Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.08.24. 10:50

Én egyetlen alkalommal észleltem William Optics binobenézővel, és mondhatom, lenyűgözött. Nem volt fárasztó vele a nézelődés és a látott kép részletessége sokszorosára nőtt akár halmazokat, akár a Szaturnuszt néztem (akkor a Szaturnusz még magasan állt...). Hiába no, az agyunk képfeldolgozó szoftvere mégis csak a kétszemes adatbevitelre van optimalizálva :-)
Ha műszerfejlesztésben gondolkodnék, az első lépés egy ilyen binotoldat lenne két becsületes okulárral. Abszolút meggyőző.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 12:48

Vizi Péter írta:
2019.08.24. 10:50
Én egyetlen alkalommal észleltem William Optics binobenézővel, és mondhatom, lenyűgözött. ...
Ezek szerint csak az enyémben van valami "nem megfelelőség"... (Az is WO.)
A látvány alapvetően nekem is nagyon tetszik, a térbeliség illúziója is jön, de valahogy nem az igazi.

Akkor kézbe veszem újra... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.24. 14:13

Attila írta:
2019.08.24. 12:48
Vizi Péter írta:
2019.08.24. 10:50
Én egyetlen alkalommal észleltem William Optics binobenézővel, és mondhatom, lenyűgözött. ...
Ezek szerint csak az enyémben van valami "nem megfelelőség"... (Az is WO.)
A látvány alapvetően nekem is nagyon tetszik, a térbeliség illúziója is jön, de valahogy nem az igazi.

Akkor kézbe veszem újra... :D


MDA
Állítható ugyan a párhuzamosság?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.24. 14:40

Attila! A binobenéző, amit kölcsönkaptam, szintén WO volt. Az én szememet is terhelte ugyan, - merthogy ez is kettőzött - viszont kb. 2 másodperc alatt egy képpé gyúrta a 2 képet a "saját optikai rendszerem" (szemem, agyam).

Amikor a családommal a Jupitert néztük sötétben, ők egyáltalán nem tudták maguknak beállítani a binót úgy, hogy egy képet kapjanak, szóval nekik kimaradt ez az élmény :( . Azonban egy késő délutáni Holdazáskor nekik is összejött; akkor viszont lehidaltak tőle :shock: :o ! Érdekes, hogy a használata után rövid ideig mindig kettőslátásom volt; több másodperc kellett ahhoz, hogy helyreálljon a "berendezésem". Van egy régi Zeiss 8x30-as binokulárom, annál nincs ilyen jelenség.

Tehát ez a WO binobenéző is kettőzött. Én akkor 2 db 25 mm-es Bariummal használtam, teljesen jó képet kaptam velük. A bino tulajdonosa mondta, hogy 2 db 18 mm-es BCO-val is próbálta, de nem érzékelt számottevő különbséget az említett okulártípusok között. Nekem aznap a seeing is nagyon összejött (lásd "Jupiter" topik).

Biztos, hogy vásárlás előtt márkától függetlenül érdemes kipróbálni.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 15:14

Lovász András írta:
2019.08.24. 14:40
Attila! A binobenéző, amit kölcsönkaptam, szintén WO volt. Az én szememet is terhelte ugyan, - merthogy ez is kettőzött - viszont kb. 2 másodperc alatt egy képpé gyúrta a 2 képet a "saját optikai rendszerem" (szemem, agyam).
...
Na, ugye-ugye, András, mi jön elő, ha egy kicsit "megkapargatjuk azt a szép festéket"??? :mrgreen: :lol:

Természetesen az én "látó-rendszerem" is tolerálja a hibát egy bizonyos mértékig és ideig, tehát nem használhatatlan cucc, ezt írtam is (ezért nem hajítottam el orbitális ívben a francba, miután megvettem, ráadásul újonnan...), de én - ezek szerint - nehezebben viselem az erőlködést (legalábbis ezen a területen, és ha már pénzt adtam érte). Szerintem kb. hasonlóan szar lehet mindkettőnké, csak másképp értékeljük: a pohár fele teli, vagy üres...

