Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.04.04. 15:56

Vizi Péter írta:Ha éjfekete hátteret szeretnél látni az okulárban, vegyél TeleVue okulárt


Vagy növelni kell a nagyítást.

Egy jó szűrő mindenképp halványítja a csillagot, a kérdés, hogy a csillagot (teljes spektrumban sugároz) halványítja-e jobban, vagy a fényszennyezést (részspektrum)/egyéb fényforrásokat (emissziós, reflexiós ködök, stb). Nyílthalmazra egyedül az M45-re használtam mélyég-szűrőt, a többinél nem látom értelmét, nem javít semmit. Illetve talán még az M46-ot érdemes megpróbálni a benne rejtőző 2438 planetáris miatt. (Van még hasonló fényességű, ilyen jellegű célpont?)
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.06. 17:01

Chip-nek igaza van.
Csillagok es galaxis eszleleseknel az UHC filter nem hasznos.

Az UHC filter csak emisszios kodoknel es planetaris kodnel hasznos.
Hogy ha egy kodnek nincs sajat feny kibocsatas csak visza veri a kozeli csillagok fenyt ( vagyis reflexio kod ) , ott sem hasznos az UHC.
Itt van a Optolong UHC filterem atviteli karakterisztikaja ( a piros pont).

uhc_nebuloase_slabe_145.jpg


Bizonyos halmazoknal es galaxisoknal segithet egy Skyglow filter.
Nekem van egy SV Bony ''Moon&Skyglow filter''.
Most egy hete eszleltem a Messier 106 ,M104 es M51 galaxisokat.
A Skyglow segitet M104 galaxisnal- jobban latszot- de nem segitet M106 es M51 galaxisoknal.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.23. 18:07

Hetfo Aprilis 17-en , Husvet masodik napjan , a celom a ''Virgo/Szuz'' galaxisok eszlelese volt.
Az eg nem volt nagyon jo ,kb. Bortle 6-nak iteltem.
Hasznaltam a 90mmx600mm RFT refraktoromat.
Hasznalt nagyitasok/okularok/ lato mezok : 20x / LV30mm 2'' okular / 3 fok ; 48x /University ortho 12.5mm / 52' ; 67x / Revelation Plossl 9mm /47' .
Terkepek es utmutatas a Guy Consolmagno konyvebol ''Turn Left At Orion'' , negyedik kiadas, itt lehet letolteni ingyen es legalisan :

https://archive.org/details/TurnLeftAtO ... indThem4th

A hires Vindemiatrix csillag volt a indulo pont.
Kozel Nyugatra van a Sigma 1689 kettos csillag , 20x-os nagyitasnal nem mindig latszik felbontva kiss tavcsoben.
48x-es nagyitasnal viszont jol latszik felbontva.

Virgo Galaxy Cluster.JPG


Egy mezoben 48x nagyitasnal a kettos csillagal Nyugatra van egy harom szog aszterizmus es meg tovab Nyugatra egy kisseb derekszog harom szog.
Ez utolso haromszogben latszik ket galaxis NGC 4762 es NGC 4754.
Nem nagyon jol latszotak ez a ket galaxis ,nem voltak nagy remenyeim tovabbra.
Kozel van a 34 Vir csillag , a keresovel konyu volt megtalalni.
Keletre a 34 Vir csillagtol,van egy halvanyab csillag HIP 62536.
Tovab mentem a 34 Vir -HIP 62536 ketszeres tavolsagra es ott van a Messier 60 galaxis.
Egy mezoben M60 galaxisal van a Messier 59 galaxis es ,koztuk Delre , a halvany NGC 4638.
A 12.5 ortho okularom atoleli a 34Vir - M59 tavolsagot.
Egy ilyen tavolsagra tovabb Nyugatra , meg talaltam a Messier 58 galaxist.
Ovatosnak kell lenni , M58 Keletre van egy csillag szoros kozeleben.
Egy ortho 52' mezo Nyugat-Eszak iranyban ra bukantam egy csillag aszterizmusra, a fenyeseb csillagok itten is ket harom szoget kepzelnek ,de vannak sok halvany csillagok is ez teruleten.
Az ''also'' harom szogtol nyugati saroktol van egy halvany csillag sor.A masodik es a harmadik csillag kozt van M89 galaxis.
A ''fenti''/ejszaki haromszog ejszaki oldalan ,egy kisseb haromszogben latszik a M90 galaxis.
Szamomra , M89 fenyesebnek tunt mint M90.
Gyonyorkodtem a latvanyban , 48x es 67x nagyitasokal.
Kiindulva M89 galaxistol , 48x nagyitasal vagyis 52' mezovel , egy mezovel tovabb Nyugatra ,ket csillag kozt van a Messier 87 galaxis.
Ez mar jo hir , a Markarian Galaxis Lanc kozeleben vagyunk.
Majdenem kezdtem tancolni a ''Penelopa'' fitting alvanyom korul !
Most csak ovatosan...

