Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.21. 10:22

Most gondolkodóba ejtettetek, mert hogy őszinte legyek, elég korlátozottak a lehetőségeim nézelődés terén, viszont mintha pont keleten kezdtem volna az észlelést. Kb 21-éjfélig nézelődtem, és most hogy keletet említitek, 21-kor még arra állt a távcsövem és megnézve a Herkulest, rémlik is. Akkor elnézést kérek, valószínűleg rosszul emlékeztem és így rossz irányt írtam.

Az objektum tuti az volt, mert stellarium alapján szoktam nagyon aprólékosan haladni, csillag alakzatról csillag alakzatra és mindig minden a helyén van (megjegyzem, mint amatőrnek ez az egyik legnagyobb élmény, hogy minden tényleg ott és úgy van:)).
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.04.21. 10:23

Mudlee!
Milyen távcsővel, és honnan észleltél? A két gömbhalmazt milyen nagyítással észlelted? Ezeket min. 50-80x-sal kell nézni, hogy kezdjenek bomlani. A két csillag elvileg szabad szemmel is jól látható mellette. Azért tűntek "fényesebbnek", mert a fényük csak egyetlen pontból érkezik. Az M13-é meg egy nagy felületről.

Snt
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.21. 10:25

santage írta:Mudlee!
Milyen távcsővel, és honnan észleltél? A két gömbhalmazt milyen nagyítással észlelted? Ezeket min. 50-80x-sal kell nézni, hogy kezdjenek bomlani. A két csillag elvileg szabad szemmel is jól látható mellette. Azért tűntek "fényesebbnek", mert a fényük csak egyetlen pontból érkezik. Az M13-é meg egy nagy felületről.

Snt


Picit fentebb leírtam minden infót :) előző oldalon megtalálod.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.04.21. 10:32

köszi, megvolt!

Egy jó tanács: érdemes lenne az észleléseket mindig az adott objektum delelése környékén végezned. Ahogy olvastam, majdnem minden égitestet a horizont közelében figyeltél meg. Ha tetszett az Ikerhalmaz - majd nézd meg októberben, amikor épp a fejed felett, a zenitben lesz! Kb. 10x annyi csillagot fogsz látni. A Cas-Per terület alacsonyan van most, alsó delelésben. Érdemes mindig az adott évszak objektumait észlelni - most épp a Leo-Virgo galaxisai, de viszonylag jók még az M44, M67, M48, M35, M36-37-38 is. Keleten a Herkules objektumaira még egy picit várni kell - de éjfél körül már ők is elég magasra emelkednek.

Az NGC 6543 nagyon fényes, valószínűleg összetévesztetted egy csillaggal, a gyanús terület összes csillagát végig kellene nézned legalább 50-100x nagyítással, és amelyiket nem tudod pontszerűre állítani, az lesz a köd. Éles peremű, kissé ovális korongot fogsz látni, közepén a kp-i csillaggal. Az űrtávcsöves szerkezetek nem jönnek elő, a Macskaszem alak is csak 200x felett látszik.

Snt
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.21. 10:37

santage írta:köszi, megvolt!

Egy jó tanács: érdemes lenne az észleléseket mindig az adott objektum delelése környékén végezned. Ahogy olvastam, majdnem minden égitestet a horizont közelében figyeltél meg. Ha tetszett az Ikerhalmaz - majd nézd meg októberben, amikor épp a fejed felett, a zenitben lesz! Kb. 10x annyi csillagot fogsz látni. A Cas-Per terület alacsonyan van most, alsó delelésben. Érdemes mindig az adott évszak objektumait észlelni - most épp a Leo-Virgo galaxisai, de viszonylag jók még az M44, M67, M48, M35, M36-37-38 is. Keleten a Herkules objektumaira még egy picit várni kell - de éjfél körül már ők is elég magasra emelkednek.

Az NGC 6543 nagyon fényes, valószínűleg összetévesztetted egy csillaggal, a gyanús terület összes csillagát végig kellene nézned legalább 50-100x nagyítással, és amelyiket nem tudod pontszerűre állítani, az lesz a köd. Éles peremű, kissé ovális korongot fogsz látni, közepén a kp-i csillaggal. Az űrtávcsöves szerkezetek nem jönnek elő, a Macskaszem alak is csak 200x felett látszik.

Snt


Köszönöm, megfogadom.
Annyit ehhez sajnos hozzá kell fűznöm, hogy a zenitre nem látok rá. A nagy medvét sem látom 21-kor sem. A lakás É-i oldala az ablakaival együtt sajnos csillagászatilag botrány, zenit közeli eget látni max a D-i oldalon tudok, de ott már nagyon trükköznöm kell a minimális erkély miatt. Tervezek ugyan egy manuális erkély nagyobbítást, de addig ennyit tudok csak megfigyelni :) A Virgo-t viszont szépen látom, csak az elmúlt napokban a hold volt a probléma, hogy ott haladt el (tegnap nem tudom, nem néztem a D-i oldalt)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.04.21. 12:47

Sziasztok!

