Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.09. 22:49

Bence írta:Sikerült megtalálni, le nem rajzoltam, mert "csak" egy csillagszerű foltot láttam, de 150x-en már kivehető volt hogy kiterjedt.


Akkor igazi planetáris-élményben volt részed. :)
A színét érzékelted? Nagyobb távcsövekkel tényleg eszement színe van.


Bence írta:Nagy élmény volt, ez életem első planetárisa:)


Jaj, azt hittem, hogy az M27-et és M57-et ismered már, mint a tenyered. :)
Akkor legközelebb mindenképp keresd fel ezeket a planetárisokat!

A többször ajánlott Bagoly-halmaz fényes csillagokból áll, jópofa, és könnyen rajzolható.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.09. 23:35

csakb írta:annyira nem voltam elájulva tőlük.


Mielőtt még valaki nekem esne: alapvetően nem az optikai minőségükkel volt bajom. Korrekt, jól korrigált optikának tűntek, főleg az árukhoz képest. Inkább a fílingjük volt fura nekem. De ez már mindenképp valami okuláros topikba való kérdéskör.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.09. 23:42

csakb írta:
ge.nom írta:Ja, Hyperion oklikkal kinek van tapasztalata?


Használtam mindenféle Hyperiont már, annyira nem voltam elájulva tőlük. Tény, hogy ár/látómező arányban nagyon jók. Itthon egy kicsit elszaladt az áruk.

Miért is? Nálunk 35 900 Ft az ára, a gyártónál 125 eur. 125 eur * 275 Ft/eur * / 1.19 * 1.25 = 36 100 Ft. Tehát épp olcsóbb az áruk, mint kint (na jó, lényegében pont ugyanannyi) pláne ha figyelembe vesszük a szállítási költséget.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.10.10. 00:04

csakb írta:Okulárt nem kaptál hozzá?


Nem. Használtan vettem. Egy 40mm-es oklim maradt meg. Mivel MC, elég hosszú a fókusza. 1470-es. Tehát 1 foknál alig van nagyobb látómezőm. Valami olyan irányt kéne találnom, ami ehhez megfelelő. Érdekel a mély-ég, de gondolkodtam már változózáson is. Csak nem merültem el benne komolyabban. Szeretem a bolygókat is. Szóval elég mindenevő vagyok. Ez egy 10 cm-es műszer, kis látómezővel, de nagyon jó optikával! Ehhez kell igazodnom. Egyébként egy 150/750 Newton-t cseréltem erre. Leginkább a hordozhatóság kérdése döntött. Autóm nincs..

csakb írta:Pont erről szól a szakcsoport honlapján a Hogyan készítsünk megfigyelési tervet? c. cikk.


Igen. Olvastam már. Egyébként gratulálok a mély-ég honlaphoz! Szépen beindult. Jó látni, hogy végre van rajta mozgás. Ha jól tudom, neked is van közöd hozzá. :)

csakb írta:Nem hosszú lista, de a közösségnek is hasznos, ha követed a havi ajánlatokat.


Ez sem rossz ötlet! Eszembe szokott jutni. Igazából, sokszor jól esne egy kis társaság az észleléshez. Egyedül ritkán van kedvem nekiállni. Tavasztól fogok rendszeres bemutatókat tartani a Szabadkígyósi középsuliban. Akkor legalább valamennyire aktívabban kijárok majd az ég alá. Az a baj, hogy a közelben nem nagyon van senki! :(

csakb írta:Használtam mindenféle Hyperiont már


Ebben a hónapban már nincs pénzem oklikat vásárolni, tehát a következő fizetésig van időm gondolkodni a dolgon. Elsősorban nem összeszedett darabokat akarok, hanem valami jó kis sorozatot. Bár, egyre kezdek elbizonytalanodni.. Ezért gondoltam a Hyperionra, mert annak jobbnak kell lennie, mint az átlagos "gyári" okliknak. Csak hát nagyon drága! Ha vennék 5 db Hyperiont és egy Planetary-t, az futárköltséggel együtt 210.900 Ft volna úgy, hogy mindegyiket külön-külön veszem meg és van hozzájuk műanyag tartóhenger. A fenti összeg az, ami miatt elgondolkodom rajta, hogy ne legyen-e inkább egy Celestron sorozat 75$-ért vagy valami hasonló.. Végülis, azok sem olyan rosszak. Csak valami komolyabb minőséget szeretnék, megfizethetőbb áron. Ilyen sorozatot gondoltam ki. Bármi egyéb javaslat??

Bocsi, hogy eltértem a tárgytól. Folytathatjuk privátban is, vagy e-mailben, skype-on. Ahogy kényelmesebb!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.10.10. 10:12

csakb írta:A színét érzékelted? Nagyobb távcsövekkel tényleg eszement színe van.

Megvallom őszintén megfeledkeztem figyelni a színére.De annyira feltűnő színe nem volt.
csakb írta:Jaj, azt hittem, hogy az M27-et és M57-et ismered már, mint a tenyered. :)
Akkor legközelebb mindenképp keresd fel ezeket a planetárisokat!

A többször ajánlott Bagoly-halmaz fényes csillagokból áll, jópofa, és könnyen rajzolható.