M60+M59+M58+M89+M90.JPG


Az emlitet ket csillag kozul, az Eszaki csilag kornyekebol kiindul egy halvany csillag lanc Eszak-Nyugatra.
Kovetjuk ezt a csillag lancot, fel jegyeztem ''x''-el a csatolt kepen.
Talalkozunk egy eleg szoros, de halvany, csillag paral, fel jegyeztem ''y''-al.
Tovabb csak az Eszak-Nyugat iranyban latunk egy csillag haromszoget , ket csillagot feljegyeztem ''z''-el.
Nincs rohanas , a Markarian Lanchoz erkeztunk !
A ''z'' csillag par resze egy haromszognek.
Az Ejszaki csillag a leg fenyeseb a haromszogben.
Ez a csillag es a kovetkezo fenyeseb csillag kozt latszik ,de nagy nehezen kiss tavcsoben ,hasznaljunk elforditot latast ha szukseges, egy halvany galaxis - NGC 4461.
Ejszakra , egy paralelogramot alkotva ket csillagal latszik NGC 4477 es NGC 4473 - az NGC 4477 valamivel fenyesebnek volt szamomra.
A ''z'' haromszogtol tovabb Nyugatra , tisztan ,szepen es fenyesnek latszanak a Messier 86 es Messier 84 galaxisok.
Az NGC 4435 es NGC 4438 nem latszotak es mar kozel voltak a felhok.

Markarian Chain.JPG


Ezt a ''Virgo/Szuz turat'' ujra meg jartam Penteken , Aprilis 21-en.
Sajnos az atlatszosag meg roszab volt.
A kovetkezo galaxisokat nem lattam a masodik turaban :NGC 4762 , NGC 4754,NGC4638,NGC 4461 ,NGC 4473.
Es persze a kivant celokat vagyis NGC 4435 es NGC 4438 galaxisokat sem.
Megis volt egy nagyon fontos nyeresegem a masodik turaban : be bizonyitotam hogy ha keresovel el jutok a 34 Vir csillaghoz, ''okular keresovel'' /az ugy nevezet ''eyepiece hopping'' hasznalasal / konyen meg talaltam a fel sorolt galaxisokat.
Az nem latot galaxisok ott voltak a mezoben de nem latszotak a gyenge atlatszosag miat.
( 34 Vir csillagtol a nagy latoszog LV 30mm okulat pihent... ;) )

Csatolok harom kepet , az egyik oszefoglalo kep a ''wikisky'' segitsegevel keszitetem ,a masik ketto az ''Aladin Lite'' segitsegevel keszitetem.
Ez szemelyes valasztas , a ''DSS blue'' kepek jobban hasonlitanak az okularon at latot kepekhez.
De nekem nagyon tetszenek a SDSS9 kepek...mert szinesebek!
Nem is csodalkozok a kulombsegre , a DSS kepek az 1.2 meter ''Oschin'' Schmidt kameraval voltak keszitve :

http://www.astro.caltech.edu/palomar/ab ... schin.html

A SDSS9 kepek pedig ezel a ''Sloan'' 2.5 meter Ritchey-Chretien kiss ''szornyetegel '':

http://www.sdss3.org/instruments/telescope.php

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.25. 11:14

Sajnos , be bizonyul hogy galaxis eszleleseknel az atlatszosag a leg fontosab.
Tegnap este ujra turaztam Virgo galaxisoknal.
Sigma 1689 mellet nem latszot csak NGC 4762.
M60 es M59 latszot de NGC 4638 nem.
M58 ,mivel az atlaszosag rosz volt , es egy 8 mv csillag mellet van , at szaladtam egy parszor rajta mig eszre vettem.
Tovabb lattam a Messier 58 es M89 de M90 nem.
M87 halvany volt , kb mint M58.
El jutotam a Markarian galaxis lanchoz de nem sokat lattam.
Furcsa volt , mert NGC 4461 es NGC 4473 jol latszot , de a tobb galaxisok kozul csak egy latszot.
Keves hatter csillag volt ,nem vagyok biztos Messier 86 vagy Messier 84 volt.
Vagyis a Markarian Lancban csak harom galaxisokat lattam.

A 90x600 mm-es refraktoromat hasznaltam 48x es 67x nagyitasokal.

Kerestem Leo csillagkepben a HCG 44 galaxis csoportot.
Kudarc!
Fel ismertem a csillag aszterizmust , latszot a halvany kettos csillag de galaxisok nyomat sem lattam.
Vagy tiszta eg ,vagy nagyob tavcso ,vagy mindketto szukseges !