Az ezzel is tisztán látszik, hogy mekkora orgazmust okozna egy valóban jól beállított BB, de én nem akarom elfogadni, hogy engedményeket kelljen tennem a használati komfortból, vagy menjek át kaméleonba, még ha csak "kicsit" is, ráadásul ennyi pénzért.

Már csak egy megbízható és precíz optikus mesterember kellene (mert félek, hogy én még jobban elállítom, mert nagyon kicsi a hiba... :oops: ).


MDA

u.i.: szerintem a sokkal drágább BB-k sem azért jobbak valójában, mert több foton jön ki belőlük, mint amennyi belemegy, akármit is írjanak rá :mrgreen: , de - remélhetőleg - igényesebben vannak beállítva. Ugye-ugye, már megint a minőség-ellenőrzésnél és a slendrián gyártásnál/kereskedésnél kötöttünk ki. Egy ilyen cuccot ki se kellett volna engedni a boltból... De kifizettem, a többi meg le van szarva. :cry:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.24. 15:57

Attila írta:
2019.08.24. 15:14
Lovász András írta:
2019.08.24. 14:40
Attila! A binobenéző, amit kölcsönkaptam, szintén WO volt. Az én szememet is terhelte ugyan, - merthogy ez is kettőzött - viszont kb. 2 másodperc alatt egy képpé gyúrta a 2 képet a "saját optikai rendszerem" (szemem, agyam).
...
Na, ugye-ugye, András, mi jön elő, ha egy kicsit "megkapargatjuk azt a szép festéket"??? :mrgreen: :lol:

Természetesen az én "látó-rendszerem" is tolerálja a hibát egy bizonyos mértékig és ideig, tehát nem használhatatlan cucc, ezt írtam is (ezért nem hajítottam el orbitális ívben a francba, miután megvettem, ráadásul újonnan...), de én - ezek szerint - nehezebben viselem az erőlködést (legalábbis ezen a területen, és ha már pénzt adtam érte). Szerintem kb. hasonlóan szar lehet mindkettőnké, csak másképp értékeljük: a pohár fele teli, vagy üres...

Az ezzel is tisztán látszik, hogy mekkora orgazmust okozna egy valóban jól beállított BB, de én nem akarom elfogadni, hogy engedményeket kelljen tennem a használati komfortból, vagy menjek át kaméleonba, még ha csak "kicsit" is, ráadásul ennyi pénzért.

Már csak egy megbízható és precíz optikus mesterember kellene (mert félek, hogy én még jobban elállítom, mert nagyon kicsi a hiba... :oops: ).


MDA

u.i.: szerintem a sokkal drágább BB-k sem azért jobbak valójában, mert több foton jön ki belőlük, mint amennyi belemegy, akármit is írjanak rá :mrgreen: , de - remélhetőleg - igényesebben vannak beállítva. Ugye-ugye, már megint a minőség-ellenőrzésnél és a slendrián gyártásnál/kereskedésnél kötöttünk ki. Egy ilyen cuccot ki se kellett volna engedni a boltból... De kifizettem, a többi meg le van szarva. :cry:
Jól van na! Csak a szépre emlékezem! :lol:

Szerintem ha már megvetted, ne hagyd annyiban: vidd el egy lelkiismeretes szakemberhez és javíttatsd meg. Garanciát én már nemigen érvényesítek (csak indokolt esetben). "Ingyen munkából" általában nincs köszönet (erről tudnék mesélni). Inkább fizetek érte, de jó legyen! Szóval én a helyedben nem állnék meg a cél előtt. Tényleg nem ötezer forintos cuccról van szó...

Most jut eszembe, a már említett Zeiss binokuláromat egyszer teljesen szétszedtem tisztítás céljából. Amikor összeraktam, kettőzött. Teljesen levert a víz. Aztán tekertem egy kicsit az egyik objektív külső zárócsavarján (nem tudom a nevét) és helyreállt a rend! Szóval sokszor banális dolgokon múlhat a boldogság...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 17:32

FYI: nyitottam a BB-k számára egy új topic-ot, mert itt ez nagyon off, viszont a téma érdekes.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.24. 23:38

