Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.30. 17:51

Halló, Attila!
Ajánlom a figyelmedbe az Orion fejében (a Betelgeusetől jobbra, nyugatra fent) a lambda Ori-t: ott három cvsillag van, közülük a legfelső. Azután nézzd meg az Orion-ködben a téta Ori-t ("Trapéz"), hány csillagot látsz benne? (Kis távcsővel gyenge nagyítással 3, de a Tiéddel már mind a 4-nek kell látszani, jó levegőnél még egy-kettővel több.)
Üdv: Lajos
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.30. 18:38

Köszönöm!

Ma sem fogok unatkozni, sajna olvasni is csak esténként van időm.
És most zúdul az információ, hála nektek.

A Lambda ORI majdnem, hogy a keresőben is 3.

Gyönyörűek, már csak idő kellene, sok, sok, sok :-)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.01.31. 07:33

Attila!

Az a jó hozzáállás, ha sokat szeretnél tanulni. Ha ez a lendület megmarad, akkor nem lesz gond. Látom az aláírásod, nos én is kérdezek bőven hülyeségeket, de ugye vannak dolgok, amiket a neten megtalálva nem értek pontosan, vagy máshogy értelmezem. Itt sokan segítenek és egyszerűen, érthető módon írják le. Sokat érdemes olvasni, itt, könyveket, a neten, majd a tanultakat alkalmazni a valóságban. Lehet elsőre nem megy, de próbálkozni kell többször. Emlékszem amikor először próbálkoztam a koordináták alapján megtalálni egy csillagot mit összebohóckodtam. Én is kezdő vagyok, kérdezni sohasem szégyen, ahogy figyelem itt a fórumtársaknak szerencsére van türelmük akár a butaság hatarait súroló lérdésemre is válaszolni. Így félév távlatából visszatekintve rájöttem hogy kb semmit sem tudok még, de mégis ezerszer többet mint azelőtt. Folyamatosan olvasok, tanulok. Szeretném kihozni a maximumot magamból, a távcsőből. De azt szemelőtt tartva, hogy nem szabad hogy görcsöljön az ember ezeken. Addig a jó amíg kedvel csinálja. Ha valami nem megy, akkor nem jelenit azt, hogy később sem fog. Annyira tág és összetett ez a világ, hogy ezer másféle dolgot lehet helyette választani, és talán kell is, hogy ne torpanjon meg az ember, ne veszítse kedvét. Addig azt félre kell tenni. És egyszer adódik egy lehetőég és hirtelen ráérzel... Ez a folyamatos dolog az ami mindig sodor előre.

De hamár kedvcsináló én merem ajánlani a Lant csillagképben az M57 et a gyűrűs-ködöt megtekintésre. Már hajnalban 5 körül jól látható ismét. A béta és gamma közt félúton megtalálható. Kb 90x nagyításon egy határozott, szürke kissé laposas gyűrűt kell látnod. Ez volt az egyik első amit szemügyre vettem még szeptemberben. H korán, 4, 5 kor kimész észlelni ott a Szaturnusz is ami szintén gyönyörű 90x en. Újabban már sokat észlelek binokulárral is. Rengeteg szép nyílthalmaz látható. Eleinte én is néztem, hogy a legnagyobb nagyítás... Egyedül a holdnál jó, jupiter, mars, szaturnusz néha. Sokszor a kevesebb több. :) Jó észlelést, kitartást és felhő mentes éjszakákat.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.01.31. 18:35

Üdv a Kistávcsöveseknek!
Most voltam kint egy 13 cm-es műszerrel Holdat és Jupitert nézni. Nagyon izgalmas a Hold jelenleg, a terminátor vonal mentén teljesen életre kel a látvány. A hegyláncok árnyékai, a kráterek központi csúcsának árnyékai ill. a déli sűrű krátermezők lélegzetelállítóak! Ha nem hiszed el, nézd meg. :)

A legelső távcsöves/Holdas élményeimet juttatta eszembe a látvány.
(Lehet, hogy épp egy csillagot is elfedett az éjszakai oldala, nem tudom jól láttam e.)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.01. 16:15

Udvozlok ujra mindenkit.
Lajos es Zoltan,koszonom a kedveseget.
A ''Tavcso Vilaga''-bol kezel le masoltam jo sok oldalakat,a 1980-as kiadasbol.At fogom nezni oket es majd visza jelzem.
Sajnos az fenyes tubus 203 mm-es Newton-nak egy temesvari haver a tulajdonosa,Laurentiu-nak hivjak.


