Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.03.13. 10:01

Cseh Viktor írta:Üdv!

Igazából most nézem hogy egy kicsit félreérthetően fogalmaztam :D Én kimondottan szeretem a jelenlegi műszeremet és nagyon meg vagyok vele elégedve! ...még ezt kell használnom egy darabig... - ezt csak arra értettem hogy még a távcsövem számára elérhető objektumok töredékét láttam csak. Meg tényleg nagyon nagy komfort érzetet ad azt hogy könnyen mozgatható, az optikai elemek jó minőségűek stb.
Gyakran nézegetem mások észleléseit és látom a nagy távcsőátmérőket. Na ilyenkor jön rám a "de jó lenne egy ilyen műszer nevű frász. Közben meg még ki sem próbáltam hogy az enyémmel látszik e. Sokat kell még fejlődnöm minden téren de legfőképpen agyban :D
Hát a távcsöves találkozóról még nem tudok nyilatkozni sajnos. Szívesen mennék de az április-május hónap nekem brutális szakmai vizsgákkal van telenyomva. És ami a legrosszabb hogy utána kikerülök a pályakezdő munkakeresők közé. Na ott aztán hajtani kellesz hogy találjak melót :)
De köszönöm az invitálást Gergő :)
Gábornak pedig a hónap vége előtt egy nappal küldöm majd a megfigyeléseket :)

Üdv


Nem, nem fogalmaztál félreérthetően, mivel mondtad is, hogy teljesen meg vagy elégedve a műszereddel ;) Én is meg vagyok elégedve a 60/900-asommal, jó kis műszer! Ha kész lesz a tükrösöm, az már kicsit érdekesebb lesz, hisz' meg kell szokni, hogy más a felépítése és hogy máshol kell belenézni.
Egyébként egy nagyobb távcső tényleg azoknak a jó, akik tudják is teljes értékben használni. Akik tudják, hogy mennyivel tud többet és tudnak is rajzolni vele. Ha én a 60mm-es helyett mondjuk 200-ast vettem volna, lehet, hogy sok objektum rajzolásától visszariadtam volna. :D
Hát a pályakezdő életforma nem túl jó. Én multimédia-fejlesztő vizsga után több, mint egy éve, hogy pályakezdő vagyok, de úgy döntöttem, megyek egyetemre :)
Remélem, lesz időd, hogy el tudj jönni a mélyég-találkozóra ;)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.13. 11:02

Viktor és Sírius írta:
- ezt csak arra értettem hogy még a távcsövem számára elérhető objektumok töredékét láttam csak. Meg tényleg nagyon nagy komfort érzetet ad azt hogy könnyen mozgatható, az optikai elemek jó minőségűek stb.
Gyakran nézegetem mások észleléseit és látom a nagy távcsőátmérőket. Na ilyenkor jön rám a "de jó lenne egy ilyen műszer nevű frász.
Egyébként egy nagyobb távcső tényleg azoknak a jó, akik tudják is teljes értékben használni. Akik tudják, hogy mennyivel tud többet és tudnak is rajzolni vele.


Mindössze kétszer sikerült ennyire átlátszó égen észlelnem mint márc. 7-én. (biztosan volt több is) de nem éreztem hiányát a nagyobb távcsőnek, pedig alig várom már, hogy elkészüljön a 150-es Newton. Nagyon sokszor észleltem a dombon az ottani viszonyok között átlagosnak mondható, ( de igen jó) égen, márc. 8-a már ilyen volt. Ilyenkor az az érzésem, hogy elkelne a plusz átmérő. Lajos bácsi jól írta, minden távcsőnek megvan a maga égboltja.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2011.03.13. 13:41-kor.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.03.13. 12:28

Nagyon szép írás Sándor és Lajos bácsi, köszönjük! :)

Magamon is egyre inkább felfedezem, hogy egyre nyugodtabban vagyok képes észlelni. Lenyűgöz és megnyugtat az égbolt látványa, legyen az akármilyen rossz városi ég is. Sokszor azon kapom magam, hogy a székemben ülve, szabad szemmel nézelődök már egy jó félórája. Megáll velem az idő.

