Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.08. 21:50

Nem tudom, hogy ide illik-e, de hadd kérdezzem meg: Egy elvileg alacsony fényszennyezettségű helyen, holdmentes, teljesen felhőtlennek tűnő éjszakán mi ronthatja még az átlátszóságot? És lehet ezt valamilyen meteorológiai jellemzőből előre tudni, vagy ez tényleg csak a helyszínen bír kiderülni?
Kétszer is előfordult az utóbbi hónapokban, hogy egy elég távoli helyszínen a várt sötét ég helyett átlagos külvárosi viszonyokat találtam...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.05.08. 22:19

Ankalimon írta:
2019.05.08. 21:50
... Egy elvileg alacsony fényszennyezettségű helyen, holdmentes, teljesen felhőtlennek tűnő éjszakán mi ronthatja még az átlátszóságot? És lehet ezt valamilyen meteorológiai jellemzőből előre tudni, vagy ez tényleg csak a helyszínen bír kiderülni?
Kétszer is előfordult az utóbbi hónapokban, hogy egy elég távoli helyszínen a várt sötét ég helyett átlagos külvárosi viszonyokat találtam...
Az átlátszóságot legdurvább mértékben (persze a felhők után...) a légkör oldott páratartalma határozza meg, ami pedig leginkább - de nem csak - a hőmérséklet függvénye. A magasabb hőmérsékletű levegő több vízpárát képes megtartani kicsapódás, azaz köd kialakulása nélkül, mint a hidegebb. Ezért mindig jobbak a hideg téli éjszakák átlátszósága, mint a késő nyári. A párás levegő sajnos nagyon le tudja rontani az átlátszóságot, és a környező földi fényeket is jobban szétszórja.

A másik a por, de ebből kétféle is van. Az egyik az alacsonyan szálló por, amit az erős szél kavar fel, a másik a magaslégköri, amit a jetstream-ek szállítanak ide, pl. az afrikai Szahara homokját. A jetstream-ek a seeinget is agyonvágják, ezért érdemes a repülés-meteorológiai előrejelző oldalakat nézni.

Tehát a hidegfront jó az alacsonyabb páratartalom miatt (miután a fronttal általában együtt érkező felhősödés - amit a front előtt összetorlódó és feltoluló meleg és párás légtömegekben kicsapódó légnedvesség okoz - eloszlik), és az anti-ciklonális magas légnyomás is jó nyáron, mert felhőoszlató hatású és száraz leáramlások vannak benne

Részben a fentiekről is írtam kissé részletesebben is az "ökölszabályos" blog-omban.

Egy profi meteorológus biztosan jobban le tudná írni, de remélem így is érthető volt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.08. 22:51

Attila írta:
2019.05.08. 22:19
Egy profi meteorológus biztosan jobban le tudná írni, de remélem így is érthető volt.
Nagyon köszönöm, azt hiszem értem.
A Meteblue-n a felhőzeti térképek között van két speciális: Relatív páratartalom (vízfelhők)/Relatív páratartalom (jégfelhők). Esetleg ezek mutathatnak valami szempontot az ilyen átlátszóságot rontó, de még felhővé nem alakult légköri páráról?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.05.08. 23:27

Ankalimon írta:
2019.05.08. 22:51
... A Meteblue-n a felhőzeti térképek között van két speciális: Relatív páratartalom (vízfelhők)/Relatív páratartalom (jégfelhők). Esetleg ezek mutathatnak valami szempontot az ilyen átlátszóságot rontó, de még felhővé nem alakult légköri páráról?
Én a Clearoutside-ot használom leginkább, a Meteoblue-t nem ismerem ennyire.
Pl. Zsámbékra (Relative Humidity (%)): http://clearoutside.com/forecast/47.55/18.72

