Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.16. 22:42

Na, megpróbáltam elkapni a T Pyx-et 15x70B-vel. Találtam egy jó helyet, ahonnan jó déli horizontom volt. A gamma és a delta Pyx-ig sikerült végül elverekedni magam, aztán erőteljes szemforgatással, nagy nehezen megtaláltam a gamma alatti, 6 magnis csillagokból álló háromszöget. Alatta pedig a nagy büdös, tejfehér semmit láttam, és fel is adtam az egészet. A 69-es öh-t sem találtam meg, hiába forgattam a látásom. :'(
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.21. 19:00

Keszthelyi Sándor kérdésére kicsit részletesebben írtam a T Pyxidis első észleléseiről. Mivel talán mást is érdekelhet ide mellékelem a magánlevelet.

Kérésedre ide írok még valamit a T Pyx megfigyeléséről. Ezek a részletek nem adnak hozzá semmit a konkrét eredményekhez, nem is tartom fontosnak, de ha Tééged érdekel, hát leírom.
Eleve nem sok reményt fűztem a megpillantásához. Délre, dél-délnyugatra egy ronda nagy épület magasodik fölém, nyugaton a Rózsadomb 30 fokra behatárolja a látóteremet. Csak délnyugat felé van egy kb. 20-25 fok széles "ablak" a ház és a domb közt, amelyik viszont majdnem a látóhatáromig terjed. (Ebben szoktam látni az R Sct-t, R Lep-t, és társait.) Hétfő este szépen kitisztult a levegő, csak a városfény zavart, de hétköznap a Vár és a Gellérthegy nincsen annyira kivilágitva. No, az alfa Leo-alfa Hydrae vonal alapján megpróbáltam megkeresni a gamma-delta Pyxidist, és binoklival megtaláltam. Ennek az alapján a 70/500-al meglett az alfa, béta Pyx, legalább is ezt gyanítottam. És egyszerre csak megláttam a 69-es őh-t, azután mint ha a T Pyx is bevillant volna. No, hát valami becslés félét megpróbáltam, azután elküldte az MCSE VObs-nak is.
Azért nem voltam egészen biztos a dologban (ezt megírtam Kovinak is), és másnap (19-én) Vizi Péterrel beszélve méginkább elbizonytalandotam. Hanem délután nagyon jó lett a levegő, próbáljuk újra. Hirtelenjében összeütöttem papír-szögmérőből egy kis függőkvadránst. Kora este, ahogy elég sötét lett, kivittem a távcsövet, újra beállítottam a Regulus-alfa Hyd-gamma és delta Pyx vonalat. Azután a szögmérőt a csőhöz illesztettem, a távcsövem tubusa henger alakú, remélhető, hogy az optikai tengely is ezzel párhuzamos. A legnagyobb örömömre az általam gamma Pyx-nek tartott csillag magassága kb. 11 fok volt, kicsit lejjebb, kb. 9 fok magasan (ezt a csillagtérkép programommal könnyen meghatároztam) megint ott volt a 69-nek és a T Pyx-nek tartott csillag. Akkor már biztosabb voltam a dolgomban, hát meglett a második becslés.
Sajnos a látóhatár fölé emelkedő háztető ontotta a meleget, a levegő hullámzott, hanem azért a csillagok csak-csak kivillantak. Akkor 75-nek becsültem, és szép sárga volt, a 69-hez képest. Sokat rontott a képen, hogy a házbeliek megint díszkivilágítást rendeztek, hátam mögött ragyogott az egész folyósó, de szerencsére éppen az észlelési mezőmben nincs lámpa.
Tegnap (20-án) már eleve 9° fokra állítottam be a csövet, azután végig pásztáztam a szabad égterületet, de így először nem találtam, csak amikor az alfa Hyd-t is igénybe vettem. Jó levegő volt, a zenit közelében az M51 nyoma is látszott. Eléggé biztos vagyok a 74-es értékben, lehet talán kicsit fényesebb is.
Ha meggondolom, mulatságos de legalább 40 éve, hogy utóljára láttam a Pyxis, Puppis, Hydra csillagokat! Igaz, nem volt semmi ami erre késztessen. Megjegyzem a Pyx alfa, béta, gamma, deltát csak a 10x50-es binoklival látom innen.
Hát ennyit errről. Remélem elég bőbeszédű voltam. Viszont ezt a titkolódzőást értelmetlennek tartom. Gondoldd el: aki kiváncsi az értékekre, az AAVSO Quick Look-ban, és Archivumban, azután a BAA VSO-ban, az AFOEV-ban és a japoánoknál másodpercek alatt megtalálja. Nekem az AAVSO naponta ömleszti az észleléseket, csak rá kell nyitom a napi levélre! (Tegnap már 150-nél több T Pyx adatot küldtek!) Megkapom, amikor nem is keresem! Egyébként én mindig a saját észlelésemet találom a legjobbnak, legfeljebb akkor hiszem el, hogy esetleg nagyon pontatlan voltam, ha több hónap után a fénygörbéből nagyon kilóg.

