Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.21. 09:22

András örülök, hogy sikerült az észlelése az M42 színeit illetően...Érdekes, hogy még valaki nem mondja mi látható, addig hogy elsiklik felette az emberi tekintet. Érdemes ugyan ezt a ködöt a trapézium környékén, 250x nagyításon megvizsgálni...A fekete ködök szálasabban, lepelszerű megjelenésel láthatóak az emissziós háttér előtt.-még a térhatás is jobb!
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.21. 13:24

Igen, az nekem is feltűnt, hogy jól bírja a nagyítást, hiszen ontja a fényt bőven.
Erről az objektumról régebben úgy gondolkodtam a nagy kiterjedése miatt, hogy kis nagyítást kell alkalmazni, mivel úgy szép, ha nem lóg ki a LM-ből. Viszont annyira részletdús, hogy valóban a nagy nagyítások is tartogatnak meglepetéseket! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.21. 14:13

Igen ez így van. Meg kell találni, hogy milyen nagyításokkal milyen részlet csalogatható elő...Tegnap néztem a Thor sisakját, és ott is érdemesebb kicsit nagyítani, hogy szálasabb részletek jobban láthatóbb legyen. De elmondható ez a Fátyolköd mindkét ívére, vagy minden olyan objektumra, ahol strukturális szerkezetet láthatunk.
Gyuricza István
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.09.13. 19:47

gyuri17 írta:
2020.02.21. 09:22
András örülök, hogy sikerült az észlelése az M42 színeit illetően...Érdekes, hogy még valaki nem mondja mi látható, addig hogy elsiklik felette az emberi tekintet. Érdemes ugyan ezt a ködöt a trapézium környékén, 250x nagyításon megvizsgálni...A fekete ködök szálasabban, lepelszerű megjelenésel láthatóak az emissziós háttér előtt.-még a térhatás is jobb!
Sziasztok!
Ezt még nem is próbáltam, de fantasztikusan hangzik, alig várom, hogy feljöjjön. Azt hittem, hogy már mindent láttam benne. Amúgy az Orion-ködre úgy tekintek, mint egy igazán közeli ködre, tehát az ő vizuális színei talán tényleg azok, mint amit egy ilyenhez odautazva, de még nem túl közel látnánk (én 40 centissel bordó-zöldnek éreztem, ez nagyjából egyezik azzal, hogy sok a vörös, de vizuálisan nehezen látható hidrogén és a szemet szúró türkíz oxigén, kívül reflexiós és talán lilás vagy kékes, de ezeket inkább csak valahogy másmilyen szürkének láttam). Vagy nem, mindenesetre ez egy nagyon egzotikus látvány vagy éppen kihívás a színes mélyég, megörültem, hogy van ilyen topic is.
Egy másik érdekes jellemző a mélyegek (tőbbnyire műszerfüggő) textúrája, biztos mindkettő tulajdonság alapján lehetne valami jó montázst "összerajzolni".

Legtöbb derültet
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”