Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.17. 09:02

Sziasztok!
Meg nagyon kedzo vagyok.Annyira hogy meg tavcsovem sincs "csak" egy binokular.Mar jo par eve szeretnek vasarolni de mindig elmaradt.Most megfogattam hogy az iden beszerzek egyet.Hogy megerositsem magamban a szandekot,elmentem a polarisba beiratkozni es egy kicsit nezelodni.Hat nagy elmeny volt az biztos.Jelentkeztem is a Batorligeti talalkozora.Azt mondtak hogy ott lesz lehetosegem jo par tavcsobe belekukkantani,beszelgetni,tanacsot kerni vasarlas elott..Megmondom oszinten meg soha nem neztem bele semmilyen tavcsobe (kiveve most a polarisba).
Elosszor ugy gondoltam hogy veszek egy kis tavcsovet (70/900refraktor)aztan mar kezdtem nezegetni a nagyobbakat (114/900newton) most meg mar azon kaptam magam hogy a nagyobbakat nezem (150/750newton) :)
Szoval most mar abszolut nem tudok donteni,persze ez azert is van mert meg egyikbe sem tudtam belenezni.
Remelem ez majd a talalkozon megvaltozik...
Tudom sok mindentol fugg hogy milyet vegyen az ember,mire kell stb.Az biztos hogy szeretnek majd fotozni es erdekel a melyeg is.
Mivel arban jo nagy kulonbseg van a harom kozott,tenyleg nem mindegy..
Tetszettek az itteni irasok a kistavcsovekrol...lehet hogy megiscsak a 70/900-al kellene kezdenem?!Vagy egy hasznalt newtonnal?!Ki tudja... :)
udv
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.17. 09:10

Ha komolyabban érdekel az amatőrcsillagászat, akkor szerintem a 150/750 + EQ-5 alá ne add. Inkább spórolj kicsit tovább. Annál inkább sem, mivel ez jó belépő az asztrofotózásba, a későbbiekben lehet bőviteni. Ha komolyan érdekel a mély-ég fotózás, akkor kb. 400e Ft körüli műszerpark alatt nem úszod meg. (Ez is csak belépő kategória.) Mindenesetre itt van addig is egy kis olvasnivaló: http://makszutov.hu/oldal/dmfa.php
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.17. 09:34

loui írta: Elosszor ugy gondoltam hogy veszek egy kis tavcsovet (70/900refraktor)aztan mar kezdtem nezegetni a nagyobbakat (114/900newton) most meg mar azon kaptam magam hogy a nagyobbakat nezem (150/750newton) :)


Szia loui!

A szabad ég alatti próba a legjobb, valamint itt egy kis elméleti segítség (elgondolkodtató dolgokkal)
a választáshoz, amiből kiderül, hogy adott körülmények között a kicsi néha meglepően jobb lehet a közepes méretnél. A honlap többi cikkét is érdemes áttanulmányozni.

- sch -

http://gyulaipal.freeweb.hu/hun/Legkor.html
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.17. 09:41

mizar írta:http://gyulaipal.freeweb.hu/hun/Legkor.html

Gyulai Pali közismerten refraktor-párti, talán kissé elvakultan is. Mindenesetre szerintem egy (kis) lencsés távcső nem helyettesit egy nagyobb newton távcsövet, hanem "kiegészíti" azt. Másrészről nem tudok túl sok amatőrről aki hosszú fókuszú refraktorral mély-ég fotózna ... de még bolygófotósról sem ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.17. 10:02

Bölcs döntés, hogy eljössz Bátorligetre, ott egészen biztos, hogy egyenesbe jönnek a gondolataid. Addig türelem!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: András » 2011.03.17. 10:28

SzarkaLevente írta:Gyulai Pali közismerten refraktor-párti, talán kissé elvakultan is. Mindenesetre szerintem egy (kis) lencsés távcső nem helyettesit egy nagyobb newton távcsövet, hanem "kiegészíti" azt. Másrészről nem tudok túl sok amatőrről aki hosszú fókuszú refraktorral mély-ég fotózna ... de még bolygófotósról sem ...