A kistávcsövekről: nem győzöm minden kezdőnek - ide értve magamat is- , hangsúlyozni a kicsi távcsövek fontosságát és azt, hogy válasszanak lencsés távcsövet! :) A tény, hogy gyakorlatilag ágyú-szerűen becélozhatók velük az objektumok, szerintem sokkal használhatóbb és célszerűbb műszerekké teszik őket, mint a nagy kályhacsöveket, főleg a kezdeti időszakban. Nehézkes a célzás, objektum-keresés a kezdőknek a newtonnal, nem beszélve az egyéb nyűgökről...sok embernek elveheti a kedvét a mélyekegtől. Lencséssel ellenben egy pótolhatatlan élmény az észlelés. :)
Szeretném én is kihasználni a 80mm-es lencsésemben rejlő lehetőségeket, mielőtt továbblépek.

Mindenkinek eredményes, friss tavaszi szellős, páramentes könyvolvasást kívánok az elkövetkező hónapokra! ;)
De a legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat az égbolt alatt.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.03.13. 17:59

Sziasztok!

Én is kistávcső párti vagyok, nagyon szeretem őket, semmihez sem fogható érzés egy jó egű észlelőhelyről olyan dolgokat látni, amiket városi, városszéli égről nagyobb távcsövek sem mutatnak meg. Ilyenkor jut eszembe, hogy milyen finomságokat láttam az 5 cm-esemmel is - M 97, 11m-s csillagok az M13 peremén, stb. Egy időben sokat jártam nagyszüleimhez vidékre, ahol csak az 5cm volt, majd később egy 100/1100 reflektor is. Rengeteget észleltem onnan.

Jó olvasni a soraitokat!

snt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.03.13. 20:20

Üdv Mindenkinek!

Kedves Sándor (Mizar) nagyon szép leírás volt, igazán élményszerű. Örülök, hogy sokan szeretik a kis-távcsöveket. Sokat észlelek én is velük, ugyan van egy 102-es refraktor most nálam, de a kicsinek is megvan a maga előnye. Amikor a 9 cm-es Makszutovot egy összecsukható fotóállvánnyal bedobom a táskámba, akárhová kitelepülhetek vele a sötétbe. A nagy refivel már ugye nem ez a helyzet...

Jókat hallani amúgy a következő műszerekről: 70/500, 80/400, 102/500 lencsésről vagy a 114/500 Newtonról.
Nem csak a lencse határmagnija számít, hanem az is, hogy az ég milyen állapotú. Erre példa a Polaris Csillagvizsgálóból 250-es Newtonnal vizsgált Androméda köd, ami pont olyan volt mint Kecskemétről a 13 cm-es gömbtükrös műszerrel.

Ha minden jól megy kipróbálhatok egy 120/600-as lencsést. Nagyon kíváncsi vagyok rá, fókusza ellenére bízom a teljesítményében. Ráadásul ezekkel a világ végére el lehet (kell) menni. ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.14. 00:08

a kistávcsöveknek tényleg megvan a varázsuk, pláne ha jó optikáról beszélünk. az 50/540es kis zeiss a kedvencem, belefér egy nagyobb sporttáskába még úgy is, hogy a manfrotto-t mellé rakom szétszedve és az oksikat is be tudom mellé passzírozni. valószínűleg még a töredékét se láttam ezzel az összeállítással mint amit érdemes vele megnézni. ettől függetlenül én nem húznám le a wc-n a nagyobb átmérőket sem, ha az embernek van egy bejáratott, megközelíthető jó ege, ott egy nagyobb átmérő sok meglepetést tud mutatni a kis műszerekhez képest. a 200asom cimboráméknál telel budakeszin, biza eléggé brutális orion ködöt produkált még tavaly év végén. még a 125ös lencsés TAL-nál is szebbet rajzolt. és biza az a nyári fátyol amit balcsin láttam benne a lumicon o3-al szintén feledhetetlen volt. viszont macera, ha nincs egy előre lebetonozott mechanika, akkor biza van egy jó félóra mire összerakja az ember a nagyobb csövet, plusz a hűtés, egy kis csövet viszont 5 perc alatt hadra lehet fogni, ez utolérhetetlen előnye a kicsiknek.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2011.03.14. 08:54

Sziasztok!

