Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.25. 15:19

Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.25. 15:01
Ezután az Eszkimó - ködöt próbáltam felfedezni, úgy ítéltem meg hogy elég jó az ég, de sajnos nem sikerült lencsevégre kapnom a ködöt.
Szerintem benne volt a látómeződben, csak nem tudtad, hogy azt látod...
Ugyanis az Eszkimóköd nagyon kompakt (mint általában a legtöbb planetáris), szinte csillagszerű, csak nem tűszúrásnyi, hanem pelyhes-bolyhos a pereme.

Legközelebb így keresd, csak kicsit nagyobb nagyítással, és meglesz az is. ;)


Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.25. 15:01
Utána váltottam és egy pár kettőscsillagot, majd nyílthalmazokat kerestem fel, és hát teljes mértékben le voltam döbbenve ezeken az alakzatokon, melyek számokra kis ékszerdobozok az égbolton.
Nem véletlenül, nekem ezek a kedvenceim. :D


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.01.25. 15:21-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.01.25. 15:21

Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.25. 15:01
Remélem Nektek is sikerült valamit látnotok az elmúlt éjszakákon.

Zsolt
Köszi a beszámolót!

Igen, én is kint voltam szerdán és csütörtökön is jó volt az ég itt Dunakeszin. Szintén Oriont néztem, Andromédát, nagyobb nyílthalmazokat stb. a kis nagyítású okulárommal (37,5x). Amint megjön a többi okulár, lesznek új opciók.

Andromédánál én is csak kisebb ködös foltot láttam elnyúlva, gondolom csak a fényesebb mag körüli területet láthattam. Sajnos a kertembe bevilágít 2-3 utcalámpa (saroktelek), ez ellen folyamatosan tervezem a megoldást (rakatok fel árnyékolót az oszlopra, stb., hogy legalább a direkt fény ne érjen). A dobsonom nem egy könnyű szerelvény, de tervezek elutazni vele egy igazán sötét ég alá. :)

Ilyen időben pedig a Telrad fűtőtestemen dolgozom (sima 10 ohmos ellenállás az üveglap alá 2,4V-ról hajtva, ami a lézert is táplálja), mert hamar bepárásodik és rá is fagy, lehetetlenné téve az áttekintést az üvegen.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.25. 15:28

Tüsi írta:
2020.01.25. 15:21
Andromédánál én is csak kisebb ködös foltot láttam elnyúlva, gondolom csak a fényesebb mag körüli területet láthattam. ...
Szánj minél hosszabb időt egy-egy objektumra. Ha 10-15 percig nézed folyamatosan (akár az M31-et, akár más halvány mélyég cuccot), akkor nagyon halvány részletek is elő fognak jönni, még fényszennyezettebb égen is. (Persze távolról sem úgy, mint egy sötét égen, de az agyad "adaptálódik" a látványhoz, és javul a részletek láthatósága.)

Egyébként hogy tetszik a új Dobson? Mennyire "kezes jószág"?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.01.25. 15:38

Attila írta:
2020.01.25. 15:28
Szánj minél hosszabb időt egy-egy objektumra. Ha 10-15 percig nézed folyamatosan (akár az M31-et, akár más halvány mélyég cuccot), akkor nagyon halvány részletek is elő fognak jönni, még fényszennyezettebb égen is. (Persze távolról sem úgy, mint egy sötét égen, de az agyad "adaptálódik" a látványhoz, és javul a részletek láthatósága.)
Igen, ezt gyakoroltam is, az Orion-ködöt kb 40 percen keresztül néztem. Sajnos valódi sötét-adaptációra nem igazán van lehetőségem itt a kertben, de megteszem amit tudok. :) Az elején még csak egy kör alakú foltot láttam a ködből, aztán 10-15 perccel később megláttam a "külső nagyobb karjait", illetve a sötét porfelhőt ami kitakar egy részt belőle. Ez eléggé meggyőzött arról, hogy igyekezzek minél több időt tölteni egy objektumon. Zöldes színről írtak, nekem nem sikerült ezt felfedezni benne.
Attila írta:
2020.01.25. 15:28
Egyébként hogy tetszik a új Dobson? Mennyire "kezes jószág"?
Összehasonlítási alapom ugye nincs, de azt elmondhatom, hogy nagyon kezes. A legapróbb érintésre is lazán reagál, megszorítva a tengelyeket is nagyobb erőt kifejtve nem ugrik meg, hanem pontosan állítható. Amit hiányolok róla, de ez csekélység és magamnak megteszem majd: a tubus végéről egy kapaszkodót, hogy ne kelljen "belenyúlnom" a pereménél. A jusztírozáson túl vagyok, előbb okulárt vettem, aztán a kínlódás miatt egy lézert is (nem értem el a csavarokat az okulárral). Nem volt nagy szenvedés és a későbbi lézerrel ellenőrizve jól sikerült beállítanom így is.

