Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.06. 23:37

Ez a gamma Leonis nem semmi, most néztem meg életembe először, és ilyet még nem is láttam, ami a diffrakciós gyűrűség közelében van, és a 76/700-as newtonnal egy 4 mm-es okulárral 175x nagyítással gyönyörűen látszik, meg az is látszott, hogy a levegő sem olyan nyugodt, a diffrakciós gyűrűk is mozognak rendesen.

Közben előtte megnéztem az M44 -et az betöltötte a látómezőt csillagokkal olyan 45x nagyítással, szép látvány. Az M67-es it megtaláltam, az már csak halványabb derengés, néhány alig látszó csillaggal benne.

Az M13-at is sikerült megtalálnom, azt régebben láttam már, mint most is 45x nagyításban elég fényes kis pamacs, csillagok nem látszanak benne, megnézte, 175x-el úgy meg nagyobb, de halványabb pamacs, én csillagokat ezzel nem láttam benne elkülönülve, igaz még a látóhatártól nem volt akkor csak vagy 35 fok magasan.
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2011.05.13. 12:23

Sziasztok!

Kezdő vagyok, és lehet h bután fog hangozni a kérdés, de azért megkérdem... Van egy 130/650-es Newton távcsövem.
Mélyég-objektumokat kettősöket szeretnék vele.
Faluban lakom, tehát szinte mondhatom h a fényszennyezés elhanyagolható, főleg ha kivonulok a határba...
Szóval, alapfelszerelésben van hozzá két okulárom (20mm-es és egy 10-mm-es. Emellett jövő szerdán fog megérkezni a barlow 2x) Ezekkel az "alapfelszerelésekkl" milyen kettősöket, mélyégobjektumokat érdemes szemügyre venni?

Persze tervezem a jövőben más okulárok beszerzését is... csak jelenleg ennyi a felhozatalom :) köszi a segítségeteket :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.13. 12:41

shmiasrael írta:Van egy 130/650-es Newton távcsövem.


Szia !

Nem sok gömbhalmazt láttam még idáig, szinte csak az M13-at, azt tudom ajánlani, ezzel a csővel, még jobb lehet, mint ami nekem van 76/700-as Newton. Abban is jól néz ki, akár a 20, akár a 10mm okksival. Este 9-10 óra fele már elég magasan van a Hercules csillagképben, előtte binokulárral is megkeresheted, kis elmosódott boholyként, aztán ha megtalálod a naggyal, nehogy megijedjél, olyan szép lesz benne és elég fényes. Előtte egy fényes csillagon állítsd be élesre a képet, mer az M13 lehet csak ködösségnek fog elsőre tűnni és ott nem tudod, mikor éles, igaz van mellette is pár csillag, ami egy látómezőbe esik még, ekkora nagyításokkal.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.13. 12:42

Gábor!
Szerintem ha mély ég objektumokra vágysz a legjobb ha a Messierekkel kezded. Egyrészt fényesek is, másrészt a lista végigészlelése szerintem nagyon sok tapasztalatot ad az egyes mély-ég objektumokról. Jelenleg a holdfázis miatt a hajnali órák a legalkalmasabbak észlelésre de ez nem baj mert 2-3 óra között delel jelenleg a Nyilas és a Skorpió amelyben rengeteg érdekes és fényes dolog van: nyílthalmazok, valódi ködök, gömbhalmazok, stb. Kb a Messier objektumok 10%-a a Nyilas-Skorpió csillagképekben található nem beszélve az NGC, Ic és stb katalógusok többi objektumáról.
Én azt javasolnám - bár én is csak kezdő vagyok - hogy kelj fel holnap 2kor és ha jó az ég akkor célozd meg a fent említett két csillagképet valamint ajánlom még a Hattyú, Sas, Pajzs csillagképeket. Egy 130-as Newtonnal kis nagyítással csak tátani fogod a szád te is szerintem :)

Megéri! :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.05.13. 12:54

A mar javasoltak mellett van sok szepseg az esti - korai ejszakai egbolton is.

Az M13 mellett a Herkulesben ott az M92 gombhalmaz nem messze, illetve az M3 az Okorhajcsarban.
A Lantban konnyu helyen van a Gyurus-kod (M57), vetek kihagyni.
Galaxisokbol a konnyen megtalalhato az M51 (a Goncol rudja hegye kozeleben), illetve az M81-82 paros, mindketto jo magasan is jar mostanaban, a sotet az eg (bar a Hold kisse zavarhat), szepen latszanak. Kisse horizonthoz kozelebb ott az M65-66 paros az Oroszlanban.
Nem melyeg, de erdemes felkeresni az R Leonis valtozocsillagot is, mostanaban van maximum kozeleben, fenyes, konnyu megtalalni, es szep voroses-narancsos szinu.

