Mély-ég észlelési archívum

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.07. 16:36

sp. írta:Bocsesz fiúk, igy kivülállóként azt tudnám mondani, hogy a gombhoz keresitek a kabátot.
Ugyanis minden mű, legyen az rajz, fotó, leírás (nemcsakcsillagászati), azt keresi hogy a megfelelő helyre kerüljön, mennél több szem lássa/olvassa őt, ha lehetséges akár csak néhány percig is – alkotója szándéka szerint.

Péter, még egyszer: az általam felvetett anyag archívum. Hiába akarom visszaküldeni ismételt adatbeküldésre pl. annak a tagtársnak aki időközben meghalt, vagy simán eltűnt évek óta a látókörünkből. :) Nem csak ma élnek észlelők, hanem volt élet ám itt korábban is! ;-)

santage írta:Kedves Nyözö, BL és minden kedves Hozzászóló!
Szakcsoportvezetőként (majdnem) mindenre áldásomat adom. Legyen publikálva önállóan a Messier anyag. Legyen Csillagvárossal összekötött felvivő felület a nagyközönség számára, de aztán az eredmény - mégha egyelőre csak belinkelt formában is - legyen elérhető a mélyég honlapról!

Kedves Gábor! Nem idézem vissza az egészet, végülis az alant itt olvasható. :) Én akkor elsőként megpróbálom a már nálam meglevő anyagot kipakkolni mondjuk Karácsonyra a tisztelt közösségnek. A többi egyeztetését pedig majd folytatjuk az általad felsoroltakkal.

Azon meglepőődtem, hogy nagyon kemémnyen dolgoztatok a Messier Archívum formátumú adatbevitelen, ui. nálam ott szakadt el a dolog fonala annakidején, hogy nektek nem tetszett a formátum, mert túl összetettnek tartottátok, és majd csináljátok a magatok feje után. Ezek szerint ha lesz megjelenítő-része akkor abba nem csak messier mehet bele. Ez viszont jó hír... :)

Nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.08. 09:43

Nyözö írta: "...keményen dolgoztatok a messier formátumú..."

Ajaj, akkor ezt félregondoltam. Én akkor még nem voltam csak sima észlelő, és azt láttam, hogy Csák Balázs egész nap mélyég-adatokat rögzít és szkennelt rajzok LM-karikáit cseréli. Én magam nem vettem részt ebben.

Akkor azt mondom, hogy keményen dolgoztak valamin - ami lehet akár Messier formátum is.

A kérdésre Székely Péter adhatna választ, elküldtem neki egy levelet, várjuk visszajelzését.

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.04.21. 17:18

Hogy alakul az archívum? Esetleg segíthetek valamiben?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.20. 23:55

Na, mi a mondás? ;)


Egy év után végre beléptem a Csillagvárosra, és benéztem a fórumok közé. Megdöbbentem, hogy a mélyég-archívum ismét összedőlt, leégett, majd aztán süllyedt el.

Még nem olvastam végig az összes hsz-t, de rajta vagyok.

2007. nyarán már volt egy kérész-életű felhorgadás, amikor is 366 beszkennelt észlelést vágtam, skáláztam, méreteztem, forgattam be egységes formába, és ugyanennyi txt fájl is született a rajzokhoz a leírásokkal. Nem kis meló volt, ahogy ezeknek a fájloknak az újbóli megtalálása sem, de meg vannak, bohassza meg a kaporszakállú...

A gephaz wikin egyébként van valami nyoma is az egész projektnek, és a levelezéseket is megtaláltam, a lefektetett feldolgozási alapelvekkel egyetemben.

Szokás szerint ott halt el már megint, hogy kellene egy rohadt tárhely, és valami primkó, akárhogy összetaknyolt felület, amivel meg lehetne jeleníteni az anyagokat.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.21. 00:15

csakb írta:2007. nyarán már volt egy kérész-életű felhorgadás, amikor is 366 beszkennelt észlelést vágtam, skáláztam, méreteztem, forgattam be egységes formába, és ugyanennyi txt fájl is született a rajzokhoz a leírásokkal. Nem kis meló volt, ahogy ezeknek a fájloknak az újbóli megtalálása sem, de meg vannak, bohassza meg a kaporszakállú...


