Mélyég észlelés Budapesthez közel

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2018.05.02. 17:22

Nagykovácsiban fent a Zsíros-hegyen, a Muflonitató feletti kis tisztás is jó, nincs közvilágítás és a falu fényeit is takarják a fák, autóval elérhető és nagy parkoló, 400+m magasság, és persze maga a Muflonitató:)
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2018.05.02. 20:12

vadfene írta:Nagykovácsiban fent a Zsíros-hegyen, a Muflonitató feletti kis tisztás is jó, nincs közvilágítás és a falu fényeit is takarják a fák, autóval elérhető és nagy parkoló, 400+m magasság, és persze maga a Muflonitató:)


Kedves Zoli!

Én 23 éve lakok Nagykovácsiban és ezalatt folyamatosan szemléltem az ég romlását. Szerintem a zenitet és a nyugati/északnyugati égboltot kivéve a többi irány - de különösen a keleti/délkeleti ég és horizont - már "megszűnt" és az előbbiek sem túl acélosak... :(

Persze ettől még megfelelő technikával sok mindent lehet csinálni, láttam itt csodálatos képeket Érd közepéről!

A Muflont meg szombat esténként sok jármű látogatja reflektorral...

Azért sok sikert!!!
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2018.05.03. 10:59

Ó igen, a helyzet csak ahhoz képest rózsás, hogy 5 km Budapest... de hát ez a topik erről szól:)

Ha te is itt laksz, egyszer majd összefuthatnánk:)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2018.05.14. 09:50

Éppen Dél-Pesten keresek én is észlelőhelyet! Ahol eddig voltam, és beváltnak tűnik:

1. Az 51-esen Baja felé, Dunavarsány és Áporka között van a bal oldalt egy nagy fasor, mellette egy aszfaltozott bekötőút, a várostól nagyjából 40km-re délre. A város fénybúrája már nem zavaró, az ég egészen jó! A horizont nagyon jó, de érdemes lehet a bekötőúton beljebb merészkedni, mert egyrészt talán a fasor megszűnni látszik a műholdkép alapján, másrészt az 51-esen cirkáló kamionok még hajnali 1 körül is nehezen adják fel.

2. Csepel. Igen, jól olvastátok, ez engem is mellbe vágott: a 4079. u-ra kell rákeresni a térképen, az Akácfa utcai kiserdő déli végén kell lefordulni a földútra. Ez egy hatalmas mező (aka. Csepeli Modellrepülőtér), zavaró fényektől pedig csaknem mentes, mert a kiserdő egy az egyben eltarajka a szegélyező lámpasort! Sajnos eddig csak felhős időben jártam arra, ezért az eget még tesztelni kell. Viszont közel van, hangulatos, fényesebb objektumokat tartalmazó listát esetleg érdemes vinni oda.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Tom » 2018.09.04. 13:20

Arpstronomer írta:
2018.05.14. 09:50
Éppen Dél-Pesten keresek én is észlelőhelyet! Ahol eddig voltam, és beváltnak tűnik:

2. Csepel. Igen, jól olvastátok, ez engem is mellbe vágott: a 4079. u-ra kell rákeresni a térképen, az Akácfa utcai kiserdő déli végén kell lefordulni a földútra. Ez egy hatalmas mező (aka. Csepeli Modellrepülőtér), zavaró fényektől pedig csaknem mentes, mert a kiserdő egy az egyben eltarajka a szegélyező lámpasort! Sajnos eddig csak felhős időben jártam arra, ezért az eget még tesztelni kell. Viszont közel van, hangulatos, fényesebb objektumokat tartalmazó listát esetleg érdemes vinni oda.
Néztem a nyár folyamán a 2. helyet és fantasztikus a panoráma, köszönhetően a sík terepnek. Estefelé is voltam kint, hogy meggyőződjek mennyire fényszennyezett. Ebből nem lett semmi, ki se pakoltam a távcsövet, mert a közeli horgásztónak köszönhetően, rengeteg volt a szúnyog. Majd késő ősszel visszatérek, mert ígéretesnek néz ki.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.07. 18:40

Tom írta:
2018.09.04. 13:20
Arpstronomer írta:
2018.05.14. 09:50
Éppen Dél-Pesten keresek én is észlelőhelyet! Ahol eddig voltam, és beváltnak tűnik:

2. Csepel. Igen, jól olvastátok, ez engem is mellbe vágott: a 4079. u-ra kell rákeresni a térképen, az Akácfa utcai kiserdő déli végén kell lefordulni a földútra. Ez egy hatalmas mező (aka. Csepeli Modellrepülőtér), zavaró fényektől pedig csaknem mentes, mert a kiserdő egy az egyben eltarajka a szegélyező lámpasort! Sajnos eddig csak felhős időben jártam arra, ezért az eget még tesztelni kell. Viszont közel van, hangulatos, fényesebb objektumokat tartalmazó listát esetleg érdemes vinni oda.
Néztem a nyár folyamán a 2. helyet és fantasztikus a panoráma, köszönhetően a sík terepnek. Estefelé is voltam kint, hogy meggyőződjek mennyire fényszennyezett. Ebből nem lett semmi, ki se pakoltam a távcsövet, mert a közeli horgásztónak köszönhetően, rengeteg volt a szúnyog. Majd késő ősszel visszatérek, mert ígéretesnek néz ki.
Megnéztem és kipróbáltam a helyet a minap: szunyogok még nem voltak, és a közvetlen fényszennyezéstől elég mentes a vidék (autók is ritkán jártak, és utcai lámpák sincsenek a közvetlen környéken). A panoráma pedig tényleg minden irányban működik. Azonban az általános budapesti fényszennyezés szerintem így is eléggé lesújtóvá teszi a dolgot. A Vega pont a város irányában igyekezett látszani, de kb 15 fokos magasságban is szinte észrevehetetlen volt (A másik irányban a Sirius azért jobban látszott, pedig ott is fénylett a horizont rendesen). Nekem csak néhány kifejezetten fényes mélyég objektumot sikerült megpillantani (pl: M13), a halványakra esély sem volt - vagy csak a szemem még nem elég gyakorlott ehhez. Igaz, CLS szűrővel elfelejtettem kipróbálni a látványt...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.04.08. 09:31