Ennél nagyobb probléma, hogy Phillips profilja van a segédtükör 3 távtartó csavarjának, ezekhez is rendeltem (meg is jött de még nem cseréltem ki) olyat, aminek műanyag tekerentyű van a végén.
Ezt a gyártótól rendeltem, Omegon távcsövekhez van, ezért nem is értem, hogy ennyi pénzért miért nem tudták már eleve ezzel adni. (Vicc amúgy, hogy 3 db csavar 5000Ft...).

Ennyit egyelőre. :) Összességében elégedett vagyok, minőségi termék.

A fókuszálás szokatlan még egy picit (ki lehet nevetni nyugodtan), néha nem tudtam eldönteni, hogy a fókusz rossz, vagy a szemem könnyes a hidegben. Emellett zavart, hogy a szemem próbál fókuszálni, így ha nem is volt fókuszban, a szemem korrigálta, de szerettem volna beállítani úgy, hogy ne kelljen korrigálni... szóval nem tudom mi erre a megoldás, de lehet hogy nem is kell vele foglalkoznom. :lol: Ugye van 1:10-es finommozgató is rajta, de azt vettem észre, hogy enélkül is be tudom lazán állítani úgy, hogy a szemem korrigálni képes könnyedén. Lehet, hogy nagyobb nagyításokon, kisebb objektumokon lesz ennek nagyobb jelentősége.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.25. 19:28

Ezekben a nehéz párás időkben üdítő olvasni ezeket az észlelési élményeket. Sajnos pár órának is örülni kell, mert hamar változik az égi állapot.

Tüsi, valóban képes a szem az élesítésre egy bizonyos határon belül. Átlagos északán nem is könnyű megtalálni a pontos fókuszt a hullámfront torzulása miatt. Persze a helyzethez mérten, mindig lehet valamekkora nagyításon észlelni. :)
Gyuricza István
Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.25. 19:47

Attila írta:
2020.01.25. 15:19
Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.25. 15:01
Ezután az Eszkimó - ködöt próbáltam felfedezni, úgy ítéltem meg hogy elég jó az ég, de sajnos nem sikerült lencsevégre kapnom a ködöt.
Szerintem benne volt a látómeződben, csak nem tudtad, hogy azt látod...
Ugyanis az Eszkimóköd nagyon kompakt (mint általában a legtöbb planetáris), szinte csillagszerű, csak nem tűszúrásnyi, hanem pelyhes-bolyhos a pereme.

Legközelebb így keresd, csak kicsit nagyobb nagyítással, és meglesz az is. ;)

Kedves MDA!

Köszönöm a bíztatást, sajnos nagyítás téren még nincs nagyon széles palettám, ami azt jelenti hogy a legnagyobb nagyítás amit most el tudok érni 90x-es lenne. Nem túl nagy ez egy ilyen planetáris ködhöz

Köszönettel,

Zsolt
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.01.25. 20:31

Zsolt

Gratulalok a sikeres eszleleshez !

Egyet ertek Attilaval, az Eszkimo Kod ott volt az okularban de kicsi volt a hasznalt nagyitas.
90x nagyitas jo nagyitas,batran es gyakran hasznalhatod Mely Eg eszleleshez.
En a 90mm lencses tavcsovemel az alap 20x nagyitast nem igen hasznalom Mely Eg eszleleshez ,csak keresesre.
Inkab 66x /Plossl 9mm es 100x/ BCO 6mm nagyitasokat alkalmazok eszlelesre : jobb a kontraszt es reszleteseb a kep.