Nyolc hónap után végre megint sötét égbolt alá sikerült kerülnöm... rendesen ki vagyok "éhezve"... A tegnap esti termés a Hold feljövetelig bezárólag:

NGC4536, GX, Vir: Relatíve gyorsan sikerült megtalálni, a közelben található három fényes csillag közötti üres területen fekszik. Összegségében nagyon haloványnak tűnt (igaz nem volt tökéletes az égbolt), viszont az egyszerre látszott, hogy "olyan érdekes" alakú. Eltolt szivar alakot sikerült kivenni. A központja csillagszerűnek mutatkozott és elég fényesnek is tűnt. Csak úgy feldobtam a távcsőre a fotómasinát és csináltam egy-két képet. A minőség persze csapni való lett, viszont nagyon szépen előjöttek a spriál-karok, és a kicsit elnyújtott (torzított) "S" alak gyönyörűen kirajzolódott.

NGC4527, GX, Vir: Az előzőekben említett fényes csillagok "másik" oldalán egy tekeréssel elérhető galaxis, hasonlóan halvány, szivar alakú képződménynek tűnt. Központi magot vagy sűrűsödést nem észleltem.

A fentieken túl csak úgy gyakorlás, meg bemelegítést képpen az M51. az M61, az M65, és az M66 objektumokat nézegettem meg.

Jó észlelést!

iu: most már csak két darab higanylámpa kilövését kellene megoldani, mivel totál szembe sugároznak...
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2011.04.21. 14:10-kor.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.04.21. 12:50

Az nem olyan nagy baj, ha nem látod a zenitet, a lényeg a déli kilátás, hisz ott delelnek az objektumok, ott látszanak a legmagasabban. Pontosan tájold be, merre van dél, és a Stellarium alapján ki tudod választani az észlelésed alkalmával delelő égitesteket. Szép sorban fel lehet írni egy listát, melyik mikor delel, és sorban végig lehet rajtuk menni. Az nem baj, ha az objektum nem pont delel, nyugodtan lehet egy vagy két órával előtte vagy utána. Te döntöd el a helyed adottságai alapján, mikor mit érdemes nézni, alapszabály, hogy a te észlelőhelyedről akkor kell megnézni valamit, akkor érdemes, amikor a legjobb helyen vagy annak közelében van.

Ha eegy picit szeretnéd a fényszennyezés hatásait csökkenteni, érdemes majd beszerezned egy Astronomik CLS szűrőt, ami mindenféle mélyég-objektum megjelenését kissé javítja, a fényszennyezést kissé csökkenti. Csodát ne várj, de néha elég jelentős a javulás.

Ha a nyári ég ködeit (M16, M17, M8) látni szeretnéd majd, ajánlanám egy olcsó UHC szűrő beszerzését.

Az erkélynagyobbítás jól jöhet, hisz kényelmesebb észlelni, ha van hely. Érdemes valami árnyékoló paravánfélét is beszerelned (mobil legyen, hogy nappal is lehessen használni az erkélyt), legalább az utcai lámpák ne világítsanak a szemedbe.

Snt
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.21. 13:18

santage írta:Az nem olyan nagy baj, ha nem látod a zenitet, a lényeg a déli kilátás, hisz ott delelnek az objektumok, ott látszanak a legmagasabban. Pontosan tájold be, merre van dél, és a Stellarium alapján ki tudod választani az észlelésed alkalmával delelő égitesteket. Szép sorban fel lehet írni egy listát, melyik mikor delel, és sorban végig lehet rajtuk menni. Az nem baj, ha az objektum nem pont delel, nyugodtan lehet egy vagy két órával előtte vagy utána. Te döntöd el a helyed adottságai alapján, mikor mit érdemes nézni, alapszabály, hogy a te észlelőhelyedről akkor kell megnézni valamit, akkor érdemes, amikor a legjobb helyen vagy annak közelében van.

Ha eegy picit szeretnéd a fényszennyezés hatásait csökkenteni, érdemes majd beszerezned egy Astronomik CLS szűrőt, ami mindenféle mélyég-objektum megjelenését kissé javítja, a fényszennyezést kissé csökkenti. Csodát ne várj, de néha elég jelentős a javulás.

Ha a nyári ég ködeit (M16, M17, M8) látni szeretnéd majd, ajánlanám egy olcsó UHC szűrő beszerzését.

Az erkélynagyobbítás jól jöhet, hisz kényelmesebb észlelni, ha van hely. Érdemes valami árnyékoló paravánfélét is beszerelned (mobil legyen, hogy nappal is lehessen használni az erkélyt), legalább az utcai lámpák ne világítsanak a szemedbe.