Nekem erről egy simonfai emlék jutott eszembe, amikor a Zselic peremén tartottunk távcsövezéssel egybekötött éjszakai túrát - asszem akkor még nem hívták Csillagoségbolt-parknak a környéket: ) de már erősen folyamatban volt a dolog.

Vittem magammal az 5km-es túrára a kis GPU-t (Gyulai Elvakult Pál terméke ugyebár, ha valaki nem tudná: ) egy két oklit, meg egy AZ3-ast. Asszem a Lulin üstökös volt épp akkor látható. Sokan voltunk, de egy kis idő mindenkire jutott, hogy rápillantson a tökösre, meg egy-két látványosabb objektumra. Egy ilyen bemutatóba (ha jó az idő) gyakorlatilag kódolva van a siker. Hanem 100 ember között csak volt egy, aki fennhangon hirdette és nyeszegetett vele, hogy: "Nekem az otthoni 850/28852-es newtonomban 4x kontrasztosabban jött egyszer az orion-köd, úgybizám!" Erre bátorkodtam megjegyezni, hogy "Itt és most, ezen a helyen szerintem a 10 centis lencsésnek lényegesen kontrasztosabb a képe, mint a nagy newtonnak, nemigaz? :)"

Az volt a furcsa, hogy nem értette az úr, mire gondolok: )
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.03.17. 11:04

Loui, én mindenképpen kisebb távcsövet javasolnék kezdésnek. Nem csak azért, hogy ne adj kis esetlegesen feleslegesen egy halom pénzt EQ5-re és egy komoly asztrofotós felszerelésre. De azért is, hogy megtudd, mennyire komolyan szeretnél később foglalkozni a dologgal. Ahogy itt is írták már, nagyon helyesen: egy könyvet nem a közepétől kezdünk el olvasni. :) Nem érdemes beleugrani.

Egy kis refraktorral lényegesen könnyebben boldogulsz és szerintem sokkal több örömet fog okozni, mint egy nagy, nehézkes távcső, drága mechanikán.

De bele kell nézni ebbe is, abba is..Ligeten erre bőven lesz lehetőséged. :)
Kérd bátran kölcsön bárkiét, keresgess vele, használd, és el tudod majd dönteni, melyik a jobb számodra.
És ne lepődj meg, ha egy 8 centis lencsésnek valóban tisztább és kontrasztosabb képe lesz, mint egy 20 centis newtonnak. :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.17. 11:39

András írta:Hanem 100 ember között csak volt egy, aki fennhangon hirdette és nyeszegetett vele, hogy: "Nekem az otthoni 850/28852-es newtonomban 4x kontrasztosabban jött egyszer az orion-köd, úgybizám!" Erre bátorkodtam megjegyezni, hogy "Itt és most, ezen a helyen szerintem a 10 centis lencsésnek lényegesen kontrasztosabb a képe, mint a nagy newtonnak, nemigaz? :)"

Az volt a furcsa, hogy nem értette az úr, mire gondolok: )

--, értem mire gondolsz, ezért irtam hogy nem helyettesíti, hanem kiegészíti egy kis refraktor a nagyobb newton távcsöveket.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.17. 11:40

Arpstronomer írta: Egy kis refraktorral lényegesen könnyebben boldogulsz és szerintem sokkal több örömet fog okozni, mint egy nagy, nehézkes távcső, drága mechanikán.


Amikor pocsék az idő mint most is, megnő a jelentősége az optika méretének, mechanika pontosságának, stb. Szép tiszta éjjeleken viszont örömmel pásztázzuk az eget azzal a csővel ami van, általában legnagyobb megelégedésünkre. Bár nagyon szívesen "kínlódnék" egy nehézkes nagy távcsővel egy igen drága mechanikán, azért kiruccanok az udvarra egy 11 centis 20% kitakarású öreg gömbtükrössel is.
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.17. 12:37

Koszi a segitseget!
Letoltottem a A digitális mély-ég fotózás alapjai irast es elolvastam Gyulai Pal irasat is...Hat egyre nehezebb a dontes :D
Lehet hogy kezdesnek egy kistavcsovet kene vasarolnom pl: 70/900 es ha jobban elakarok melyulni benne akkor gyujteni egy newtonra..Annyi biztos hogy igen,Batorliget utan mar kicsit okosabb leszek,remelhetoleg..
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”