Mivel vidéken vagyok és tiszta az ég, gondoltam kitelepülök egy órára nézelődni. Az átlátszóság nem valami jó, de nem baj.. A határban van egy gát, onnan jól szétlátni és elég messze van mindentől. Kipakoltam és rájöttem, hogy az AZ4-nek megint otthon hagytam egy alkatrészét. :lol: Szóval binokulár lett az eszköz. Gondoltam, nem is baj, jó meleg a beton, lefekszek és nézelődök. A Fátyol-köd pont irányban van úgyis. :D Hát, Mozdonyos, én még mindig azt mondom, hogy szűrő nélkül, binokulárral átlagos vidéki égen esélytelen.
Nézelődtem még , megnéztem a Súlyzó-ködöt, Laguna-, Trifid-ködöt a Sas- és Omega -ködöt és a környék halmazait, utána még ránéztem az Andromédára és az Ikerhalmazra és azt kell megállapítsam, hogy igen jó műszer ez a binokulár, sokmindent megmutat. Még az M57-et és az Albireot is volt értelme megnézni vele. De csak idegesített, hogy ott van a refraktor is és nem tudom használni, úgyhogy kézből csak megkerestem vele a fentiekből egy-kettőt. De olyan nehéz volt tartani, hogy nem igazán tudtam a látottakra koncentrálni úgyhogy inkább hagytam és visszaváltottam a binora. A binoban az tetszik, hogy egyszerre több objektum is benne van a látómezőben és egyébként elég sok fényt összegyűjt. A refraktor 24-szeres nagyításon kb olyan fényes képet adott, mint a bino fele akkora átmérővel, de két szemmel 12-szeresen. Ezért is szeretnék a refraktorból is minél kisebb nagyítást és minél nagyobb látómezőt kicsikarni, hogy olyan legyen, mint egy felturbózott binokulár. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.25. 01:15

kazi írta:
2019.08.24. 23:38
Mivel vidéken vagyok és tiszta az ég, gondoltam kitelepülök egy órára nézelődni. Az átlátszóság nem valami jó, de nem baj.. A határban van egy gát, onnan jól szétlátni és elég messze van mindentől. Kipakoltam és rájöttem, hogy az AZ4-nek megint otthon hagytam egy alkatrészét. :lol: Szóval binokulár lett az eszköz. Gondoltam, nem is baj, jó meleg a beton, lefekszek és nézelődök. A Fátyol-köd pont irányban van úgyis. :D Hát, Mozdonyos, én még mindig azt mondom, hogy szűrő nélkül, binokulárral átlagos vidéki égen esélytelen.
Nézelődtem még , megnéztem a Súlyzó-ködöt, Laguna-, Trifid-ködöt a Sas- és Omega -ködöt és a környék halmazait, utána még ránéztem az Andromédára és az Ikerhalmazra és azt kell megállapítsam, hogy igen jó műszer ez a binokulár, sokmindent megmutat. Még az M57-et és az Albireot is volt értelme megnézni vele. De csak idegesített, hogy ott van a refraktor is és nem tudom használni, úgyhogy kézből csak megkerestem vele a fentiekből egy-kettőt. De olyan nehéz volt tartani, hogy nem igazán tudtam a látottakra koncentrálni úgyhogy inkább hagytam és visszaváltottam a binora. A binoban az tetszik, hogy egyszerre több objektum is benne van a látómezőben és egyébként elég sok fényt összegyűjt. A refraktor 24-szeres nagyításon kb olyan fényes képet adott, mint a bino fele akkora átmérővel, de két szemmel 12-szeresen. Ezért is szeretnék a refraktorból is minél kisebb nagyítást és minél nagyobb látómezőt kicsikarni, hogy olyan legyen, mint egy felturbózott binokulár. :)
Én is megnéztem minden egyes alkalommal az általad említett objektumokat is.
A Sagittarius vidéke számomra egzotikus.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.25. 09:17

Üdv uraim! A binokuláros nézelődés és a fátyolköd láthatóságához én is hozzátennék. Falun lakom, de Mohács légvonalban kb7km és hát a D- égboltot átlagában el is intézi. Van Orosz binóklim 12/40-es. Átlagos égen is látni ezzel a fátlyol köd ívét; két csillaggal egy mosolygó fejet alkot közvetlen látással jön. Az átlagos ég nálam 5-6 magnitudó határfényesség közöt van. A viszónyítás véget fontos lehet ez az információ.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”