Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.04.24. 10:44

Az Epszilon Lyrae nálam is ott volt a kezdő listán. 12 ben készítettem róla rajzot is. A 90/900 kényelmesen bontotta.
líra.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.24. 12:49

Ahogy már Anti is rámutatott, fontos a horizont feletti magasság. Városban, 45° alatt simán el tudom képzelni, hogy lehetetlen bontani pl. ezt a dupla kettőst. Az ilyen szorosabb párokat célszerű a zenit környékén vizsgálni. Ahogy a rajzod időpontját nézem, Te így cselekedtél, Tamás.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.04.24. 13:52

Tamás! A rajz szép, de az eps1-eps2 egymástól távolabb van sokkal, ha a "bennük" lévő rés ilyen tág.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.04.24. 14:05

András. Igen, szinte a zeniten volt amikor a rajzos észlelés készült.
Péter, őszintén megmondva már nem emlékszem, hogy akkor és azzal a felszereléssel pont ekkora réssel látszódott e, vagy kissé félrerajzoltam. Bár igyekeztem valóságosan visszaadni a komponensek távolságait. Ha az ég engedi (meg az időm is) rájuknézek ismét bár már az a tubus nincs meg.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.27. 19:37

Lovász András írta:
2022.04.24. 08:48
Ekkora nagyításhoz nyugodtság kell, ha bontani akarod a párokat. 200x fölött kényelmesen bomlanak.
András, mint tapasztalt Dobsonos ekkora nagyítással mennyire kivitelezhető a követés manuálisan, milyen gyakran használható ki? Sok mindent összeolvasva az a benyomás alakult ki bennem, hogy egy 7mm-es okulár talán gyakrabban hasznosítható egy ilyen csőben, mint egy 6mmnél némileg rövidebb fókuszú (5,5-5mm).
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.28. 06:05

Bár nem engem kérdeztél,de ugyanolyan paraméterű tubusom van,mint neked. Szóval:
Az én meglátásom,eddigi,rövid pályafutásom során az,hogy 200x nagyítás az éjszakák nagy részében használható. Természetesen ez a Zenitre és ahhoz közeli pozícióra vonatkozik..
A Holdon simán mehetsz feljebb is(akár 4-500x),ha bírja a tükröd és számodra is kielégítő a látvány.

Az,hogy nagy nagyításon mennyire tudsz követni egy objektumot, csak a zsámolyodon és az ügyességeden múlik,ebből is az előbbi a fontosabb.
Ha jól kiegyensúlyozott benne a tubus-tehát nem akar orra bukni vagy hanyatt dőlni amikor elengeded-és viszonylag könnyen(tapadás,ragadás,szorulás nélkül) mozgatható,akkor nincs baj a követéssel sem.
Természetesen minél nagyobb a nagyítás,annál sűrűbben kell igazítani a tubust,de megszokható.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.28. 07:55

tgabor írta:
2022.04.27. 19:37
Lovász András írta:
2022.04.24. 08:48
Ekkora nagyításhoz nyugodtság kell, ha bontani akarod a párokat. 200x fölött kényelmesen bomlanak.
András, mint tapasztalt Dobsonos ekkora nagyítással mennyire kivitelezhető a követés manuálisan, milyen gyakran használható ki? Sok mindent összeolvasva az a benyomás alakult ki bennem, hogy egy 7mm-es okulár talán gyakrabban hasznosítható egy ilyen csőben, mint egy 6mmnél némileg rövidebb fókuszú (5,5-5mm).
Egy jól megépített zsámollyal 300x körül is jól elvan az ember. Fontos, hogy ne legyen megugrós a tengelyek mozgása. Efölé nem érdemes menni ha nincs platformod, mert állandó böködésből, képremegésből és bosszankodásból áll az észlelés. Rengeteget kísérleteztem, miközben 3x átépítettem a zsámolyomat. Most már nincs hiányérzet bennem, késznek érzem. A gyári zsámolyokat érdemes újragondolni, átépíteni, ahogy Anti is tette. Ha valaki hosszútávon akar dobsonnal észlelni, akkor egy platform beszerzése "kötelező".

Az optikát célszerű a zeniten nyugodtabb légkör alatt csillagtesztnek alávetni, hogy kiderüljön, egyáltalán milyen minőségű. Szerintem ez a kiindulási pont. Ez meghatározza a használható legnagyobb nagyítást. Aztán ki-ki eldönti, hogy javíttat-e rajta, vagy egyszerűen hozzáigazítja a zsámolyát és az okulárkészletét.

