Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.17. 22:44

loui írta:
http://beo-pa.hu/hu/termekek/celestron_ ... ker_114_eq

Errol mi a velemenyetek?...


én ezt kihagynám, egyrészt lehet ez gömbtükrös, másrészt ahhoz képest, hogy milyen pilincka a mechanika alatta, elég hosszúnak tűnik. félő, hogy ez cső úgy fog rezegni ezeken a lábakon mint a nyárfalevél..

azt gondolom, elsőre mindenképpen érdemes belenézni többféle távcsőbe is, ne kapkodd el.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: András » 2011.03.17. 23:32

loui írta:Nem is nagyon tudom,elosszor olyan 30 korul gondoltam aztan kicsit jobban belemaszva mar a 150/750 sem tunt draganak :)udv


Háát 30E? Nem könnyű feladvány... ennyi pénzből vennék egy 70/500-ast:
http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... efr-070-sw

aztán hozzátennék még egy kis pénzt és vennék alá egy eq1-et, ami elég is lenne (néha van a bazárban is 10 körül) meg 2-3 GSO okulárt, vagy 2 oklit 1 barlow-t. Atlaszt...
szerintem ez a minimum, ami mellett nem fogod elhagyni egyhamar ezt a hobbit. az asztrofotós mélyégfotós terveket eltenném kicsit későbbre, mert az ennél lényegesen többbe fáj majd.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.18. 00:08

András írta:
loui írta:Nem is nagyon tudom,elosszor olyan 30 korul gondoltam aztan kicsit jobban belemaszva mar a 150/750 sem tunt draganak :)udv Háát 30E? Nem könnyű feladvány... ennyi pénzből vennék egy 70/500-ast:


Én a Maksz. bazárból a TAL-1-et venném 40-ért. ( Alkudnék) Örök élet, tuti siker. De már van. :lol:
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2011.03.18. 15:27

SzarkaLevente írta:
astrohist írta:"Ha komolyabban érdekel az amatőrcsillagászat, akkor szerintem a 150/750 + EQ-5 alá ne add".

Kedves SzL! Az ilyen kijelentésektől talán jobb lenne tartózkodni, főleg a "kistávcsöves kedvcsináló" c. rovatba írod. Jó lenne az ilyen fölényeskedést visszafogni. (Számomra különben azért is mellbevágó, mert ebből tudtam meg, hogynéhány évtized óta nem érdeklődöm komolyan!) Elsősorban az érdeklődő adiottságitól függ. Mire szeretné használni: észlelni, alkalmanként nézegetni, rendszeresen észlelni? No, meg attól is, hogy otthon csak kiviszi az erkéályre, vagy autóba pakolja, és elviszii valami jó helyre? Értelmetlen dolog egy távcsövet tárolni, mert nehézkes egy jó megfigyeléő helyre kiszállítani.
Valóban az a legjobb, ha müködés közben látja az érdeklődő. - BQ

Kedves astrohist! A kérdező elvárása az alábbi volt: "Az biztos hogy szeretnek majd fotozni es erdekel a melyeg is." Úgy gondolom erre a célra egy 150/750 abszolút minimum. Másrészről nem azt irtam, hogy aki kistávcsővel észlel azt nem érdekli komolyabban az amatőrcsillagászat. Kérlek ne forgasd ki a szavaimat! Mivel manapság - úgy gondolom - megfizethető kategória egy 150/750-es newton távcső ráadásul ez komolyabb tartalékokkal rendelkezik bővithetőség szempontjából, igenis érdemesnek tartom megfontolni egy 70-80 mm-es kisrefraktor helyett - pláne hosszabb távon.

Mégegyszer: nem azt mondom, hogy aki kis távcsövel észlel az nem érdeklődik komolyan az amatőrcsillagászat iránt, de egy 150-es newton távcső vitathatatlanul többet megmutat, kvázi hosszabb távú beruházás amennyiben a pénztárcának és az igényeknek megfelel.



Szerintem is egy kisebb távcsővel jobb elkezdeni a pályát mint egy nagyobbal....szerintem már a 150/750-es is nagy...legalábbis szerintem...nekem egy 114/500-as Newtonom van és szerintem egy ekkora csővel lehet lehet a legjobban megismerni elsőre az ég szépségét :) és szerintem az ember pénztárcáját is megkíméli a kisebb cső...mert lehet, hogy most elemében van az amcsill társ de lehet, hogy 2hét...3 hónap...x idő múlva megunja...és akkor csak ott fog porosodni vagy eladja a csövet...de viszont ha egy kisebbel kezd el észlelni és már jó ideje ugyan azt a csövet nyüstöli (én már 6 éve használom ezt) akkor biztos, hogy nagyobbra váltásnál is ugyan úgy kifogja használni a nagyobbat mint annak idején a kisebbet...és mivel többet mutat meg így újra és újra átéli azokat az élményeket majd mint régen. Fotózni meg szerintem a kisebb csövekkel is lehet...igaz nem lesz olyan részletes meg szép a kép mint egy nagyobb csővel...de az érzés szerintem ugyan az...mint a vizuális észlelésnél is itt is szerintem jobb egy kis távcsővel megtanulni fotózni mint egy nagyobbal..."Úgy gondolom erre a célra egy 150/750 abszolút minimum"...ezzel kapcsolatban csak az lenne a kérdésem, hogy mihez abszolút minimum? Mélyegezni lehet kiscsővel is meg fotózni...igaz a hosszú expót kézzel vezetve lehet megoldani...de én erre azt mondom, hogy na és? legalább nem szokunk egyből hozzá a GOTO mechanikák kényelméhez és a gombnyomogatáshoz...és ha egyszer oda jutunk, hogy nem lesz ilyen szerkezet a kezünkben akkor ott lesz a régi tapasztalat és menni fog a fényképezés tovább is. Lajosnak igaza van szerintem abban, hogy próbáljon ki néhány távcsövet "élesben" is és ne csak a vélemények alapján döntsön bárki is....mert mindenkinek más az igénye ebben az irányban.
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.18. 15:52

