Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.09.22. 13:15

santage írta:
Kirami írta:Az M103-t én is lerajzoltam szombaton. :) Azon vagyok, hogy végigészleljem a Messier-katalógist, úgy látszik, inkább utóbb, mint előbb sikerül. Saját bénaságomból kifolyólag.


Szia!

Örülök, hogy mélyeget rajzolsz! Esetleg el is küldhetnéd a rovat számára a munkáid!
Nem kell siettetni a végigészlelésüket sem, annyál nagyobb élményt jelent.

Snt


Hát, a mélyégrajzaim még nem túl jók, és nem akarok használhatatlan észlelést beküldeni. Majd ha lesz köztük Meteor-esélyes :mrgreen: ! Bízom benne, hogy hamar belejövök.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.22. 15:47

Kirami írta:
santage írta:
Kirami írta:Az M103-t én is lerajzoltam szombaton. :) Azon vagyok, hogy végigészleljem a Messier-katalógist, úgy látszik, inkább utóbb, mint előbb sikerül. Saját bénaságomból kifolyólag.


Szia!

Örülök, hogy mélyeget rajzolsz! Esetleg el is küldhetnéd a rovat számára a munkáid!
Nem kell siettetni a végigészlelésüket sem, annyál nagyobb élményt jelent.

Snt


Hát, a mélyégrajzaim még nem túl jók, és nem akarok használhatatlan észlelést beküldeni. Majd ha lesz köztük Meteor-esélyes :mrgreen: ! Bízom benne, hogy hamar belejövök.


Szia!
Jajj ne bolondozz hogy "használhatatlanok" a rajzaid. Lapozd fel például az én legrégebbi rajzaim a Meteorban...(2006/10.-től...)
Azokon is látszik hogy nagyon kezdő voltam és mégis bekerültek....A fejlődésről pedig csak annyit hogy minél többet rajzolsz, annál ügyesebb vagy.
Ne add fel, küld be Gabinak bátran.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.22. 17:27

"Hát, a mélyégrajzaim még nem túl jók, és nem akarok használhatatlan észlelést beküldeni. Majd ha lesz köztük Meteor-esélyes :mrgreen: ! Bízom benne, hogy hamar belejövök.[/quote]"

Kirami

"Szia!
Jajj ne bolondozz hogy "használhatatlanok" a rajzaid. Lapozd fel például az én legrégebbi rajzaim a Meteorban...(2006/10.-től...)
Azokon is látszik hogy nagyon kezdő voltam és mégis bekerültek....A fejlődésről pedig csak annyit hogy minél többet rajzolsz, annál ügyesebb vagy.
Ne add fel, küld be Gabinak bátran.[/quote]"

Jani


Igen, Kirami, teljesen igaza van Janinak!!! Mindenkinek kell idő és segítség is, hogy belejöjjön, magától nem megy. Én is sz*r rajzokat csináltam kezdő koromban. Aztán jöttek a Szabó Gabiék és kiokosítottak. Küldd be bátran, és majd elmondom, mire kellene figyelni, milyen technikával érhetsz el jobb eredményt. És egyébként lehet, hogy objektíve nem rosszak a rajzaid, csak a szerénység beszél belőled.:)

snt
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.09.22. 17:45

Oké, akkor be fogom őket küldeni. :) Még egy bibi: Mélyeget szeretek fekete lapra fehérrel, közvetlenül a távcső mellett rajzolni. Jó az úgy, ha pont akkora LM-körre rajzolom azt az észlelést, mint az észlelőlapon van, aztán ráragasztom az észlelőlap magfelelő helyére a rajzot? Vagy rajzoljak inkább negatívban? Csak mert nem akarok nehezen feldolgozható rajzot hagyni magam után.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.23. 11:37

Kirami írta:Oké, akkor be fogom őket küldeni. :) Még egy bibi: Mélyeget szeretek fekete lapra fehérrel, közvetlenül a távcső mellett rajzolni. Jó az úgy, ha pont akkora LM-körre rajzolom azt az észlelést, mint az észlelőlapon van, aztán ráragasztom az észlelőlap magfelelő helyére a rajzot? Vagy rajzoljak inkább negatívban? Csak mert nem akarok nehezen feldolgozható rajzot hagyni magam után.


