DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.10. 17:15

Járható út abszolút kezdetnek egy 70/500-as akromát, esetleg kit obi használata? Nyilván csak a fényesebb csillagok jönnek így szóba.
GoTo-val, ha betanítottam, már csak pozícionálni kell. Ami a Bp-i fényszenny mellett elég is... vizuálisan megtalálni a Szíriusznál halványabb ojjektumot felejtős :evil: :twisted: :evil: na, azért a fotózás elmegy, pl az említett tubussal mekkora mag-ig?
Milyen hosszú expokat szoktatok is szasználni? ISO max-on, vagy a zaj miatt alacsonyabb ISO-val?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.11. 00:07

SzZoli írta:Járható út abszolút kezdetnek egy 70/500-as akromát, esetleg kit obi használata? Nyilván csak a fényesebb csillagok jönnek így szóba.
GoTo-val, ha betanítottam, már csak pozícionálni kell. Ami a Bp-i fényszenny mellett elég is... vizuálisan megtalálni a Szíriusznál halványabb ojjektumot felejtős :evil: :twisted: :evil: na, azért a fotózás elmegy, pl az említett tubussal mekkora mag-ig?


Abszolut járható. 70-es objektívvel HMG+8 biztosan elérhető, 1-2 perc expóval.

SzZoli írta:Milyen hosszú expokat szoktatok is szasználni? ISO max-on, vagy a zaj miatt alacsonyabb ISO-val?


Én személy szerint 10x30s-et szoktam, és ISO 400-on. Én úgy vettem ki, hogy nem javasolják a max erősítést, mert bezajosítja a képet. ISO 800 még rendben van.

Kvi
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2010.10.27. 10:30

Tudna nekem valaki küldeni néhány képet valami egyszerűbb esetről? Nagyon mozgatja a fantáziámat ez a fotometria, de egyelőre semmi egyebem nincs, csak egy dobsonos newton.
Mielőtt a zsíroskenyérre valót is elvinném különféle szaküzletekbe, azért szívesen kipróbálnám, hogy a gyakorlatban mire megyek és tényleg érdekel-e a dolog.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.10.27. 13:45

magyarimiki írta:Tudna nekem valaki küldeni néhány képet valami egyszerűbb esetről? Nagyon mozgatja a fantáziámat ez a fotometria, de egyelőre semmi egyebem nincs, csak egy dobsonos newton.
Mielőtt a zsíroskenyérre valót is elvinném különféle szaküzletekbe, azért szívesen kipróbálnám, hogy a gyakorlatban mire megyek és tényleg érdekel-e a dolog.


Szia Miki!

Pontosan mire gondolsz? Nyers képekre? Kimérésre előkészített képre?

A nyers képeket nem lenne egyszerű átküldeni, 100 MB körül lenne összességében (10x30s, darabonként 2 MB, plusz ugyanennyi dark, offset, flat, flat offset).
A kész képek már normálisabb méretben vannak, de azok is jókora méretet képviselnek, viszont abból már nem tudsz hibát számolni.

Ha csak a kimérés technikáját szeretnéd kipróbálni, akkor tölts le a netről bármilyen képet, az is megteszi (szerintem).

Kvi
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2010.10.27. 14:16

KVI írta:Pontosan mire gondolsz? Nyers képekre? Kimérésre előkészített képre?

A nyers képeket nem lenne egyszerű átküldeni, 100 MB körül lenne összességében (10x30s, darabonként 2 MB, plusz ugyanennyi dark, offset, flat, flat offset).
A kész képek már normálisabb méretben vannak, de azok is jókora méretet képviselnek, viszont abból már nem tudsz hibát számolni.

Ha csak a kimérés technikáját szeretnéd kipróbálni, akkor tölts le a netről bármilyen képet, az is megteszi (szerintem).
Kvi


Alapvetően az egész procedúrát szeretném végigpróbálni, de mivel teljesen nulla kilométeres vagyok ezen a téren, inkább indítok csak kiméréssel valamilyen előkészített képen, aztán ha jutok valamire, akkor lépek tovább (pontosabban visszafelé) a nyers képek felé. Aztán ha már az is megy és időközben meggazdagodok, veszek fotoaparátot is ;)

Szerk: alapvetően arra gondoltam, hogy BRT-s képeket értékelnék ki, amennyiben azok alkalmasak ilyesmire, csak most éppen várom a képeket, addig gondoltam kicsit készülök.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.10.27. 15:27

magyarimiki írta:Szerk: alapvetően arra gondoltam, hogy BRT-s képeket értékelnék ki, amennyiben azok alkalmasak ilyesmire, csak most éppen várom a képeket, addig gondoltam kicsit készülök.


Az utóbbi időben a BRT-s képek eléggé hullafoltosak. Valamit nagyon meg kellene tisztítani azon az érzékelőn. És egy fél éve sorra dobálom ki a képeit, mert használhatatlanok.

Viszont le tudsz tölteni régebbieket, mivel minden kép publikus. Korábban voltak jók.

Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.28. 10:54

Átrágtam magam (megint) az Iris helpjének fotometriai részén, de pár dolog - a lényeg - még mindig nem világos nekem. Aperture photometry-val kapok Intensity és Magnitude értékeket, de hogyan tudom az abszolút értékeket megkapni - pl. referenciacsillaghoz kalibrálni?
Kisebb gond, de a Profile commandot sem találom.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.10.28. 13:55

SzZoli írta:Átrágtam magam (megint) az Iris helpjének fotometriai részén, de pár dolog - a lényeg - még mindig nem világos nekem. Aperture photometry-val kapok Intensity és Magnitude értékeket, de hogyan tudom az abszolút értékeket megkapni - pl. referenciacsillaghoz kalibrálni?
Kisebb gond, de a Profile commandot sem találom.


Amit magnitútóra kapsz, az az instrumentális magnitúdó, ami egyszerűen -2,5 * log Intenzitás. Namármost, ha megfotometrálod a változót meg az összehasonlítót is, akkor a két instrumentális mg különbsége meg fog egyzni a valódi fényességek különbségével: m(változó) - m(összehasonlító) = m_instr(változó) - m_instr(összehasonlító).

De ez még nem az igazi, mert ez a műszered által meghatározott színben vett magnitúdókat jelenti, ami elég távol áll a szabványos szinektől. Ráadásul az összehasonlító fényességét nem is az általad mért színben ismered, hanem a szabványosokban. Ehhez külön kell a műszert kalibrálni, amiről már ebben a topikban korábban már volt szó.

Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.29. 13:14

"Ehhez külön kell a műszert kalibrálni"
igen, volt szó róla, mint nemrég a topicot átolvasva láttam. Majd átnézem megint, de ha erről valaki tud más forrást, jó linket, ne titkolja :)
Apropó, hogy lehet RAW fileból külön kivarázsolni az egyes színcsatornákat?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.10.29. 14:52

SzZoli írta:Apropó, hogy lehet RAW fileból külön kivarázsolni az egyes színcsatornákat?


Az IRISnél az RGB separation menüpont csinálja.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”