Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.06.16. 23:26

Tegnap este -vagy jobban mondva ma nagyon koran ?- eszleltem a 125mm F/7 Dobson tavcsovel a Messier 19 es Messier 62 gomb halmazokataz Ophiucus csillagkep ''also'' , deli reszben.
M19 nem is volt nagyon nehez eszlelni de M62 eszlelesere kemenyen dolgoztam.
A baj a - 30 fok deklinacio.
Ez a legalacsonyab deklinacio szamomra.
A tavcso tukor tarto vege mar tamaszkodot az eszaki keritesben ,megis a 25mm okularban latszot a teto parkany a mezo felso reszeben.

M62 - 30 S declination.PNG

Sikerult eszlelni mind ket gomb halmazt 96x nagyitasal is.
Ejfel utan ,M19 es M62 azonos azimutban vannak.
Csak kb. negy fokot ,vagis harom 25mm mezot kelet mozgatni felfele vagy lefele a tavcsovet egy halmaztol a masikhoz menni.

Az eszleles elejen ujra lattam M4 es M80 halmazokat a Scorpiusban, a M26 halmazt a Scutumban es a Ring M57/Lyra es Dumbbell M27/Vulpecula kodoket UHC filterel.
Gynyoruek!
Kovetkezet a M16 /Serpens vagyis a '' Sas /Eagle Kod''.
Aztan atleptem a hatart a Nyilasban es eszleltem az M17 ''Omega Kod'' es a lazza M18 nyilt halmaz.
25 mm-es okularban M17 es M18 egy mezoben latszanak.
UHC filterben jol latszot a kod M16-ban es fenyes volt a kod a M17 ben.
M17 -ben a kod mint egy vizintes szeles es hoszu ''i'' betuvel hasonlitot , egy eleseb sarkantyuval a del-keleti sarkaban.
Be fejeztem az eszlelest kb. 1:30 =kor.

Mar nem is tudom :mondjak le a Cygnusrol vagy Virgorol mint kedvenc csillagkepeim es legyen az a Nyilas /Sagittarius ?
Osszessegben , 22 nyari targyakat eszleltem es 15 van meg hatra .
Sajnos , mar ra jottem hogy legalab negyet soha lathatom az udvarombol.

Udv ,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.06.17. 11:23

15/16 éjjelén sikerült észlelnem az M6 és M7 objektumokat a Skorpióban. Mindkettő több, mint -30 fokos deklináció alatt van. Az M7, amit a Stellarium még Ptolemaiosz-halmaznak is nevez különösen szép, szimmetrikus nyílt halmaz. Óriási élmény volt először megpillantani, amint egy távoli diófa lombja mögül előbújt. Engem először valamiféle terpeszkedő pókra emlékeztetett az alakja, később azt olvastam, hogy az angolok pillangó-klaszternek nevezik. Valóban találó ez a név. Megkockáztatom kijelenteni, hogy szebb, mint a Fiastyúk és a rákbeli Kaptár/Jászol halmazok. Ha nincsenek a közelben épületek még délebbi objektumokat is meg tudtam volna figyelni, a légköri adottságok különösen jók voltak ezen az éjjelen.

Nagyon tetszik a Skorpió csillagkép. A többi benne található M objektumot is észleltem: M4, M80, M62. Az M4 az Antares közelsége miatt is tetszik, f/5 refraktorban 20x nagyítás mellet egy látómezőben is elférnek.

A Kígyó farkában (Serpens Cauda) észleltem az M16-ot, idén először. A Kígyótartóban az M9-et.

A Pajzsban észleltem az M11 és M26 objektumokat. Az M11 halmazt 80x nagyítás mellet is vizsgáltam és sötét sávokat vettem észre a külső részein. Kinézetre átmenet lehet egy nyílt halmaz és gömbhalmaz között.

Először észleltem az M27-et a Kis Rókában: gyönyörű látvány, nagyon fényes, mintha hamvaskék vagy -zöld színt is láttam volna benne. Nem messze tőle észleltem az M71-et a Nyílban.

Észleltem az M51-et, idén már sokadjára, de most látszott a legjobban. Az M63 nem mutatott több részletet, mint legutóbb, viszont az M101 fényesebb volt. Ez az egyik kedvenc galaxisom, az angolok úgy hívják, hogy Pinwheel-galaxy, vagyis szélkerék-galaxis. Nagy kiterjedésű, ebből a szempontból hasonlít a Háromszög ködre (M33). Az M3-at is megfigyeltem, amit szintén láttam már idén tavasszal.