HCG44 -Galaxy Cluster.JPG


Zaroban , eszleltem par percig a Leo csillagkepben u.n. Leo Triplet -et de nalam duett volt , csak M65 es M66 latszot.
Bucsuztam a Messier 104 Sombrero galaxisal Virgoban , konnyu meg talalni mikor fazom es faradt vagyok.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.04.25. 13:13

Mircea, nagy élvezettel olvasom, nézem ezeket a megfigyeléseidet.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.04.25. 13:18

Mircea, így is szép lehetett!!!
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.25. 20:45

Koszonom Geza ,koszonom Zoli !

A tavcsovem kiss tavcso 90 mm-es atmerovel.
Az eszlelt galaxisok kozt kiss kulombsegeket lattam , mind kisseb vagy valamivel nagyob halvany kodnek latszik.
Ez intellektualis orom csak tudni hogy lattam - legalab elforditot latasal - egy ilyen tavoli targyat.
Peldaul Messier 58 melyik 62 milio feny-ev tavolsagra van.
Mikor indultak a fotonok amelyik a szemembe erkeztek , a Fold a Kreta kipusztulas utan volt es alig a Cenozoic korszakban lepet.

Meg most egy fel oraja kint dolgoztam a 203 mm-es Dobson tavcsovem atalakitasaban.
A RFT refraktorom egy gyonyoru felderito a nagy harom fok mezonek koszonve , kessob be jarom a zonat nagyob tavcsovel.
A 203 mm F/6 Dobson tavcsoben a 2'' Vixen LV 30 mm okular csak 1.5 fok mezot fog biztositani.
Mikor kesz lesz nem hiszem hogy le mondok a RFT refraktortol.

Udv , Mircea
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.27. 20:43

Bemutatom a hasznalt eszkozoket a fenti leirt eszleleseknel.

A 90x600 mm refraktor a fitting alvanyon, Clark tipus lencse , koma mentes.
A 2'' zenit tukorben a '' Revelation'' 9mm Plossl okular van.

DSCN5161.JPG


Gyakraban hasznalt okularok a RFT 90mm F/ 6.7 refraktoron.
Balrol jobbra :

LV 30mm /2'' , 60 fok , harom fok 20x-es nagyitasnal.

''University'' 12.5mm orthoszkopikus , 52' mezo , 48-es nagyitasnal.

''Revelation'' 9 mm Plossl , 47' mezo 67x-es nagyitasnal.

DSCN5166.JPG


Az okularok a laminalt Taki Atlaszon pihenek ...
Kozelben a Fujinon binokular is szokot leni.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.02. 17:21

Vasarnap este eszleltem a 125mm F/7 Dobson tavcsovel.
Hasznalt nagyitasok/okularok/mezok : 35x/Sirius Plossl 25mm /1.5 fok ; 69x/University otho /36' ; 96x / Revelation 9mm Plossl / 32'.
Nagyon gyenge atlatszosag.
A Markarian lancbol csak M86 es M84 latszot 69x nagyitasnal.

Indulas pont mindig Vindemiatrix volt.
Hogy ha el vesztetem az iranyt , mindig visza mentem a Vindemiatrix csillaghoz es ujra a Vindemiatrix - 34 Vir-M60-M59-M58 utvonalat bejartam.
Nem csak egyszer tortent !

Messier 58-tol Eszak fele meg kerestem a Messier 89 galaxist.
Messier 90 galaxist nem lattam Vasarnap este.
Tovabb mentem Eszak fele M89-M90 iranyban es meg talaltam egy ''Y'' csillag aszterizmust.
Az Y azterizmus sarok egy csillag haromszognek.
A haromszog nyugati sarkanal van egy ''villam'' csillag azterizmus.
Ahol a ''villam'' vonal torik , az sarok mellet Keletre , ott van Messier 91.
Az azterizmust ''a'' betukel megjegyeztem.
Dreistein atlasz szerint Messier 91 galaxis 10.1 mv es 13.2 mv/negyzet masodperc felulet fenyesegel.
35x nagyitasnal nem latszot ,csak 69x nagyitasnal latszot kozvetlen lattasal .

M91 galaxistol tovabb Nyugatra van egy ''bumerang '' csillag azterizmus.
''b'' betukel megjegyeztem ezt az azterizmust.
A ''bumerang'' leg-keleti csillagja a leg halvanyabb.
Ez csillag es kovetkezo csillag kozt az azterizmusbol latszik Messier 88.
Dreistein atlasz szerint Messier 88 galaxis 9.4mv es 12.6 mv/negyzet szog masodperc a feluleti fenyesege.
Ez igy is van mert eloszor Messier 88 galaxist talatam meg es lattam eloszor.
M88 birta a 96x nagyitast is.

