A kedvenc mély-ég objektumom

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.07. 19:31

Janicsillagasz írta:
santage írta:
Hát nagyon sok információ átfolyik az agyamon... nem minden marad meg!

Sok sikert a távcsővel való észleléshez, várom a rajzokat!

snt


Ahhoz elsőnek inkább az égbolthoz kívánj sok szerencsét mert abból nincs egy deka sem :( (de nem felejtettem el a karácsonyi ajándékot a rovathoz.... :D )


Az nagyon kellene már! El se hiszem, októberről érkeztek megfigyelések, majdnem annyi, mint a sokkal derültebb szeptemberről. A feldolgozás - némi archívumos kiegészítéssel - lehetségesnek látszik.

Karácsonyi ajándék? Vajon mi lesz?

Üdv
G
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.08. 13:32

santage írta:
Az nagyon kellene már! El se hiszem, októberről érkeztek megfigyelések, majdnem annyi, mint a sokkal derültebb szeptemberről. A feldolgozás - némi archívumos kiegészítéssel - lehetségesnek látszik.

Karácsonyi ajándék? Vajon mi lesz?

Üdv
G


Ejnye. Ezt még nálatok mondtam személyesen. Egy jó kis munka, mely elég érdekesen fog kinézni a Meteorban a mély-eget észlelők hasábján. Nem szeretném mindenki előtt elárulni, majd meglepi lesz, már amennyire nevezhetjük meglepinek, hisz végülis csak az archívumot fogom megajándékozni :|
Na mindegy most már ne off-oljunk :D
Pollux
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.10.02. 13:36

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pollux » 2009.12.21. 10:35

Sziasztok!
Nekem a nagy kedvencem mersze az Adroméda-galaxis :), de van még a Gyűrűs köd (M57) a Lyra csillagképben, akkor van két halmaz az egyik amelyiket nagyon szeretem nézegetni az a Plejádok (M45) nyilthalmaz, a másikat azt most találtam meg életemben először :oops: a Cassiopeia csillagképben van, ez is egy nyílthalmaz; megnéztem egy csillag térképen és az az (M52) nyílthalmaz. De nagyon szép ez is :) .

Üdv:
Kati
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.12.22. 00:18

Nekem az M11 (Vadkacsa-halmaz) áll legközelebb a szívemhez, nem csak az elbűvölő látványa, hanem egy kis nosztalgia okán is. Hatvan éve (1949) láttam bukkantam rá először, minden térkép, útmutatás nélkül. A lakásunk ablaka délre nyíltak, és két magas ház közti üres telek fölött jó mélyen leláttam a déli égen. Otthon csak egy kis 4x40-es, nagyon fényerős, f/3-as binoklim volt (még az első világháború idejéből, amikor még a szürkületben is világos képet mutatott, nagy fényereje révén), azzal nézegettem a Sas-ban a Tejutat. (Az akkori közvilágítás mellett a főutcáktól távolabb még szép volt az ég!) A Sas farka alatt feltünt egy kis, elmosódott foltocska. Egy pillanatra elállt a lélegzetem: üstökös? Otthon nem volt még részletes csillagtérképem. No, gondosan lerajzoltam, azután félóra múlva újra megkerestem. Nem tudtam eldönteni, elmozdult-e, és rövidesen eltakarta a szemközti ház fala. Másnap újra felkerestem ezt a helyet, hát bizony nem mozdult el. Pár nap múlva azután az Urániában azonosítottam, és a 19 cm-es Plösselel meg is kerestem. Ha nem is volt üstökös, azért elbűvölt a benne sziporkázó kicsi csillagok sokasága. Azóta láttam már az M11-et igazi nagy táűvcsővel - pl. a 57 cm-es greenwichi refraktorral is -, de olyan élményben, mint az első megpillantása, nem volt részem.
Nagyon szeretem az M36, M37, M38 nyílthalmaz triót az Aurigában (Kocsihajtó), ezekre is a kis 4x40-el bukkantam, azzal majdnem már csillagokra bontva láttam. Kedvencem még az m35 nyilthalmaz az Ikrekben. Most is gyakran látom, amikor az éta Geminorum változót nézem. Az 5 cm-es kis refraktorom már szépen bontja. Érdekes, bár érthető jelenség, hogy 25x-el szép ködös foltnak látom, amelyben pici fénypontok villannak fel. De már 90x-el éppen hogy észreveszem, hiszen az már annyira szétdobja, hogy egyes csillagokra bomlik, de a kis objektív átmérő, és a csillagok halvány volta miatt már külön-külön nem látom.
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.04.26. 15:48

Üdv

Észlelte már valaki Magyarországról az M83-at? Olyan alacsonyan van, hogy lehetetlennek tűnik. A Stellárium 300 m. -es magasságból is csak 12, valahány fokosnak mutatja delelőpontját.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.04.26. 18:44

Androméda írta:Üdv

Észlelte már valaki Magyarországról az M83-at? Olyan alacsonyan van, hogy lehetetlennek tűnik. A Stellárium 300 m. -es magasságból is csak 12, valahány fokosnak mutatja delelőpontját.


Én már láttam még 2007 tavaszán, azóta nem volt rá lehetőségem. Akkor úgy nézett ki mint egy 6'-es belsejéhez közepesen fényesedést mutató diffúz paca. Már azt várom hogy a közeljövőben vásárolni kívánt óriás (35-45cm??) távcsövemmel megnézhessem.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.04.26. 20:10

Igen:
Lőrincz Imi pár éve rajzolta egy 10 centis apokromáttal és részleteket látott benne. Le is jött a rajz a Meteorban. De az M 83-mal kapcsolatban lessétek a napokban az ASOD-ot. ;)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.04.26. 20:15

Én háromszor láttam az M83-at, egyszer 2000-2001 körül egy 100/1000-essel, egyszer 2007-ben 10x50-essel, és egyszer 2 hete Krétán.

Találgassatok, hogy mit is láttam! :))
Nézzétek az ASOD-ot, Jani meglepetést tartogat nektek!

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.04.27. 15:19

Én eddig egyszer láttam az M83-at, másfél hete Bátorligeten. :)
9 centis akromáttal nagy, EL-sal remekül látszó folt volt, fényes maggal.
90/900 refraktor
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.05.08. 03:22

Én az M13,M57 kedvelem főleg tavaszi hajnalokon, mindig kint maradok míg a madarak elkezdik a koncertet. Ma is ezt tettem. Az M13 szépen bomlott csillagaira az M57 fánk alakja tökéletesen megmutatkozott sajnos a központi csillagát nem észleltem. Az első mélyég fotómat ma készítettem a két objektumról, hogy mi lesz belőle kiderül a feldolgozásnál, de biztató. :)
Derült eget!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”