Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.10. 08:38

Mintha egy kicsit halványka lenne :cry: 16 magnis adatokat találtam róla a neten.....
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.10. 17:14

Janicsillagasz írta:Mintha egy kicsit halványka lenne :cry: 16 magnis adatokat találtam róla a neten.....


Ez 25 cm feletti műszerekhez jó, 15.5m ccd-fényességű, azaz vizuálisan valahol 14-15 között lehet.
Cserna Antal majdnem felfedezte: a hivatalos felfedezés előtt készült képén megzavarta ez halvány kék csillag, ami pontosan a SN helyén látszik (ez az a szuper-halmaz, mely a SN szülőobjektuma), így másoké lett sajnos a dicsőség.

snt
kovati
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:33

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: kovati » 2009.10.11. 15:33

Cserna Antal majdnem felfedezte: a hivatalos felfedezés előtt készült képén megzavarta ez halvány kék csillag, ami pontosan a SN helyén látszik

Érdekes ez a kék szín, az én 2009ig képemen is erőteljes kékes árnyalata van a SN-nak. Ez egyfajta
jellemzője lehet a robbanásnak?

Egyébként gratulálok Antinak! Legközelebb kicsit jobban körül kell nézni, ha kékes csillagot lát a Gx körül:-(

Üdv Attila
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.10.12. 08:51

kovati írta:
Érdekes ez a kék szín, az én 2009ig képemen is erőteljes kékes árnyalata van a SN-nak. Ez egyfajta
jellemzője lehet a robbanásnak?



Most megin' nem leszek túlságosan egzakt (szégyen-gyalázat), de a kék színben bizony látok logikát. A SN-robbanáskor felszabaduló, nem egzakt módon kifejezhetetlenül hatalmas energia bizonyára nagy frekvenciájú fotonokat produkál. Ezért aztán kék. De azt is hallottam, (nem tudom, így van-e), hogy a SN-k színe változik, mégpedig úgy, hogy fokozatosan hosszabb hullámhosszú cuccot bocsát ki leginkább. Nagyon szerettem volna v.mi spektroszkópiás dologgal előállni, dehát ennyire futotta a fejemnek.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.12. 20:31

[quote="Kirami"][quote="kovati"]

Érdekes ez a kék szín, az én 2009ig képemen is erőteljes kékes árnyalata van a SN-nak. Ez egyfajta
jellemzője lehet a robbanásnak?

Na álljon meg a nászmenet, nem a SN volt kék, hanem a halmaz, amiben felrobbant (ha az volt ugyan, és nem egy előtércsillag).

A te képeden valóban kék a 2009ig, ez tény, és igaza is lehet kiraminak, bár most konkrétan nem ugrik be a Kozmikus katasztrófák ide vonatkozó része.

Amúgy a csillag Ib típus, ami azt jelenti, hogy egy nagytömegű csillag magja (közkeletűbb nevén Wolf-Rayet csillag) robbant.

Ilyenből rengeteg van a Tejútrendszerben is, különösen a Cen-Sco asszociációban és környékén.
Érdekes még az NGC 6231 NY Sco, amelyről az összevont számban olvashattunk, ez a kimagaslóan nagy abszolút fényességű és nagytömegű nyílthalmaz 2-3 WR csillagot is tartalmaz. Nem lennék meglepődve, ha a közeljövő új fényes galaktikus SN-jét két fokkal a déli horizont felett észlelhetnénk - ebben a halmazban...
Egyébként a SN 1006, a legfényesebb feljegyzett szupernóva is a Cen-Sco asszociációban villant, mint ahogy az is, amely létrehozta a Lokális Buborékot pár millió éve. Azt hiszem, még a Velában van egy hasonló közeli asszociáció, és az is adott egy szupernóvát, pár tízezer éve, melyet csak "cro-magnoni" szupernóvának neveznek: egyes kutatók úgy gondolják, hogy némely felső paleolitikus sziklarajzon a SN ábrázolása szerepel.
A közeli nyílthalmazokról a Meteor következő, novembrei számában olvashatunk érdekes írást.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.12. 20:49

Egyébként ez a Vela-beli robbanás hozta létre a Gum-ködöt, az égbolt legnagyobb szupernóva-maradványát, mely 8 fok átmérőjű, s 800 fényévre található. Az már csak hab a tortán, hogy feltételezhetően a robbanás maradványa az a megszökött pulzár, melyet Gemingának neveznek.

(most néztem meg, a robbanás 11-13 ezer éve történt, tehát az átmeneti kőkorban)

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.10.13. 17:32

santage írta:Nem lennék meglepődve, ha a közeljövő új fényes galaktikus SN-jét két fokkal a déli horizont felett észlelhetnénk - ebben a halmazban..
Snt


De állat lenne. 8-)
(Na persze nem télen.)
90/900 refraktor
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.16. 07:33

Én még annak is örülnék ha a Betelgeuse pukkadna ki. Nagyot szólna nem? Még jó hogy 800 fényévre van így bennünk nem eshet kár :D
Valakinek valami tipp hogy hány magnit érne el ha kisülne az a golyó? -10? :D
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.16. 09:45

Janicsillagasz írta:Valakinek valami tipp hogy hány magnit érne el ha kisülne az a golyó? -10? :D


Itt a tipp: Az Ib típusú szupernóvák abszolút fényessége 17,5-20,5 között van kb. Az alfa Ori-é pillanatnyilag -5,1 mg, látszó fényessége olyan 0,3-1,2 mg között mozog, így ha eldurranna, akkor -11 és -15 között lenne valahol.

A távolsága azonban nem túl nagy. Valahol mintha azt olvastam volna, hogy valamelyik 2 kpc-re robbant szupernóva neutrinóinak hatását szépen meg lehet találni a megfelelő kőzetrétegeben.
Még rosszabb lenne, bár úgy tűnik kicsi a valószínűsége, ha a szupernóva jet-je nézne a Földre, mert nem csak egy sima GRB-nek látnánk, hanem valszeg tenne némi kárt a környezetünkben.

Kvi
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.10.16. 13:25

KVI írta:A távolsága azonban nem túl nagy.


És lehet, hogy még annál is kisebb. Én eddig a legtöbb helyen azt láttam/hallottam, hogy 4-500 fényévre van csupán.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”