M91+M88.JPG


Majus elsejen kisseb szerencsem volt mert az atlaszosag pocsek volt.
(Biztos ez a sok sutot virslitol szarmazot ! :D ).
Tegnap este ugy dontotem hogy mar tul bonyolult es mesze volt mindig Vindemiatrix-tol indulni.
Ugy hogy Denebola csillagtol indultam Kelet iranyiban es nagyon egyszeru volt meg talalni a 6 Com csillagot.
6 Com csillagtol Keletre van egy azterizmus mint egy ''7'' szam .
A ''7'' szam hoszab szaraban , kozepen van egy csillag,megjegyeztem mint ''7a'' .
A ''7a'' csillag egy haromszoget alkot a ''7b'' es ''7c'' csillagokal.
A ''7b-7c'' oldal kozepe fele , de valamivel kozeleb a ''7b'' csillaghoz ,ott latszik a Messier 99 galaxis.
Legalabb ott percig kellet nyugotan nezni ,varni ,eszlelni , hagyni a szemet integralni es csak akor latszot Messier 99 , csak 69x nagyitasnal. A 96x nagyitast nem birta.
Dreistein atlasz szerint Messier 99 galaxis 9.7mv es 12.9 mv/negyzet szog masodperc a felulet fenyesege.

M98+M99.JPG


Messier 98 galaxist nem lattam.
Az okularban meg talaltam a ''e'' megjegyzet csillag es a ''d-d'' part.
Kb. a ''d-d'' csillag par tavolsaganak ketszeresere van M98 , nyomat sem lattam barmileyn trukot is probaltam...
Majd maskor.

Meg neztem hogy milyen mesze jartam.
Messier 91 galaxis 63 millio feny-evre , Messier 88 galaxis 47 millio f.e.-re es Messier 99 pedig 56 millio feny-evre vannak.

A csatolt kepeket ''Aladin Lite'' segitsegevel keszitetem a kedvenc SDSS9 modba.

A fenti leirt galaxis turakat Guy Consolmagno atyanak koszonom vagyis a gyonyoru ''Turn Left At Orion'' konyvenek !
Szivbol ajanlom minden kezdo amcsinak !

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.20. 19:29

Az elozo hozaszolastol tobszor eszleltem a 125mm-es Dobson tavcsovel Messier 99 galaxist ,elso probalkozasnal nem lattam Messier 98 galaxist.
Ez a ket galaxis a 6 Com csillag kozeleben vannak.
Kovetkezo eszlelesnel lattam M98 galaxist mint egy halvany kodos csillag ,gondolom az amit lattam a galaxis duzzanat volt.
Majus 17 -en jobban latszot az M89 galaxis kozponti resz de akor is csak mint egy kodos ,valamivel ''kovereb'' csillag Nyugatra a ket ''f'' halvany csillagoktol.
Messier 99 sokal baratsagosab targy , 96x nagyitasnal kozvetlen latasal latszik.

M98+M99.JPG


Csak 6 Comae csillagtol indulva Kelet iranyban -es nagyon kozel - a Messier 100 galaxist.
Messier 100 is nagyon halvany ,konyeb valamivel eszlelni mint M89 de nehezeb mint M61.

Messier 61 galaxis keresesben indulhatunk Porrima csillagtol Nyugatra ,az Eta Vir vagy Zaniah csillag fele.
Zaniah csillagnal Eszak fele fordulunk a 16 Vir csillaghoz.
Ott meg keresuk a Keletre levo '' a-b1-c-d1'' csillag aszterizmust.
Egy mezovel tovab meg talajuk a HIP 60224 csillagot es a Eszak-Keletre levo halvany szomszedot.
A halvany csillag , HIP 60224 es Messier 61 egy derekszog haromszoget alkotnak.
M61 szammomra hasonlit M99 -re mint fenyesseg es meret : reszletek nelkuli kerek ,halvany kodos targy.
Kozvetlen latatasal latszik 96x nagyitasnal a Revelation 9mm Plossl okularban.

Messier 61- finder chart.JPG


M61.JPG


Sajnos a Leo-ban levo HCG 44 galaxis csoportnal edig nula eredmeny !

Tegnap ,Pentek este el latogatot nalam az Erwin baratom.
Egyut eszleltuk a Jupitert egy uj 4mm UWAN okularal -baratom vasarolta - nagyon jo kepet adot 216x nagyitasnal.
Kovetkezet a Porrima , Epsilon Boo , Delta Boo , Mu Boo -Alkalurops ,Nu CrB ,HV 38,Sigma CrB .
Egy rovid de szep gomb halmaz sorozat : M5 , M3 , M13 es M92.
Eszlelt galaxisok :M99 , M104 , M106 , M81, M82.
Termeszetesen , csak a szoros kettos csillagoknal hasznaltuk az UWAN okulart.



Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”