Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.08. 09:57

nyozo írta:
ge.nom írta:Szóval! Valami ajánlat?

Én már küldtem neked még mielőtt kértél volna nem? :-P
Bocsánat az önreklámért: Öt kicsi halmaz by én -- cserébe a végzett észlelések beküldése Sánta Gabinak kötelező minden hónap 6-ig. :)


Érdekes és jó ez a cikk, még nem olvastam.

Az M 41-ről nem tudtam, hogy Pillangó-halmaznak nevezik - tudtommal ez az M6 kiváltsága.
A fényessége valóban érdekes kérdés, én nem láttam 5m-nál halványabb adatokat, szinte mindenütt a 4,5m-t említik, és a vizuális tapasztalatok ("túl könnyen látszik" sötét helyről szabad szemmel) is megerősítik. Egyébként igen jó égről mindegyik, a cikkben bemutatott halmaz szabad szemes - ezt az elmúlt évek mindhárom Messier maratonján megerősítettük.

Snt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.08. 11:42

santage írta: Érdekes és jó ez a cikk, még nem olvastam.

Balaton laci felkérésére készült annó, a Betelgeuse számára, így lehet ezért nem olvastad... Ilyenek voltak a régi Meteorokban tőlem elég nagy számban. :) Ilyen nem kicsit dagályos címekkel, mint: A Teáskanna csodálatos Messierei I-II., meg Cirkumpoláris Messierek között és hasonlók. :D

santage írta:Az M 41-ről nem tudtam, hogy Pillangó-halmaznak nevezik - tudtommal ez az M6 kiváltsága.

Na ez látod érdekes kérdés... :oops: Az M6-ra én is hallottam ezt, de az M41-re is. Tán még annó az UPÓban is így volt emlegetve amikor életemben először láttam egy távcsöves bemutatáson a Tóth-Mizsér páros tolmácsolásában. Ha megnézed a fényesebb csillagai valóban egy lepkeformát adnak, így alapja éppen lenne. Azt hiszem nem árt ha kicsit megtúrom még a netet, mert nem kihasaltam, hanem valahonnan szedtem én is. Vagy Mallas-Kreimer vagy Burnham? Ilyen cikkekhez a Burnhamet sokat használtam annakidején.

Kis kutakodás ami növelte bennem a káoszt:
* Deep-sky.org szerint Little Beehive Cluster. Na így speciel, mint kicsi méhkas, mini M44 sosem hallottam még...
* Ugyanezt írja a Google Booksban talált oldal is
A legtöbb listában azonban simán üres a common name oszlop az M41-nél. Ha lesz lehetőségem elő fogom szedni az otthoni könyveimet, honnan is szedhettem az infót... :(

Közben találtam pár érdekeset is:
Ilyen pl. ez az M41 fotó egy görög oldalon. Fölöttébb érdekes a színvilága, nem? Ennyire kétféle színű csillaggarnitúrát nem találtam még a halmazról készült képeken... Mély-ég fotós hölgyek/urak! Szokott valaki nem DF-eket is fotózni? Hogy is van ez???
Ismeri valaki ezt a könyvet: 50 Deep Sky Objects for 50mm Binoculars, kimondottan érdekesnek tűnik ez a könyvecske.

santage írta:A fényessége valóban érdekes kérdés, én nem láttam 5m-nál halványabb adatokat, szinte mindenütt a 4,5m-t említik, és a vizuális tapasztalatok ("túl könnyen látszik" sötét helyről szabad szemmel) is megerősítik. Egyébként igen jó égről mindegyik, a cikkben bemutatott halmaz szabad szemes - ezt az elmúlt évek mindhárom Messier maratonján megerősítettük.

