Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.05.22. 09:40

Én a Sombrero-galaxist észleltem a monitorüveggel. Fényes volt, közvetlen látással is könnyel látszott. Még világos volt az ég, amikor elkezdtem, aztán ahogy besötétedett, többszöri próbálkozásra, a szememet hozzászoktatva, elfordított látással egyszer csak beugrott valami, hogy van valami furcsa a képen, egy fekete "föléhúzás". Sokszor próbálkoztam vele, másféle okulárral is, /legszebben kb. 100x-os nagyításon látszott egy 7mm-es orthoval/ nem mindig sikerült, de azért egyértelműen látszott elfordítottal. A sáv túlsó oldalán nem láttam a galaxis halványabbik felét, de így is nagy élmény volt! Másnap megnéztem a netes képeket, ellenőriztem, hogy káprázott-e csak a szemem, de nem :)
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.23. 22:48

Zoli

Nagy szeru , gratulalok , ez az jelenti hogy az uj szuper-rovid RFT tavcsoved munkaban lepet !

Ebbol az alkalombol , jelold meg ketszer a Sombrero galaxist mert NGC 4594 egy William Herschel altal felfedezet galaxis , H-I 43 kodal.
Helen Sawyer Hog talalt 1947-ben egy levelet amelyiket Pierre Mechain 1783-ban kuldte J. Bernoulli -nak.
A levelben Mechain negy felfedezet kodokrol irt , az elso a Sombrero galaxis.
Ezert manapsag ezt a galaxist Messier 104 targynak velik.

Miert mondtam hogy jelold meg ketszer ?
Mert NGC 4594 bene van a mar hires Herschel 400 Listaban.
A ''Csillag Varosban'' foglakozik valaki a Herschel 400 Lista eszlelesevel ?
Kiss tavcsovel en mar eszleltem egy fel tucat ,lehet egy tucat targyakat H 400 Listabol , szamolnom kel.

Ezen a heten nem sok uj targyakat sikerultem eszlelni a Mely Egen.
Tegnap este visza mentem a szokot uton - vagyis ( Vindemiatrix - Sigma 1649- 34 Vir- M60-M59-M58-M89-M87 ) a Markarian Lanchoz.
A 125mm Dobson tavcsovet hasznaltam.
Az atlatszosag jo volt.
NGC 4461 latszot kozvetlen latasal 96x nagyitasnal ,de nagyon kiss halvany targy ,elnyult a ket kozeli eszaki es deli csillagok iranyban.
NGC 4461 furcsa targy mert a fenyesege 11.19mv Stellarium szerint de a felulet fenyeseg eleg ''magas'' 12.03 mv/negyzet masodperc. ;)
Stellarium szerint 55 milio feny-evre van tolunk.

Tovab mentem kozeli NGC 4473 es NGC 4477 galaxisokhoz , Nyugatra egy halvany 10.3 mv csillagtol.
Meg soha latam ilyen jol , fenyeseknek , kozvetlen latassal !
A deli galaxis ,vagyis NGC 4473 a leg nagyob es leg fenyeseb targy eben a Markarian Lanc eszaki agban.
Sokszor probaltam joban latni ezt a ket galaxisokat de volt mikor egyaltalan nem latam.
Ki hasznaltam a szerencset es legalab egy fel orat neztem bamulatban!
NGC 4473 egy 10.1 mv galaxis 49 milio feny-evre tolunk.
NGC 4477 egy 10.4 mv galaxis , 49 milio feny-evre tolunk.
NGC 4438.JPG




Messier 84 es Messier 86 jol lathatok voltak mar 35x nagyitasnal.
Be alitotam a tavcsovet a HIP 60896 es M86 kozt , kozepre.
El forditot latasal lattam NGC ... hat nem tudom. :?:
Vagy NGC 4438 volt ,vagy NGC 4435 volt.
Nem tudom mert en csak egy targyat lattam.
Elenorizni fogom az ''OH Mag Contrast'' segitsegevel.

Furcsa eszleles volt ,egy egesz estet szenteltem neki , csak egy uj targyat latam es nem is tudom melyik volt !
Hat , hogy ha erdekel valakit , igy nez ki az eleted hogy ha bele esel a galaktika maniaban... :roll:

Udv ,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.24. 16:22

Ez szép teljesítmény, még elmondva is, de ott nálad pár dolog összejön, hogy ezt mind végig is csináld, kell tiszta ég, elég átlátszó is, idő, kedv, eszközök, tudás, meg még ki tudja mi, lehet a szemed is átlagon felüli, meg a türelmed. :)

Mindenesetre eléggé buzdító is amiket írsz, kedvet kap más is ezáltal, valószínű.

Megnéztem már hol is van ez a sok galaxis, most vettem észre, hogy ezek pont a mostani Jupiter közelében vannak, majd megpróbálkozom a Sombrero galaxist felkeresni hétvége felé mond mifelénk jobb időt, hátha lesz egy kis szerencsém.