Itt van az általam feldolgozott anyag, ha érdekel valakit:

http://dl.dropbox.com/u/4847854/melyeg_20070816.zip
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.22. 20:59

Köszi Balázs! Az anyagot fel fogjuk használni. Egyébként az archívum 80-90 százaléka - technikai okok miatt - nem digitalizálható, mert pl. ki lett vágva a rajz és hiányzik. De a leírások midnen esetben be fognak kerülni., csak kell pár rabszolga aki beveri őket. Ez főleg a régi anyagokra igaz, amikor egy 5 cm-es karikában van egy csillag és egy szétkent szúnyog.

Szóval azt hiszem, nem a szkennelés lesz a legfőbb mumus. Amúgy az egész Meteoros észlelés-beküldés nagyon komoly forradalom előtt áll, mely a digitális irányba fog eltolni mindent. Ennek keretében fejlesztődik a mélyég-felület is. Tehát a dolog nem állt meg, csak búvópatak lett belőle, mely elemi erővel fog felszínre törni, hullámain egy zsák M13 észleléssel.

snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.22. 21:06

Köszi Balázs! Az anyagot fel fogjuk használni. Egyébként az archívum 80-90 százaléka - technikai okok miatt - nem digitalizálható, mert pl. ki lett vágva a rajz és hiányzik.


Micsoda??? Mi az, hogy ki lett vágva a rajz az észlelőlapokból?

Van egyébként becslésed arra, hogy hány észlelőlap lehet az archívumban?


De a leírások midnen esetben be fognak kerülni., csak kell pár rabszolga aki beveri őket. Ez főleg a régi anyagokra igaz, amikor egy 5 cm-es karikában van egy csillag és egy szétkent szúnyog.


Ha meg van digitálisan az anyag, akkor én is szívesen rabigába hajtom ismét a billentyűzetem.


Szóval azt hiszem, nem a szkennelés lesz a legfőbb mumus.


Hát, azért nem könnyű beszkennelni több ezer észlelőlapot, és a rajzokat úgy skálázni, vagy adott esetben retusálni, hogy visszaadja a papíron látható látványt.

Tehát a dolog nem állt meg, csak búvópatak lett belőle, mely elemi erővel fog felszínre törni, hullámain egy zsák M13 észleléssel.


ROTFL

Most gurultam le a székről az oldalam fogva... :DDD
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.22. 23:32

Ennek keretében fejlesztődik a mélyég-felület is. Tehát a dolog nem állt meg, csak búvópatak lett belőle, mely elemi erővel fog felszínre törni, hullámain egy zsák M13 észleléssel.


Egyébként a digitális fotókra építve már most ki lehetne fejleszteni a felületet, mert azokat nem kell sem szkennelni, sem beverni. Így el lehetne árasztani a netet M27 és 31 fotókkal is. ;]
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.23. 10:39

csakb írta:
Ennek keretében fejlesztődik a mélyég-felület is. Tehát a dolog nem állt meg, csak búvópatak lett belőle, mely elemi erővel fog felszínre törni, hullámain egy zsák M13 észleléssel.


Egyébként a digitális fotókra építve már most ki lehetne fejleszteni a felületet, mert azokat nem kell sem szkennelni, sem beverni. Így el lehetne árasztani a netet M27 és 31 fotókkal is. ;]


Már így is el vannak árasztva :)))

Egyelőre ez még meghaladja önkéntes emberanyagunk lehetőségeit... :((

snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mély-ég észlelési archívum

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.16. 22:01

Eltelt 3/4 év az utolsó hsz. óta (az első óta meg több mint másfél), és semmi előrelépés nem történt az archívum ügyében.

Webes fejlesztéshez értő, lelkes amatőrtársat keresünk, hogy egyelőre az MCSE Joomla-s rendszerén kívül elkezdjük végre összerakni az oldalt. Tárhelyet, szoftveres hátteret tudok ideiglenesen biztosítani, vagy akár anyagi hozzájárulást is, hogy valami külsős tárhelyen üzemeltethessük az oldalt valameddig. Ha elkészül.

Első körben a Nyözö által felvázoltakat kellene megvalósítani:

viewtopic.php?f=20&t=1619&start=20#p3367

Az egyik távlati cél, hogy a teljes szakcsoporti archívum, és az összes jövőbeli, beküldött észlelés elérhető legyen online, valamilyen pofás, kereshető, rendezhető formában. A rajzok, leírások és fotók is.
A másik cél, hogy az új észlelések is beküldhetőek legyenek webes űrlapon.

A kulimunkában (szkennelés, feldolgozás, feltöltögetés) nagyon szívesen segítek, de a webes fejlesztéshez nem nagyon értek. Gábor sem.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”