Bizony, ezt pilisszentlászlói tapaszatalataim nekem is megerősítik. :) Mindazonáltal érdemes lenne kiülnöm egyszer mostani fejjel és lerajzolni, lefotózni ezt az ötöst a kis 6,6L-el és a 12,5SC-vel is... Amúgy egy kis Messier észlelő füzetke az M41-re 6,0m-t ad, persze forrás megjelölése nélkül...
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.08. 11:47

santage írta:
ge.nom írta:De igen. Félre is tettem szebb napokra. Jelenleg az eső esik.. :?

Itt köd van, de ezen meg se lepődök már.
Tegnap, tegnapelőtt szakadt az eső.

Tegnap este volt egy 2 órányi félderült egünk. Caplattam fel a dombon a busztól, és szembe jött az Orion. :) Azért nem volt túl combos az ég, északon és délen felhős is volt, szóval észlelni nbem lett volna túl alkalmas, de legalább érte a retinámat némi csillagfény. Ma reggel meg már ott ültek a felhőben az 500m feletti részek, és fent még kitart a kertünkben kb. 20cm hó is... Azért valóban jó lenne végre egy tiszta éjszaka, kiásnám miatta a távcsövet a pincéből... ;-)
Amcsillüdv: Nyözö
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.08. 20:22

santage írta:Itt köd van, de ezen meg se lepődök már.
Tegnap, tegnapelőtt szakadt az eső.

Ilyen ocsmány telet nem láttam még...

Viszont biztos vagyok benne, hogy szép derült tavaszunk és nyarunk lesz.:)

Ajánlat:

NGC 2343 NY Mon
NGC 2174-5 DF+NY Ori
NGC 2359 DF CMa

A Mon, Pup, CMa bármely objektuma, különös tekintettel a halványabb dolgokra

Jó atlasz és katalógus hozzá:

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/index.htm

Üdv
Gabi


Köszi szépen! Amint lesz végre ég, meg fogom nézni őket az előző ajánlattal együtt.
Most épp Budaörsön vagyok. Többé kevésbé egész nap esett. Ez szörnyű!!! Bár ahogy
nézem, mindenhol hasonló a helyzet.. http://www.idokep.hu/?oldal=felhokep
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2010.01.09. 15:14

Az MCSE-nek időszerű lenne elgondolkodnia, hogy megveszi Pekingből a felhőoszlató berendezést, amivel az olimpiai megnyitóra derültet csináltak. Nekik már úgyse kell ;)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.09. 21:03

magyarimiki írta:Az MCSE-nek időszerű lenne elgondolkodnia, hogy megveszi Pekingből a felhőoszlató berendezést, amivel az olimpiai megnyitóra derültet csináltak. Nekik már úgyse kell ;)


Jó ötlet! :)

Most jöttem be, volt egy órás derült, jó átlátszósággal, sikerült lerajzolni az NGC 2174-5-öt 22T+OIII párosítással 37,5x-sel.
Egész jó volt! Sok inhomogenitás látszott benne, és az alakja is tisztán kirajzolódott (kissé nyomott kör, romantikusabb lelkek szerint "Majomfej".).

Hm, azt hiszem most már elárulhatom, hogy titokban használom a kínai felhőoszlatót.:))

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.09. 21:10

nyozo írta:
santage írta: Érdekes és jó ez a cikk, még nem olvastam.

Balaton laci felkérésére készült annó, a Betelgeuse számára, így lehet ezért nem olvastad... Ilyenek voltak a régi Meteorokban tőlem elég nagy számban. :) Ilyen nem kicsit dagályos címekkel, mint: A Teáskanna csodálatos Messierei I-II., meg Cirkumpoláris Messierek között és hasonlók. :D

santage írta:Az M 41-ről nem tudtam, hogy Pillangó-halmaznak nevezik - tudtommal ez az M6 kiváltsága.

