A kedvenc mély-ég objektumom

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.08.29. 10:51

Markov Titan írta:
2023.08.27. 20:26
Sziasztok!

Hűha, 12 év, de egyszerűen nem bírom megállni, hogy ne osszam meg az én kedvencemet, még ha a süllyesztővel kell is. Meg egy picit reménykedem is benne, hogy talán ettől feléled a téma. Kívácsi vagyok a többiekére is.

Szóval íme. Alapvetően a halványakat és a kevésbé észlelteket szeretem. Minél nehezebb, annál jobb, plusz néhány fényes kivétel, általában pont ezek az első helyezettek. Ha jól tudom, lehet egy-két PGC, talán Sh2 is, amit még senki sem látott a saját szemével. Azok nagyon kellenének.
Észlelési élmény alapján: Lófej-köd. Nem volt semmi különös körülmény, pusztán a megpillantása hozott akkora örömet. Kúp-ködöt ugyanazon a napon láttam, az talán a második.
Távcsöves látvány: Sombrero-, Tű-galaxis, Cygnus-fal, Sas-, Orion- és Lófej-köd. Mindegyik 30 centi felett, az utolsó minden műszerben, de leginkább 25-ösben.
Rajzolni: Cygnus-fal, különösen tavaly sikerült jól. Már nagyon unom az egész Észak-Amerika-ködöt, de még mindig van egy apró részlet, amit még mindig nem látok rendesen. Akkor kellett volna lerajzolni. A planetárisokat és a fél LM-es ködöket is nagyon szeretem megörökíteni. A GH-kal még próbálkoznom kell.
Asztrofotók: Ezek a szürkésbarna reflexiós/félsötét ködök. Pl. VdB 141. A szupermély ködös képek is, ahol így térbe ugrik az egész.
Űrtávcsövek: Az eredeti Teremtés oszlopai, közeli galaxisok.
Égitestként: Carina-köd (a Lófej és a Sas mellett). Egyszer úgy megnézném. Az Io, a Vénusz, a Pluto és maga az Éta Car is nagy kedvenc.
Következő nagy cél: Merope-köd (még mindig sikerül eldönteni, hogy az pára vagy a köd, akármilyen műszerrel is nézem), IC 349, összes létező köd és GH.

Ha valaki tud valami aktívabb, beszélgetősebb magyar platformot (gondolom fb meg ilyenek, de a legjobb az élő), annak nagyon meghálálnám (így egyedül egy kicsit hülyének érzem magam).
Szia Marcell!

Én is sokszor vadászok vizuálisan a "csak fotografikusan észlelhető" objektumokra. Látszik, hogy jó szemed van a megfigyeléshez és a türelmed is megvan hozzá.

Van két rajzom, amit tavaly kezdtem el, két-két éjszakát rajzoltam őket, de még mindig jöttek elő új részletek. Sh2-129 és Sh2-126.
Kíváncsi lennék, Te hogyan látod őket, majd összevethetnénk a rajzainkat.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.08.30. 18:01

Kedves György!

Jó találkozni, még ha így online is. Hadd gratuláljak a VCSE-díjazáshoz, megmerem kockáztatni, hogy nem másik azonos nevű amatőr csillagászról van szó (én mondjuk ismerek egy névrokonomat, aki szintén észlel). Sokat inspirálódtam a feltöltött leírásokból, rajzokból. Sajnos én nagyon távol élek térben az egyesülettől.
Jelenleg az Sh2-132-vel, 155-tel és 157-tel küzdök, utána a 276 és 278 fog következni.
Köszönöm a bíztatást. Van néhány rajzom, amire tényleg büszke vagyok, de a legtöbb még sehol sincs ott.

Sok derültet!
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.08.31. 08:04

Markov Titan írta:
2023.08.30. 18:01
Kedves György!

Jó találkozni, még ha így online is. Hadd gratuláljak a VCSE-díjazáshoz, megmerem kockáztatni, hogy nem másik azonos nevű amatőr csillagászról van szó (én mondjuk ismerek egy névrokonomat, aki szintén észlel). Sokat inspirálódtam a feltöltött leírásokból, rajzokból. Sajnos én nagyon távol élek térben az egyesülettől.
Jelenleg az Sh2-132-vel, 155-tel és 157-tel küzdök, utána a 276 és 278 fog következni.
Köszönöm a bíztatást. Van néhány rajzom, amire tényleg büszke vagyok, de a legtöbb még sehol sincs ott.

Sok derültet!
Örülök, hogy hasznát vetted a feltöltött anyagoknak.

A 155, 278-at még nem láttam, megpróbálkozok majd velük én is.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”