Nagyon jó olvasni a soraitokat! A kistávcsöves észlelésnek tényleg meg van a maga varázsa. Sosem fogom elfelejteni az érzést, amikor először láttam a Holdat, a "pöttöm" Szaturnuszt, M13-at, epszilon Lyrae-t és sorolhatnám még sokáig. Gyakorlatilag minden észlelésnél érzem ezt! Újra és újra mosolyt csal az arcomra! Pedig még töredékét sem láttam, annak amit lehetne ezzel a kis kukkerrel! Biztos vagyok benne, hogy sokáig hű pajtim lesz az 50/600! (no, azért nem mondom azt, hogy fúj nagytávcső, bele se nézek, nem is kell :D )
Az sem utolsó, hogy csak fogom és kiviszem, nem vagyok erős alkat. Talán, el is ment volna a kedvem az egésztől, ha egy nagytávcsővel kezdem, amit cipelni kell...

Én hálás vagyok, hogy van távcső (legyen az akármilyen!) és olyan élményekkel gazdagodtam (és gazdagodhattunk mindannyian), amit álmomban sem képzeltem!

Meseszép eget kívánok!

Üdv,
Anna
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.14. 12:19

Annamária, nagyon szép volt a leveled! Köszönjük. Hanem azért a Te éles szemed legalább 1 cm-et hozzá tesz az objektív átmérőhöz.
Eddig nem esett szó a napészlelésekről, Aki kis távcsővel szeretne változatos észlelési lehetőséget, most jó időben kapcsolódhat a napészlelésbe: haladunk a maximum felé, egyre több folt mutatkozik. A nyári időszak pedig jó, mert késő délután még el lehet csípni (munkaidő után is) a Napot.
Számomra nagyon ösztönző volt, hogy 1949-től minden derült napon követhettem a Nap változását egy 4 cm-es távcsővel. Még ez a kis átmérő is nagyon sok részletet mutatott. De azóta sem sokszor láttam olyan szép nagy foltcsoportot (sőt miost egyszerre kettőt is), mint az elmúlt napokban. Ez az észlelési program azután néhány hónap után kezd érdekes lenni, amikor napról napra grafikonban felrajzolhatom a relatívszám változását! Aki pedig rajzolni szeret, néha félnapon belül is megörökítheti a gyors változást. - BQ
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.03.16. 21:45

Remek írások és élménybeszámolók! :)
Azt hiszem azért fűznek ilyen kedves emlékek minket a kistávcsövekhez, mert valamikor, évtizedekkel vagy csak egy évvel ezelőtt, mindegyikünk egy ilyennel kezdte a csillagászatot. Az égbolt megismerése, egy-egy objektum első megpillantása pedig mindenki számára a legszebb emlékek közé tartoznak. Ezenkívül az az érzés, amikor nagyvárosból egy 11,5 magnis galaxist lát vele az ember (ez saját példa :) ).... Ilyenkor valóban úgy érzi az ember hogy a kistávcsöveké a világ, sose kell nekem ennél nagyobb. :) (Persze egy idő után azért a legfanatikusabbakban is megfogalmazódik a továbblépés gondolata.).

Jómagam egy 90/900-as lencséssel és egy kis áruházi 12x50-es binoklival észlelek lassan három éve, és oldalakon keresztül tudnám sorolni szebbnél szebb emlékeimet, amelyekhez ez az egyszerű felszerelés juttatott. Ha valaha nagyobb távcsövem lesz, ezek az emlékek akkor sem fakulnak majd, és mindig büszke leszek arra hogy mennyi mindent láttam vele, hogy kistávcsővel ismertem meg az éjszakai égbolt közelebbi és távolabbi csodáit. Mikor már fél éve észleltem, akkor határoztam el, hogy az észleléseimet ezentúl naplóban (A/4-es füzet) rögzítem, és örömmel jelentem hogy nemrég elértem az 50. oldalt. :)

És a lényeg tényleg csak az hogy akár csak szabad szemmel de mindig kedvünket leljük az éjszakai égbolt szemlélésében. :)
90/900 refraktor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.17. 08:05

PaPe, Te a legjobb úton vagy. Anno én is A4-es füzetbe kezdtem írni az észleléseket, 1976-ban. Tudjátok, mekkora kincs egy ilyen dokumentum az ember életében? Remélem meg fogjátok tudni.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”