DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2010.11.03. 15:55

KVI írta:A tavalyi 2008-as tarjáni táborban elhangzott Csák Balázs előadáson fellelkesülve, elkezdtem változókat fényképezni egy Canon EOS 350D-vel.


Hát nem pont ez a felvétel hiányzik a médiatárból...? Nincs meg valakinek véletlenül lementve?
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2010.11.27. 12:45

Sziasztok!

Valaki tud benne segíteni, hogy az Iris támogatja-e az EOS-1000D-t?
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2010.11.27. 14:13

Közben keresgéltem és úgy látom, hogy a Rebelt támogatja, ami elvileg jó...
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.01.30. 07:35

A jézuska által hozott Canon EOS 1000D-vel állókamerás mórszerrel
elkezdtem ismerkedni a digitális fotometriával. A tapasztalataimról a
"Mezítlábas digitális fotometria" sorozatban fogok beszámolni.

Az első rész, benne az első kimérésre használt képpel, és extra öh-kal
kibővített AAVSO térképpel:

Mezítlábas fotometria tükörreflexes géppel: első lépések
http://lmv.hu/mezitlabas_digitalis_fotometria_1
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.01.30. 09:16

Jobb lett volna itt a csillagvároson blogolnod, jobban lehetett volna kommentezni, meg több érdeklődőhöz eljutott volna.

Kicsit belenéztem a Citizen Sky DSLR fotometriás oldalába, de nekem eléggé kaotikusnak tűnik, nem találtam egy tisztességes útmutatót, ami az elejétől a végéig elmagyarázza a tennivalókat.

Mindamellett üdv a fotometrálók egyelőre nem népes táborában.

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.01.30. 17:19

KVI írta:Jobb lett volna itt a csillagvároson blogolnod, jobban lehetett volna kommentezni, meg több érdeklődőhöz eljutott volna.


Évek óta az LMV-n blogolok, ráadásul ott más érdeklődési körű emberekhez is juthat némi csillagászati info morzsa. Kommentelni ott is lehet. Ill. azért linkeltem be ide, hogy akár itt is hozzá lehessen szólni. Ráadásul az első rész kicsit tágabb közönségre méretezve lett megfogalmazva.

KVI írta:Kicsit belenéztem a Citizen Sky DSLR fotometriás oldalába, de nekem eléggé kaotikusnak tűnik, nem találtam egy tisztességes útmutatót, ami az elejétől a végéig elmagyarázza a tennivalókat.


Ezt nézted?
http://www.citizensky.org/content/dslr-documentation-and-reduction

A most elkezdett sorozattal egyébként pont az a célom, hogy miközben ismerkedem a DSLR fotometria fogásaival, a tapasztalatokat másokkal is megosszam -- ezáltal még jobban rögzül bennem is a dolog, és nekem is bármikor kéznél lesz, ha szükségem lesz valamire.
Aztán később esetleg a blogból lehet majd egy szerkesztettebb útmutató is, amit akár ide is fel lehet majd tenni.

Egyébként, ha nem vagy megelégedve a Citizen Sky oldalán elérhető útmutatóval, lehet csatlakozni a DSLR dokumentációs csapathoz... ;)

Ha valamikor skype/gtalk/facebook közelben vagy, szívesen beszélnék veled élőben is. Lenne pár kérdés, amelyet egyszerűbb lenne élőben megvitatni. A másik ötlet, hogy esetleg a távcsőcsiszoló műhely mintájára indíthatnánk esetleg DSLR/CCD fotometria szakkört is a Polarisban...
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.14. 15:37

Talán idetartozik.

Tud valaki egyszerű megoldás nóva keresési céllal készül képek összehasonlítására? Mondjuk IRIS-ben van erre valami menüpont? Vagy próbáljam az Aladint?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.14. 16:29

fidusz írta:Tud valaki egyszerű megoldás nóva keresési céllal készül képek összehasonlítására? Mondjuk IRIS-ben van erre valami menüpont? Vagy próbáljam az Aladint?


Az egyik lehetőség a blinkelés. Összeregisztrálod az új képet egy régebbivel, aztán BLINK.

A másik lehetőség a képkivonás, de ez a módszer érzékeny a PSF és a háttér össze-vissza változására. Állókamerás, kitobjektíves képeknél hosszú távon szerintem ez nem lesz valami hatékony, de egy próbát megérhet.

Asztrometriát is tud az Iris, nekem elég jól működött DSLR-es, teleobjektíves képekre a 2 CD-s GSC katalógussal. Ez megkönnyíti a fényváltozást mutató csillagok azonosítását.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.14. 16:37

Nagy látószögű képek asztrometriájához szerintem elég lesz a Sky2000 katalógus, amit le lehet rántani Builtól:

http://astrosurf.com/buil/iris/zip/sky2000.zip

vagy a 25-ször nagyobb TYCHO-2:

http://astrosurf.com/buil/iris/zip/tycho.zip


Itt egy másik, nagyon hasznos leírás:

http://astrosurf.com/buil/iris/new552/survey_us.pdf
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.16. 08:41

Köszi, egyelőre inkább a blink módszerrel próbálkoznék. Remélem, a regisztrálás menni fog. Az ismert változókat egyébként is megpróbálom majd mérni, csak felmerült, hogy egy gyors összehasonlítás az esetleg újonnan felbukkanó cuccok azonosítására. (Bár az SDSS J133941.1+484727.5-öt biztos nem vettem volna észre, ha nem tudom, mit és hol kell keresnem... :O

Egyébként alapból 75 mm-es fókusszal csináltam eddig a legtöbb képet, de szeretném, ha működne 135 vagy 200 mm-rel is, de ott sokszor nem elég éles a kép, és emiatt néha 1-2 magnival is rosszabb a hmg némelyik képen (75-300mm-es zoom tele). Szóval, ezt még gyakorolni kell...
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”