A Sombrero galaxist egy 12 centis csővel milyen nagyításban érdemes megnézni, lehet rajta látni, hogy alakja van ? Bár az M81-M82-t már láttam régebben a 76mm-es tubussal is, akkor ez is látszik elvileg, csak a városi fények sajnos pont arra fele vannak nálam, nem vagyok kedvező helyen, elcipelni meg nem tudom egyelőre majd csak ha veszek valamikor egy régi nagy Mercedesz autót, amibe belefér ez az egész bazárom.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.24. 19:49

Koszonom Bela a szep szavakat !

Nagyon orulok neki hogy mas amcsi is eszleli es ide irja es egyut meg vitatjuk a Mely Eg targyakat.
En latom hogy az amatorok igyekeznek orokiteni az eszleleseket az adat bazisban.
Ez nagyon jo dolog .
Minden embernek korlatozot az ismeretek.
Komunikacio , dialogus nelkul egy ido utan telített szintre fogunk érkezni.
Hacsak nem vagyunk már ott !

Sombrero galaxist minden aron eszleld.
It van egy terkep a Messier 104 galaxishoz.
TUBA es Paint segitsegevel keszitetem.

Messier 104.JPG


M104 mar latszik a 125mm reflektorban 35x vagyis 25mm-es okularban , de nem jol.
Sokal joban latszik 69x es 96x nagyitasoknal.
Varosi Mely Eg eszlelonek le kel mondani a regi mitoszrol hogy a mely egezesre a kiss nagyitas a leg alkalmasab.
Leg tobb targyaknal semit sem latol a 25 mm-es okularal.
Ezt az alap okulart csak keresesre hasznald.
De nem a targyat hanem a csillag aszterizmust amelyikben a Mely Eg targy van.
Ha mar ot vagyunk akor a nagyitast fel kel pompalni legalab 50x-esre vagy 70x-es vagy 90-100x-ra.
Varosbol arol ne almodozunk hogy a Mely Eg targyat meg fogjuk talalni keresovel.
A kereso csak egy fenyes csillaghoz kel vezesen minket.
Onnan az alap okularal ,mondjuk 25mm-es, a tavcsovel keresuk a reszletes azterizmust.
Ha mar ott vagyunk akor ...hajra...emelni kel a nagyitason.

Messier 104 :

Szabad szemmel vagy binoklival meg keresuk a Corvus csillagkepet.
Ra teszuk a keresot Algorab /Delta Crv csillagra.
Keresovel megyunk a ''b'' csillaghoz.
Itt cserelunk es a tavcso alap okularal mek keresuk a ''asterism'' jelolt csillag csoportot.
Ott eroseb okular kel , 50x vagy 60x , a galaxis jobban ''beugrik''.
Mikor meg talaltuk , 80x vagy 90x vagy 100x nagyitas szukseges.
A 125mm-es reflektoromban latszik hogy M104 elnyult es a kozepe fenyeseb.
Sombrero galaxist eszleltem 60mm refraktorban is.

De vann sok mas targy.
Este 10 orakor a fejunk felett menetelnek negy a leg szeb gomb halmazok kozul vagyis M5 ,M3,M13 es M92.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.24. 20:17

Köszönöm a tanácsokat, meg is vizsgálom most ezeket, felkészülök, hogy ha az időjárás megengedi a keresést, addig tudjam, mi hol van.

Igen, a keresőben csak fényesebb csillagokat látunk, onnan kiindulva a látómezőt megbecsülve lehet egyik vagy másik tengely menti irányba haladni, mert azt pontosan tudjuk, hogy merre követi a térképen levő csillagokat, a nagyobb csőben nézve már a halványabb aszterizmusokat is látjuk, az is támpont és végül eljuthatunk a célig.

Csak ezt is kicsit gyakorolni kell, meg az esti sötétre ráállítani a szemünket, mert azon sok múlik, itt a ház mellett van pár fényes lámpa, majd valami paravánt is kifeszítek, hogy ne zavarjon.

Információ nélkül, annyit látni szabad szemmel is, hogy ott fényeskedik a Jupiter, uralva az eget, meg még pár fényesebb csillag, és ha nem tudjuk, nem is gondolnánk, milyen csodák rejtőznek szinte ugyanott mellette, ezért is nagyon jó, hogy beírtad ezeket az észleléseidet ide, meg a képet térképet mellékelted.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.05.25. 14:28

Mircea,

köszönöm, igyekszem!
Egyébként részben Tőled kaptam kedvet arra, hogy elkezdjek mélyegeket észlelni. Valóban fontosak a leírt tapasztalatok, mert ha valaki 125-ös átmérővel látja, akkor talán nekem is megy majd 210-essel. Azt eddig is tudtam, hogy a nagyobb nagyítás lesötétíti a hátteret és jobban látszik a cél, de bizony tényleg úgy van, ahogy írod, hogy 25mm-es okulárral nem látok semmit belőlük. Pont az ellenkezőjét gondoltam, hogy kis nagyításon ugyan kisebbnek, de fényesebbnek látszanak. Pedig milyen jó lenne nagy látómezőben látni őket - de ehhez ki kell néha települnöm.
Tobe, hajrá!!! :)
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.25. 16:36

Zoli

Nagyon orulok !
Nem sokara kesz lesz a 203 mm-es tavcsovem , kerlek csatlakozal es sok szep dolgokat fogunk latni.
A nagy lato mezo gyonyoru dolog ...hogy ha van.
Hogy ha nincs , de latom a targyakat kisseb mezoben ,igy is jo.

