Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.09.24. 10:35

Janicsillagasz: Köszi, majd megnézem azt a cikket a tavalyi duplaszámban!

Dani: Sok minden múlik az önbizalmon, bizony-bizony még rajzolás közben is. Most csajpraktika köv., de azért érdemes megpróbálni. Amikor éppen rajzolsz, gondolj arra (pl: egy nyilthalmaz esetében), hogy "nem nagy cucc, csak fekete pontokat kell tennem egy fehér lapra". Amikor meg kész van, vegyél elő az egódból, és örülj annak, hogy mennyire jól sikerült. Ezt mint jó felé tendáló Holdrajzos mondom. :mrgreen:
Dani
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.13. 15:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Dani » 2009.09.24. 13:30

Egóm nincs, önbizalmam is aligha.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 16:10

Dani írta:Hát nem tudom, rajz képességem nuku, igazából rajzolni is csak akkor rajzolok ha muszáj, vagy csillagászat. Kitartás.. Az bennem nincs sok. Majd meglássuk....


Igazából tényleg gyakorlás kérdése az egész. nekem is elcsúsznak a rajzaim, de ha egy picit (vagy akár nagyon) odébb kerül pár csillag, az nem gond, hiszen ez az élményt próbálja visszaadni, hogy Te milyennek láttad. Azért rajzolunk, mert jó szórakozás, megörökíteni a távcsőben látott égitestet. Az NGC 457 rajzod pl. egészen jó lett, de azt meg is írtam, főleg hogy az egy nehéz célpont! Annyi csillagot berajzolni elsőre, hát gratula! És megnéztem, a távcsőben pont úgy néz ki a halmaz, szóval mégse csúsztál el annyira, simán rá lehet ismerni. Majd küldd el az NGC 1528 rajzodat. De egyébként ha rajzolsz, miért nem könnyebb GH-kat vagy GX-eket próbálsz, ott biztos sikerélményed lenne, mert könnyebb lerajzolni őket a kevesebb csillag miatt. Majd meglátod mit írtam rólad az októberi Meteorba. Mert beleírtalak, mint legígéretesebb mélyég-rajzoló tehetséget, és ez nem puszta bók! Körülbelül az elmúlt 25 év mélyegezésére való rálátással azt mondhatom, hogy ha valaki ilyen jól rajzol kezdetnek, mint Te, akkor előbb-utóbb a legeslegjobb rajzokat fogja produkálni! Szóval ne add fel! és valami könnyebbet rajzolj, ne 100 tagú nyílthalmazokat! Ez még a tapasztaltabbaknak is kihívás!

snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 16:16

Kirami írta:Janicsillagasz: Köszi, majd megnézem azt a cikket a tavalyi duplaszámban!

Dani: Sok minden múlik az önbizalmon, bizony-bizony még rajzolás közben is. Most csajpraktika köv., de azért érdemes megpróbálni. Amikor éppen rajzolsz, gondolj arra (pl: egy nyilthalmaz esetében), hogy "nem nagy cucc, csak fekete pontokat kell tennem egy fehér lapra". Amikor meg kész van, vegyél elő az egódból, és örülj annak, hogy mennyire jól sikerült. Ezt mint jó felé tendáló Holdrajzos mondom. :mrgreen:


Hát igen. Egyik pöttyöt kell tenni a másik után!:)))
Daninak: Az ego nem szükséges, elég, ha örülsz, amit elértél! Hidd el, nem sokan vannak, akik életükben valaha egyetlen egy objektumot is lerajzoltak volna, és mégis akkora az arcuk, hogy hajajj. Ja, és küldetek a szeptemberi és októberi Meteorból is mutatványszámot. A múltkorit megkaptad?

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 16:21

Mai mélyég ajánlat:

M 25 NY Sgr

M 26 NY Sct

M 72 GH, M 73 Ast Aqr

Várom a rajzokat! A többi objektum-ajánlatról is!

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.24. 17:29

santage írta:Mai mélyég ajánlat:

M 25 NY Sgr

M 26 NY Sct

M 72 GH, M 73 Ast Aqr

Várom a rajzokat! A többi objektum-ajánlatról is!

