Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.21. 15:30

Varus írta:Nekem az a tapasztalatom a nemrég vásárolt CLS fényszennyezés csökkentő szűrővel, hogy a kényelmes magasságban látszó galaxisoknál (azokat figyeltem meg vele) gyakorlatilag nem javít a látványon. Faluról észlelek, városi égnél még nem próbáltam a szűrőt.
Próbálj ki egy O III-szűrőt, az viszont nagyon jó a planetáris ködökre, sokat dob a látványukon.


Igen, gondoltam rá, csak most van betervezve egy 7-8mm-es okulár is, hogy a 75-150 közötti nagyítási űrt is lefedjem. Illetve ha jól tudom, az OIII még több fényt vág le, mint az UHC, így nem tudom, mennyire jó ötlet. De szép lassan majd bővítem a készletem, aztán meglátjuk.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.21. 18:07

mudlee írta:OIII még több fényt vág le, mint az UHC, így nem tudom, mennyire jó ötlet.


Az OIII a PL-ek fényéből gyakorlatilag semmit nem vág le, mert pont ott ereszt át, ahol a PL-ek leginkább sugároznak, és amit mi is látunk. A háttér viszont sokkal sötétebb lesz, és persze a csillagok is sokkal halványabbak.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.22. 07:50

Nos, tettem egy kísérletet tegnap a D-i ég fele Gábor tanácsára, és tanulmányoztam a Virgo-ban a sok mindent.
A vége az lett, hogy nem lett sok minden. Az első kísérlet az erkély megnagyobbítására kudarc volt, mert a távcső ugyan jobban kilátott, de ha ahhoz, hogy az okulárhoz menjek, vállalni kell a 4 emelet magasságot 10cm-ről :D

Szóval egy idő után felhagytam a kísérletezést. Az erkélyről kiláthatóságot leírja, hogy 23:30 körül a Szaturnusz feletti (É-i) részt, ahol kezdődik a sokaság, éppen lehet látni, de feljebb már igen trükközni kell sajnos.

Viszont stellariummal megnéztem, hogy ha 4-5 körül felkelek, akkor pont úgy fog esni a tejút a déli irányban, hogy az nekem tökéletes lesz! :) Kivéve, hogy az elkövetkezendő pár napban a hold is pont akkor jár arra. No de most már van cél :)

Illetve a tegnapi láthatóságról annyit, hogy a szabad szemmel még látható csillag kb 5m-s volt. Ez gondolom nem számít túl jónak...
Az ég amúgy tiszta és nyugodt volt, ezen felül mást nem nagyon tudtam megállapítani.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.22. 08:49

mudlee írta:Az erkélyről kiláthatóságot leírja, hogy 23:30 körül a Szaturnusz feletti (É-i) részt, ahol kezdődik a sokaság, éppen lehet látni, de feljebb már igen trükközni kell sajnos.


Ez azt jelenti, hogy ~40 foknál magasabban nem tudsz észlelni semmit. Az elég nagy cumi. A hajnali kelés helyett én inkább azt javasolnám, hogy kapd fel a távcsövet, és menj el valahova, ahol látod az eget, és esetleg a fényszennyezés is kisebb. Mondjuk ezt annyira nem könnyű megvalósítani a te műszereddel, autó nélkül.


mudlee írta:a szabad szemmel még látható csillag kb 5m-s volt. Ez gondolom nem számít túl jónak...


Annyira nem jó, de sokkal rosszabb is lehetne.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.22. 10:02

csakb írta:
mudlee írta:Az erkélyről kiláthatóságot leírja, hogy 23:30 körül a Szaturnusz feletti (É-i) részt, ahol kezdődik a sokaság, éppen lehet látni, de feljebb már igen trükközni kell sajnos.


Ez azt jelenti, hogy ~40 foknál magasabban nem tudsz észlelni semmit. Az elég nagy cumi. A hajnali kelés helyett én inkább azt javasolnám, hogy kapd fel a távcsövet, és menj el valahova, ahol látod az eget, és esetleg a fényszennyezés is kisebb. Mondjuk ezt annyira nem könnyű megvalósítani a te műszereddel, autó nélkül.


mudlee írta:a szabad szemmel még látható csillag kb 5m-s volt. Ez gondolom nem számít túl jónak...


Annyira nem jó, de sokkal rosszabb is lehetne.