Orion dusgazdag terulet, ebbol a cikkbol tanultam tobb targyakat eszlelni:

https://www.skyandtelescope.com/observi ... w02102016/

A leg nehezeb targy az NGC 1973-1975-1977 kod= Running Man Nebula.
De a fenyeseb resze latszik kod filter nelkul is.
Tegnap este , egy Skywatcher 102mmx500mm refraktorral latszot a legfenyeseb resz ,az NGC 1977 mint halvany feny az 42 Ori csillag korrul.
Osze kell hasonlitani a ''hatter'' fenyt a 42 Ori es 45 Ori melet a hatter fenyel a kozeli NGC 1981 ''Krokodil'' nyilt halmazban.
NGC 1980 , Iota Ori csillag korul , nagyon jol latszot a fenyes kod, filter nelkul.

Tusi

Minden arron biztatlak szerelni egy fogantyut a tavcsovedre.
Nem lehet komoly kettos csillag eszlelest vegezni nelkule.
En szereltem fogantyut a 200mm Dobson tavcsovemre es a 125mm Dobsonra is,csatolok egy kepet a mult decemberi a klubunk egyik Star Party-tol.
handle.JPG
Tegnap este meg tartotuk a klubunk elso eszlelest ebben az evben ,majd jelentkezek egy riportal.
A tavcsovem a fekete , a feher az egy Skywatcher,de anak is van fogantyu.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2020.02.02. 15:49

Sziasztok!

Tegnap este ugyan éjfél körül nyugodott le égi kísérőnk, ám az égbolt annyira tiszta volt, hogy 22:00 után kevéssel autóba ültem, és kimentem a Sükösdtől 1,5 km-re keletre levő észlelőhelyemre. Az autó csomagtartójában a 200/1000-es könnyű dobson szerelésem lapult. Az autóból kiszállva valami hihetetlen tiszta ég fogadott, a Nagy Kutya alatt a pi Puppis igen fényes, tőle délkeletre, a horizont felett 3 fokkal világítótoronyként a dzéta Puppis ragyog, deklinációja -40 fok. A két csillag közötti égterületen az NGC 2451 nyílthalmaz fő csillaga, a narancsos c Puppis is könnyű látvány puszta szemmel, pedig a Hold még elég magasan áll! A távcsőbe pillantva a mintegy 3 magnitúdó összfényességű NGC 2451 lazán elhelyezkedő csillagai a c Puppis körül szóródva nagyon szép látványt nyújtottak, hasonlót, mint ahogy azt 2010 tavaszán Kréta szigetén láthattuk. Kár, hogy most nem volt nálam a 60/360-as kistávcsövem, jó lett volna lerajzolni! De van itt még pár érdekesség:
Az NGC 2451 szomszédságában bújik meg Tejútrendszerünk egyik leggazdagabb nyílthalmaza, az NGC 2477, melynek deklinácója -38,5 fok. A távcsőben szürkés derengés, felületén néhány halvány csillagszemcsével. Északkeleti irányba folytatva utamat a dzéta Puppis és beta Pyxidis közötti területen, -36 fokos deklinációnál egy csillagokban gazdag, feltűnő asszociáció csodálható meg a 9x50-es keresőtávcsőben. Ez a terület tartalmazza a több mint 1 fok kiterjedésű, elnyúlt, csillagokban gazdag, ám laza szerkezetű 6 magnitúdós NGC 2546 nyílthalmazt. Ez az égitest binokulárokban, valamint 15 cm-nél kisebb RFT távcsövekben a legszebb, engem most annyira megfogott, hogy február vége felé tervezem is lerajzolni. A fent említett terület a Nagy Kutyával kiegészülve a tőlünk nem látható varázslatos szépségű déli Tejút-szakasz bevezetői, így segítségükkel ízelítőt kaphatunk a horizont alatti csodás birodalomról.
Na de most már észlelni kellene, hiszen azért jöttem! Erre az éjszakára a Pyxis két déli NGC nyílthalmazát (NGC 2658 és NGC 2635) terveztem be. Előbbi egy 9 magnitúdós, viszonylag gazdag csoport közvetlenül az alfa Pyxidistől északra. A távcsőben bágyadt derengés, ám részben bontható: egy 13 - 13,5 magnitúdós komponensekből álló apró csillagnégyszög rajzolódik ki a ködösségben, a négyszög egyik csúcsa a távcsőben ködös, szoros kettőscsillagnak tűnik (a kettős a fotókon valójában 3-4 csillag igen erős sűrűsödése). Mire végzek a rajzolással, addigra a Hold is lenyugszik, így sort kerítek a délebbi, kisebb és halványabb NGC 2635-re. Ez a pici halmaz mindössze 11 magnitúdós, ráadásul deklinációja mintegy -35 fok, így hazánkból roppant nehéz megfigyelni. Szerencsére azonban jó helyen fekszik: a beta Pyxidistől közvetlenül nyugatra van egy 8 - 9 magnitúdós csillagokból álló nagyjából paralelogramma formájú kisebb aszterizmus, az alakzat északi csillagával egy látómezőben érjük el a nyílthalmazt. Meg is van: bár halvány, mégis egyértelműen látható mint apró, ovális ködösség, sőt, egyik 12 magnitúdós csillaga is észrevehető! És egy érdekesség: ezt a két nyílthalmazt a 2016-os második namíbiai utazásunk során mindössze 6 cm-es távcsővel is meg tudtam pillantani, igaz, akkor a koromsötét szavannai égbolton épp a zenit tájékán tartózkodtak.
Mire a két halmaz rajzolásával végzek, addigra az éjszakára beígért felhősáv kezdi beborítani a nyugat-északnyugati eget. Szerencsére a déli ég még tiszta, így a búcsúzásként egyébként is tervezett három galaxis jól látható a távcsőben. A 9 magnitúdós híres, gyönyörű NGC 2997 spirálgalaxis az Antlia lakója, deklinációja -31 fok. A távcsőben ovális derengés, gyenge, tömör, nem csillagszerű maggal. A 2013-as első namíbiai utazásunk során 40 cm-es távcsővel az akkor zenitnél látható galaxis karjait is lerajzolhattuk. A közeli NGC 3109 szivar alakú foltja ugyancsak szép látvány, végül az NGC 3621 spirálgalaxisnak a magvidéke is jól látható ovális foltként.
Hát ennyi lett volna ez a feledhetetlen tegnapi este, ráadásul az élményt fokozta, hogy az ez alkalomra betervezett valamennyi égitestet sikerült megpillantani, rajzolni! Remélem, február második felében folytathatom a déli égboltrész tanulmányozását!

