Messier-maraton

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.12. 12:24

Arpstronomer írta:Én épp a Coma-Virgo halmazt tartom a legizgalmasabbnak, főként, hogy egyelőre elképzelésem sincs, hogy a rengeteg NGC közül hogyan lehet kiválogatni a megbúvó Messier-eket. :) Hogyan történik ez?
Alig várom a személyes tapasztalat-gyűjtést ligeten.


Pár kivételtől eltekintve az M-ek a legfeltűnőbb GX-ek arrafelé. Az első hsz-ben ajánlott térképekkel nagyon könnyű lesz az azonosításuk.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.13. 11:10

santage írta:Bátorliget sötét egén simán esélyes a 100 még 5L-lel is. Csak jó térkép kell hozzá a Coma-Virgo-ról.
Én anno (>10 év) 5L, 20x-sal meglepően könnyen láttam az UMa-CVn M-jeit, igaz azok kissé fényesebbek. De még az M87 is majd kiverte a szemem.

Snt

Na ennek nagyon örülök.Igaz nem vagyok még túl tapasztalt.De talán pont jó lesz tapasztalatszerzésre.Jelenleg túl jó térképem sincs de akkor ezt addigra orvosolom.
Legalább a kistávcsövesek is képviseltetik magukat.
Üdv,
Bence
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.02.13. 11:49

Hű, ez a díjazós-matricás ötlet remek motiváció lenne! Amúgy is vesztettem már a régi lendületből, most hátha új erőre kapok :)
Bátorligetet már alig várom, a közös munkánál nincs jobb!
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.13. 16:55

mizar írta:Sziasztok!

Én vállalom, hogy valami emléklap félét készítek mindenkinek, aki Bátorligeten böcsületesen végigészleli az estétől - reggelig tartó időt, és dokumentálja. A legeredményesebb díszesebb oklevelet kap. Ha kell, meg is tervezem, megmutatom nektek.
Feltéve, ha Béres Gabinak is tetszik az ötlet. Elvégre Ő a fönök.


A másutt maratonozók nem is kaphatnak? :)

snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.13. 16:58

Bence írta:
santage írta:Bátorliget sötét egén simán esélyes a 100 még 5L-lel is. Csak jó térkép kell hozzá a Coma-Virgo-ról.
Én anno (>10 év) 5L, 20x-sal meglepően könnyen láttam az UMa-CVn M-jeit, igaz azok kissé fényesebbek. De még az M87 is majd kiverte a szemem.

Snt

Na ennek nagyon örülök.Igaz nem vagyok még túl tapasztalt.De talán pont jó lesz tapasztalatszerzésre.Jelenleg túl jó térképem sincs de akkor ezt addigra orvosolom.
Legalább a kistávcsövesek is képviseltetik magukat.
Üdv,
Bence


Ha van neted, és nyomtatód, pénzed papírra meg festékre, üsd be a gugliba, hogy Virgo galaxy group chart. Jó sokat ki fog adni. A legjobb felbontásút nyomtathatod. Ha nem, akkor azt írd be: Taki atlas. Az első találat Toshimi Taki 8,5m-s atlasza. Ezt szabadon letöltheted pdf-ben és nyomtathatod, majdnem Égabrosz minőségű és részletességű.
Vigyázat, 80 térképlapos! .)

snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.13. 17:10

santage írta:Ha van neted, és nyomtatód, pénzed papírra meg festékre, üsd be a gugliba, hogy Virgo galaxy group chart. Jó sokat ki fog adni.


Illetve csak a mejszerekhez továbbra is javallt az 1. hsz-ben linkelt térképsorozat.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.13. 18:49

santage írta:Sziasztok!