Már próbáltam felkeresni, de jó térkép híján nem találtam.Lehet hogy átsiklottam felette, de nem tudtam azonosítani, más objektumokkal is sokszor így jártam.Csak egy kinyomtatott taki térképem van, de abból is a legkisebb, öszensen 6 térképlat az északi égbolt.Ezt is netes térkép alapján találtam meg, de ez macerás mert percenként hazavágja a sötétadaptációmat.
Várom a tippeket, milyen térképet ajánlotok,
köszi,
Bence
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.10.10. 10:27

Bence írta:Várom a tippeket, milyen térképet ajánlotok


Szia!

Én az ingyenes Triatlas B verzióját használom, ez 11 magnitudóig mutatja a csillagokat, és rengeteg mélyég objektum van jelölve. (Nekem, mint kezdőnek bevált, igaz, az áttekintőtérképe kicsit gyengére sikerült szerintem.)

Én mindig csak azt az oldalt nyomtatom ki, ahol a "célterület" van, mert az egész 107 oldal körül van.

Itt tudod letölteni, pdf-ben:
http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.10.10. 10:54

Bence írta:Várom a tippeket, milyen térképet ajánlotok


Szia Bence!

Nagyon jó térkép a Taki Atlas 8.5 magnis változata! Érdes mélyebben belemerülni. Nem áll túl sok lapból sem, így olcsón kinyomtatható, ráadásul szépen összeszedett, áttekinthető. Nekem is megvan. Ha megkeresel privátban, átküldök neked egy saját verziót. Lényegében az is Taki, csak pár hasznos infót szerkesztettem az elejébe. :)

Ezt a sötét adaptációs hazavágós részt nem nagyon értem. Nincs kinyomtatva a térkép és számítógépről nézed? Az is egy megoldás, bár kétségkívül nem a legkényelmesebb. Én pl. így tanultam meg a csillagképek nagy részét. :)

Akkor, mint említették már, van TriAtlas is. Szintén ingyenesen letölthető csillagtérkép. 4 verziója van A4-es méretben. Szerintem a legkorrektebb a B/C. Itt már elég nagy a nagyítás, hogy a sok szöveg és jelölés ne zavarjon és ne takarjon olyan sok dolgot a térképen. Mert sajnos nagy hibája a térképnek, hogy a jelölések, sokszor rálógnak fontos részletekre. Meg vannak érdekességei is, amik okozhatnak meglepetéseket, bár ki-ki maga dönti el, hogy mennyire zavaró ez neki. Pl. az M1-et galaxisként jelöli.. Ettől eltekintve szerintem ez is egy nagyon jó térkép.

A legjobb amit ajánlani tudok, az a Vizi Péter féle Csillagatlasz kistávcsövekhez. Ha én ezt veszem meg először, lehet nem vettem volna több térképet. Nagyon jó! Lényegében minden benne van ami kellhet egy minőségi észleléshez!

Sokan ajánlják még a Pleione csillagatlaszt, de őszintén szólva, nekem valahogy kevésbé áttekinthető volt, mint a többi. Jó! Ez is egy csillagtérkép, de a számomra nem olyan szimpatikus fajtából. Viszont dicsérik sokan, ráadásul olcsó is!

Végül egy drágább, de szintén remek csillagtérkép, az Égabrosz. Ez a legrészletesebb magyar csillagtérkép, amit meg tudsz venni. Jól átgondolt, szépen összeszedett! Kényelmes használni is. Sok-sok évig hű társad lehet az ég alatt!

Hát, kb ennyi lenne amiről én tudok. Vannak persze még különböző Hold térképek, változós térképek, meg ilyen-olyan, de az most más téma..
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.10. 15:12

Bence írta:
csakb írta:A többször ajánlott Bagoly-halmaz fényes csillagokból áll, jópofa, és könnyen rajzolható.

Már próbáltam felkeresni, de jó térkép híján nem találtam.Lehet hogy átsiklottam felette, de nem tudtam azonosítani, más objektumokkal is sokszor így jártam.Csak egy kinyomtatott taki térképem van, de abból is a legkisebb, öszensen 6 térképlat az északi égbolt.


A kis Taki tökéletesen elég a Bagoly-halmazhoz! A Cas K-i ("bal oldali") szárának alsó csillagától (delta Cas) indulj déli irányba a legkisebb nagyítással. Kicsit több mint 2 fokra (a te távcsöveddel két és fél LM) ott lesz a fi Cas, egy fényes, 6,5 magnis csillag a LM szélén. Kis nagyítással is látni fogod, hogy van egy kis derengés körülötte, az a Bagoly-halmaz. Dobj be egy nagyobb nagyítást, és már látni is fogod a kiterjesztett szárnyú baglyot a nagy szemeivel! :)

Csatoltam egy térképet is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.10.10. 15:19

csakb írta:Csatoltam egy térképet is.


Ez Guide ugye? Nagyon jó kis program!

Írnál valami okosat a topicomban feltett kérdésemre légyszi? Kíváncsi vagyok a véleményedre! Köszi! ;)

Egyébként a Bagoly-halmaz nagyon szép! Egyik kedvencem.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.10.21. 09:24

Már megint akkor kapjuk meg a kristálytiszta égboltot, amikor, Telihold van...
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”