Na ez látod érdekes kérdés... :oops: Az M6-ra én is hallottam ezt, de az M41-re is. Tán még annó az UPÓban is így volt emlegetve amikor életemben először láttam egy távcsöves bemutatáson a Tóth-Mizsér páros tolmácsolásában. Ha megnézed a fényesebb csillagai valóban egy lepkeformát adnak, így alapja éppen lenne. Azt hiszem nem árt ha kicsit megtúrom még a netet, mert nem kihasaltam, hanem valahonnan szedtem én is. Vagy Mallas-Kreimer vagy Burnham? Ilyen cikkekhez a Burnhamet sokat használtam annakidején.

Kis kutakodás ami növelte bennem a káoszt:
* Deep-sky.org szerint Little Beehive Cluster. Na így speciel, mint kicsi méhkas, mini M44 sosem hallottam még...
* Ugyanezt írja a Google Booksban talált oldal is
A legtöbb listában azonban simán üres a common name oszlop az M41-nél. Ha lesz lehetőségem elő fogom szedni az otthoni könyveimet, honnan is szedhettem az infót... :(

Közben találtam pár érdekeset is:
Ilyen pl. ez az M41 fotó egy görög oldalon. Fölöttébb érdekes a színvilága, nem? Ennyire kétféle színű csillaggarnitúrát nem találtam még a halmazról készült képeken... Mély-ég fotós hölgyek/urak! Szokott valaki nem DF-eket is fotózni? Hogy is van ez???
Ismeri valaki ezt a könyvet: 50 Deep Sky Objects for 50mm Binoculars, kimondottan érdekesnek tűnik ez a könyvecske.

santage írta:A fényessége valóban érdekes kérdés, én nem láttam 5m-nál halványabb adatokat, szinte mindenütt a 4,5m-t említik, és a vizuális tapasztalatok ("túl könnyen látszik" sötét helyről szabad szemmel) is megerősítik. Egyébként igen jó égről mindegyik, a cikkben bemutatott halmaz szabad szemes - ezt az elmúlt évek mindhárom Messier maratonján megerősítettük.

Bizony, ezt pilisszentlászlói tapaszatalataim nekem is megerősítik. :) Mindazonáltal érdemes lenne kiülnöm egyszer mostani fejjel és lerajzolni, lefotózni ezt az ötöst a kis 6,6L-el és a 12,5SC-vel is... Amúgy egy kis Messier észlelő füzetke az M41-re 6,0m-t ad, persze forrás megjelölése nélkül...


Aha, rémlik a Teáskanna, és a Bika és Orion halmazai között is.
Az M41 kérdése akkor nincs lezárva, majd legközelebb. A Burnhamben meg tudom nézni.
Ez a Little Beehive ismerősebb, de nem mernék rá mérget venni.
A fotó valós színeket tükröz, persze vizuálisan nem biztos hogy feltűnő. Tavaly jelent meg a márciusi számban Kovács Attila fotója, melyen remekül látszanak ezek a színek. Tényleg két populációja van!

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.01.28. 09:39

Például ezt:
http://apod.nasa.gov/apod/
Jó kis kép a Kemble-zuhatagról. Azért tettem be mert szerintem nem annyira ismert, pedig kellemes kis binoklis látványosság. :)
(Bár a Hold most biztos ront rajta kicsit.)
90/900 refraktor
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.02.01. 17:40

Na mit észleljek ma? Nyílthalmazok jöhetnek? Eléggé fent van a Hold, a pára is megnyomja a légkört....most jó lesz a nyílthalmazok sűrűjét rajzolgatni.... :D
NGC 2343, NGC 2335.....? :D
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.02.02. 17:44

Janicsillagasz írta:Na mit észleljek ma? Nyílthalmazok jöhetnek? Eléggé fent van a Hold, a pára is megnyomja a légkört....most jó lesz a nyílthalmazok sűrűjét rajzolgatni.... :D
NGC 2343, NGC 2335.....? :D


Igen, a következő derültkor jöhetnek. Meg minden, ami alattuk van.:)

Esélyes egy csütörtöki derült is.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”