KJG
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2020.02.04. 06:42

Varus írta:
2020.02.02. 15:49
Sziasztok!

Tegnap este ugyan éjfél körül nyugodott le égi kísérőnk
(...)

KJG

Szia!

Izgalmas volt olvasni a déli horizonthoz közeli kalandozásaidat! Valóban, nekem is nehéz megállni egy kifejezetten tiszta éjszakán, hogy ne ezekkel az alacsony deklinációjú objektumokkal foglalkozzak. Az ég tisztasága szerintem itt javul a leghangsúlyosabban. Persze kell egy jó észlelőhely is, ami déli irányba biztosítja a jó körülményeket.

Sok sikert a februárhoz is! Talán nekem is szerencsém lesz.

Üdv:
Gyuri
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.21. 08:59

Tegnap az átlátszó, sötét ég felvillantotta az Alnitak-hoz közeli Lófej-köd észlelhetőségének esélyét.
Gondoltam "nekiesek" a 10 mm-es BCO-val (120x-os nagyítás), hiszen itt a csúcsra kell járatni a kontrasztot. Próbáltam szűrő nélkül és UHC-szűrővel is (másik egyelőre nincs), de nem láttam az objektumot, inkább csak sejthető volt. Az "elméletből" csak egyetlen dolgot felejtettem ki: a kilépő pupilla méretét. Aztán ez az "aprócska" tényező eszembe jutott és betettem egy jóval kisebb nagyítást. Igaz, hogy 10 üveg állt a fény útjában (4 a kómakorrektorban, 6 az okulárban), de mégis az 5 mm-es kilépő pupillával egyértelműen látszott a háttér köd (IC 434) fénye, amelyből "kiemelkedett" a Lófej-köd sötét sziluettje. Nem olyan élesen, mint a fotókon, de egyértelműen látszott.
Mellette még 20 objektumot sikerült felkeresnem, de közöttük talán ez adta a legnagyobb sikerélményt! :D

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”