czejczej írta:Lajosnak igaza van szerintem abban, hogy próbáljon ki néhány távcsövet "élesben" is és ne csak a vélemények alapján döntsön bárki is....mert mindenkinek más az igénye ebben az irányban.


Igen ez a cel,de mivel sajnos nincs az ismeretsegi koromben senki akinek lenne barmilyen tavcsove igy nagyon nehez.Olvastam hogy a polarisban van lehetoseg tobbet is kiprobalni,lehet elmegyek.Mult heten voltam ott nezegettunk a nagy tavcsovel,de nem tudtam hogy van tobb is...amugy ha mar ott voltam beleptem a MCSE-be 8-)
Batorligetre mindenkepp megyek, hatha lesz lehetosegem 1-2 tavcsobe belekukkantani...

Lattam egy ilyen 76/900 Skywatcher Newton-t.Errol mi a velemenyetek?Ez miert ilyen olcso?
80/400-at meg nem nagyon lattam,az milyen arban van?
Ez a TAL-1 is jo lehet.Van egy nagy manfrotto allvanyom az elbirhatja?
koszi
udv
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.18. 17:07

sztem mindenki a lehető LEGNAGYOBB csövet vegye meg, ami az észlelési körülményeihez (ki kell-e települni, ehhez van-e autó vagy tömegközlekedni kell?), céljaihoz (nap, bolygó, mélyég, vizuális, fotografikus?), pénztárcájához (kicsi a büdzsé, vagy nem gond ha esetleg nagyot bukik a csövön, esetleg az adott keretből maximum nagyon rossz minőségű csövet vehetne?), erőnlétéhez (ez egy fizikai sport, egyértelmű, hogy nem tud mindenki 30 kiló cuccot cipelni a vállán még akkor sem, ha csak a teraszra kell kivinni!), helyi adottságokhoz (fényszennyezés, légkör tisztasága), egyéni preferenciákhoz (van akinek az elérhető hmg számít, van akinek a kép minősége, van akinek mindkettő egyszerre) leginkább passzol. vagyis ha a fentiek alapján megengedhet magának egy 20-as csövet eq-5-ön, akkor FÖLÖSLEGES ehelyett egy 5 centis kistávcsövet venni, csak azért hogy "kijárja a szamárlétrát". szerintem nem szabad csak azért vesztegetni az időt a lehetőségeknél kisebb távcsővel, mert mások azt mondták hogy azt úgy illik. az észlelésre fordítható idő egy évben nagyon kevés, nem szabad elpazarolni. márpedig ha valaki megtehetné, hogy méretben és/vagy minőségben (mert ez is fontos) jobb távcsővel észleljen, ne fecsérelje el a szép estéket!

és a fenti azt is jelenti, hogy természetesen lesz, akinek a legpraktikusabb (vagy megengedhető) választás egy 40-es lencsés fotóállványon! de ha minden adott rá, akkor merni kell nagyot és/vagy minőségit venni.

ps. kéretik szándékosan nem félreérteni a fentieket. kösz. (már előre látom, hogy lesz aki felhördül, hogy a kistávcsővel végzett észlelés elpazarolt idő? na nekik előre leírom, hogy nem ezt írtam, hanem azt, hogy a _lehetőségeknél_ gyengébb képességű távcsővel végzett észlelés az elpazarolt idő)
nincs aláírás
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.18. 17:45