Snt


Azt ugye nem hiszed azt hogy minden nap fogjuk magunkat és lerajzoljuk a napi ajánlatot? Mert ez kissé nehézkes volna :D Még nekem is pedig van mikor egy éjszaka alatt csinálok vagy 30 rajzot ha sokáig fent vagyok :D
Dani
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.13. 15:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Dani » 2009.09.24. 18:10

A múltkori Meteorokat megkaptam, köszi. Küldtek a szepetemberiből és az októberiből is? azt még nem kaptam meg. Gömbhalmazt azért nem rajzolok, mert abban éppenséggel több a csillag, és én nem látok bennük ilyen "póklábakat meg kinyúlásokat", én a gömbhalmazt látom :). hát annyi csillagot meg végképp nem fogok lerajzolni mint egy gömbhalmaz, mert satírozva meg nem rajzolok gh-t mert nem azt láttam.
Valóban beleírtál a Meteorba? Miért? Miért érdemeltem ilyen jót? Nem csináltam semmit... Szerintem épp azért baj ha elcsúsznak a csillagok, mert az élmény az az amit láttam, nem az elcsúszott csillagos.. Az NGC457 nem volt nehéz mert jó támpont csillagokat találtam. Élveztem a rajzolást, de ezt kiegyensúlyozta a bosszankodás hogy elrontottam.. Könnyebb.. Melyik nyh-lehet könnyebb? mindegyikben olyan sok a csillag, és még az NGC891 es gx mellett is, pedig érdekes lehet porsávot rajzolni (látszik nálam vizuálisan, legalábbis én látom...). Majd meglátom mi lesz..
köszi.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.24. 18:53

Milyen nyílthalmazt könnyű rajzolni? Hát olyat ami kevés csillagot tartalmaz :D
Adok egy példát, ami szép és könnyű is rajzolni... pl. az NGC 1444 a Perseusban. Apró, kevés csillagot is tartalmaz, viszonylag szegényes LM. Én már egyszer lerajzoltam még régen, bár nem küldtem be. Már azt se tudom hol van ha megvan-e még.
Vagy akár rajzolhatsz aszterizmusokat is. Azokat még könnyebb, sőt annak nagy hasznát is venné a mélyegezős társaság, mivel kevés észlelés van róluk.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 20:17

Janicsillagasz írta:
santage írta:Mai mélyég ajánlat:

M 25 NY Sgr

M 26 NY Sct

M 72 GH, M 73 Ast Aqr

Várom a rajzokat! A többi objektum-ajánlatról is!

Snt


Azt ugye nem hiszed azt hogy minden nap fogjuk magunkat és lerajzoljuk a napi ajánlatot? Mert ez kissé nehézkes volna :D Még nekem is pedig van mikor egy éjszaka alatt csinálok vagy 30 rajzot ha sokáig fent vagyok :D


Én nem hiszek semmit. Aki akar, észlel. Nem feltétlenül rajzolásra kell gondolni.
Amúgy, ha lenne egem, én lerajzolnám. Most is derült van.

snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 20:24

Dani írta:A múltkori Meteorokat megkaptam, köszi. Küldtek a szepetemberiből és az októberiből is? azt még nem kaptam meg. Gömbhalmazt azért nem rajzolok, mert abban éppenséggel több a csillag, és én nem látok bennük ilyen "póklábakat meg kinyúlásokat", én a gömbhalmazt látom :). hát annyi csillagot meg végképp nem fogok lerajzolni mint egy gömbhalmaz, mert satírozva meg nem rajzolok gh-t mert nem azt láttam.
Valóban beleírtál a Meteorba? Miért? Miért érdemeltem ilyen jót? Nem csináltam semmit... Szerintem épp azért baj ha elcsúsznak a csillagok, mert az élmény az az amit láttam, nem az elcsúszott csillagos.. Az NGC457 nem volt nehéz mert jó támpont csillagokat találtam. Élveztem a rajzolást, de ezt kiegyensúlyozta a bosszankodás hogy elrontottam.. Könnyebb.. Melyik nyh-lehet könnyebb? mindegyikben olyan sok a csillag, és még az NGC891 es gx mellett is, pedig érdekes lehet porsávot rajzolni (látszik nálam vizuálisan, legalábbis én látom...). Majd meglátom mi lesz..
köszi.


Még nem küldtek, de majd küldenek.
Gömbhalmazt úgy kell rajzolni, hogy a ceruzával véletlenszerűen, de az eredeti intenzitásnak megfelelően bepöttyözöd a felületet, nem kell elkenni, ha nem azt láttad. Egyébként meg léteznek olyan GH-k, amiket úgyse tud felbontani a 15 T-d, pl. NGC 7006 Del.
A GH-k ban is vannak részletek, tömörülések, ritkulások, csillagláncok. Ehhez általában nagy, 150x körüli nagyítást kell használni, kisebbel nem nagyon látszanak. De tudod, a "próba-szerencse" alapon kipróbálnám, hogy sikerül. Az M2t javaslom, az elég szép, peremén vannak fényes tagjai és könnyűek a részletei.
Könnyű NY az, amely ritkásabb és fényes. Persze a LM egyéb, háttércsillagai megnehezítik a rajzolást. Ha van Égabroszod, én a helyedben végignézném alaposan a Tejút NGC NY-ait, egyrészt mert jó móka, másrészt, hogy melyiket érzed szimpatikusnak a rajzolásra.
Nagyon jó teljesítmény, ha látod a 891 porsávját, én csak 25-össel láttam egyszer. Igaz, kisebbel nem is próbáltam.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”