Valóban jó kissé az 1 mm kilépő pupilla fölé (esetedben 200x alá) menni a jobb kontraszt és élénkebb színek érdekében, főleg a 2 óriásbolygón. Holdhoz, Marshoz, a külső óriásbolygókhoz, kettősökhöz, planetárisokhoz stb. érdemes feljebb menni, ha az optika is engedi...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.28. 10:24

xyfree írta:
2022.04.24. 14:05
András. Igen, szinte a zeniten volt amikor a rajzos észlelés készült.
Péter, őszintén megmondva már nem emlékszem, hogy akkor és azzal a felszereléssel pont ekkora réssel látszódott e, vagy kissé félrerajzoltam. Bár igyekeztem valóságosan visszaadni a komponensek távolságait. Ha az ég engedi (meg az időm is) rájuknézek ismét bár már az a tubus nincs meg.
A rajzon nem látszik,mekkora a látómező,így nehéz megítélni.
Nálam a minap,218x nagyításon,0,28°-os LM-vel, hasonló szeparáció mellett, szinte az egész teret kitöltötte. De az látómező 80%-át biztosan.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.28. 11:21

Anti_45 írta:
2022.04.28. 06:05
Bár nem engem kérdeztél,de ugyanolyan paraméterű tubusom van,mint neked. Szóval:
Az én meglátásom,eddigi,rövid pályafutásom során az,hogy 200x nagyítás az éjszakák nagy részében használható. Természetesen ez a Zenitre és ahhoz közeli pozícióra vonatkozik..
A Holdon simán mehetsz feljebb is(akár 4-500x),ha bírja a tükröd és számodra is kielégítő a látvány.

Az,hogy nagy nagyításon mennyire tudsz követni egy objektumot, csak a zsámolyodon és az ügyességeden múlik,ebből is az előbbi a fontosabb.
Ha jól kiegyensúlyozott benne a tubus-tehát nem akar orra bukni vagy hanyatt dőlni amikor elengeded-és viszonylag könnyen(tapadás,ragadás,szorulás nélkül) mozgatható,akkor nincs baj a követéssel sem.
Természetesen minél nagyobb a nagyítás,annál sűrűbben kell igazítani a tubust,de megszokható.
Természetesen örömmel és köszönettel veszem a válaszaidat, most és máskor is.

Általában az a vélemény járja (kivéve az új-mexikói sivatagban 800x + nagyításokat vadászókat), hogy dobsonnal érdemes közepes és nagy nagyítás közötti tartományként 3-1 mm közötti kilépő pupillán mozogni, ebből indultam ki.
Amit írsz az elég biztatóan hangzik viszont. András említette, hogy végrehajtottál valami módosítást a zsámolyodon, gondolom az általa indított dobsonos barkácsolós témában megtalálom a bejegyzésedet ezzel kapcsolatban.
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.28. 12:04

Lovász András írta:
2022.04.28. 07:55

Egy jól megépített zsámollyal 300x körül is jól elvan az ember. Fontos, hogy ne legyen megugrós a tengelyek mozgása. Efölé nem érdemes menni ha nincs platformod, mert állandó böködésből, képremegésből és bosszankodásból áll az észlelés. Rengeteget kísérleteztem, miközben 3x átépítettem a zsámolyomat. Most már nincs hiányérzet bennem, késznek érzem. A gyári zsámolyokat érdemes újragondolni, átépíteni, ahogy Anti is tette. Ha valaki hosszútávon akar dobsonnal észlelni, akkor egy platform beszerzése "kötelező".

Az optikát célszerű a zeniten nyugodtabb légkör alatt csillagtesztnek alávetni, hogy kiderüljön, egyáltalán milyen minőségű. Szerintem ez a kiindulási pont. Ez meghatározza a használható legnagyobb nagyítást. Aztán ki-ki eldönti, hogy javíttat-e rajta, vagy egyszerűen hozzáigazítja a zsámolyát és az okulárkészletét.

Valóban jó kissé az 1 mm kilépő pupilla fölé (esetedben 200x alá) menni a jobb kontraszt és élénkebb színek érdekében, főleg a 2 óriásbolygón. Holdhoz, Marshoz, a külső óriásbolygókhoz, kettősökhöz, planetárisokhoz stb. érdemes feljebb menni, ha az optika is engedi...
Akkor tesztelem, jelen állapotában mire megyek a zsámollyal, az biztos 9mm-essel gyerekjáték a követés minden gyakorlás nélkül is. Mondjuk ha végre kapható lesz akkor benevezek egy ES62 5,5 mm-re - Péter is nagyon ajánlotta az okuláros témában. Ha azzal nehéz lesz, akkor nekiállok barkácsolni, futólag beleolvastam már a dobsonos témádba, gondolom van ott bőven információ ezzel kapcsolatban.

Igen a Holdról közmondásos, hogy bírja a nagyítást. A Marson meglepődtem, azt gondolnám a részletek miatt a kontraszra kellene menni, vagy a Mars legtöbbször annyira nehéz, hogy mindegy neki?

Lehet szétOFFoljuk ezzel az eredeti témát, ha szükséges menjen át a megfelelő helyre.
10x56 B
203/1200 Dob.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”