--mpt
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2011.05.13. 23:16

Amcsüdv!

Ismét én... :D Van egy nagy problémám.... Elég nehezen találok rá egy-egy kiszemelt objektumra...
Sajnos nem nagyon boldogulok a starpointer-es keresőel... Jobban szeretném a koordinátáik alapján megkeresni az objektumokat, de nem tudom, hogy annak mi a trükkje.
Astromaster 130eq-m van. És az állványos szépen be vannak jelölve a fokok, stb, de először gondolom egy fix ponton kell beállítani a mechanikát.

A kézikönyvben van ilyen állvány beálláítása pont.. de az nekem nagyon kínai. Valaki el tudná magyarázni, hogy is történik ez?

Köszönöm előre is
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.14. 02:31

Szia!

shmiasrael írta:Ismét én... :D Van egy nagy problémám.... Elég nehezen találok rá egy-egy kiszemelt objektumra...
Sajnos nem nagyon boldogulok a starpointer-es keresőel... Jobban szeretném a koordinátáik alapján megkeresni az objektumokat, de nem tudom, hogy annak mi a trükkje.


Sajnos az osztott körös módszer sem fog menni, ha nem tudsz beállítani a távcsővel valami feltűnő objektumot.
Először is még szürkületben párhuzamosítsd a pointert a távcsővel. Állíts be valami távoli, kis méretű tereptárgyat a távcső látómezejének közepére. Távoli fa, kémény, utcai lámpa stb. megteszi. Ezután rögzítsd a tengelyeket, és állítsd be a pointert úgy, hogy az is a kiszemelt tereptárgyra mutasson. Tartsd nyitva mindkét szemed a pointeres kereséskor. Az egyikkel átnézel a pointeren, a másikkal elnézel mellette. Az agyad összevetíti a környezet és a piros pötty képét.

Ezek után ha az égen megcélzol valamit a pointerrel, az viszonylag közel lesz a távcső LM-jének közepéhez. Kereséshez a lehető legkisebb nagyítást használd. A Celestron sajnos fukarkodik az okulárokkal, a kisebb nagyítást adó 20 mm-es mellé jó lenne beszerezned valami hosszabb fókuszút is. Pl. egy 32, vagy 40 mm-es olcsó Plösslt. Még jobb lenne egy normális keresőtávcsövet felszerelni, de ahhoz fúrni kell a tubusba két lyukat.

Az osztottkörös módszerhez meg először is a lehető legpontosabban pólusra kell állni, vagyis a RA tengelynek a lehető legpontosabban az északi pólus irányába, vagy legalábbis a Sarkcsillagra kell mutatnia. Ez után be kell állítani a LM közepére egy ismert égi koordinátájú, lehetőleg fényes, és lehetőleg a végső célponthoz közeli csillagot, és rögzíteni kell a tengelyeket. Ha fényes csillagokat sem tudsz beállítani, akkor itt megbukott az idea. Koordinátákat bármelyik palnetárium-programban ki tudsz keresni.

Ha ez megvan, akkor ellenőrizni kell, hogy a RA és DEC tengelyek skáláján milyen koordinátákat látsz. A DEC-nek közel kell lennie a katalógusbeli értékhez. Ha jelentős az eltérés (nagyobb, mint a látómeződ mérete [1,5 fok a 20 mm-essel]), akkor fel kell jegyezni az eltérést. Feltéve, hogy van annyira finom a skála beosztása, hogy 1,5 fokos eltérést már látsz rajta. A RA tengely skálája meg forgatható. Be kell forgatni a helyes értékhez, és rögzíteni a skálát, ha lehet.

Ezután feloldod a tengelyek rögzítését, és a skálákat figyelve beállítod az objektum koordinátáit. Célszerű egyszerre csak az egyik tengelyt feloldani, és mozgatni, majd ismét rögzíteni. A DEC értékét korrigálni kell az előzőleg megállapított eltéréssel, ha volt.

Ezek után a keresett objektumnak valahol a LM-ben kell lennie, vagy legalábbis nagyon közel hozzá.

A módszer sikere nagyban múlik a pólusra állás pontosságán, és a gyorsaságon. Ha sokat tökölsz a skálákkal, akkor közben elmozdulnak az égen az ojjektumok, és vissza kell finommozizni a referencia-csillagot, és "resetelni" a RA-skálát.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.22. 21:31

Úgy néz ki, most elég tiszta itt az ég, és aránylag szél sincs itt lent, bár pislognak a csillagok eléggé, de néhány napja tervezett észleléseimet most talán megejthetem.

A terv: M3, M4, M5, M53, M101. Nem tudom melyiket fogom megtalálni vagy látni egyáltalán a 76/700-assal... Majd elválik. Na, csak most nézzem is meg előtte, hol is kell őket keresnem.

