Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.02.27. 19:48

Tegnap este az esőben és az erősödő szélben észleltem két békát! Ez azt jelenti, hogy most már végre itt a tavasz, hiába erőlködik még esetleg néhány napot a tél! :P
Most szép tiszta az ég (kora este a Vénusz is látszott), csak maldnem Holdtölte van. Végre beindulni látszik az idei észlelős szezon. :)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.02.28. 10:05

Békát én is észleltem, meg a kocsim kereke is :D Rotálta őket befele. Tegnap nagyon állat volt a Hold látványa az úton tükröződve :P Ja és volt egy szép kis kétoldali mellékhold.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.02.28. 10:39

Sziasztok!

Tegnap este megint fogtam a cuccost és elvittem a Polarisba... Sajnos vékony átvonuló felhőzet és közte fel-fel bukkanó tiszta ég tette változatossá az észlelési körülményeket. A Hold vakítóan terített mindent, erre még a cirrusos felhők is rátettek egy lapáttal. Igaz szép, folyamatosan változó haló volt a Hold körül. Megpróbáltam néhány fényesebb mély-ég témát nézegetni, de nem igen jártam sikerrel. M81/82, M51 negatív. Az M36, 37, 38 rémisztően gyengén voltak az LM-ben, innen már értettem, hogy miért nem látok egyébként semmi pacni jellegű objektumot... :( Egyedül az M42-t tudtam ismetelten néhány érdeklődőnek bemutatni az OIII szűrővel, viszont ez a projekt legalább nagyon sikeres volt... :-)

Méyl-ég helyett "nagy" sztori is volt: érkezett egy család (nagymamástúl) egy 150/750-essel, hogy nem rég vették, de valahogy nem működik... :shock: Kezelésbe vettem a dolgot, gond persze egy szál sem, csak minden csavar lötyögött (a tengelykeresz majdnam lepottyant az állványról, mert az alsó rögzítő is laza volt) azokat meghúzkodtam, kiegyensúlyoztam a tengelyeket, kivettem a barlow-ot, párhuzamosítottam a keresőt és lám-lám minden OK lett, de csak nagyjából.... mert közben a papa mondta, hogy a könyv szerint Ő is megpróbálta a keresőt, meg a tubust összehozni, azokkal a HÁTSÓ csavarokkal.... :cry: Szóval rendesen elcseszte a jusztírozást. Hellyel-közzel javíttom a dolgon, de visszaküldtem Őket a boltba egy alapos jusztírra... amúgy a műszer egy frankó darab, ha nekem ilyenem lett volna, anno.... Mindenesetre, amikor meglátták a Szaturnuszt, a Marsot, a Mizart, a M42-t végre elhitték, hogy műszer nem is olyan rossz és tényleg használható... :D

Zsolt
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.02.28. 12:08

Reméljük, márciusra ki fog nyílni az idő, mert már nagyon ki vagyok éhezve, azt hiszem, 3-4 év után a kettősözéshez is újra meg fog jönni a kedvem...én is várom már Krétát.
Az eddigieket olvasva komolyan kezdem fontolóra venni, hogy délebbre költözök - vagy Kréta vagy Tunézia ;)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.03.01. 14:07

Tunéziában nem lenne zavaró a seeing? Márpedig a sivatagban az eléggé megszokott, pláne hogy nappal 40, éjszaka minusz alá is mehet a hőmérséklet..... Ezért nincs a Szaharában obszervatórium. (vagy van? tudomásom szerint nincs.)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.03.01. 14:58

Janicsillagasz írta:Lehet hogy jobban megérné :D
320? ..... :idea: Én azon meghalnék. Végigészlelni mindet....jujj szép kis mennyiség gyűlne össze az észlelésekhez..... :P


Hát előbb-utóbb hozzászoknál, hogy mindig derült, és nem kéne minden egyes alkalmat kihasználni. Lehetne teleholdkor lustálkodni egy tavernában.

Én pölö nagyon szépen ellennék, ha havonta az újholdas időszakban a programjaimat végig tudnám nézni. Akkor egy hónapban lenne annyi észlelésem, mint itthon egy évben.

Krétára kb. 100 észlelés van betervezve, rajzzal, miegyébbel.

De most hogy itthon is jön a jó idő, és a derült (csak el ne kiabáljam), lehet észlelni, bár a hold még nagy.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.03.01. 15:02

Janicsillagasz írta:Tunéziában nem lenne zavaró a seeing? Márpedig a sivatagban az eléggé megszokott, pláne hogy nappal 40, éjszaka minusz alá is mehet a hőmérséklet..... Ezért nincs a Szaharában obszervatórium. (vagy van? tudomásom szerint nincs.)


Hewlanban (É-Egyiptom) van egy csillagvizsgáló. Bent, a Tassziliben vannak magas hegyek, oda érdemes lenne csillagdát telepíteni, de senki se akar 2000 km-t vezetni az ellátmánnyal. Oda a logisztikai nehézségek miatt nem építettek csillagdát, még Chilében is olcsóbb, mint a Szahara közepén. Egyébként a sivatagi egek lehetnek jók, csak ne legyen porvihar. Bár én azért nem mennék oda. A seeing a legkisebb probléma, ha telemegy mindened porral (optikának lőttek), és nappal sakálok, éjjel skorpiók vadásznak rád. Vagy fordítva. Nem tudom.

Snt
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.02. 18:22

Tunéziában egyedül a homok jelentene gondot, nappal tűzforró, éjjel olyan, mint a liszt és behatol mindenhová.
Mikor én odakint voltam, a szállodánk a 600 ezres Sousse-ban volt, a fényszennyezés elég hatalmas volt, de ahogy térdig bementem a tengerbe, mintha elvágták volna a fénykúpot, persze így is nagyon zavaró volt a sok fény a hátam mögött, de előttem a tengerben már kb. 4,5-5-ös hmg fogadott. Elég érdekes látvány volt, egyik oldalt a város fényei, a másikon a Cassiopeia környéke...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.03.04. 08:39

santage írta:De most hogy itthon is jön a jó idő, és a derült (csak el ne kiabáljam), lehet észlelni, bár a hold még nagy.

Snt


Milyen jó idő? Mindig beborul estére... pedig jól indul a nap, még este is tökéletes, de ahogy elkezd sötétedni, jön a felhő. Hát van isten? Én nem látom.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.03.07. 11:01

Na meghallgatták imáimat és valamelyest kiderült az ég este, bár eléggé fátyolfelhős volt, de még így is 6.6 magni volt a szabadszemes hmg.
Tegnapi észleléseim:
-Mars (rajzzal)
-Orion-köd (ezt csak megnéztem a látvány kedvéért)
-SAO 80149 (rajzzal, nyílthalmaz a Cancer csillagképben , de szeretem ezeket az alig észlelt halmazokat :D)
-Vesta kisbolygó (LM rajzzal)
-Hygiea kisbolygó (rajz nélkül sajnos, kifogytam az észlelőlapból.)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”