ÉS NAGYON SZÉP, KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET KIVÁN MINDNYÁJATOKNAK: Lajos.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.23. 15:42

T Pyx: egyesek jelezték, hogy vörösnek látják. Én ápr. 18 óta minden nap megnéztem, de csak 19-én, 20-án láttam olyannak, mintha kicsit sárgább lenne a 69-es öh-nál. (Lehet persze, hogy az enyémnél nagyobb csővel a szín jobban látszana.) Hanem az elmúlt néhány napban a fényesség a vizuális észlelés hibahatárán belül alig változott. Üdv: BQ.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Fényes szupernóva az NGC 3972-ben: SN 2011by

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.04.29. 12:13

Van egy fényes szupernóva az NGC 3972-ben: SN 2011by.
A fényessége 14,2 magnitudó volt a felfedezéskor, de a színképfelvételek alapján kb. 10 nappal a maximum előtt van, tehát még fényesedhet. (A MIRA listán írták, hogy Vinkó Józsi szerint akár 11 magnitúdóig is felfényesedhet.)
Ahogy nézem, egész könnyű helyen van, a gamma UMa közelében, a Z UMa-tól néhány fokkal délre.

A szupernóva poztíciója: R.A. = 11:55:45.56 Decl. = +55:19:33.8 (J2000.0)
A SN 2011 kb. 5.3"-re keletre és 19.1"-re északra van az NGC 3972 középpontjától

A felfedezők által készített kép a szupernóváról és az NGC 3972-ről:
http://www.xjltp.com/XOSS/XM20ZJ/XM20ZJ.htm

Joseph Brimacombe ausztrál amatőrcsillagász felvétele:
http://www.flickr.com/photos/43846774@N02/5661036373/

Térképe az AAVSO honlapjáról letölthető: http://aavso.org/vsp
Ennyit kell beírni a csillag nevéhez: SN 2011by

Jó észlelést!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.30. 10:27

Máj. 29: nagyon jó átlátszóság, egy sor halvány csillag (úgy 8,5-8,7 körül) még ebben a városi fényözönben is láűtszik. Hanem az R Leo nagyon ragyog, még mindig 50 közelében. Jó lenne mennél többet észlelni, mert az egész Leo-társaság megy gyorsan nyugatra.
R Sct: már éjfél előtt felbukkan, nagyon szép fényes, emelkedőben. AF Cyg: szintén emelkedik, ha nem is olyan fényes, de jó észlelő helyen binokulár! Viszont a khi Cyg nagyon megy lefelé, nekem lassan a láthatóság alá csökken (86-87).
Van most elég magasan egy jó binokulár változó, amit alig figyelnek: a tau4 Serpentis AAVSO térképe is van, 6 mg körüli. Érdekes lenne rendszeresebben észlelni. A fényesek közül a W Cyg és V1339 Cyg is szépen ugrál, késő este már ők is feljöbnnek. BQ.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.06.01. 23:50