Húha, most néztem, hogy az M4 az a skorpióban van és ott balra tőle egy egész had mélyég van, csak pont a város északi végén vagyok, így az összes utcai Nátrium vagy milyen lámpa fénye bejátszik, meg magasabbra is kellene másznom, de emlékszem az M4-et már binokulárral láttam nyáron évekkel ezelőtt.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.05.25. 11:28

shmiasrael írta:Sziasztok!

Kezdő vagyok, és lehet h bután fog hangozni a kérdés, de azért megkérdem... Van egy 130/650-es Newton távcsövem.
Mélyég-objektumokat kettősöket szeretnék vele.
Faluban lakom, tehát szinte mondhatom h a fényszennyezés elhanyagolható, főleg ha kivonulok a határba...
Szóval, alapfelszerelésben van hozzá két okulárom (20mm-es és egy 10-mm-es. Emellett jövő szerdán fog megérkezni a barlow 2x) Ezekkel az "alapfelszerelésekkl" milyen kettősöket, mélyégobjektumokat érdemes szemügyre venni?

Persze tervezem a jövőben más okulárok beszerzését is... csak jelenleg ennyi a felhozatalom :) köszi a segítségeteket :)


Szia!

Azt javasolnám, csatlakozva az előttem szólókhoz, hogy szerezz be egy Pleione Csillagatlaszt vagy egy Kisatlaszt, esetleg Égabroszt, valamint a Messier keresőtérkép füzetet. Elsősorban ez utóbbival nagyon könnyen meg fogod találni mind a 110 Messier-objektumot. Nyilvánvaló, hogy most elsősorban a nyári égbolt égitestjeit fogod tudni észlelni, én kezdésnek az M13 és M92, valamint M10, M12 gömbhalmazokat javasolnám. Ezután hajnalban, illetve lassan már éjfél körül, a Nyilas, Skorpió területén belemélyedhetsz a Tejútba, garantáltan nagy élmény. A legkisebb, 33x-os nagyítást használd (20 mm okli). Így kb. 1,8-2 fok látómeződ lesz, ami elég. A starpointert tájold be nagyon alaposan, ahogy Balázs írta. Éjjel egy fényes referenciacsillagon ellenőrizd a beállítás pontosságát. Majd keresd meg a Herkulesben az M13-at. A helyére rá tudszu állni, mert két fényes csillag között, 1/3-2/3 arányban osztja a távot. A távcsőben fényes, homályos, ezüstöt korongot látsz, aminek a közepe fényesebb és a széle felé halványodik. Nem fogsz színeket látni a távcsőben. Tehát ami a Hubble fotón színes, az a távcsőben (már ha mutatja egyáltalán a cső), fekete-fehér. A csillagoknak pontszerűnek kell lenniük. A nagyítást növelve 65x-sel elő fognak bújni a halmaz legfényesebb csillagai is, a szélén grízessé válik a felület. Ezután keress fel más, hasonló gömbhalmazokat, esetleg a Lyra gyűrűsködést, majd nézz meg pár nyílt csillaghalmazt - M11 például a Pajzsban. Ezután, ha megszoktad, hogy is néz ki egy mélyég-objektum, már bátran keresgélhetsz. Csak rajtad múlik: a távcső nagyon sok mindent meg fog mutatni. Olvasd a kézikönyvet és a Meteor folyóirat számait. Nyáron lesz a tarjáni táborban mélyegezés, ott tapasztalt észlelőktől gyakorlatban tanulhatsz. Az első 1-2 hónap a nehezebb, de ha belejössz, utána nagyon könnyen megy majd, és óriási örömöt okoz.
A megfigyeléseidről minden este készíts naplót, ahová felírod a műszeradatokat, a megfigyelt égitestek nevét, a használt nagyítást, a légkör állapotát, és esetleg rövid szöveges leírásokat készítesz az objektumokról. Ezeket a leírásokat begépelve el is küldheted, nagyon szívesen fogadjuk: melyeg@mcse.hu.
Ha rajzolásra adod a fejed, még jobb, de az már egy külön történet... Ahogy a fotózás is, ami idő- és pénzigényes.

Üdv
Gábor
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.29. 17:51

Tegnap fedeztem fel, hogy a Virgo(Szűz) csillagkép teli van elvileg kisebb csővel is látható galaxisokkal, Messier objektum hegyekkel, egy csomóban szinte. Ezt véletlenül egy könyvben láttam meg, és a Carte du Ciel programban azért nem vettem észre, mert nem zoomoltam bele eléggé sosem, így az meg nem mutatta, úgyhogy ma este ezt a részt próbálom meglesni. Az ég nagyon tisztának néz ki most, ha mozog is, de átlátszó lesz nagyon, ha nem jön felhő.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”