Értem.
Csatoltam egy térképet, ami szerint ha nagyon nagyon megeröltetném magam, akkor 10 fokig látnék fel.
(Ez amúgy a térképen milyen rendszer, hogy itt 10 fok? (elnézést, tudom, hogy ez amatőr kérdés))
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.04.22. 10:33

Válaszolnék, ha érteném a kérdést.
Az előttem szólóknak azonban nagyon nagy igazuk van abban, hogy fogd a műszert és hagyd el a házat, erkélyről észlelni keserves dolog, nem csak a kilátásod szűkössége miatt, hanem a rossz mikroklíma miatt, ami a ház körüli kavargó levegőt jelenti. Inkább egy parkból, térről látom az ég 1/5-ét de jól, mint az erkélyről a felét rosszul. Az én kertemből se látom az ég 2/3-át, de az az 1/3 elég jó.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.22. 10:46

Vizi Péter írta:Válaszolnék, ha érteném a kérdést.
Az előttem szólóknak azonban nagyon nagy igazuk van abban, hogy fogd a műszert és hagyd el a házat, erkélyről észlelni keserves dolog, nem csak a kilátásod szűkössége miatt, hanem a rossz mikroklíma miatt, ami a ház körüli kavargó levegőt jelenti. Inkább egy parkból, térről látom az ég 1/5-ét de jól, mint az erkélyről a felét rosszul. Az én kertemből se látom az ég 2/3-át, de az az 1/3 elég jó.


Egy társas ház 4. emeletén lakom, ami a felső emelet. Megpróbálom rávenni a tulajdonost, hogy a tetőn valamilyen formában berendezkedhessek, addig sajnos az erkélyről kell megoldanom mindent.

Ps.: olvastam a csillagatlaszod, nagyon jó és hasznos, köszönöm! :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.22. 10:46

mudlee írta:Csatoltam egy térképet, ami szerint ha nagyon nagyon megeröltetném magam, akkor 10 fokig látnék fel.
(Ez amúgy a térképen milyen rendszer, hogy itt 10 fok? (elnézést, tudom, hogy ez amatőr kérdés))


A térképen a függőleges tengely a deklinációs koordináta az ekvatoriális (egyenlítői) koordináta-rendszerben. Én a 40 fokot a horizont feletti magasságra értettem (horizontális koordináta-rendszer).

http://www.tavcso.hu/egyeb/manual/fugge ... dinata.pdf

http://astro.elte.hu/icsip/tajekozodas_ ... index.html

http://hu.wikipedia.org/wiki/Csillag%C3 ... a-rendszer

stb.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.04.23. 10:02

Sziasztok,

Tegnap este az M101 volt a célpont, de meglehetősen halvány arcát mutatta felém. 40x-es nagyításon annyi látszott, hogy a látómező közepét egy jókora, kerek, teljesen diffúz folt fedi. Azt hittem, rossz az ég és/vagy párásodik a lencse, de nem: megnézem az M13-at és a Gyűrűs-ködöt is, szépen jött mindegyik. A méretei viszont lenyűgöztek, hihetetlenül nagy ez a GX! :)
Kerestem még a Kígyó fejében az M5-öt, de fáradt voltam és hazajöttem. Majd talán ma este, pár nehezebb UmA GX-al egyetemben.

Mudlee, ha felmész a háztetőre, az összes felszálló légáramlatot megkapod. Nagyon érdemes akár csak 10km-t is utazni a városból, meg fogsz lepődni, mennyire megváltozik az ég! ;) Sikeres vadászatot!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.04.23. 10:57

Arpstronomer írta:Sziasztok,

Tegnap este az M101 volt a célpont, de meglehetősen halvány arcát mutatta felém. 40x-es nagyításon annyi látszott, hogy a látómező közepét egy jókora, kerek, teljesen diffúz folt fedi. Azt hittem, rossz az ég és/vagy párásodik a lencse, de nem: megnézem az M13-at és a Gyűrűs-ködöt is, szépen jött mindegyik. A méretei viszont lenyűgöztek, hihetetlenül nagy ez a GX! :)
Kerestem még a Kígyó fejében az M5-öt, de fáradt voltam és hazajöttem. Majd talán ma este, pár nehezebb UmA GX-al egyetemben.

Mudlee, ha felmész a háztetőre, az összes felszálló légáramlatot megkapod. Nagyon érdemes akár csak 10km-t is utazni a városból, meg fogsz lepődni, mennyire megváltozik az ég! ;) Sikeres vadászatot!


Árpi!

Az M101 pontosan olyan, amilyennek leírtad. 10 esetből 9-szer pontosan ezt fogod látni 5-30 cm-es távcsővel.
Azon a néhány, igen tiszta, és hegyvidéki éjszakán lesz csak alkalmad megpillantani valami mást is benne, pl. magot, karokat. De 8 cm akkor is kevés hozzá. Talán Ágasvárról megvolna a legfényesebb spirálkar, de az is csak kitartó nézelődés után, legjobb volna rajzolni.

Én kommersz objektumokat nézegettem, aztán kevésbé kommerszeket (70/500, 114/500):
Szatyor, M3, M5, M92, NGC 6629, NGC 6543, M13, M102, NGC 5907, NGC 6503. Rajz nem készült. Ja, és jelentem, hogy a 20mm-es Barium nagyon jó, de különösen a 15 és 6 mm-es Gold Line tetszett!

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”