Mélyég

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.02.06. 23:18

Sszilu írta:Sziasztok!
A ma esti kitelepülésem még nem ért véget..
Üdv.: Szilárd

Én mára befejeztem. :) Megnéztem a Jászol halmazt, a Karácsonyfa halmazt, nézelődtem a Jupiteren és próbáltam kettősöket bontani. Illetve mivel kezdő vagyok, eddig nem azonosítottam magamnak a Hydra és Draco csilagképeket, de most már ez is megvan. Az Ursa Minor és a Hydra közötti csillagkép is gyanús volt nekem, és amikor bevonultam, átlapoztam a csillagtérképet, hogy mi lehet az. A Leo-ra gyanakodtam és ránézésre stimmelt a dolog. Amikor kinéztem, hogy biztos legyek a dolgomban, egy gyönyörű meteor húzott végig a Leo-ban. Kb 20 fok távolságot tett meg, szép széles nyomot húzva! Ha jól becsültem meg, akkor kb 2 mp-ig látszott.
Tibor
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.02.16. 21:59

SziZso írta:Elnézéseteket kérem! Még egy kérdés és ha lehet törlöm a topicot. Bocsássatok meg mondtam új vagyok. A kérdés így szól: Skywatcher 70/900as refraktorészlelhetem-e a gyűrűs-ködöt, vay az orion-ködöt? Válaszotokat várom, és még egyszer elnézést.


Üdv! Én karácsonyra kaptam egy Skywatcher 114/900-ast. Előtte semmilyen gyakorlatom nem volt. Azzal elsőként a holdat, majd a Jupitert, Vénuszt, majd az Orion ködöt, aztán az eszkimó ködöt, és két napja az Androméda galaxist sikerült lencse végre kapnom, telihold mellett. Mostanában ha csillagos ég volt, akkor telihold is. Igaz nem egy fényerős masina, de kezdésnek nekem megfelel. A válaszom, hogy nézz utána milyen fényerős a csöved, és az a köd magnitudója mekkora, amit meg akarsz keresni, és ahhoz válasz célpontot. Azt ajánlanám ne feszegesd a határokat. Az én csövemmel, már nehéz észrevenni a 7-8 magnitutos objektumokat, mert a légkör nagyon ritkán jó, legtöbbször ez a határ, bár gyárilag 10.7-ig észlelhető vele. Igaz, korom sötétben még nem próbáltam. Csak kezdő tapasztalatom ez.
üdv.: Ladányi Zsolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.17. 00:11

A 70/900-al az Orion-ködöt (M42-43) nagyon szépen láthatod. A Lyra-gyűrűs (M57) a láthatóság határán van, először kis nagyítással keressed, azután lehet nagyobbra átmenni. (Nagyon pici.) De ezzel a távcsővel jó, fényszennyezés nélküli égen keressed. Most egyébként éppen a legrosszabb helyzetben van. Viszont az Oriontól keletre van egy pár szép nyílthalmaz, és persze kora este, már délnyugaton a khi-h Persei ikerhalmaz, ezek a távcsövedben szépen jönnek. -BQ.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.03.16. 17:28

Sziasztok!

Tudna e valaki segíteni milyen címen érhetném el ha létezik egyáltalán az NGC-IC
fotografikus katalógus digitalizált változata a neten!?
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.03.16. 17:52

Hermione írta:Sziasztok!

Tudna e valaki segíteni milyen címen érhetném el ha létezik egyáltalán az NGC-IC
fotografikus katalógus digitalizált változata a neten!?


Szia! Esetleg ez: (?)

http://www.ngcicproject.org/dss/dss_ngc.asp
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.03.16. 20:19

Hálásan köszönöm szépen ez hatalmas segítség a további fotózásaimhoz!
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2014.03.27. 21:35

Sziasztok!

Egy 150/1200-as Newton (SkyWatcher gyártmány, Dobson-zsámoly) a műszerem. Igazából nagyon érdekelnek a mélyégobjektumok, de valahogy folyton csalódásban van részem. Békéscsabán észlelek, viszonylag nyugodtabb "külvárosias" hangulatú területről a hátsó udvarból, ahova igazából a közvilágítás már nem jut be.
Azt gondolom Békéscsaba fényszennyezése elhanyagoltható, de legalábbis Budapesthez képest, ahol korábban laktam, mindenképpen alacsonyabb.
Ehhez képest fényesebb és hírnevesebb mélyégobjektumokon kívül (pl:M13, Orison-köd, Gyűrűs-köd stb...)
nagyon mást nem sikerült még "felfedeznem". Nagyon sokat próbáltam pl. a Nagy Göncöl galaxisait, m101, m81, m82, m109 vagy lejjebb az m51, de valamiért nem látom. A csillagtérképen minden környező csillagot beazonosítok, alakzatokat rendben találok, vagyis a helyzete megvan, de semmi jelét nem látok mély-ég objektumnak.

