Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.01.22. 13:56

Hát nem éppen tegnap, de most észleltem nem régen:
IC 1800 NY Tri, Cz 18 NY Tau, NGC 272 NY And, IC 24 NY And.
Nagyon nehezen jöttek, vastag fátyol-felhőn keresztül észleltem. Az IC 1800 és a 24 nagyon nehéz látvány volt a 15-ösömben, nagy távcsövet kíván!!!
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.01.22. 15:09

Janicsillagasz írta:Hát nem éppen tegnap, de most észleltem nem régen:
IC 1800 NY Tri, Cz 18 NY Tau, NGC 272 NY And, IC 24 NY And.
Nagyon nehezen jöttek, vastag fátyol-felhőn keresztül észleltem. Az IC 1800 és a 24 nagyon nehéz látvány volt a 15-ösömben, nagy távcsövet kíván!!!


IC 24, IC 1800:

Egyszer utánanéztem a jellegtelen IC halmazoknak. Elég sok ilyen picike, jellegtelen IC jelzésű "halmazt" jelölnek a különböző csillagtérképek (pl. GUIDE, nyomtatott térképek), ha jól emlékszem pl. a Herculesben is van jó pár ilyen objektum. Valahogy gyanusak voltak. Aztán a DSS képek letöltése során kiderült, hogy rengeteg esetben ahol kis IC halmazt jelöl a térkép, valójában nincs is nyílthalmaz, gyakran csak valami halvány csillag, galaxis, vagy néhány bágyadt csillag található a jelzett helyen!
Tehát nagyon furcsa, hogy ezek a "szellem" objektumok valahogy bekerültek a csillagatlaszokba. Az is rejtély, hogy ezek egyáltalán miért is lettek katalogizálva.
Általánosságban azt lehet megállapítani, hogy Tejút sávjában látszó IC halmazok rendben vannak, ebben az esetben a feltüntetett helyen valóban van nyílthalmaz, de a Tejút sávjától távolabb elhelyezkedő csillagképekben jelzett pici IC halmazok túlnyomórészt hamisak, vigyázni kell velük.
Ettől függetlenül a hamis IC halmazok világa megérdemelne külön, távcsöves megfigyeléseken alapuló cikket is, pl. a Meteorban.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.24. 15:06

Varus írta:
Janicsillagasz írta:Hát nem éppen tegnap, de most észleltem nem régen:

Ettől függetlenül a hamis IC halmazok világa megérdemelne külön, távcsöves megfigyeléseken alapuló cikket is, pl. a Meteorban.


Igen: "Nem látszik." :)
Jó rövid cikk lenne.:)

Magam sem értem, hogy kerültek ide ezek, de távlati célom ezeket kiszelektálni. Tehát nagyon fontos: ne az atlasznak, hanem az égnek higgyünk, ha nem látunk halmazt, ne is próbáljuk semmibe belemagyarázni a látványt.

Snt
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.01.24. 21:44

Sziasztok!

Már október óta nem jutottam tiszta éghez (hely + idő kombinció szükségessége miatt), így már akut elvonási tünetekben szenvedtem. Szombat este kilencre értem a Polarisba a 120/1000-es Celestronommal és bíztam benne, hogy látok is valamit. (Hold, Mars persze adott volt, mint célpont). Aztán beraktam az OIII-as szűrőt és leragadtam az M42-nél és vagy órán keresztül bámultam. A -11 fokban jól összefagytam, de végül is megérte, mert a kupolából kijövők szerint az enyémben jobban látszott a ködösség, mint a bent (köszönhetően a szűrőnek és a fényerőnek)... :-)

Aztán tíz után megjöttek a felhők. Ennyi, de legalább már koptattam a lencséimet egy kicsit...

Zsolt (ACZ)
DBenny
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:10

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: DBenny » 2010.01.27. 15:22

hát nekem tegnap nem volt valami szép egem viszont enélkül nem is láthattam volna azt ami az est fő látványossága volt:a holdnak akkora udvara volt hogy a fél eget elfoglalta szóval egy ideig csak álltam ott és bámultam:)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.01.27. 16:31

Akkor úgy tűnik egész Magyarországról lehetett látni ezt a hatalmas holdhalót? Én most fogom a távcsövem és ülök ki....
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.29. 14:59

Janicsillagasz írta:Akkor úgy tűnik egész Magyarországról lehetett látni ezt a hatalmas holdhalót? Én most fogom a távcsövem és ülök ki....


Jobb szeretem én is felhő- és páramentes derültet... sok halot láttam de sajnos egyik sem olyan szép, mint egy gyönyörű mélyég-objektum...:)
27-én mi is kint voltunk a csillagdában szegeden, de a hold miatt lemondtunk a mélyegezésről, inkább végignéztem a kettősajánlat csillagait. Nagyon jók voltak!
Köszönet összeállításáért Szklenár Tamásnak!
Ja és a Marsot sem hagytuk ki, rajzot készítettem róla...

snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.01.29. 15:09

Hát én sajnos nem tudtam az összes kettős-ajánlatot megnézni, mert fedést is észleltem. Megsasoltam az 5 Gem fedését. Mélyegezni is akartam, de a Hold miatt inkább nem.... Na meg csak 2 órát tudtam észlelni, mert befelhősödött ahogy szokta szokása szerint....
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.02.02. 14:52

Na a tegnapi este egész jó kis objektumokat hozott. Talán ritkának számítanak... szerintetek?

Alessi J03091+2420
Nyílthalmaz az Aries-ben

NGC 1514
Planetáris a Taurus-ban

Platais 4
Nyílthalmaz a Taurusban

VdB 31
Diffúzköd az Auriga-ban (nincs róla rajz)

Gabi küldöm is e-mail-ben!
Ja és az Alessi röppen fel az ASOD-ra... egy próbát megér.
A rajzok fent lesznek a honlapomon is olyan 20 perc múlva!
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.02.21. 21:42

Sziasztok!

Ma (2.21-én) éjjel úgy kettő tájékán végre felszakadozott a felhőzet, gyorsan kipakoltam mindent, hátha tudok valamit nézegetni. Sajnos piszok hideg volt, ráadásul még a szél is néha-néha rázendített (cserébe elvitte a felhőket), de azért megpróbáltam egy kis észlelést összehozni...

Na, szóval sikerült az NGC3193-at és az NGC3190 galaxisokat észlelni a Leo-ban. (gamma Leo-nál, közel voltak a Vestához, azért akadtak horogra). A 3190-es hihetetlen látványt nyújtott, mert úgy tűnt, hogy a galaxis magja sziporkázik, csillámlik, mintha csillagokra bomlott volna (persze erős költői túlzással... :-) ) A GX peremvidéke hosszan követhető volt és fokozatos beolvadt a háttérbe. Ezzel szemben a 3193-es egyértelműen ovális alakot mutatott, nagyjából egyenletes felületi fényességgel. 133x-os nagyítással (0,43°) mindkét objektum egyszerre látszott az LM-ben. Még skiccet is csinálta egy darab papírra, de nem tudom, hogy mikor lesz belőlle értelmes rajz,... Sajnos az NGC3187-re negatív lett az észlelés pedig annak is ott kellett volna lenni 12m-el. Lehet, hogy a hideg miatt nem tudtam eléggé koncentrálni, vagy az a közeli hülye higany lámpa kiégette a szemem...

Végre ki tudtam dugni az orrom az ég alá, úgyhogy nagyon örültem ennek a röpke eredményeknek...

Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”