A Nyilasra már nem volt energiám, pedig kedvező volt az elhelyezkedése, de abban annyi minden van, hogy egy egész nyár-éjszakát rá lehetne szánni, és a korhely-Hold is felkelt éjfél után 2 órával.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.17. 11:42

Máté, olvasni is jó, miket néztél, láttál. Melyik csöveddel? Két csövedről tudok (adatlap) , a tapasztalt különbségek érdekelnének.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.06.17. 13:04

géza írta:Melyik csöveddel? Két csövedről tudok (adatlap) , a tapasztalt különbségek érdekelnének.


Ezeket a megfigyeléseket a 80/400 refraktorral végeztem, 20 mm-es Gold line (20x nagyítás) és 5 mm-es Planetary (80x) okulárokkal. Előnye a nagy látómező. Keresőtávcsövet nem is használok hozzá. Hátránya, hogy a látómező széle felé a csillagok nem pontszerűek. A Messier objektumokat ezzel nézem.

A 70/700 optikailag jobb cső, azonban kicsit kevesebb fény gyűjt, mint a másik. Általában ezt használom bolygókra, Holdra és kettősökre.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.17. 13:29

Kössz, értem. Kiscsöveim (lencsés) vannak, de mióta a tükrös SW 114/500 par. van, legszivesebben azt kapom elő, kényelemből, rövid alkalmi nézelődésekre. Igen megszerettük, hangulata is van. Nagyon megy hozzá a Hyp 5mm-es, épp a nagylátószög miatt? A Planetarikrol jókat olvasok, nem volt hozzá még szerencsém. A 80/400 as jobb képet mutatott nekem, mint a mellette lévó csill.nagy binó. Kis cső, több kaland, megfigyeltem.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lac » 2017.06.20. 10:55

star rover írta:15/16 éjjelén sikerült észlelnem az M6 és M7 objektumokat... Az M7, amit a Stellarium még Ptolemaiosz-halmaznak is nevez különösen szép, ... később azt olvastam, hogy az angolok pillangó-klaszternek nevezik.

A Stellarium szerint az M6 a Pillangó-halmaz. Mondjuk attól még ugyanolyan érdekes ;)
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.06.20. 11:49

Lac írta:
star rover írta:15/16 éjjelén sikerült észlelnem az M6 és M7 objektumokat... Az M7, amit a Stellarium még Ptolemaiosz-halmaznak is nevez különösen szép, ... később azt olvastam, hogy az angolok pillangó-klaszternek nevezik.

A Stellarium szerint az M6 a Pillangó-halmaz. Mondjuk attól még ugyanolyan érdekes ;)


Igen, ezt elírtam, az M6 a pillangó-halmaz. Összekevertem ezt a két objektumot valamiért. Lehet, mert engem az M7 alakja jobban emlékeztet pillangóra vagy pókra. :oops:
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.28. 15:57

Tegnap este meg kerestem a Messier 101 galaxist a Nagy Szekerben.
Meg sajnaltam sajat magamat , sokszor probaltam latni 125mm Newton tavcsoben.
Alig latszot , nagyon halvany volt a 200mm F/6.16 Dobson tavcsoben , 49x es 99x nagyitasoknal.

Ez nalam a szazadik Messier targy.
Mar csak tiz van hatra.

Udv, Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.07.28. 16:58

Kedves Mircea!
Gratulálok a 100-ik Messier-hez! És biztos vagyok abban, hogy rövidesen a hiányzó tizet is megkeresed.
Azért nem sokan látták mind a teljes katalógust!
Barátsággal: Lajos
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.29. 12:17

Lajos

Köszönöm az üzenetet, annál értékesebb számomra, mert egy olyan tapasztalt eszlelotol jon mint On!

Elnezest kerek ,a szamtan mindig nehez volt szamomra. :oops:
At neztem a feljegyzeseket , edig 102 Messier targyakat eszleltem.

Itt van a teljes lista az altalam nem eszlelt Messier targyakal :

M97 UMa
M108 UMa
M109 UMa

M55 Sgr
M69 Sgr
M70 Sgr
M75 Sgr

M74 Psc

Most tisztan lattom hogy varosbol ,bizonyos targyak mint M101 nem eszlelhetok kiss tavcsovekel.
Peldaul a Messier 74 galaxist is sokszor kerestem , de hiaba.
M97,M108,M109 es M74 biztosan latni foggom a 200mm -es reflektoral.
Viszont a Sagittarius targyakat nem lathatom othonrol a mely deli deklinacio miat.

De azt is batran ki jelentem hogy sok Messier targyak eszlelhetok varosbol kiss tavcsovel.

Udv , Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”