Mit csinálok rosszul?

Nem elég gyakorlott a szemem?
Vagy a távcsövem nem elég optimális ehhez a feladatkörhöz. Igaz ez egy bolygózós távcső, f/8 fényerő, de ez azt is kell jelentse, hogy kicsit halványabb objektumokról már semmit nem mutat?

Köszönöm segítségeteket!

Derült eget!

Zoli
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2014.03.27. 22:01

E-Zoli írta:Sziasztok!

Egy 150/1200-as Newton (SkyWatcher gyártmány, Dobson-zsámoly) a műszerem. Igazából nagyon érdekelnek a mélyégobjektumok, de valahogy folyton csalódásban van részem. Békéscsabán észlelek, viszonylag nyugodtabb "külvárosias" hangulatú területről a hátsó udvarból, ahova igazából a közvilágítás már nem jut be.
Azt gondolom Békéscsaba fényszennyezése elhanyagoltható, de legalábbis Budapesthez képest, ahol korábban laktam, mindenképpen alacsonyabb.
Ehhez képest fényesebb és hírnevesebb mélyégobjektumokon kívül (pl:M13, Orison-köd, Gyűrűs-köd stb...)
nagyon mást nem sikerült még "felfedeznem". Nagyon sokat próbáltam pl. a Nagy Göncöl galaxisait, m101, m81, m82, m109 vagy lejjebb az m51, de valamiért nem látom. A csillagtérképen minden környező csillagot beazonosítok, alakzatokat rendben találok, vagyis a helyzete megvan, de semmi jelét nem látok mély-ég objektumnak.

Mit csinálok rosszul?

Nem elég gyakorlott a szemem?
Vagy a távcsövem nem elég optimális ehhez a feladatkörhöz. Igaz ez egy bolygózós távcső, f/8 fényerő, de ez azt is kell jelentse, hogy kicsit halványabb objektumokról már semmit nem mutat?

Köszönöm segítségeteket!

Derült eget!

Zoli


Szia!

Milyen nagyítással próbálkozol? Mennyire volt tiszta az ég? A Hold fent volt?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.28. 16:28

Kedves Zoli!
Az általad felsorolt objektumok mindegyikét látnod kellene egy 15 cm-es reflektorral! A legnehezebb falat talán az M57 Gyórósköd, mivel nagyon pici (kb. 22,5 ívperc), de még az is az elérhető fényesség határon belül ven. Az M81-et pl. én a 7 cm-essel, jó levegő és holdfény nélküli égen jól megtalálom.
1. Lehet, hogy még nem szokta meg a szemed a nagyon halvány objektumok keresését?
2.A tükör és az okulárok minőségét próbáld meg ellenőrizni fényesebb, jól azonosítható, de aránylag szoros csillagpárokon. Azt is figyeld meg, hogy pl. fényesebb csillagot, beállítva nincsen.-e valami nagyobb fényudvar, elmosódás a csillag körül, vagy nem torz-e a csillag képe. Ha ezek nem jelentkeznek, akkor nagy probléma nem lehet.
3. A felkereséshez mindig a legkisebb nagyítást használd, ha megtaláltad, növelheted a nagyítást.

Egyébként olyan, hogy "bolygózó" távcső" nincsen. Egy átlagos távcsőnek, f/6-f/10 közt bolygót, holdat, ködöt, halmazt, kettőst egyformán jól kell hoznia, ha az a fényesség és a felbontás határain belül van. (Én pl. a 20 cm-es f/15 fényerejű Heyde refraktorral éppen úgy láttam halvány ködöket is, mint nagybolygókat!) Az csak egy babona,, hogy a fényerős távcsövek elmosódott ködös objektumra valók, a kisebb fényerejűek pedig Napra, Holdra, bolygókra.
Egyébként pedig próbálkozz újra, holdfény mentes tiszta estén. Sok sikert: BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.28. 19:24

Az M81 M82-őt én is láttam már egy 60mm refraktorral úgy emlékszem, azzal is látható. Jó égen legalábbis, itt vidéken.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”