Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.11.11. 01:25

Telihold körül nem túl látványos a Hold, mivel nem igazán vannak árnyékok amik látványos árnyjelenséget okoznak. Másrészről minél magasabban a látóhatár felett érdemes nézni a Holdat (és bármely más égitestet) mivel ekkor rontja legkevésbé a földi légkör a megfigyelhetőségét. Ha túl erős a fénye, akkor használj polarizációs szűrőpárt, vagy sima neutrál szűrőt.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.11.11. 07:31

Sziasztok. Tegnap koraeste én is kinn voltam. A hold zavaró volt nagyon, de a szél mégjobban. Rövid észlelésem az M13, a Súlyzó-köd, a vállfa halmaz, a Jupiter, a Gyűrűs-köd, valamint néhány kettősre kerestem rá. A holdat valóban nem a legjobb nézni ilyenkor, tényleg rossz, hogy nem olyan kontrasztos. Én ilyenkor vagy korábban, koraeste, vagy hajnalban megyek ki. Akkor még lehet látni néhány halványabb objektumot is a holdal szemközti égrészen.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
MrOlasz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.11.13. 21:52

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: MrOlasz » 2011.11.13. 22:02

Sziasztok!

Kezdő kukkeres vagyok Skywatcher 150-750-el. Eddig még csak a Hold és a Jupiter megfigyelését csináltam, szeretném kipróbálni a telit mélyebben és szeretném tudni, hogy melyik galaxis, vagy nebula vehető ki a legkönnyebben és kell e hozzá szűrő? Mekkora nagyítással érdemes kezdeni ezeknél a keresést. (hány mm-es lencsével). Válaszokat előre is köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.11.13. 22:38

MrOlasz írta:Kezdő kukkeres vagyok Skywatcher 150-750-el. Eddig még csak a Hold és a Jupiter megfigyelését csináltam, szeretném kipróbálni a telit mélyebben és szeretném tudni, hogy melyik galaxis, vagy nebula vehető ki a legkönnyebben és kell e hozzá szűrő? Mekkora nagyítással érdemes kezdeni ezeknél a keresést. (hány mm-es lencsével). Válaszokat előre is köszönöm!

1) Kezdésnek ezeket az objektumokat keresd: http://makszutov.hu/cikk/kistavcsoveslista.php
2) Mély-ég szűrő nem elengedhetetlen, bár sok esetben segit különösen a diffúz ködök esetében.
3) Kis nagyítással kezdd, ezzel a legkönnyebb megtalálni az objektumokat, bár sok esetben nagyobb nagyítás kell, különösen a kompakt, apró planetárisok esetében.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: András » 2011.11.14. 00:00

MrOlasz írta:Sziasztok!
Kezdő kukkeres vagyok Skywatcher 150-750-el.


A Messier-listán nézelődj, ha elmegy a Hold, a dolgok itt kezdődnek komolyra fordulni, ha az embernek éppen van egy távcsöve. Abban vannak könnyebbek, nehezebbek is. Szűrőt szerintem is hanyagolhatod még.
MrOlasz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.11.13. 21:52

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: MrOlasz » 2011.11.14. 10:40

Srácok! Nagyon szépen köszönöm a hasznos infokat! Amint adottak az égi követelmények, megnézem ezeket.
Üdv: Attila ;)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.15. 20:24

Ha Holdat akarsz nézni, vehetsz egy holdszűrőt, hogy ne follyon ki a szemed, többivel még várhatsz,
és gyűjtsd a tapasztalatot.
MrOlasz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.11.13. 21:52

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: MrOlasz » 2011.12.07. 18:26

Sziasztok! Az a kerdesem lenne, hogy miert van az, hogy latok kepet pl az Orion kodrol, amit ugyan olyan telivel keszitettek ( newton 150/750) mint az enyem es a kepen a kod lilas szinu, a telimben pedig feher a kod. Szurot hasznaltak? Koszi elore is. Udv
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.07. 18:31

MrOlasz írta:Sziasztok! Az a kerdesem lenne, hogy miert van az, hogy latok kepet pl az Orion kodrol, amit ugyan olyan telivel keszitettek ( newton 150/750) mint az enyem es a kepen a kod lilas szinu, a telimben pedig feher a kod. Szurot hasznaltak? Koszi elore is. Udv


ha lilás, akkor szerintem uhc.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.07. 21:15

MrOlasz írta:Sziasztok! Az a kerdesem lenne, hogy miert van az, hogy latok kepet pl az Orion kodrol, amit ugyan olyan telivel keszitettek ( newton 150/750) mint az enyem es a kepen a kod lilas szinu, a telimben pedig feher a kod. Szurot hasznaltak? Koszi elore is. Udv


Vizuálisan nagyon ritkán lehet látni a mélyég-objektumok színét. Ezt már annyiszor kitárgyaltuk itt, hogy nekem most nincs türelmem még egyszer leírni. Remélem, majd más megteszi. Dióhéjban:

http://www.tavcso.hu/?o=mit_lathatok_cikk

- Ne várjuk, hogy a mélyég-objektumok színesek lesznek, mint az albumokban, mivel a színérzékeny látósejtek éjjel kikapcsolnak, a világot fekete-fehérben, esetleg nagyon enyhe pasztellszínekben (halványzöld, halványkék, halványsárga, de csak a nagyon fényes objektumoknál) fogjuk látni. Viszont a SAJÁT SZEMÜNKKEL!



Ez a cikk is nagyon tanulságos:

http://www.mcse.hu/eszlelesi_ajanlat/20 ... latni.html
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”