Az első távcső attól is függ, ki mennyire veszi komolyan ezt a hobbit, kiben mekkora az elhivatottság. Magam láttam egy rakás olyan érdeklődőt, aki egyszerűen megriadt egy 200/1200-as kezelésétől, a relatíve kis látómezőtől, a rendszer méretétől, bonyolultságától. Más meg vállalkozóbb, mit neki a kollimálás, egyebek. Egy 70/500 - 80/400 méretű műszer senkiben nem kelt szorongást (igen, szorongást), így azzal merészebb és könnyebben nekivág az észlelésnek. Egy szó, mint 73,56, abban egyetérthetünk, hogy látatlanban, vélemények alapján, könyvből, netről nem ajánlatos kukkert venni, mindenképp ki kell próbálni, legalább nappal a boltban, vagy az eladónál.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.18. 18:30

czejczej írta:Szerintem is egy kisebb távcsővel jobb elkezdeni a pályát mint egy nagyobbal....szerintem már a 150/750-es is nagy...legalábbis szerintem...nekem egy 114/500-as Newtonom van és szerintem egy ekkora csővel lehet lehet a legjobban megismerni elsőre az ég szépségét :) és szerintem az ember pénztárcáját is megkíméli a kisebb cső...mert lehet, hogy most elemében van az amcsill társ de lehet, hogy 2hét...3 hónap...x idő múlva megunja...és akkor csak ott fog porosodni vagy eladja a csövet...de viszont ha egy kisebbel kezd el észlelni és már jó ideje ugyan azt a csövet nyüstöli (én már 6 éve használom ezt) akkor biztos, hogy nagyobbra váltásnál is ugyan úgy kifogja használni a nagyobbat mint annak idején a kisebbet...és mivel többet mutat meg így újra és újra átéli azokat az élményeket majd mint régen. Fotózni meg szerintem a kisebb csövekkel is lehet...igaz nem lesz olyan részletes meg szép a kép mint egy nagyobb csővel...de az érzés szerintem ugyan az...mint a vizuális észlelésnél is itt is szerintem jobb egy kis távcsővel megtanulni fotózni mint egy nagyobbal..."Úgy gondolom erre a célra egy 150/750 abszolút minimum"...ezzel kapcsolatban csak az lenne a kérdésem, hogy mihez abszolút minimum? Mélyegezni lehet kiscsővel is meg fotózni...igaz a hosszú expót kézzel vezetve lehet megoldani...de én erre azt mondom, hogy na és? legalább nem szokunk egyből hozzá a GOTO mechanikák kényelméhez és a gombnyomogatáshoz...és ha egyszer oda jutunk, hogy nem lesz ilyen szerkezet a kezünkben akkor ott lesz a régi tapasztalat és menni fog a fényképezés tovább is.

Miért irom, hogy egy 150/750 abszolút minimum (fotózásra, hosszabb távon)?! Ennél kisebb newton távcső esetében (most az "olcsó" kínai távcsövekről beszélek, nem az egyedileg gyártott tubusokról) nem tudsz tükörreflexes fényképezőgéppel fókuszba állni. Ha ragaszkodik az ember a kistávcsőhöz (7-9 cm) akkor maradnak a lencsés távcsövek. Egy fényerős akromát szinez, nem igazán jó megoldás hosszú távon. Egy hosszú fókuszú akromát meg elég fénygyenge, fotózásra megint nem jó. Egy közkedvelt 8 cm-es apo jó megoldás, ennek csak az ára 2x akkora, teljesitménye meg kb negyede egy 150/750-es newtonhoz képest, tehát nem épp költséghatékony kezdésnek.

Nézzük a mechanikát. Ha komolyan gondolja az ember a fotózást (a fenti newtont feltételezve) egy EQ-5 goto mechanika az abszolút minimum mind teherbirás, mind pontosság szempontjából - természetesen autoguiderrel. Ha egyszerre ez nagy összeg, akkor az alap EQ-5-öt lehet bőviteni, igy szintén hosszabb távon jó döntés.

Természetesen ha az embernek az a célja fotózás tekintetében, hogy valami életlen, bemozdult pacát, hold-szerű képződményt megörökitsen, akkor nem kellenek a fenti eszközök.

Egy kistávcsőnek is megvan a maga helye egy amatőrcsillagász életében, de tudni kell, hogy mire jó és mire nem jó.

Még egy észrevétel, ha az ember megvesz 100e Ft-ért egy newton távcsövet, 60e Ft-ért jó eséllyel el tudja használtan adni ha mégsem válik be. Tehát lényegében 40e Ft-ot "bukik" rajta (vagy más oldalról nézve ennyiért bérelte a távcsövet). De ha 40e Ft-os kistávcsövet vesz elég kicsi az esélye, hogy használtan el tudja adni, tehát ugyanannyit "bukik". Melyik a jobb megoldás?! Nem véletlenül mondta valaki, hogy a kétszer megvett távcső a legdrágább. Ezért irtam, hogy ha komoly céljai vannak az embernek az amatőrcsillagászattal (és anyagilag megteheti) akkor érdemes nagyobb műszerrel kezdeni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.18. 18:36

ferenc lovró írta:szerintem nem szabad csak azért vesztegetni az időt a lehetőségeknél kisebb távcsővel, mert mások azt mondták hogy azt úgy illik. az észlelésre fordítható idő egy évben nagyon kevés, nem szabad elpazarolni. márpedig ha valaki megtehetné, hogy méretben és/vagy minőségben (mert ez is fontos) jobb távcsővel észleljen, ne fecsérelje el a szép estéket!

Nagyon jó gondolat!
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: András » 2011.03.18. 20:07

Egy apró észrevétel:

a topik címe: Kistávcsöves kedvcsináló.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”