Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
MrOlasz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.11.13. 21:52

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: MrOlasz » 2011.12.08. 08:34

Gondoltam, hogy szűrő kell hozzá, de azért biztosra akartam menni... A héten meg is jön az UHC és akkor kiderül mi a helyzet. Amúgy csak mostanában regeltem és nem volt időm végig olvasni 42 oldalt, de rajta vagyok, mert érdekel az egész téma! Köszönöm az infokat!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.08. 09:51

de uhc esetén a szűrőtől azért lesz színes az orion-köd, mert maga a szűrő elszinezi. vagyis igazából jórészt kamu szín. olyan, mintha egy zöld szűrőt eléraksz a napnak, és azt mondod: nahát, a nap valójában zöld! (persze lehet, h zölden néhány részlet jobban látszik, de attól a nap még nem zöld). majd meglátod, hogy a csillagokat is szépen elszinezi a szűrő :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.08. 12:05

sq írta:majd meglátod, hogy a csillagokat is szépen elszinezi a szűrő :)



Hát ez az, hogy nem mindegyiket! Gondolom ki lehetne okoskodni, hogy melyik csillagnak milyen a színe, vagyis inkább milyen spektrumban sugároz, meg lehúzni belőle azokat a szakaszokat, amiket az UHC szűrő
kivág, és megnézni, mi marad. Mert nálam volt olyan csillag, ami nem változott színben, és
volt, ami bezöldült. De nem mind.
MrOlasz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.11.13. 21:52

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: MrOlasz » 2011.12.08. 12:49

Lehet kamu szín, a lényeg, hogy látványosabb a kukkolás. Volna még egy kérdésem: asztrofotózásnál, amikor rátesszük az SRL gépet az fókuszírozóra, akkor kerül e elé lencse, vagy maga a fényképező végzi el a nagyítást a saját lencséjével? Arra gondolok, hogy a teleszkóp lencse kell e hozzá pluszba a camera elé, vagy nem. Köszönöm a segítségeket!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.12.08. 13:11

sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.08. 14:36

Kukac írta:
sq írta:majd meglátod, hogy a csillagokat is szépen elszinezi a szűrő :)



Hát ez az, hogy nem mindegyiket! Gondolom ki lehetne okoskodni, hogy melyik csillagnak milyen a színe, vagyis inkább milyen spektrumban sugároz, meg lehúzni belőle azokat a szakaszokat, amiket az UHC szűrő
kivág, és megnézni, mi marad. Mert nálam volt olyan csillag, ami nem változott színben, és
volt, ami bezöldült. De nem mind.


hát, az uhc az nagyrészt az o-iii és h-béta sávokat engedi át, talán ebből már el lehet indulni.

viszont ezekből is nyílván vág valamennyit, vagyis mindenáron nem érdemes használni, hiszen ha az adott objektum nem ezekben a sávokban sugároz, akkor ígyis-úgyis veszíteni fog a fényességéből. persze még ettől is lehet látványos a változás, ha pont azért akarjuk levágni a többi sávot, mert az ojjektumnak kifejezetten csak azokra a részeire vagyunk kiváncsiak, amik ebben a két sávban sugároznak.

és akkor ugye még nem is beszéltünk a szűrők sávszélességéről...
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
MrOlasz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.11.13. 21:52

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: MrOlasz » 2011.12.23. 09:58

Sziasztok!

Az a kérdésem, hogy amikor fényképezünk a távcsővel objektív nélkül, akkor fog e látszani a kitakarás a képen, mivel nincs a gépen objektív és nincs nagyítás, ami eltüntesse a kitakarást. Ha tévedek, akkor sorry, csak elméleti síkon foglalkozom még a témával. Objektív nélkül hogyan lesz meg a nagyítás? Előre is köszönöm a választ és Boldog Békés Karácsonyt kívánok minden kedves csillagászkodónak! :D
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.23. 11:43

MrOlasz írta:Az a kérdésem, hogy amikor fényképezünk a távcsővel objektív nélkül, akkor fog e látszani a kitakarás a képen, mivel nincs a gépen objektív és nincs nagyítás, ami eltüntesse a kitakarást.


Nem fog látszani, legalábbis normál esetben. A kitakarást nem a nagyítás tünteti el.

MrOlasz írta:Objektív nélkül hogyan lesz meg a nagyítás?


Úgy érted, okulár? Anélkül nincs, ahogy egy sima teleobjektívnél sincs értelme nagyításról beszélni. Primer fókuszban a távcső egy teleobjektív.
Lovecraft
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.12.16. 15:08

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Lovecraft » 2011.12.24. 22:31

Sziasztok én ma láttam egy bolygót legalább is szerintem az lehetett. dél nyugat fele észleltem szép volt nagyon.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2011.12.25. 10:37

Lovecraft írta:Sziasztok én ma láttam egy bolygót legalább is szerintem az lehetett. dél nyugat fele észleltem szép volt nagyon.


Szia!

A Vénusz bolygó ragyog napnyugta környékén a DNY-ti égbolton.
Üdv: Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”