Vasarnap otta nem nyitotam a komputert mert minden este eszleltem, azon este ,es ujra Hetfon es Kedden,mivel derult volt az egg.

Objektumok kozt volt a Venusz es a Jupiter.Eleg jol lattam a Venusz fazist mind a ket reflektoromban.

A Jupiter-en lattam a 76mm-esben harom savot es a 125mm-esben ottot.Az leg halvanyab sav mind a kett tavcsoben,nem mindig latszot es nagyon halvany volt amikor latszot is.Ugy gondolom hagy vagy NTB volt az (76mm) vagy attol meg eszakabra helyezet sav (125mm).
Az 125mm -es Dobson tavcsoben,a NEB es a SEB savokon lattam 232x-es nagytasnal,egy-egy sotet foltot,a kelleti felgombon.A SEB savon, a folt kozzel volt a meridianhoz,a NEB savnak a kelleti felennel tartot.Nem tudtam tiztazni hogy ezek meg az ugy-nevezet ''barges'' viharok vagy sem.A ''barges'' viharok sotetebek voltak es mindig a savok kozt lattam oket vagy azok peremen,az mostani foltok pedig a savak kozepen tartotak is vilagosabak.
(Az osszel lattam a viharokat a 60mm-es lencesesben is.)

A Mars-ot ma ejjel eszleltem mint utolso objektum,az eszaki polus nagyon jol latszot a 125mm-es F/7 reflektorban,232x nagytas,7.5mm-es Plossl okular es 2x Barlow.Es mas szurkes alakzatok is latszotak am de a szel mar nagyon razta a tavcsovet es engemet pedig razot a hideg :-)

Hold eszlelesre nem nagyon volt ido,el voltam foglakozva a kettos csillagokal.

Kettosok:52 Ori-csak 232x-es nagytasnal lattam rest a tagok kozul es csak Vasarnap este.Hetfon csak az Airy korongokat lattam ,az este meg azok sem mindig.
Eridanus csillagkepben :Sigma 422,32 Eri,62 Eri,Sigma 570 es a Omicron 2.
Orion-ban:Delta,Iota,Lambda,Zeta,Sigma 474,Sigma 855,Psi Ori ,Rho Ori es az m Ori.
Probaltam bontani a Lepus kettosoket is ,a Kappa-t es az Alpha-t de sikertelen voltam,tul nagy volt a turbulencia.

A 32 Eri az Eridanus-ban,a Iota es a Rho kettosok az Orion-ban,nagyon jol latszotak a 76mm reflektorban is.


AZ M78-st nem talaltam meg.
De lattam ket csillag halmazt a Monoceros csillagkepben.Az egyk az elso csillagtol keletre a Betelgeusz iranjabol ,mar latszot a 8x30 mm-es binokliban.A masik Iker deli sarok kozelebe.Az atlasz az mondta hogy egy ''Karacsonyfa'' halmaz volna ott,csak nem nagyon hasonlitot ilyensmire.

Van egy ''titkos'' programom is,minden derult este szentelek husz-harminc percet ra.A Sirius kiserot probalom lattni.Erre a leg eleseb okularomat hasznalom,ez egy 8 mm-es ''Solid Ramsden'' okular, a Tolles csaladhoz tartozik.Mult nyaran,ezel az okularal es 2x Barlow -val ,jol ki hozta az Antares kiserot ,216x nagytasnal.Es persze a Vega kiseroket.
De a Sirius-nal nem volt meg szerencsem .