A másutt maratonozók nem is kaphatnak? :)

snt


Nem tudom, hogy ez mekkora kapacitást kell, hogy jelentsen részemről.
Valamint egy kicsit a hazai vizeknek (égnek) akartam reklámot csinálni.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.13. 21:53

santage írta:Ha van neted, és nyomtatód, pénzed papírra meg festékre, üsd be a gugliba, hogy Virgo galaxy group chart. Jó sokat ki fog adni. A legjobb felbontásút nyomtathatod. Ha nem, akkor azt írd be: Taki atlas. Az első találat Toshimi Taki 8,5m-s atlasza. Ezt szabadon letöltheted pdf-ben és nyomtathatod, majdnem Égabrosz minőségű és részletességű.
Vigyázat, 80 térképlapos! .)

snt
csakb írta:Illetve csak a mejszerekhez továbbra is javallt az 1. hsz-ben linkelt térképsorozat.

Kicsit utánanéztem.Amit én láttam 8.5-ös Taki atlasz az majdnem 150 oldal.Ez kinyomtatva közelítené az Égabrosz 4000ft-os árát, és még csak különálló lapjaim vannak.
Úgyhogy részemről marad vagy a fent említett kereső a maga 65 oldalával,vagy az Égabrosz.Talán az égabrosz lenne jobb mert az nem csak a messierekre jó.Plusz találtam még olyat, hogy messier objektumok keresőtérképei.400 ft.Erről tudtok valamit, használható?
Még egy kérdés a maratonnal kapcsolatban.A párásodás mennyire probléma?Mert ha itt bepárásodsz, gyors megoldás kell mert sok mindenről lemaradhatsz ha kiesel 20-30 percre.Van erre megoldás?
Köszi,
Bence
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.13. 23:34

Bence írta:Talán az égabrosz lenne jobb mert az nem csak a messierekre jó.


Az Abrosz mindenképp ajánlott. Ha nem is most azonnalra, de mondjuk szülinapra jó ajándék. Mármint kapni. :)

Bence írta:Plusz találtam még olyat, hogy messier objektumok keresőtérképei.400 ft.Erről tudtok valamit, használható?


Hopp, tényleg, most hogy mondod, beugrott, hogy van egy Józsa-Nyözö-SzMGy-féle Messier-keresőtérképek nevű kiadvány! Igaz, nem 400, hanem 500 Ft, legalábbis a Polaris oldalán. Mindenesetre megéri a pénzét, habár vannak benne hibák. Na nem óriásiak, de az első patcai maratonkor belefutottunk párba, aminek akkor éppen ott nem örültünk (világos égen keresed az ojjektumot, és vizuálisan néha nem olyan a csillagkörnyezet, mint a GSC alapján gyártott térképeken).


Bence írta:Még egy kérdés a maratonnal kapcsolatban.A párásodás mennyire probléma?Mert ha itt bepárásodsz, gyors megoldás kell mert sok mindenről lemaradhatsz ha kiesel 20-30 percre.Van erre megoldás?


A párásodás mindig nagyon nagy probléma. A maratonkor kora este valószínűleg még nem jelent gondot, de az éjszaka során, és főleg hajnalban borzasztóan idegesítő lehet. Egy jó harmatsapka sokat segít, de egy teljes éjszaka során csak elodázni tudja a teljes lepárásodást, megakadályozni nem. Ha otthon észlelsz, akkor a legcélszerűbb hajszárítóval lefújni néha. Akár ki lehet készíteni hosszabbítóval valami elérhető helyre, hogy ne kelljen elrontani a sötétadaptációd a házban keresgéléssel.

Ha meg többedmagával észlel az ember a pusztában, akkor valószínűleg valakinek lesz autója. Az autót pedig be lehet indítani egy kicsit, és az utastérben oda lehet tartani a vizes optikákat a szellőzőrendszer fúvókáihoz. Én így szoktam leszárítani a cuccaim kitelepülések során. Hajnalban különben is jó beülni a gépsárkányba melegedni egy kicsit. :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.13. 23:38

A párásodás természetesen a térképeket és a naplót is súlyosan érinti. Az egész éjszakás küzdelem során érdemes egy nagyobb nejlonszatyorba bedugni a papírokat, ha épp nincs rájuk szükség az okulár mellett. Még egy dolog, amire oda kell figyelni. :)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”