De a relatív páratartalom azt jelenti, hogy az adott hőmérsékleten és nyomáson a kicsapódási határ (ez a 100%) alatt mennyivel áll a levegőben a víztartalom. Ha már talajszintű köd van, akkor egész biztosan 100% a levegő relatív páratartalma. A felhő is akkor jelenik meg, amikor az adott magasságban uralkodó hőmérséklet és nyomás szerinti telítési határt elérte a légnedvesség értéke, és a pára elkezd kicsapódni (kondenzálódni) az ún. kondenz-csírákon, apró, még lebegő vízcseppek formájában. Tehát a felhőkben a levegő relatív páratartalma mindig 100%.
A földfelszínen viszont - ha nincs köd - mindig kisebb, mint 100%.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.09. 10:54

Igen, ezt az összefüggést ismerem. Viszont, ha jól értem, akkor a Meteoblue külön kezeli a földfelszíni páratartalmat, és külön a légkörit.
Mondjuk holnap este 11 órakor a Budapesten ezt jelzi:
  • Alacsony felhők: 0%
  • Közepes felhők: 0%
  • Magas felhők 0%
  • Relatív páratartartalom (jégfelhők), 3 km magasságban: 40%
  • Relatív páratartalom (vízfelhők) 3 km magasságban: 50 %
Eközben a felszíni relatív páratartalomra 55 % az előrejelzés.

Vagyis ha a Meteblue ad előrejelzést a felhőmagassági páratartalomra, és az magas (ha nem is éri el a felhőképződéshez szükséges 100 %-ot), akkor az lehet egy indikátor a rosszabb átlátszóságra. Gondolom én... (Már ha jól értettem, hogy a légköri pára lehet egy oka a rossz átlátszóságnak, felhők nélkül is.)

(És csak a teljesség kedvéért: a seeingre közepes értéket mond (4 és 2), a felbontásra is közepes 1,43"-et. Ez nem tűnik rossz égnek. Ha nem lenne hold, és mindez egy vidéki sötét helyen lenne, érdemes lenne elindulni, de sajnos éjjel kettőig fent lesz a Hold...)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2019.05.09. 11:49-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.09. 11:40

Ó, és most látom, hogy a Meteblue-n van "Desert dust" előrejelzés is. Na az most nincs egész Európában.

Megnéztem a Clearoutside-ot is. A felhőzetre hasonló az előrejelzés, de ha jól látom itt nincs Astronomy Seeing.
Vajon mit jelent itt pontosan a "Visibility (miles)" paraméter? Esetleg ez az átlátszóságra utal?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.05.09. 14:53

Ankalimon írta:
2019.05.09. 11:40
Ó, és most látom, hogy a Meteblue-n van "Desert dust" előrejelzés is. Na az most nincs egész Európában.

Megnéztem a Clearoutside-ot is. A felhőzetre hasonló az előrejelzés, de ha jól látom itt nincs Astronomy Seeing.
Vajon mit jelent itt pontosan a "Visibility (miles)" paraméter? Esetleg ez az átlátszóságra utal?
Gondolom hogy milyen messzire lehet ellátni. :-)
Amúgy jó ez a tudományos megközelítés, de én pl az alföldön ha tisztán látom a Mátrát, akkor jónak nyilvanítom az atlatszosagot. :-D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.09. 16:13

Igen, úgy egyszerűbb. Sajnos nekem 50-100 km-t kell autóznom egy elfogadható éghez, és ha Pesten kinézek az ablakon, és látom a Szabadság szobrot, az még nem sok infót ad...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.09. 17:58

Nem tudom, van a meteobluenál jobb ? https://www.google.hu/search?hl=en&biw= ... S8QAyUb-Ak ráadásul az sem mindegy a hegy melyik felén álltunk fel ? http://www.damianpeach.com/seeing1.htm
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.05.09. 18:15

Ankalimon írta:
2019.05.09. 16:13
Igen, úgy egyszerűbb. Sajnos nekem 50-100 km-t kell autóznom egy elfogadható éghez, és ha Pesten kinézek az ablakon, és látom a Szabadság szobrot, az még nem sok infót ad...
Kicsit távolabbi célpontot kell nézni.Itt Pesten is látszanak a budai hegyek vagy a pilis, kinek éppen mi elérhető. Az azért elég jó infó. 50-100 km-re sem lehet nagy különbség, kivéve, ha jön vmi front. Persze, ha az ablakból csak a szabadság szobor látszik, nincs mit tenni, marad a zinternet. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”