Minden jot,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.15. 22:05

Sziasztok
Tegnap este ki probaltam egy ''uj'' okulart,Zeiss gyartmanyi,egy refraktometer-ben mukodot.
A bukaresti Teo barattom ,melyik orvos,szerzet egy parrat , aljandekban kaptam az egyiket.
Az egg nagyon paras volt.A 76mm-es Newton F/9-es tavscovet hasznaltam.
A nagyitas 40x-es lehettet ,az okular fokusza 15mm es 18mm kozt van.
Fel bontotam a Mintaka kettos csillagot;Orion Trapez-ban harrom csillagot lattam es szeppen bontota a Castor ketost is.
A Marson nem remeltem reszleteket latni,de a bolygo pereme szepen latszot,nem lattam szin hibbat.
A kettos csilagoknal latszot hogy a kep jo,tiszta,kontrasztos volt az atmero 70-80%-ban.
Mircea
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.02.17. 15:59

üdv Mircea, jó olvasni, hogy a nagyobb csöveid mellett is előveszed az apró 76-ost, főleg, hogy én is épp ekkora távcsövet építek. viszont most inkább az okulár keltette fel az érdeklődésem. gondolom 0.965"-os okulárról van szó. vajon milyen műszerekhez használhattak még a távcsöveknél is előforduló méreteket? (0.965, 1.25, 2")

pl mikroszkópok, refraktométerek, egyéb műszerek?

én kissé elkezdtem okulár-függő lenni, szóval ezért is érdekelnének, vajon milyen alternatív források felé lenne érdemes nézelődni.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.02.17. 16:16

sq írta:vajon milyen műszerekhez használhattak még a távcsöveknél is előforduló méreteket? (0.965, 1.25, 2")

pl mikroszkópok, refraktométerek, egyéb műszerek?


Én úgy tudom, hogy a mikroszkópoknál a két standard méret 23,5 és 30 mm (0,935 és 1,18").
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.18. 00:04

Udv rans belgor-t es mindenkit
Varosban lakom,ezert szeretem a kiss tavcsoveket.
Fenyes objektumokat eszlelek , ''csoki'' objektumokat.
A Zeiss okular egy refraktometer resze volt,menetes.
Ahoz hogy ki probaljam ,egy acelbol esztergalt 1.25 huvelyikes okular testben szereltem.
Ez az okular test egy 10mm Reverse Kellner okularnak add szalast.Ezt a 10 mm-est egy 10x25mm-es binoklibol szereltem ki.

Ugy tudom enn is ,a mikroszkop okularok 23.2mm es 30mm ,es ritkan orosz gyartmany 32mm atmeroben szerezhetok.
Mikroszkop okularokon kivul,a tobbi menetesek,ezert nem engedhetem meg magamnak osze veszni az esztergalyasal,meg akor sem amikor honapokig halasztja a rendelesemet.
Van egy nagyon jo TAL Akromatikus Huygens 42 mm-es mikroskop okularom,amelyik 32mm-es atmeroben volt, es a vege le lett esztergalva 31.7 mm-re.Csillag Attila baratomtol kaptam ajandekban.

Muszai lesz az ''uj'' Zeiss okularnak is csinaltatni egyi foglalatot.Ugy hiszem hogy 0.96 huvelyikes atmerore fogam csinaltatni mert epitesben van egy 60x800 mm-es lencses tavcsovem.A fokuszer 24.5 mm-es,a lencse japan Tasco,vagyis Towa fajta , ' 70 -es evekben volt gyartva,meg erdemli a Zeiss okulart.

Nagy oromel varom az eszleleseidet az uj 76 mm-es tavcsovedel,sok sikert kivanok az epitesben.
Hogy ha erted az angol nyelvet,szivesen kuldom neked PDF formaban William Tyller Olcott konyvet ''In Starland with a Three Inch Telescope'',ez eppen a 76 mm-es tavcso tulajdonosnak volt irva.

Mircea
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.05.22. 21:55

Vasárnap éjszaka volt szerencsém kipróbálni egy 80/400-as refraktort.
M3, M56, M57 objektumokat néztük meg a tulajdonosával. Sajnos 23:00 és 01:00 között az m51 helyzete nem kedvezett az AZ3-as mechanikának, így az most kimaradt.
Mély égen most lett "beavatva" a műszer, de ezek mellett a Szaturnusz és Mars is megtekintésre került.
A 3,8mm-es okulárral 105x-ös nagyításon a két gömbhalmaz már nagyon halvány volt, de a planetáris köd gyűrűssége már sejthető volt. A Szaturnusz viszont szép látványt nyújtott, de a Mars nem volt "nagy élmény".

Hamarosan hozzám kerül egy 50/500-as kis lencsés távcső is, kíváncsi leszek, mire számíthatok. A binokulárom 2cm-el nagyobb, de azzal csak fix 15x-ös nagyítást ad.

Derült eget!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”