Ha ugye minden elekromos árammal menne a városban, nem lenne semmi ártalom, meg éjszaka sem az ég fele világítanának a lámpák. Se szmog semmi.

Sétáló Budapest +1 szavazat. :)
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.04.08. 10:22

Ankalimon írta:
2019.04.07. 18:40
Megnéztem és kipróbáltam a helyet a minap: szunyogok még nem voltak, és a közvetlen fényszennyezéstől elég mentes a vidék (autók is ritkán jártak, és utcai lámpák sincsenek a közvetlen környéken). A panoráma pedig tényleg minden irányban működik. Azonban az általános budapesti fényszennyezés szerintem így is eléggé lesújtóvá teszi a dolgot. A Vega pont a város irányában igyekezett látszani, de kb 15 fokos magasságban is szinte észrevehetetlen volt (A másik irányban a Sirius azért jobban látszott, pedig ott is fénylett a horizont rendesen). Nekem csak néhány kifejezetten fényes mélyég objektumot sikerült megpillantani (pl: M13), a halványakra esély sem volt - vagy csak a szemem még nem elég gyakorlott ehhez. Igaz, CLS szűrővel elfelejtettem kipróbálni a látványt...
A mélyég Pestről felejtős. De még a közelében is. Fotózás persze más téma.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.04.08. 15:15

Ankalimon írta:
2019.04.07. 18:40
Tom írta:
2018.09.04. 13:20
Arpstronomer írta:
2018.05.14. 09:50
Éppen Dél-Pesten keresek én is észlelőhelyet! Ahol eddig voltam, és beváltnak tűnik:

2. Csepel. Igen, jól olvastátok, ez engem is mellbe vágott: a 4079. u-ra kell rákeresni a térképen, az Akácfa utcai kiserdő déli végén kell lefordulni a földútra. Ez egy hatalmas mező (aka. Csepeli Modellrepülőtér), zavaró fényektől pedig csaknem mentes, mert a kiserdő egy az egyben eltarajka a szegélyező lámpasort! Sajnos eddig csak felhős időben jártam arra, ezért az eget még tesztelni kell. Viszont közel van, hangulatos, fényesebb objektumokat tartalmazó listát esetleg érdemes vinni oda.
Néztem a nyár folyamán a 2. helyet és fantasztikus a panoráma, köszönhetően a sík terepnek. Estefelé is voltam kint, hogy meggyőződjek mennyire fényszennyezett. Ebből nem lett semmi, ki se pakoltam a távcsövet, mert a közeli horgásztónak köszönhetően, rengeteg volt a szúnyog. Majd késő ősszel visszatérek, mert ígéretesnek néz ki.
Megnéztem és kipróbáltam a helyet a minap: szunyogok még nem voltak, és a közvetlen fényszennyezéstől elég mentes a vidék (autók is ritkán jártak, és utcai lámpák sincsenek a közvetlen környéken). A panoráma pedig tényleg minden irányban működik. Azonban az általános budapesti fényszennyezés szerintem így is eléggé lesújtóvá teszi a dolgot. A Vega pont a város irányában igyekezett látszani, de kb 15 fokos magasságban is szinte észrevehetetlen volt (A másik irányban a Sirius azért jobban látszott, pedig ott is fénylett a horizont rendesen). Nekem csak néhány kifejezetten fényes mélyég objektumot sikerült megpillantani (pl: M13), a halványakra esély sem volt - vagy csak a szemem még nem elég gyakorlott ehhez. Igaz, CLS szűrővel elfelejtettem kipróbálni a látványt...
Azóta voltam kint észlelni, télen, fagyban. Szóval szúnyogmentesen. A tó most is beleszólt, mert nyirkos volt a levegő. A hideg még kellemetlenebbnek érződött. Az égbolttal kapcsolatos megfigyelésedet csak megerősíteni tudom. Bolygózni nem annyira rossz, de azért olyan 20-30 fokos magasság kell hozzá. Én üstököst figyeltem meg a zenitben, nem volt ideális, de megtaláltam. :)
Két előnye miatt próbálkoztam vele, a panoráma és, hogy 20 perc autózásra van tőlem, sőt bicajjal is működőképes helyszín lehetett volna.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.31. 08:49

Hello,
Ma este, úgy tűnik, szép idő lesz a Dunakanyar környékén (elsősorban a Börzsönyben, de a Pilisben is). Tud valaki ajánlani autóval jól megközelíthető, jó panorámás, alacsony fényszennyezettségű észlelőhelyet?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”