Ne ragaszd rá, hanem vágd ki és tűzd hozzá gemkapoccsal.
De szerintem a legjobb, ha beszkenneled, és átfordítod, mindenki így csinálja.

Negatívban kéne rajzolni, a pozitív rajzolás (mármint ha a távcső mellett akarsz a pasztellel szórakozni, ami elmaszatolódik, stb...) nagyon nagy szívás.
Számítógéppel azonnal át tudod fordítani a kész rajzot.

Snt
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.09.23. 15:49

Oké, akkor negatívban rajzolok :) Csak most már ég kell, meg távcső, meg szabadidő... :)
Dani
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.13. 15:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Dani » 2009.09.23. 20:57

Sziasztok.
Tegnap előtt megpróbáltam lerajzolni az NGC1528-as NYH-t a Per-ben. Elkezdtem, találtam jó támpontcsillagokat, pont egy háromszöget alkottak (mármint a 3 fényes támpont csill.) a halmaz pedig középen volt. 10cm -es körbe kezdtem el, mint az észlelő lapon van, csakhogy picit mindig elcsúszok ,valahogy összezavar a nagy kör az aránylag kis körhöz amit a távcsőben látok. Ezért hát mindig elrontom, ez felidegesít,elveszi a kedvem és be is megyek..
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.23. 21:35

Sziasztok.

Kirami: csináld simán negatívra. Lerajzolod a vázlatot, majd kidolgozod a kész rajzot. Nem jó ha egyből készíted a rajzot, mert ha valamit véletlenül elrontasz, akkor kissé nehézkes a korrigálás. Lerajzolod, kidolgozod, majd beszkenneled és a Paint-tel megnyitod, majd a Kép- Színek invertálása vagy a Ctrl+I betűkombinációval "megfordítod" a rajzot, vagyis pozitívat készítesz. Tekintsd meg honlapomat, az azon található rajzokat is mind ezzel a technikával készítettem.
Ja igen! Ha jól emlékszem a tavalyi duplaszámban (a Meteorban) megjelent Gabitól egy cikk a rajzolástechnikáról. Az sok hasznos tippet ad a rajz elkészítéséhez. Én nagyon sokszor elolvasom, van mikor még a rajz közben is ott hever előttem és olvasom hogy mire figyeljek, stb. Azt olvasd el mindenképpen. Ha véletlenül nincs meg, akkor szólj, bemásolom és elküldöm PÜ-ben.

Dani: Egy fontos szabály: Soha ne add fel. Én is sokszor elrontom, pedig már több mint 3 éve rajzolok. Van mikor 3x kell újrakezdenem a rajzot, de ha észreveszem elég hamar hogy hoppá itt gond van a távolsággal, akkor egyszerűen csak "lehúzom" a hibás csillagokat a vázlaton és berajzolom a pontos helyükre. Ez a hiba szerintem a veterán rajzolóknál is előfordul. De minél többet rajzolsz, annál ügyesebb leszel és egyre kisebb az esélye hogy elrontod. Én kezdetben a rajzaim 90%-át elrontottam, ma ezt már sikerült 10-15%-ra lehoznom. Idő és türelem szükséges hogy mindent tökéletesre fejlessz. Ne add fel.
Dani
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.13. 15:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Dani » 2009.09.23. 21:47

Hát nem tudom, rajz képességem nuku, igazából rajzolni is csak akkor rajzolok ha muszáj, vagy csillagászat. Kitartás.. Az bennem nincs sok. Majd meglássuk....
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.24. 08:32

Rajztehetség? Ugyanmár. Az nem kell. Én pl. majdnem megbuktam a suliban rajzból xD
A csillagászati rajzhoz nem kell tehetségesnek lenni, csupán gyakorolni kell. Tudod... gyakorlat teszi a mestert.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”