Egy eszlelesi programom :
-de fejezni a Messier katalogust !

Az oszi es teli targyakbol csak egy nem latot van : M74 a Pisces csillagkepben.
A tavasz RASC Messier Listarol 7 targyat nem lattam.
Egy alkalomal lattam ferde lattasal valamit M68 koordinataknal , de nem vagyok elegedve=nem eszlelt.

RASC Messier -Spring.JPG


A nyari RASC Messier Listarol sargaval jeloltem a regeben eszlelt targyakat.

RASC Messier -Summer.JPG


Minden listarol ujra eszlelem mindegyik targyat , a sargaval jelolt nyari targyakat regeben lattam de ujra fogom eszlelni.
Oszesen 15 egyszer sem lattot Messier targy var ram a 110 targyakbol.

Hogyan tovabb ?

Herschel 400 ? Caldwell ? Best NGC -Roger Fell ? Hoffelder List ? Orion 600 -Ray Cash ?

Mit gondoltok ?

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.28. 20:07

Mar csak 14 Messier nem eszlelt targy !
Tegnap ,Szombat este eszleltem a Messier 85 galaxist a 125mm -es reflektoral.
M85 egy 10 mv galaxis 60 milio feny-evre tolunk.
Keresuk eloszor a IY Com csillagot Nyugatra a 24 Com kettos csillagtol (5.1mv/6.3mv/20''), egy regi ismeros.
IY Com latszik az okularban mint egy laza ''kettos'' csillag , Nyugatra tole van egy 8.9mv csillag.
Messier 85 egy egyenlo szaru haromszoget alakit ket csillagal HIP 60790 es HIP 60833 ,tovab Nyugatra a IY Com csillagtol.
M85 szimetrikusan van helyezve az IY Com csillagal a ket emlitet HIP csillagokhoz viszonyitva.
Az okularban, Del-Keletre a galaxistol latszot egy halvany ''a'' csillag es kb. ketszer tavolab egy meg halvanyab ''b'' csillag Delre.
M85 galaxisnak kerek az alakja es egy csillagszeru magja latszik ferde latasal .
Hasznalt nagyitas es okular : 67x / 12.8mm Solid Simetric.
A kep fenyeseb es jobban latszot mint a 12.5mm University ortho okularban.

Messier 85.JPG


Ujra eszleltem a M49 galaxist, ez volt a masodik alkalom latni ezt a targyat.
Fenyes targy es konyeben talalhato,igazan szep latvany kiss tavcsoben.

Markarian Lancban NGC 4473 es NGC 4477 jol latszot.
NGC 4461 lathatatlan volt ,csak 108x nagyitasnal latszot ferde latasal egy SR 8 mm okularban.
Ezel a nagyitasal ''jol'' latszot ferde latassal NGC 4435 galaxis is.

A ket uveg-levego feluletu okularokal - mint Solid Ramsden es Simetric Solid - jobban latszanak a halvany galaxisok de lehetetlen meg talalni a targyakat a szuk lato mezo miat.
Nagyob lato szog okularokal meg kel eloszor talalni a galaxisokat.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.29. 22:33

Tegnal este eszleltem az NGC 5866 vagyis a Messier 102 galaxist a Draco csillagkepben.
Szep targy , erosen elnyult DN - EK iranyban , nem lattam fenyes magot , egy csillag kozel Delre kozvetlen latassal es sok halvany csillag latszik ferde latassal.
M102 Del- Keletre van harom fokra a Edasich /12 Dra csillagtol es jol birja a 96x nagyitast a 125 mm-es reflektorban.

M102.JPG



Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.06.15. 19:15

Elkezdtem eszlelni a nyari RASC Messier listat.
Edig 18 targyat eszleltem az oszes 37 targybol.
Tegnap este eszleltem a M71 , M11 ,M26 , M16 es M27 targyakat.
M16 halmazban lattam Skyglow filterel halvanyan a Sharpless 2 49 vagy Ced 95 vagy NGC 6611 kodot.
Ezel a filterel 96x nagyitasnal az edig leg szeb kepet lattam a M27 planetaris kodnel.
Ki probaltam a filtert M57 Ring Nebula targynal is , latszot jol a gyuru es a gyuru belsejeben a halvany de eszre veheto kod.

Udv, Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”