Sziasztok,

Örömmel jelenthetem, hogy a múlt héten megtörtént életem első, és minden bizonnyal utolsó változócsillag-észlelése :) mélyegezés közben akadtam rá véletlenül a Cepheusban a feltűnően narancsvörös T Cephei-re. A fényességét 7m körülire becsültem, de igazából nem is ez, hanem az azonosítás sikeressége okozott sikerélményt. A csillagászatnak ezennel ezt az ágát magamban kipipáltnak tekintem. :)
Elnézést a kicsit humoros és nem túl tudományos posztért.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.06.02. 00:58

John Seach (Chatsworth Island, NSW, Australia) DSLR géppel talált egy új csillagot, feltehetően egy nóvát a Scorpius-ban. RA 16:55:11, Dec -38:38:12, Fényessége 9.5 volt június 1.4UT-kor. Előző nap semmi se látszott a megadott pozición, DSS-ben úgyszintén semmi sincs ott.
Ha valakinek igen jó déli horizontja van, akkor megpróbálhatja észlelni.
Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Fényes szupernóva az Örvényködben (M51)

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.06.03. 13:48

A. Riou, valamint a PTF csapata egymástól függetlenül fedezte fel az M51-ben kb. 2-3 napja feltűnt szupernóvát:

http://www.astronomerstelegram.org/?read=3398

A koordinátái: 13 30 05.08 +47 10 11.2 (2000.)

A felfedezést többen is megerősítették, bár a CBAT-n először pontatlan pozíció jelent meg.

http://www.cbat.eps.harvard.edu/unconf/ ... 06330.html

A PFT által készített színkép szerint II-es típusú szupernóva. Fényessége 14 magnitúdó körüli volt, de lehet, hogy még fényesedni fog. Tegnap éjjel Hadházi Csaba is lefotózta.

Sajnos, a V CVn-ről hétfő éjjel készített képeimről pont lemaradt az M51, viszont a május 25/26-i képeken még semmi sem látszik a szupernóva pozíciójánál kb. 14,5 magnitúdó határfényességig.

Készítettem összehasonlítókat a szupernóvához, remélhetőleg hamarosan feltöltik a VSD-be, és akkor nyomtathattok AAVSO-térképet a területről. Érdemes a VSP-ben "e" vagy "d" térképet készíteni, a DSS-képek bekapcsolásával, hogy a galaxis is látszódjon a térképen.

http://www.aavso.org/vsp
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Fényes szupernóva az Örvényködben (M51)

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.06.17. 13:25

A szupernóva a felfedezés utáni néhány napban picit halványodott, de azóta jelentősen felfényesedett. Jelenleg 12,5-13 magnitudó között van a fényessége.

A holdfogyatkozás vége felé a Polaris teraszáról vizuálisan is meg tudtuk nézni, és tegnap végre le is tudtam fotózni: http://lmv.hu/SN2011dh
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

AAVSO észleléstervező

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.07.04. 15:30

Újabb eszközzel bővült az AAVSO honlapja:

Basic Observation Planner
http://www.aavso.org/basic-observation-planner

Az AAVSO észleléstervezővel ki tudjátok választani, hogy egy kiválasztott helyről, megadott típusokból, adott fényességtartományig (max. fényesség) mely csillagokat érdemes észlelni az adott éjszakán.

Az űrlapon megjelölhetitek, hogy
- milyen váltózócsillag típus érdekel titeket,
- milyen határfényességig (itt a katalógus szerinti maximális fényesség alapján szűr a program),
- helyi idő szerint milyen időtartományban
- a meridiántól milyen keleti/nyugati távolságban (órában megadva)
- milyen minimális/maximális deklinációig terjedően

akarjátok, hogy kiszűrje a program a változókat.

Az eredményt webes (html) vagy csv formában is lehet kérni.

A kapott listában a csillag katalógusbeli adatai mellett azt is kiírják, hogy az adott csillagról összesen
- hány észlelés szerepel az AAVSO nemzetközi adatbázisában
- hány észlelés született a csillagról az utóbbi 30 napban
- hányan észlelték a csillagot az utóbbi 30 napban
- hány napja készült a legutolsó beküldött észlelés.

Ezek az adatok különösen hasznosak ahhoz, hogy biztosítani lehessen a csillagokról folyamatos adatsorok létrejöttét.

Jó észlelést!
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”