb. környék esetleg még bejátszhat...


A program alkalmas arra is, hogy csak az EOS-t vezérelje, persze az meg nem nagy kunszt :-)

Én 25T-vel fotózok, a LM 1° x 2/3°, ebben általában 2-3 hosszúperiódusú változó fér bele. A célobjektumok meg 12-16 közötti, más által nem vagy kevéssé észlelt RV Taurik meg SR-ek.

A telével készült fotóknál a fő probléma az, hogy kimérésnél az apertúrába óhatatlanul belekerülnek más csillagok is, akár úgy, hogy nem is látod a képen, mert ugyan arra a pixelre esik, mint a célobjektum (a kicsi felbontás miatt). Alaposan meg kell válogatni a mérendő dolgokat.

Kvi
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.04. 09:23

KVI írta:...
A program alkalmas arra is, hogy csak az EOS-t vezérelje, persze az meg nem nagy kunszt :-)

Annyira azért ez se triviális. A legtöbb remote expós cucc a B időt nem tudja, vagy csak speciális sorosportra kötött távkioldóval. Ilyet csinál az IRIS is pl. A Te programod is így csinálja, vagy megoldottad az USB-n keresztül?

Azért ha nem titkos érdekelne a programocska, már csak expóvezérlési részről is. :) Elérhető valahol esetleg?
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.04. 09:31

cbo írta:Én az UBVRI szűrők közül a következőket javasolom:

B, Vs, Rs, Is

ezek Johnson-Bessel-Cousins szűrők.

Ezeket 1,25"-os méretekben használom, mai persze vigenettál,
de hát van flat. Persze van nagyobb méret is (2") de ahhoz nyitni kell
a bukszát.

Kedves Zsolt!
Nagyon köszönöm a részletes választ, valami ilyen infókra, tippekre gondoltam.

Egy kérdés: ez a Vs hogy is viszonyul a V-hez és az Rs az R-hez?

Derült egeket: nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.11.04. 10:07

nyozo írta:A legtöbb remote expós cucc a B időt nem tudja, vagy csak speciális sorosportra kötött távkioldóval. Ilyet csinál az IRIS is pl. A Te programod is így csinálja, vagy megoldottad az USB-n keresztül?

Azért ha nem titkos érdekelne a programocska, már csak expóvezérlési részről is. :) Elérhető valahol esetleg?


Meggyőződésem, hogy a Canon maga nem oldotta meg, hogy USB-ről B időt lehessen állítani (legalább is a gyári vezérlőprogramban nincs ilyen). Én is a soros porton keresztül kattingatok. A szükséges eszköz mintegy 300-400 Ft-ból megvan, és itt a leírása:

http://www.covingtoninnovations.com/dsl ... lease.html

Én az optocsatolós változatot építettem. (Plusz 2000 Ft költség az USB-Soros átalakító, mert ezeken az új netbookokon nincs már soros port.)

A program annyiban kevesebb az IRISnél, hogy nem tölti le a képet, viszont így spórol az észlelési idővel. Annyival viszont több, hogy kezeli a mirror lockup funkciót.

A programot hamarosan felteszem valahová (ha megküzdöttem a használati utasítással :) ), mivel nem titkos.

Kvi
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2009.11.04. 11:06

EOS exponálás:
Magyar nyelvű leírás az exponálókábelről Répássy Tamás honlapján:
http://titanic.nyme.hu/~stella/repassy/
Ugyanitt exponálóprogram (Countdown).

Ugyan a Canonhoz adott ZoomBrowser program nem képes B záridővel fotózni, de képes érzékelni az exponálókábellel készített fotó elkészültét, és letölti a számítógépedre a megadott helyre, a megadott néven.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.12.29. 16:46

Egy kicsi gondom van a fotometriával... Ha a változót nem tudom a mellette lévő csillagtól szétválasztani, akkor milyen módszerrel lehet fotometriát csinálni? Például a mellékelt képen a bekarikázott rész, ahol a fényesebb csillag a BG Gem.

Kvi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”