Snt


Köszi a tippeket, paravánra én is gondoltam.
UHC szűrőm már van, egy Castell fajta. Az Orion ködöt sikerült picit javítani vele, amikor azt nézegettem, de azon kívül még nem nagyon segített semmin. Így, hogy van egy ilyenem, érdemes még a CLS szűrőt is megvenni? Már csak azért, mert az egy 20-asba kerül :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.04.21. 15:19

Sziasztok!

Tegnap az alábbi objektumok kerültek sorra a 30 centissel:

NGC 3631:
Ebben elfordított látással épp ki lehetett venni a spirális szerkezetet, valamint némi csomósodás is érződött a felületén. Érdekes, mert olyan érzésem volt, mintha a kísérőgalaxisa nélküli M 51 halványított változata lebegett volna a látómezőben.

NGC 5474:
Az M 101 kísérője is lebilincselően hatott. Túlzottan fejlett, egyetlen "pufók" spirálkarja kivehető volt. Ennek következtében úgy tűnt, hogy a centrális rész a galaxis peremére tolódott.

NGC 3310:
A Nagy Göncöl egy szép, kompakt kis "gömbhalmazzal" gyarapodott! :o
Ez a virító foltocska a galaxis legbelső, fényes, ám rövid spirálkarokat tartalmazó részével azonos, amelyről káprázatos felvételeket készített a Hubble-űrteleszkóp.
A felületi fényességről annyit, hogy az NGC 3310-nek meg se kottyant a 436-szoros nagyítás!
A magvidék alakja szögletesnek tűnt; hol háromszög, vagy trapéz formájúnak mutatkozott. Ebből pár ívmásodperces nyúlványokat láttam kiindulni elfordított látás segítségével: a belső spirálkarok részeit. A fényes felületen mintha két kompakt folt is lett volna, továbbá időnként egy csillagszerű mag is beugrott nehezen.
Összességében amolyan "tépett", "rostos" szerkezetű kis kompakt magvidék volt tanulmányozható, amelynek látványa nagyon nehezen adható vissza rajzolással. A csillagontó galaxisnak érdekes formájú a halója, az egész csillagváros megjelenése különös, egyedi.

Érdekes volt az éjszaka, mert egész nap nagyon tiszta volt az ég, éjjel viszont valahogy csak nem érte el az 5-ös átlátszóságot. Felkelése után a Hold körül tiszta, ám sárgás volt az ég; por lehetett a légkörben.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.04.21. 15:26

mudlee írta:
santage írta:Az nem olyan nagy baj, ha nem látod a zenitet, a lényeg a déli kilátás, hisz ott delelnek az objektumok, ott látszanak a legmagasabban. Pontosan tájold be, merre van dél, és a Stellarium alapján ki tudod választani az észlelésed alkalmával delelő égitesteket. Szép sorban fel lehet írni egy listát, melyik mikor delel, és sorban végig lehet rajtuk menni. Az nem baj, ha az objektum nem pont delel, nyugodtan lehet egy vagy két órával előtte vagy utána. Te döntöd el a helyed adottságai alapján, mikor mit érdemes nézni, alapszabály, hogy a te észlelőhelyedről akkor kell megnézni valamit, akkor érdemes, amikor a legjobb helyen vagy annak közelében van.

Ha eegy picit szeretnéd a fényszennyezés hatásait csökkenteni, érdemes majd beszerezned egy Astronomik CLS szűrőt, ami mindenféle mélyég-objektum megjelenését kissé javítja, a fényszennyezést kissé csökkenti. Csodát ne várj, de néha elég jelentős a javulás.

Ha a nyári ég ködeit (M16, M17, M8) látni szeretnéd majd, ajánlanám egy olcsó UHC szűrő beszerzését.

Az erkélynagyobbítás jól jöhet, hisz kényelmesebb észlelni, ha van hely. Érdemes valami árnyékoló paravánfélét is beszerelned (mobil legyen, hogy nappal is lehessen használni az erkélyt), legalább az utcai lámpák ne világítsanak a szemedbe.

Snt


Köszi a tippeket, paravánra én is gondoltam.
UHC szűrőm már van, egy Castell fajta. Az Orion ködöt sikerült picit javítani vele, amikor azt nézegettem, de azon kívül még nem nagyon segített semmin. Így, hogy van egy ilyenem, érdemes még a CLS szűrőt is megvenni? Már csak azért, mert az egy 20-asba kerül :)


Nekem az a tapasztalatom a nemrég vásárolt CLS fényszennyezés csökkentő szűrővel, hogy a kényelmes magasságban látszó galaxisoknál (azokat figyeltem meg vele) gyakorlatilag nem javít a látványon. Faluról észlelek, városi égnél még nem próbáltam a szűrőt.
Próbálj ki egy O III-szűrőt, az viszont nagyon jó a planetáris ködökre, sokat dob a látványukon.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”